Jak prořezávat stonek květů orchidejí po odkvětu a mělo by se to udělat?

Pokud je orchidej oříznuta v čase a správně , můžete mít v bytě kvetoucí rostlinu téměř po celý rok.Doma se často pěstuje orchidej Phalaenopsis, která na rozdíl od jiných druhů nevyžaduje dlouhé období zotavení.

Ne všichni pěstitelé květin jsou ořezávání pozitivní, protože věří, že by orchidej měla odpočívat po rozkvětu - konstantní kvetení může rostlinu velmi vyčerpávat.Ale stimulovat opakované kvetení ihned po prvním nebo ne, je to na majiteli květiny.

Co je prořezávání?

Prořezávání je odstranění jednotlivých částí z květu .Vedou to tak, aby orchidej brzy vyhodila nové stopky s pupeny.Orchidej - květ neobyčejné krásy, který s jeho kvetením potěší téměř 6 měsíců.Ale pro další kvetení přijde rychle - orchidej musí být řezána.

Pokud na stopce orchideje nezůstaly žádné pupeny a květiny, znamená to, že kvetla a přechází do spícího období.Toto je nejlepší čas na oříznutí závodu.

Důležité : Během „spánkového“ období potřebuje květina zvláštní péči: zaléváníkaždé 2 dny udržujte určitou úroveň vlhkosti a správné osvětlení.

Musím to udělat nebo ne?

Někteří začátečníci v květinářství prořezávají, jakmile orchidej rozkvetla, takže okamžitě znovu rozkvetla.Je však vhodné to nedělat. Při ořezávání živých stopek rostlina nenapravitelně poškozuje zdraví , což se považuje za významné minus.Existují kontroverzní plusy:

  • zotavení s odstraněním listů ;
  • odstranění vadných rostlinných prvků k přesměrování sil.

Jaké jsou důsledky?

Všechno je velmi individuální a přímo závisí na tom, jak dobře byl postup proveden.Je třeba si uvědomit, že orchidej je z hygienického hlediska velmi náročná, takže pro pozitivní výsledek při ořezávání potřebujete použít pouze sterilní nástroj.Kromě toho, pokud se vše provádí podle pravidel, orchidej v blízké budoucnosti uvolní nové stopky a potěší její krásou.

Pokud oříznete nesterilním nástrojem a poté nezavřete řez, začne orchidej velmi rychle hnít .Rostlina zemře velmi rychle a pěstitelé květin často tento fenomén nekombinují s nesprávným prořezáváním.

Kdy se doporučuje?

Mnoho začátečníků v květinářství přemýšlí o tom, jaký čas je pro stříhání nejlepší.Aby nedošlo k poškození rostliny, musíte počkat po dobu úplného odpočinku, která nastane po odkvětu.Nedotýkejte se kvetoucí orchideje, nemusí přežít špatněprořezávání v období aktivní vegetace.

Časem pro ořezávání phalaenopsis je konec října, začátek listopadu .Tento proces musí být prováděn se zvláštní péčí, s přihlédnutím k typu rostlin a růstovým charakteristikám.Je užitečné pochopit, že každá odrůda orchidejí má své vlastní vlastnosti.Například, phalaenopsis může být prořezán okamžitě po květu, ale u jiných druhů by stonky květů měly být řezány až poté, co byly usušeny (podrobnosti o tom, jak prořezat orchidej po květu, najdete zde ) ).

​​

Je možné oddělit jednotlivé části vybledlé rostliny?

Tento postup je poměrně kontroverzní, takže někteří zahrádkáři neprotínají své orchideje a poznamenávají, že nedochází k žádným zvláštním změnám v růstu a vývoji rostliny.Často existují situace, kdy se na zvadlém stopce objevují zdánlivě krásné a jasné pupeny.

Ostatní milovníci orchidejí se pravidelně stříhají, protože věří, že tímto způsobem stimulují rostlinu k tvorbě vrstev a dětí.Budeme uvažovat o tom, jak správně oříznout určité části rostliny.

Stonek květin

Stonek květin je výhonek, který rostlina uvolní před květem .Jakmile se na květině objevil velký vztyčený kmen, lze očekávat, že se objeví krásné pupeny.Mám po květu odstranit stonek květu?Nejprve byste měli pečlivě prozkoumat tuto část rostliny.Pokud jsou na něm jasně viditelné stopy žloutnutí a vysušení, odstraní se pod kořenem a zůstane jen malépařez.

