Jak se děti objevují a rostou v blízkosti orchidejí na kufru, na základně a kořenech a jaká péče je nutná?

Jedním z nejjednodušších způsobů propagace orchidejí doma je rozmnožování dítěte. Baby je nový malý květ, který se může objevit v různých částech orchideje a v některých případech zcela vytlačí dospělou orchidej z květináče.Během tohoto období, mateřská rostlina i mladá rostlina, vyžadují zvláštní péči, ale článek se zaměří více na děti orchidejí a na to, jakou péči potřebují.

Jaké části květu se mohou tvořit?

Dítě se objevuje na různých místech dospělé rostliny, která se také nazývá matka. Může to být stonek, listové dutiny nebo spící pupeny na stopce dospělé rostliny.V závislosti na umístění má konkrétní název.Ten, který je blíže ke kořenům, se nazývá bazální.A ten, který se nachází výše na stonku, je bazální dítě (podrobnosti o tom, jak probudit spící pupeny orchideje a jaké jsou negativní důsledky pro květ, si přečtěte zde ).

Je třeba si uvědomit, že proces separace nemůžete odložit na dlouhou dobu.Koneckonců, kořeny malé květiny se mohou při transplantaci stát křehké a zlomit se.

Důležité! Je možné oddělit potomstvo od matečné rostliny, pokud má 3-4 listy a kořeny dorůstají do 5 cm.

V tuto chvíli to také nestojí za tozapomeň na dospělou orchidej.Proces dospívání dítěte je poměrně zdlouhavý - až šest měsíců.Během tohoto období bude potřebovat zvláštní péči kvůli dalšímu zatížení.

Jak porozumět tomu, co se objevilo?

Když se poprvé objeví na květu, je poměrně obtížné rozlišit dítě od stopky nebo leteckého kořene.Proto je důležité vědět, jak vypadají kořen, stopka a samotné dítě.

 • Kořenmá hladký povrch bez stupnic se zaoblenými špičkami.Směrováno dolů.Růst na stranu nebo nahoru lze pozorovat poměrně zřídka.
 • Stonek květin- roste od středu nahoru a má ostrou špičku.Na rozdíl od kořene jsou na něm stupnice.
 • Babyje nová malá rostlina s listy a kořeny.Ale abyste se plně ujistili, že se jedná o nový závod, musíte počkat.Je to po objevení listů, že je zřejmé, že orchidej porodila potomstvo.

Kořen

Na první pohled se zdá, že u kořene roste nezávislá rostlina.Ale pokud pečlivě shrnete horní část kůry, uvidíte, že se na matečné rostlině objevila malá rostlina.Aby bylo možné oddělit dítě od kořene dospělé rostliny, je nutné dítě odříznout spolu s jeho kouskem. To by však nemělo být provedeno, dokud dítě nebude mít své kořeny.

Je vhodné ji oddělit se zvláštní péčí, protože existuje riziko poškození kořenů mateřské rostliny a samotné dítě.Mnoho zahrádkářů to raději neodděluje od kořenedospělé rostliny.V tomto případě, pokud poskytnete správnou péči, pak obě krásy dá krásné kvetení.

Doporučujeme sledovat video o vzhledu dítěte na kořenu orchideje:

Na kmeni

Mnohoodborníků se domnívá, žeExistuje několik důvodů, proč se děti objevují:

 1. Nesprávná péče, díky které květina umírá, vyvíjí poslední úsilí o reprodukci, plní svůj biologický úkol.Ale v praxi se to ukáže jinak.Dítě se může objevit na stonku zcela zdravé květiny.
 2. Poranění stonku nebo smrt růstového bodu jsou následující příčinou toho, že se dítě objeví na stonku.

Nerozdělujte dítě od matky.Nepřežije sama.Výsledkem bude, že v jedné nádobě budou dvě orchideje.Matka roste v průběhu času a její místo je mladé.

Pozor! Charakteristickým rysem bazálního procesu je nepřítomnost kořenů u dítěte, živí se kořeny a stonky matečné rostliny.

Aleněkteří pěstitelé květin stále využívají postup oddělení dítěte od stonku. Během tohoto procesu je nezbytné dodržovat následující pravidla:

 1. místo řezu musí být posypáno dřevěným uhlím;
 2. suší mladé rostliny po dobu 24 hodin a poté se umístí do jemnozrnného substrátu;
 3. očekávají výskyt kořenů.

Na základně kořenového krku

 1. Před oddělením takového dítěte musíte nejprve připravit inventář.Poté, co potřebujete odříznout dítě z rostliny.Ale neodřízněte toúplně a nechte alespoň jeden centimetr stopky.
 2. Poté se proces krájení suší po dobu 30 minut.
 3. Sekce je posypána dřevěným uhlím nebo aktivním uhlím.
 4. Střelba je umístěna do připraveného substrátu.

Péče o matečnou rostlinu

Během růstu dostává dítě vše potřebné pro růst z mateřské rostliny. Proto nezáleží na tom, na které části rostliny se objevila, ale na rozdíl od mateřské rostliny nevyžaduje zvláštní péči.Potřebuje zvýšenou pozornost.

Poté, co se objeví potomstvo, musí být rostlina udržována v teple a vlhkosti.„Maminka“ během tohoto období také potřebuje hnojiva.Jako hnojivo zvolte hnojiva s vysokým obsahem dusíku.Je to on, kdo pomáhá při budování zelené hmoty.

Reference. Orchideje od přírody nepotřebují velké množství hnojiva, takže je třeba pečlivě vybrat dávku pro obvaz.Nadbytek živin může vést k chorobám květin.

Pokud ji plánujete oddělit od její „matky“ a dlouho jí nedává kořeny, můžete k urychlení a stimulaci tohoto procesu použít mech sphagnum.Za tímto účelem zakryjte bod připojení mechem a systematicky jej stříkejte.Jsou chvíle, kdy dítě uvolní stonek květů, než se oddělí od matečné rostliny.V tomto případě, aby nedošlo k žádné inhibici vývoje listů a kořenů, musí být stopka odstraněna.

Vzhled dětí v České republiceorchideje jsou vzácný výskyt. Je proto důležité rozpoznat její vzhled a poskytnout jí náležitou péči.Pouze v tomto případě můžete získat novou luxusní květinu.