Jak pochopit, že vaše oblíbená orchidej byla zasažena klíštěm?Fotografie a metody kontroly škůdců

Orchidej je exotická rostlina, která se aktivně pěstuje doma.Aby kultura potěšila svým jemným a krásným kvetením, potřebuje pečlivou péči.Kromě zalévání, krmení je důležité provádět prevenci před škůdci.Nejčastěji je orchidej vystavena útokům klíštěte.Tento článek vám řekne, jak se vypořádat s těmito škůdci.

Co je toje to?

Klíště patří zvířatům členovců, nikoli však hmyzu. Jejich funkcí je vysoké přežití za různých podmínek.Je to kvůli jejich malé velikosti a schopnosti jíst degradovatelné potraviny.

Vzhled parazita

Délka klíště je 3 mm, takže je pro člověka neviditelná.

Škůdci lze identifikovat tělem, které je rozděleno na dvě části. Rozdělení navíc není symetrické.Na těle zvířete je také 12 přídavků, z toho 8 nohou.I v přílohách jsou drápy - přísavky.Přední pár je vždy dráp.

Které části květu mohou být ovlivněny?

Škůdci poškozují listy, stopkya pupeny.Klíště mohou být často viděna v zemi, ale bez lupy tam nemohou být vyšetřeny.

Jak vypadají postižené oblasti?

U orchidejí se léze objevují jako světle žluté skvrny. Na okrajích desky je sucho.To vše vede k vývoji plísňového poškození, při kterém špinění na listech zčerná.Pokud byly na platinovém listu orchideje zaznamenány černé skvrny, květ s největší pravděpodobností zemře.

Popis druhu škůdce a fotografie

Na orchidej mohou zasáhnout následující druhy klíšťat:

 1. Kořen. Toto je malý pavouk, který má 3 páry nohou, ostrý knír, velké oválné tělo.Parazit je vysoce odolný, takže může být bez jídla po dlouhou dobu.Živí se podzemními prvky rostlin a organických zbytků.
 2. Falešná pavučina. Tento parazit má velikost 0,25 až 0,3 mm.Je jednoduše nemožné to vidět lidským okem.Barva těla je zelenkavá až červená.Pavoučí roztoči se netkají, takže jej můžete vidět na orchidejích až po růstu kolonie.
 3. ​​
 4. Roztoč červený. Tento parazit neumírá na drogy určené k boji proti nim.Barva těla může být červená, oranžová a žlutá.
 5. Cibule. Tento klíště je malé a pomalu se pohybuje.Jeho délka dosahuje 0,3 - 0,6 mm, barva je hnědá, končetiny jsou kulovitého tvaru a čelisti hnědé.
 6. Ploché tělo. Od té doby je to malý parazitjeho velikost nepřesahuje 0,3 mm.Tělo má oválný tvar, velmi zploštělé, žluto-červené barvy.Všechna těla na těle jsou také krátká.
 7. Carapace. Jedná se o škůdce pavouků, kteří obývají půdu a živí se umírajícími prvky orchideje.

Dále je možné se seznámit s fotografií odrůd.

Kořen.

Falešná pavučina.

Roztoč červený.

Bulbous.

Ploché tělo.

Karapace

Diagnostika kousnutí

Pokud se podíváte pozorně, pak po návštěvě listů orchideje po návštěvěklíště obsahuje malé bílé skvrny, jako by z píchnutí tenkou jehlou.To nastává smrt listové tkáně v místě kousnutí.Po chvíli se skvrny sloučí do velkých, které pak zhnědnou a list umírá.Stejné injekce lze pozorovat u dna stonku v osách listů.

Postupné pokyny, jak se zbavit různých škůdců

Gossamer

) Po nalezení roztočů na orchidejích se jich můžete zbavit několika způsoby:

 1. Biological. Stačí mít několik stěn dravých brouků, které zničí dospělé klíšťata.
 2. Chemikálie. Insekticidní přípravky je třeba střídat, protože paraziti rozvíjejí imunitu vůči použitým lékům.Kromě toho nebude jednorázové zpracování stačit, bude muset být prováděno systematicky.Taková léčiva jsou účinná: Metaldehyd, Thiophos,Actellik.
 3. Folk. Odvar kořenů bramboříku lze použít k boji proti roztočům.Hlízy nalijte vodou, vařte 30 minut, trvat na tom jeden den a výslednou filtrovanou tekutinu použijte ke stříkání orchidejí.Provádějte ošetření každých 5 dnů 3-4 krát.Chcete-li se zbavit roztočů, pomůže obvyklé tření listí orchidejí hadříkem namočeným v alkoholu.