Pokud je stopka odstraněna, zatímco je v „živém“ a nezmizelém stavu, orchidej začne bolet a na regeneraci utratí spoustu energie.Samozřejmě nezemře, ale znovu kvetoucí bude muset počkat nejméně 6 měsíců.

Doporučení : Pokud má po prohlídce stopka živé pupeny nebo malé pupeny, pak stojí za to odstřihnout stopku 1 cm nad tímto místem - může se následně objevit dítě nebo květ.

Doporučujeme sledovat video o správném prořezávání stonku květů orchidejí:

Šipky

Před vyjmutím šipky byste ji měli pečlivě prozkoumat, protožečasto tvořily děti ze spících ledvin.Pokud se šipka začala zbarvovat žlutě, pak otázka, zda je nutné čekat na vzhled nového vrstvení s stopkami, nedává smysl -vybledlá šipka se ořízne 2 cm nad uzly .Pokud neexistují žádné uzly, nemusíte se dotýkat šipky, nechte ji zcela uschnout a opatrně ji odstraňte.

Čím nižší je bod oříznutí, tím delší bude stonek květu při příštím květu.Pokud ji odstraníte u samého kořene, pak vás rostlina nemusí potěšit kvetením po dlouhou dobu.

Pokud se na šipce objevilo mnoho vrstev a větví, stojí za to vytvořit formaci oříznutím .Všechny boční šipky jsou odstraněny, místa řezů jsou ošetřena drceným aktivním uhlím.

Stonek

Musím zkrátit pomalou část stonku?Ano, musí to být provedeno okamžitě, protože zařízení na obnovu tohoto místa utrácí hodně energie.Poodstranit vybledlý kufr nespěchejte, abyste jej zahodili - vložte jej do vody, může se na něm objevit dítě.

V průběhu celého životního cyklu roste, vyvíjí se a roste, potěší její majitele krásnými květinami.Životnost rostliny můžete prodloužit aktualizací její základní části - odříznutím spodních desek.A pokud je rostlina nemocná, lze ji zachránit odříznutím postižených oblastí: kořeny nebo listy.Jak postupovat správně - přečtěte si náš online portál.

Co když se postup neprovádí včas?

Pokud se prořezávání provádí před vyschnutím stonku květu, může být rostlina vážně poškozena .Začne utrácet energii za zotavení a dlouho nebude kvitnout.Jakýkoli zásah do růstu orchidejí je pro ni stresující.V tomto případě by zalévání mělo být velmi mírné a to pouze postřikovačem.

Současně je důležité dodržovat správný teplotní režim - v noci +16, během dne - 24 stupňů, je třeba se vyhnout silným kapkám.Pokud je prořezávání prováděno v létě, pak musíte ze slunce odstranit orchidej - může se spálit.Hnojení se prakticky neprovádí.

Je lepší nechat rostlinu chvíli na pokoji a nechat orchidej klidně obnovit její sílu.Pokud poskytnete příjemné prostředí, zvládne se s ním dostatečně rychle.Stačí sledovat stav vaší květiny -je nutné zabránit vysychání zemského kómatu a udržovat požadovanou vlhkost .

Někteří amatérští zahradníci si myslí, že orchidej je velmináročná a rozmarná rostlina, která vyžaduje zvýšenou pozornost na sebe, není to úplně pravda.Nemusíte trávit spoustu času péčí, musí to být jen pravidelné a kvetení bude svěží a dlouhé.

Upozornění : Prořezávání se nejlépe provádí se zahradními nůžkami, protože nezanechává velký počet otřepů, řez je rovnoměrný.Dezinfekce musí být provedena tak, aby nebyla infikována.

Závěr

Aby pěstoval orchidej po rozkvětu nebo ne, každý pěstitel se rozhodne sám .Vše záleží na vlastnostech květu a růstu a na typu rostliny.Na jedné straně vyčnívající stonky květů bez poupat značně kazí dekorativnost rostliny, na druhé straně, pokud odříznete zelené šipky, rostlina může onemocnět.Pokud děláte vše správně pomocí sterilních zahradnických nůžek, pak všechno půjde docela úspěšně.