Jak rozpoznat choroby orchidejí Phalaenopsis a uzdravit zeleného přítele?Fotografie onemocnění a jejich léčba

Každý, kdo se kdy setkal s touto krásnou květinou, nezůstane lhostejný.Stejně jako každá rostlina potřebuje orchidej individuální péči.

V článku si můžete přečíst popis různých chorob této exotické rostliny, zobrazit fotografie těchto onemocnění a naučit se, jak oživit květ, aby se zachránil.A také vám řeknou, jak se výše uvedeným problémům vyhnout.

Co jsou choroby,jak vypadají, jak se liší od poškození škůdci?

Pokud došlo k potížím s orchidejí, její listy to nejprve signalizují.Mohou vyblednout, spadnout, změnit barvu nebo vysušit (zde můžete zjistit, jaké nemoci jsou listy orchideje phalaenopsis a jak je léčit zde ).Nejběžnější nemoci, které lze nalézt, jsou rozděleny do dvou typů.

  • Nemoci virové povahy. Příznaky mohou zahrnovat skvrny nebo skvrny na listech.Ve většině případů se virová onemocnění neléčí a rostlina musí být zlikvidována.
  • Nemoci houbové povahy. Tmavě žluté a růžové kruhy mohou být příznaky.Důvody nejčastěji spočívají v nadměrném zavlažování.
  • Nemoci bakteriální povahy. Infikovaná tkáň změkne a zakryje se vředy, z nichž vychází buněčná míza.
Důležité! Černé skvrny na rostlině mohou být způsobeny také tvrdou vodou.Rostlinu můžete otřít slabým roztokem vody s citrusovou šťávou.

Časté choroby

Zvažte nejčastější choroby této úžasné květiny.Za nejčastější se považují nekomunikovatelná onemocnění rostlin.Rostliny jsou ovlivněny houbovými chorobami a hnilobou v důsledku nadměrného zalévání a nadměrné vlhkosti v jádru.Existují také škůdci, jako jsou bakteriální špinění, hniloba, různé viry, anthracnosa, fusárium.

Jednou z nejčastějších chorob je špinění listů. Na listech se objevují mokré hnědé skvrny.Vznikají kvůli nerovnoměrnému zavlažování, nadměrnému slunečnímu záření.Rostlinu můžete uložit, pouze pokud si pěstitel včas všiml, že něco není v pořádku.Potom se zasažené listy odstraní, rostlina se postříká určitými roztoky, v závislosti na typu onemocnění.Nemocné listy jsou odstraněny.

U virových chorob je orchidej izolovaná, aby se zabránilo infekci jiných rostlin v okolí.

Jaké jsou důvody?

K infekci phalaenopsis dochází z různých důvodů.Může to být přímékontakt s květem slunečního světla, který spálí listy jemných orchidejí.Nadměrná vlhkost v důsledku častého zalévání nutně vede k rozkladu, odumírání kořenů nebo jiným nešťastným následkům.Chlad není pro rostlinu také dobrý.

Podchlazení nebo zmrazení listů vede k jejich nažloutlosti a následné smrti(podrobnosti o tom, proč listy zblednou v orchideji Phalaenopsis a jak je zachránit, najdete zde )Špatné osvětlení může také způsobit některé problémy se zařízením.Příliš horký vzduch může také negativně ovlivnit celkové zdraví rostliny.To může být horší než přímé vystavení slunečnímu záření, protože nastává proces zvadnutí květenství a listů.

Jak zjistit, zda je rostlina nemocná nebo napadeni škůdci?

Z běžných znaků lze rozlišit skvrny na listech, hnilobě nebo jakékoli skvrny nebo změnu barvy.

Není mnoho škůdců orchidejí a všechny z nich mají zřejmé charakteristické znaky.Například, pokud je rostlina zasažena mšicemi, bude nutně přítomnost hlenu.S roztočem pavoukem lze pozorovat bílou pavučinu a tmavé skvrny.Pokud květina překoná hlístice, určitě tam budou boule světlého stínu.

Které části rostliny jsou ovlivněny?

Různé listy mohou ovlivnit jak listy, tak i květenství, kořeny nebo stonky květu.Většinou samozřejmě trpí listy phalaenopsis.Listy hrají v něm obrovskou roliživotní aktivita.Nakonec se spolu s kořeny účastní fotosyntézy a absorbují světlo.

A prostřednictvím listů květ provádí dech.Tato část květu je druhem poplachu, který informuje pěstitele, že je čas jednat. Nemocné listy nejsou schopny poskytnout rostlině správnou výživu a celá květina trpí. Proto stojí za to poslouchat takové signály.

Zdravé listy v tmavě zelené barvě.Mají hustou strukturu.

Popis, léčba nemocí a jejich fotografie

Anthracnose

Velmi časté onemocnění těchto druhů rostlin.Těžištěm nemoci jsou listy.Malá kulatá místa na nich časem zčerná a konkávní.Poté se objeví růžový nebo žlutý povlak. Nejčastěji je příčinou těchto potíží vysoká vlhkost. Nebo pěstitel dovolil, aby voda vstoupila do odtoku z květu.