Doporučujeme sledovat video o tom, jak se zbavit roztočů :

Bulbous

JakJakmile je tento škůdce detekován, je nutné okamžitě vyměnit půdu v ​​květináči. Cibulové klíště se můžete zbavit následujícími způsoby:

 1. Folk. Použití lidových prostředků je účinné pouze v raných stádiích lézí, kdy se klíšťata příliš nerozšíří.Je vhodný roztok mýdla na praní (20 g surovin na 1 litr vody).Mohou třít orchideje nebo ponořit květ úplně do roztoku.Můžete se pokusit postříkat rostlinu slabým roztokem manganistanu draselného.
 2. Chemikálie. Pěstitelé používají insekticidy obecného spektra.Můžete však použít léky úzké specializace, které budou bojovat pouze s klíšťaty - jedná se o akaricidy.K přípravě roztoku musíte použít pokyny uvedené na obalu.

  Koncentrace může být oslabena, ale ne silnější, jinak je možný opačný účinek.V připraveném řešení je nutné květinu namočit a kořeny poslat zpět do půdy, pouze pokud jsou zcela suché.

Kořen

Tento parazit je obtížně odstranitelný a houževnatý. Má vysokou schopnost regenerace a reprodukce.Pokud byl kořenový klíště na orchidejích viditelný, musí být všechny postižené části květu naléhavě odstraněny a místa řezů by měla být ošetřena práškovým aktivním uhlím.Postižené rostliny musí být izolovány od ostatních zdravých rostlin.Okamžitě zahoďte zeminu a dezinfikujte hrnec.

Lidová léčiva navrhují použití kopřivy, která nejen eliminuje škůdce, ale také zvýší imunitu květu.

K přípravě roztoku potřebujete: vzít 700 g čerstvých bylin, nalijte 5 litrů vroucí vody a nechte 30 minut na tmavém místě.

Jak ošetřit rostlinu?To se provádí během 5 minut, ponořením celé orchideje do odvar. Z chemických látek zůstávají askaricidy účinné. Acaritoxský insekticid lze také použít proti škůdcům.Nanášejte striktně podle pokynů a frekvence zpracování je každých 5-7 dní.

Biologické produkty jsou také účinné proti klíšťatům kořene:

 • Verticilin;
 • Letní obyvatel;
 • nematofagin.

Ploché tělo

Aby se parazit rychle a účinně zbavil, je lepší okamžitě použít chemikálie - akaricidy. Protože klíšťata nejsou hmyz, jsou insekticidy k ničemu.

Nejčastěji používané:

 • Actofik;
 • Fitoverm;
 • Vermitek.

Lze použít lidová léčivavzhledem k dřívějším, ale jsou účinné pouze v raných stádiích infekce.

Carapace

Tento parazit žije v podzemí, takže se ho musíte co nejdříve zbavit.Chcete-li to provést, první věc, která odstraní květ ze země, a namočte kořenový systém na půl hodiny do vody.

3-5 minut po ponoru bude možné vidět, jak se paraziti začnou objevovat.Po půl hodině se kořenový systém odstraní z vody a položí se do sucha.Chcete-li získat maximální výsledek, pořádejte události 2-3krát.Když jsou kořeny suché, můžete rostlinu transplantovat do nové půdy. Jsou-li použity metody chemické kontroly, jsou akaricidní léčiva účinná, mezi nimiž jsou:

 • Karbofos;
 • Sumiton;
 • Actellik

V obchodě si můžete koupit dravý klíště - Hypoasmis Miles.Jeden balíček bude stačit k úplnému odstranění parazitů.

Z videa se můžete dozvědět, jak se zbavit klíště krunýře:

Prevence nemoci

Abyste zabránili výskytu klíšťat na orchidejích, musíte dodržovat následujícípreventivní opatření:

 1. Pravidelně vysušujte půdu, ve které roste květ.
 2. Nasprejujte květ včas a zajistěte, aby kapky kapaliny nestály v lomu listů.Jinak bude orchidej hniloba.
 3. Dodržujte optimální režim zavlažování.
 4. K trhnutí dochází v místnosti se suchým vzduchem.Vlhkost můžete zvýšit, pokud v blízkosti orchideje instalujete nádobu s vodou z místnostiteplota po dobu 2 dnů.Voda se vypaří a vzduch bude zvlhčen.
Po infekci drobného hmyzu, bílých nebo jiných bugů, mealybug, svrabů nebo ) orchidejemi začne orchidej pomalu umírat.K ochraně rostlin pomůže pravidelná kontrola všech částí, pečlivá péče, pravidelné preventivní ošetření.

Péče o orchidej je velmi obtížná, zejména pokud jde o kontrolu škůdců.Obtížnost spočívá v tom, že malé parazity, jako jsou klíšťata, ovlivňují květ.Není vždy možné je vidět okamžitě a včas, takže se musíte uchýlit k agresivnějším metodám kontroly, když je hromadění škůdců již obrovské.