Jak propagovat sansevieria?Listová a vegetativní metoda

Sansevieria (jiná jména -Sansevier, tchánův jazyk, štika ocas ) - populární pokojová rostlina pěstovaná pro dekorativní účely.

Popularita květu je způsobena jeho nenáročností - péče o sansevieria vyžaduje nejvíceminimum , je velmi jednoduché ji šířit.Z tohoto důvodu mohou začátečníci začít s jejich květinářskými experimenty.

Jak pěstovat?

Pěstování štiky ocasu nevyžaduje žádné zvláštní znalosti a dovednosti.Rostlina snáší nepříznivé podmínky poměrně snadno, rychle se jim přizpůsobuje:

  • toleruje špatné a nepravidelné zalévání;
  • odolává změnám teploty;
  • nezemře při slabém světle.

Jedinou věcí je, že špatné podmínky mohou ovlivnit stavlistůsansevieria: zůstanou tmavě zelené, ale vzor se může významně vyblednout.

Hlavní obavy z pěstování této květiny spadají do období po rozmnožování.Zpočátku by měly být mladé rostliny pěstovány v malých květináčích - to jim pomůže lépe zakořenit, získat sílu a začít růst.

Sansevieria je přesazována jednou za 2-3 roky, kdy je již bank příliš malý na vzrostlou a zarostlou květinu.

Jazyk tchýněnevyžaduje časté zalévání - měly by být umírněné a prováděny pouze tehdy, když je povrch země v květináči zcela suchý.Nepovolte přebytečnou vlhkost - květina na to bude reagovat padáním listů (které dříve zbarví dožlout).

Doporučuje se zalévat ocas štiky v chladném období pouze jednou měsíčně.Voda by neměla mít dovoleno proniknout do středu květu (do rozety listů) - to může vést k hnilobě.

Při dodržení těchto jednoduchých podmínek můžete tuto rostlinu snadno pěstovat s krásným jménem u vás doma.Šíření květu sansivierie je však samostatnou záležitostí, v níž existují jemnosti.

Foto

Rozmnožování

Jak šířit tchánský jazyk doma?Existují dva hlavní způsoby:

  • šíření listů;
  • rozdělení oddenku.

Listem

Jak se mateřský jazyk šíří listem?Je to snadné, ale tato metoda má mírné minus, pokud jde o odrůdy s pestrobarevnými listy.Mladé rostliny získané z listů ztratí svůj vzor a už nebudou podobné matce.

K pěstování nových rostlin se používají zcela vyzrálé a vyvinuté listy.List je nařezán (kolmo na žíly) na několik částí o délce 7 až 15 cm. Je velmi důležité si pamatovat, kde jsou horní a spodní strana listů: pokud list vysadíte svou horní stranou do země, nebude moci zakořenit.
Řízkované řízky se vysazují v připravené půdě okamžitě.Někdyoddělené kusy se musí nechat uschnout.Stává se to asi 2-3 dny.A teprve potom je můžete začít pěstovat pro zakořenění.

Jako půda je lepší použítvlhký písek- pomůže to snížit pravděpodobnost rozpadu řízků.V zemi jsou umístěny na třetině a pokryté sklenicí nebo filmem.

Další výsadba na stálém místě se provádí až po zakořenění, po 1,5 - 2 měsících.

Níže je uvedena fotografie o šíření sansevierie listem:

Vegetativní metoda

Méně časově náročná a více Rychlým způsobem , jak získat mladé rostliny, je propagovat květ rozdělením oddenku.Vegetativně se během transplantace množil Sansevieri.

Za účelem rozdělení tímto způsobem jsou dobře tvarované keře pečlivě odstraněny z hrnce a oddenek je rozdělen na několik částí.

Je důležité to udělat tak, aby každá jednotlivá část mělabod růstu .Před výsadbou každé rostliny v květináči musí být místo řezu posypáno uhelným práškem.

Pokud by ani nebylo možné zasadit výsledné květiny do květináčů, lze je umístit do sklenice s vodou.Tam mohou stát po dlouhou dobu, a to neovlivní jejich stav.

Důležité nuance

Výsledek práce provedené na reprodukci střelce je přímo závislý na všech nezbytných podmínkách:

  • Sezóna. Nejvhodnější období pro nové rostliny je teplé aslunečné období - jaro (duben - květen). Optimální teplotapro vznik sazenic by měla být na 20 ° C.Díky této teplotě budou mladí jedinci zakořenit v rozmnožování listů po 1 - 1,5 měsíci.Na jaře se provádí transplantace, během níž se provádí dělení oddenku.
  • Osvětlení. Aby se mladé rostliny přizpůsobily novým podmínkám, musí být udržovány na dobře osvětleném místě, ale zároveň chráněny před sluncem, na místě.
  • Zalévání. Při rozmnožování listů se doporučuje sansevieria zavlažovattácem , zatímco vegetativní rozmnožování, mírné zalévání (v žádném případě by se rostliny neměly nalévat, aby se zabránilo rozkladu).

Závěrem

Reprodukce sansevieria není odlišena zvláštní moudrostí a následná péče o ně není nijak zvlášť obtížná.Se všemi složitostmi pěstování této pokojové rostliny se budou vyrovnat i začínající pěstitelé květin.A sansevieria vám určitě děkuje: ozdobí obývací pokoj nebo kancelář a také - je dobréčistitvzduch.

Užitečné video

O kultivaci a propagaci sansevieria se můžete dozvědět v následujícím videu: