Jak přivést do domu nějaké tropické barvy, nebo všechny nejdůležitější a nejzajímavější o Oncidium orchidejích

Oncidium je nenáročný druh orchidejí, oblíbený pro domácí šlechtění.Správná péče zajistí pravidelné kvetení (každých 8-12 měsíců) a rostlina bude méně náchylná k škůdcům.

V našem článku si podrobně promluvíme o vlastnostech obsahu této krásné květiny doma.Na toto téma si také můžete prohlédnout užitečné video.

Definice

Oncidium patří do čeledi Orchid, část tohoto druhu patří do epifytů, existují jak exempláře půdy, tak litofyty.ita.Tito tropičtí obyvatelé se nacházejí ve volné přírodě ve Střední a Jižní Americe, jižní Floridě a na Antilách.

Podrobný popis

Tato orchidej je různorodá, podmíněně je rozdělena podle územního původu:

 • Odolná vůči chladu ,původně z hornatých oblastí, kde teplotní rozdíly nejsou neobvyklé.Je schopen tolerovat pokles teploty na 7 ° C.
 • Milující teplo , žijící v teplém klimatu tropických lesů jižní a střední Ameriky.
 • Udržitelnédo sucha .Rostou ve vyprahlých oblastech, raději se usazují na kamenech, protože nepotřebují konstantní vlhkost.
Upozornění : Oncidium patří mezi sympodiální orchideje.Vyznačují se podlouhlými pseudobulby, které mají jasně tenkou pokožku.

Listy kopijovitého typu: tenké ve stínu milující a kruté, kožovité v teplo milující.Květiny v orchidejích se sbírají štětcem, který představuje nejkrásnější květenství: obloukovité, rovné, pronikavé.Velikost květů nebo "tančících panenek" se pohybuje od 1 do 12 cm a délka květenství je od 10 cm do 5 metrů.

Převládající barva květů je červenohnědá, citronová a žlutá. Květy orchidejí mohou rozkvétat v kterémkoli měsíci roku .Stejná šipka je schopna otevřít květiny dvakrát až třikrát.

​​

Dějiny původu

Orchidej byla do Evropy představena v 18. století.První popis provedl švédský botanik Peter Olof Swartz.

Rozdíly od zbytku druhu

Oncidium se liší od zbytku druhu ve zvláštním tvaru spodního okraje květu .Má tvar sukně, která začíná „tančit“, když fouká vítr.Tato orchidej není jako jiné druhy.

Odrůdy a fotografie

Pro domácí pěstování jsou běžné druhy, které vyžadují malou péči.Většina lidí věří, že oncidium má pouze hnědo-žlutou barvu, ale mýlí se.Je snadné to ověřit při pohledu na fotografii.

Žlutá

Je to nejslavnější a nejoblíbenější druh.Květ nerozmarná péče. Květenství se skládá z velkého počtu malých žlutých květů .

Cukrová souprava

Malé dvouvrstvé pseudobuliny spojené k sobě.Stonek květů dosahuje délky 35 cm. Květy jsou žluté v průměru o průměru 3 cm.

Doporučujeme sledovat video o vlastnostech oncidia „Sweet Sugar“:

Tygr

Zřídka vidět v domácím prostředí.Odrůda je také nenáročná na péči.Stonek s květinou roste na jeden metr. Květy mají bohatou žlutou rtu a hnědočervené lístky .

Twinkle nebo Twinkle

Odkazuje na miniaturní odrůdy.Květy dosahují velikosti 1,5 cm, bílé, světle žluté nebo růžové.Cítí se výborně za mírných teplotních podmínek.V noci se teplota sníží o 3-4 ºС ze dne.

Doporučujeme sledovat video o vlastnostech Twinkle oncidium:

Twisting

Má dlouhý kořenový systém a zploštělýpseudobulbs se rozdělili.Na každém 1-2 listu, jehož délka dosahuje 20 cm. Květenství je volné, s malými žlutými květy s červenými skvrnami.

Kvetoucí

 • Kdy a jak .Kvetení nastává jednou ročně a trvá 1 až 4 měsíce.Mnoho malých květů tvoří kartáč na stopce.
 • Péče před a po květu .Před květem potřebuje rostlina zalévání, hnojení a postřik.Po odkvětu se ujistěte, že podmínky orchidejíopět získaná síla - fáze odpočinku.
 • Co dělat, pokud nekvete .Pokud orchidej nekvete, je nutné přezkoumat její péči.Je důležité přísně dodržovat klidovou fázi a snížit noční teplotu o 4 ° C.Nedoporučuje se odstraňovat pomačkané žárovky.Z tohoto důvodu nebude orchidej schopna získat živiny potřebné pro kvetení.

Doporučujeme sledovat video o vlastnostech kvetení oncidia:

Postupné pokyny pro domácí péči

Péče o oncidium je jednoduchá.Orchidej je však náročný na teplotu.

Výběr místa

Pokud jde o výběr místa pro orchidej, upřednostňujte východní nebo západní okna , která za jasného slunečního světla stojí za malý stín.V období podzim-zima, s krátkým denním světlem, je nutné další osvětlení s fytolampy (3 až 4 hodiny denně), protože během tohoto období se vytvářejí nové pseudobulby a položí se nový stonek květů.

Příprava půdy a květináče

Při pěstování orchidejí oncidium je možné použít buď hotovou směs zakoupenou ve specializovaném obchodě, nebo samostatně připravenou.

Složení by mělo zahrnovat:

 • kousky uhlí;
 • borovice;
 • mech sphagnum;
 • rašelina.