Zpracování:jsou zasažené listy odstraněny a místa jejich sekcí jsou spálena jodem.Pokud je podmínka příliš zanedbaná, mohou pomoci prostředky jako scor, ritomil, mikasan.

Rez

Na rozdíl od anthracnosy je toto onemocnění velmi vzácné.Tato plísňová choroba postihuje především listy phalaenopsis.Objevuje se ve formě skvrn na vnitřní straně listu, které mají červený odstín.Způsob ošetření může být stejný jako u rostliny trpící antracenózou.

Všechny poškozené oblasti musí být odstraněny a jejich částiošetřeno slabým roztokem alkoholu nebo aktivním uhlím.Orchideje se ošetřují postřikem mikasanem, škrabkou a ritomilem

padlí plísní

Tato běžná houbová a velmi nebezpečná infekce se vyskytuje ve formě plakufialově bílý odstín na listech.Navenek květ vypadá, jako by byl závod posypán moukou. V případě onemocnění plísní je smrt téměř nevyhnutelná.

Důvodem je obvykle vysoká vlhkost a vysoká pokojová teplota (účinek koupele).Pro profylaktické účely se fytosporin stříká.Ošetření rostliny se provádí postřikem rychlým činidlem nebo směsí koloidní síry.

Upozornění! Před zahájením ošetření zařízení opatrně zalévejte.

Různé houby kořenů a listů

Plísňová onemocnění se liší v plaku na listech.Postupují velmi rychle a to vše končí smrtí rostliny.Nejběžnějším typem houby je fusárium.Nejprve jsou ovlivněny kořeny, bod růstu a pak houba přechází do celé rostliny.Ve většině případů je rostlina zničena.Jako preventivní opatření musíte sledovat čistotu hrnce a substrátu.

Rot

Šedá hniloba na listech vypadá jako hnědé a černé skvrny s nadýchanými útvary. Důvodem je vysoká vlhkost vzduchu.Pro prevenci se při zavlažování doporučuje používat kendal.Tento nástroj zvyšuje odolnost vůčinemoci.

Je rovněž nezbytné postřikovat fungicidem.Přežití rostlin je nízké.Okamžitě odstraňte postižené oblasti a listy a namočené části jsou impregnovány koloidní sírou.Jedna možnost ošetření se provádí úplným ponořením orchideje do 0,3% základové směsi.Potápění by se mělo provádět denně po dobu 2 týdnů.

Doporučení. Pro prevenci se orchidej stříká slabým roztokem vitriolu jednou měsíčně.

Naléhavá resuscitace doma

Pokud pěstitel viděl zjevné problémy, změny stavu listů nebo stopky, je načase přijmout neodkladná opatření k resuscitaci.Abychom pochopili, jak zachránit phalaenopsis, nejprve určíme příčinu a rozsah incidentu.

  1. Pečlivě prozkoumáme kořenový systém. Zdravé mladé kořeny mají zelenkavý nádech a staré hnědé.Dotek je hladký a suchý.Jakékoli ztmavnutí, hlen, unikající tekutina nebo změkčení naznačuje hnilobu.
  2. Odstraňujeme poškozené kořeny, zbylé kořeny myjeme. Pokud dojde ke ztrátě až 40% kořenového systému, stále existuje šance na přežití.
  3. Připravujeme nádobu s expandovanou hlínou. Přidejte dobře dušenou a rafinovanou sphagnum shora.
  4. Z výše uvedeného položíme listovou růžici, přikryjeme ji fólií a vyčkáme na vytvoření kořenů až do 5 cm.Kromě toho je třeba dobré osvětlení až 12 hodin denně.

Pokud neexistuje způsob, jak vytvořit skleník,pak použijeme jiný způsob.

  1. Odstraňujeme poškozené kořeny.
  2. Zpracováváme místa řezu aktivním uhlím.
  3. Umístíme vývod do filtrované vody.Změníme vodu denně.Pro zvýšení růstu můžete přidat trochu cukru.

Listy by měly být nad vodou.

Prevence

Pro shrnutí můžeme vyvodit následující závěry.Pokud je teplota vzduchu nadměrně zvýšena, měli byste místnost často ventilovat.To platí také pro vysokou vlhkost. Hrnce by měly stát od sebe tak, aby nebyly květiny stísněné. Voda by neměla být ve výpustích ani na listech.Zalévání je přípustné pouze na začátku dne.Všechna tato pravidla pomohou zabránit mnoha problémům a že orchidej je nemocná.

Doporučujeme, abyste se podívali na radu našich odborníků, jak se starat o orchideje Phalaenopsis, pokud kořeny a jiné části rostliny vyschly, lepivý povlak na listech, jakož i ) jak pěstovat kořeny.

Užitečné video

Z videa zjistíte, jaké choroby orchidejí Phalaenopsis jsou a jak je léčit: