Jak rozpoznat hemofilii u kuřat a co může způsobit „normální“ nádchu?

Toto onemocnění se také nazývá infekce chovatele drůbeže, ale vypadá to jen jako banální nachlazení.

Ve skutečnosti je účinek hemofilie na drůbež nebezpečný a rozsáhlý: kromě respiračního traktu ovlivňuje onemocnění také spojivku a podkožní tkáň obličejové části hlavy.

Ve zvláště zanedbávaných případech infekce vyvolává tvorbu tuberkulózy ve střevech ptáka, a to i při nedostatečném ošetření nebo jeho nepřítomnosti, může patogen volně vstoupit do jater a sleziny.

Co je hemofilie u kuřat?

Hemofilie u kuřat pokračuje jako chronické onemocnění, tato rýma trvá měsíce.

Pokud s tím nebudete bojovat, mohou být důsledky pro obyvatele domu velmi žalostné - v případě hromadné infekce může být na nemoc náchylných 50–70% populace.

Nejenom kuřata onemocní hemofilií.Ohroženi byli také jejich nejbližší příbuzní z Turecka a bažanta.Hemofilie je také nebezpečná pro domácí holuby.

Od okamžiku infekce a po celou dobu choroby ptáci ztrácejí svou produktivitu : ztrácejí velkou váhu a stávají se téměř neschopnými ovipozice, což negativně ovlivňuje jejich aktivitu.chov drůbeže.Nemocná kuřata snižují produkci vajec o 10-30%.

Hemofilie je rozšířená ve všech zemích světa, přičemž tato choroba může chovatelským podnikům způsobovat značné hospodářské škody.

Původce choroby

Bakterie vyvolávající infekční rýmu u drůbeže -imobilizovaný hemofilus gallinarium .

I přes svou nehybnost je však infekce velmi houževnatá: v trusu ptáků a v půdě může patogen zůstat až rok, ve vodě - 3-7 měsíců.

Kromě toho se hemofilický bacil nachází na sliznicích očí zdravě vypadajících ptáků a za určitých podmínek nejprve postihuje oslabené jedince a postupem času může zasahovat do silnějších domácích ptáků.

Způsoby pronikání patogenu hemofilie do těla zdravého ptáka jsou známy a známé: prostřednictvím běžných krmítek, misek na pití a podestýlky, které používají všichni obyvatelé kuřecího moku (včetně infikovaných), a prostřednictvím možnosti přístupu k vejcím kladeným nakaženými jedinci.

Starší ptáci jsou náchylnější k hemofilii.

Příznaky

Příznaky choroby se objevují již za 3 až 5 dnů po infekci.

První věcí, kterou byste měli věnovat pozornost, je hojný tok čiré tekutiny z nosních dír.

Po určité době se tekutina stává sliznatější, zahušťuje, vytváří ucpávky v nosních dírách kuře, což ztěžuje dýchací proces.

​​

Kromě toho nemocný jedinec postupněztrácí zájem o jídlo,Ztrácí váhu a může zemřít vyčerpáním .Hřeben a náušnice zblednou, nepříjemně se zmačkají, pokožka se stane nezdravou nažloutlá.

Někdy u hemofilie u kuřat lze pozorovat kulhání - takové případy nejsou rozšířené, ale tento symptom nemoci nelze ignorovat, ačkoli otok chodidel a kloubů je považován za průvodní symptom.

Diagnóza

Je možné přesně diagnostikovat hemofilii pouze v laboratorních podmínkách, protože příznaky choroby jsou charakteristické i pro jiná infekční onemocnění drůbeže.

Diagnóza by měla být založena na analýze sekrecí a typu patogenu a oddělené hemofilii od nemocí, které mají podobné příznaky: leukémie, pullorosa, pasteurelóza, Marekova choroba.

Léčení

Prvním krokem v léčbě hemofilie je zmírnění utrpení nešťastného kuře a obnovení její schopnosti plně dýchat.

Je pravda, že pouze v hospodářství s usedlostmi, kde lze kuřata počítat na prstech:s gázovým tamponem namočeným v jednoduchém roztoku(tetracyklin, furatsilin nebo dokonce čajové lístky), čistí se nosní pasáže blokované krusty.drůbež a stříkačka k zavedení léku (penicilin nebo streptomycin dobře fungují).

To je samozřejmě obtížné a vyžaduje to hodně času i na malé farmě, ale tento postup dává dobrý účinek a šetří kuřata dalším komplikacím v dýchacích orgánech.

Na velkých drůbežářských farmách lze dělat poněkud odlišné věci.způsob: přidejte léky, na které je hemofilický bacil velmi citlivý na vodu, a pájecí kuřata s tímto „lektvarem“ po dobu 5-7 dní.

Sulfanilamidové přípravky: disulfan, ftalazol, ethazol, sulfadimezin jsou velmi vhodné jako hlavní složka léčebného roztoku.

Všechny tyto postupy mají pozitivní účinek na první stádium choroby, aniž by byly komplikovány vedlejšími příznaky.

Pokud záležitost zašla příliš daleko a hemofilie u kuřat je velmi obtížná, je třeba přijmout naléhavá karanténní opatření, zbavit nakaženého stáda a dezinfekci domů co nejúplnější.

Prevence

Prevence jakýchkoli infekčních chorob spočívá v první řadě v udržováníčistoty a vhodné teploty v kuřecím mechu .

Krmiva pro kuřata (a jakákoli drůbež s rizikem infekce) by měla být také nedílnou součástí preventivních opatření: stálá přítomnost vitamínů v krmivu, její rozmanitost a sezónnost mohou v co největší míře zabránit jakémukoli infekčnímu onemocnění na farmě.

Drůbež nemá nic k posílení imunity, s výjimkou potravin.Proto jste jako odpovědný a pečující vlastník povinni řádně nakrmit ty, kteří byli zkrocení.

A také: zajistit dezinfekci prostor, sledovat tam mikroklima a zabránit vzniku vlhkosti a průvanu v domě.

A pokud se zaměřujete výhradně na prevenci hemofilie, musíte mít na paměti, že mezivšech vitamínů v těchto preventivních opatřeních šel na vitamin A.

Stejně jako žádný jiný, podporuje růst ptáků a zvyšuje odolnost vůči patogenu sliznic dýchacích cest.

Znáte kuřata Poltavské hlíny ?Zjistěte více o jejich původu a vlastnostech!

Na této stránce si však můžete vždy přečíst o Lariiných bojových kuřatech: https://selo.guru/ptitsa/kury/porody/sportivno-dekorativnye/lari.html.

Slyšeli jste o izolaci stropu polystyrenem a chtěli byste se o tom dozvědět více?Máme pro vás připravený článek.

Tento notoricky známý vitamin se nachází v rybím oleji, dýně, špenátu a petrželce.Tyto výrobky jsou poměrně cenově dostupné a pravidelně si můžete dovolit utratit trochu peněz ve prospěch zdraví kuřat.

Jak udržet ptáka tak, aby zůstal zdravý?

Ukazuje se, že je velmi snadné se vyhnout hemofilii, pouzesprávně rozděluje počet hospodářských zvířat v kuřecím koši .

Tato metoda je příliš jednoduchá pro chovatele drůbeže, kteří jsou zvyklí komplikovat svůj život sobě i svým strážcům.Snad právě proto, že je to tak jednoduché, je tak těžké tomu uvěřit.

Ale přesto ... zkuste postupovat podle nejjednodušších pokynů :

  • oddělujte různé věkové skupiny ptáků;
  • mladá zvířata by měla být chována izolovaně, dokud kuřata nedosáhnou věku jednoho a půl měsíce;
  • optimální hustota obyvatelstva je taková, že dospělé kuře obdrží nejméně 1 m3 čerstvého vzduchu.

Hlavní věc v chovu drůbeže- pozor na ni.Pokud chcete, označte to za nejdůležitější preventivní moment.Jak potvrzují pozitivní zkušenosti s drůbeží, tak jak to je.