Rostlina je vysazena na okraji květináče, aby nové výhonky zabíraly volný prostor. Hrnec na orchidej potřebuje mělkou, ale poměrně širokou .Musí být vyrobeno zplastová nebo neglazovaná keramika a nutně z neprůhledného materiálu.

Tip : oncidium může být připojeno k kusu dřevěné kůry pomocí drátu, pomocí kousků mechu jako další vlhkosti.

Teplota

Hybridní druhy této orchideje jsou docela plastické, cítí se skvěle v širokém teplotním rozmezí od +14 do + 26ºС. Vysoké teploty mohou zastavit růst květin .

Doporučuje se mírný pokles teploty o 3 až 4 stupně během dne.

Vlhkost

Oncidium se za pokojových podmínek cítí skvěle .Vlhkost by měla být 40%, stříkat pouze v letním vedru a někdy i během topného období.

Při teplotách pod + 18 ° C není postřik nutný.Orchid potřebuje dobré celoroční větrání.Surový stagnující vzduch a nízké teploty přispívají k plísňovým infekcím.

Osvětlení

Oncidium je fotofilní orchidej, která dává přednost jasnému světlu .Ochranu je nutné zajistit pouze před letním poledním sluncem.

Barva letáků slouží jako vodítko:

 1. tmavě zelená barva označuje nedostatečné množství světla;
 2. světle zelené letáky nebo pokryté červenými malými tečkami popálenin - orchidej potřebuje snížení intenzity světla.

Zalévání

Pro pravidelné kvetení oncidia je nezbytné řádné zalévání květin .Musíte dát hrnec do teplé, ne tvrdé vody.Referenčním bodem je sušení půdy.V závislosti na vlhkosti a ročním období se frekvence zavlažování liší od 3 do 20 dnů.Jakmile se začne tvořit nová žárovka, přestaňte zalévat.

Po objevení stopky se zalévání obnoví.Oncidium nebude květovat, pokud nebude zalévání zastaveno včas.

Vrchní obvazy

Živí oncidium pouze tehdy, když rostou mladé výhonky .Během tvorby pseudobulbů se hnojivo zastaví.Obnovení obvazu začíná v období růstu stopky a končí, jakmile se otevřou první květy.Následně se hnojiva neaplikují, dokud nezačnou růst nové výhonky.

Kořenový systém této orchideje je citlivý na zasolení substrátu, a proto je třeba snížit i koncentraci hnojiv pro orchideje a některé obvazy by se měly provádět na letácích, postříkat slabým roztokem hnojiva (naředěným 10násobkem doporučené dávky).

Transplantace

Bez zvláštních potřeb by orchidej neměla být narušena .Transplantace je možná ne více než jednou za tři roky.

 1. Je třeba věnovat pozornost odstranění hrudek z vazby substrátu kořenovým systémem (předem navlhčeným) ze starého hrnce.
 2. Poté jej přeneste do nové připravené nádoby s tří centimetrovou vrstvou drenáže.
 3. Pseudobulby by se neměly prohlubovat, mladé by měly být umístěny do středu a ty staré by měly být umístěny na okraj hrnce.
 4. Kořenový systém opatrně zakryjte substrátem.

Doporučujeme sledovat video o správné transplantaci oncidia:

Reprodukce

Můžete si vegetativně rozmnožit orchidej doma rozdělením bundy ].Proces dělení v oncidiích je mnohem jednodušší, na rozdíl od monopodiální phalaenopsis.Začnou se dělit, jakmile pseudobulbs dosáhne počtu šesti nebo více, ve skupině musí být nejméně tři procesy, protože v tomto případě jsou deleny životaschopné.

Pomocí ostrého nože nařízněte podzemní stonek a incizně nařezejte incize dřevěným uhlím.Během období dělení by měla být půda suchá.Aby rána mohla vyschnout půdu, nezavlažujte ji po dobu 7-10 dní.

Doporučujeme sledovat video o reprodukci oncidia metodou dělení:

Nemoci a škůdci

Zakoupenou orchidej umístěte na měsíc do karantény, abyste ji mohli pozorovat.Oncidium je napadeno různými škůdci.Častěji orchidej trpí:

 • Mealybug .Příznaky jeho přítomnosti jsou malé bavlněné kuličky.Jejich vyjmutí z letáku se provádí pomocí polštářku z alkoholizované bavlny a poté se na ně působí Aktara.
 • roztoč pavouk .Jeho přítomnost je určena znatelnými malými tenkými pavučinami a bílými tečkami.Orchidej se myje pod teplou sprchou a ošetřuje se Actellic.
 • Mšice .V důsledku sání mšice mšice listy uschnou a odpadnou.Je nutná léčba přípravkem Actellic nebo Karbofos.

Nepřekračujte půdu, topovede ke kořenové hnilobě.Pro léčbu použijte Fundazole.

Prevence různých problémů

Prevence spočívá v pravidelné a řádné péči o orchidej Oncidium .Vydržet spící fázi, zabránit průvanům, přehřátí, včasnému krmení.

Další druhy orchidejí lze nalézt v našich samostatných materiálech.Mezi nimi: Bulbofillum, Cymbidium, Liodoro, Miltonia, Cattleya, Vanilla, Cumbria, Philadelphia, Sogo a Brassia.

Závěr

Navzdory důkladnější péči, na rozdíl od jiných rostlin, stojí za to pokusit se vytvořit oncidiovou orchidej doma.Dokonce i jedna kopie na okně během květu může poskytnout pocit oslavy.