Jak se mor kuřat projevuje a jak lze tuto nemoc vyléčit?

Proč je pro zemědělce důležité vědět, jaký je mor ptáků?Protože domácí kuřata jsou náchylná k této infekční nemoci.

Infekce se velmi rychle šíří z nemocného ptáka na zdravého ptáka, k čemuž může dojít prostřednictvím pečovatelských předmětů, krmítek, polic a také od jednoho jedince k druhému.Výsledkem je smrt celého stáda.

V tomto článku budeme hovořit podrobně o tom, co je mor u kuřat, kdo je původcem a nositelem choroby, zda je možné zabránit jeho výskytu, jak léčit a jaká preventivní opatření je třeba přijmout.

Co je mor kuřat?

Mor ptáků je akutní septické infekční onemocnění kuřat doprovázené otokem podkožní tkáně hlavy, krku a hrudníku.

U ptáků existují dva druhy moru: klasický a atypický .

Klasickým morem je původcem kůry ultravírus přenášený stolicí (stolicí, močí), nosními tekutinami, krví, orgány a vejci a peřím nemocných ptáků.

Atypická

Toto onemocnění je podle klinických a patologických charakteristik v mnoha ohledech podobné klasickému moru ptáků.

Inkubační doba je od 4 do 25 dnů.Nemocpostupuje tak jasně od 4 do 8 dnů.V různých zemích deklarováno za různých podmínek.V SNS byl představen německou armádou během druhé světové války a byl poprvé objeven na území německé okupace.

Příznaky a průběh atypické formy

Pokud se na farmě vyskytne infekce, jsou postižena především kuřata a mladí jedinci.Dýchavičnost, zvýšené polykání vzduchu, někdy „křivý“, křeče, ochrnutí končetin.Edém chybí.Patologické změny jsou stejné jako v případě klasického moru, chybí pouze otoky.

Opatření pro kontrolu a profylaxi u atypického moru jsou stejná jako u klasického moru (podrobněji o tom dále v článku).Kromě toho okamžitě očkují všechny ptáky vnímavé na mor v ohrožené oblasti vakcínou formol-hydroxid.Všechny činnosti jsou prováděny přísně v souladu s chartou veterinárního odboru Ministerstva zemědělství Ruské federace.

Patogeny a vektory nemoci

Příčinnou látkou je ultravírus, který se pěstuje na vnitřku kuřecího embrya.Savci nejsou nakaženi virem, ale mohou sloužit jako jeho nositelé.

Hlavním nosičem jsou nemocní ptáci.Přenos infekce z infikovaných drůbežáren a z nefunkčních domácností na zdravé domácnosti prostřednictvím dopravy, kontejnerů atd.V zásadě slepice, krůty onemocní, méně často - perličky, pávi, velmi zřídka - bažanti.

Kachny, husy a holuby jsou infikovány s minimální pravděpodobností,ale vodní druhy přicházející do styku s nemocnými ptáky se mohou také stát nositeli viru.K přímému přenosu viru dochází přes postižené oblasti kůže a sliznic.

Známky a příznaky

Příznaky choroby se objevují po inkubační době, kdy se patogen rozšířil do celého těla ptáka.

Hlavní znaky moru :

 • v depresivním stavu;
 • ztráta chuti k jídlu;
 • slabost;
 • ospalost;
 • náhlé zhroucení.

Nemocný pták se příliš nepohybuje, sedí na jednom místě s hlavou a křídly dolů, jeho peří jsou rozcuchaná, jeho oční víčka jsou oteklá a jsou zde zvětšené vodnaté oči.

Teplota stoupá na 43–44 °.Modrá hřebenatka a náušnice přicházejí;otok kůže a epiteliální tkáně v hlavě, očích, krku a hrudi.Z nosní dírky a zobáku, uvolněné stolice a průjmu je odtok hlenu.Pták sípá, dýchá rychleji a obtížněji a sliznice ústní dutiny může být pokryta hemoragickými formacemi.V některých případech jsou pozorovány pohyby manga, křeče.

Inkubační doba je od 1 do 5 dnů.Doba trvání nemoci je od několika hodin do týdne.

Patologické změny

U infikovaných ptáků je pozorován otok a otok epiteliální podkožní vrstvy.Cyanóza hřebenatky a náušnice, exsudace na hrudi a břiše a v perikardu, někdy otok a pneumonie, v jícnu, na sliznici tracheální trubicea bronchiální krvácení nebo hypertermie;štítná žláza a struma jsou zvětšeny a zaníceny.

U vládnoucích kuřat způsobuje hyperémie a vaskulární infiltrace serózní membrány žloutků, což způsobuje rupturu filmu.Obsah vstupuje do břicha kuře a způsobuje peritonitidu.Játra jsou zanícená a zvětšená.Slezina je zvětšena.Ledviny jsou oteklé a snížené.Na sliznici jícnu lokální krvácení.

Diagnostika

K závěru morové infekce a potvrzení diagnózy lze dospět pouze po laboratorní analýze.

Na základě :

 1. Negativní vzorek bakterioskopických a bakteriologických studií.
 2. Žádná patogenita materiálu pro laboratorní savce.
 3. Šíření infekce u kuřat (zejména mladých).
 4. Infekce trofických filtrů krve a orgánů.

V případě podezření na imunologickou diferenciaci viru je očkovaný pták speciálně infikován.

Pokud vyvolaly podezření na mor diferenciální diagnóza, epizootické faktory, klinické a patologické příznaky, musí být diagnóza okamžitě potvrzena.Negativní výsledek baktericidního výzkumu, jakož i infekce kachen a králíků s pozitivními výsledky infekce kuřat umožní detekci této choroby.

Metody kontroly šíření choroby

Když je zjištěn mor, musíte ptáky v areálu co nejdříve zavřít, veškeré pracovní vybavenívyčistěte dům, postavte karanténu na infikovanou farmu a oblast, ve které se nachází.

Nemocní ptáci budou muset být usmrceni a spáleni, ptáci, u nichž byla tato nemoc zabita - prostě spálí, mohou být ptáci podezřelí z nákazy poraženi na maso, které lze použít pouze na farmě a pokud je zpracováno po dobu 20 minut a při teplotě 100 °.

Porážka ptáků podezřelých z infekce by měla být prováděna na specializovaných místech.Jatka, infikované drůbežárny, hromadné farmy, pěší zóny, veškeré nářadí a příslušenství podléhají okamžité dezinfekci 10% roztokem chloridu vápenatého, 3% roztoku formaldehydu, 4% alkalického roztoku, 20% hydratovaného vápna.

Před dezinfekcí oblastí pro chůzi musí být tráva posekána a spálena, dezinfikována 20% haseným vápnem a nesmí být používána po dobu 3 měsíců.Hnůj, bidla, krmítka se zbytkovým jídlem - pálení.Peří, která jsou v drůbežárně a která se získají před morem ptáků - dezinfikujte 40 minut v 3% roztoku formaldehydu.

Vejce, která byla odebrána do 2 týdnů od zjištění choroby, vařte 10 minut.při teplotě 100 °.

Po dobu 30 dnů v karanténě je zakázáno obchodovat s živými kuřaty, krůtami a morčaty z nakažené oblasti, obchodovat s nimi, živá a zabitá drůbež a uvnitř je zakázán prodej peří a vajec.

Moderní metody léčby

Přes rozvoj vědeckého a technologického pokroku dosud nebyla nalezena účinná metoda léčby, vše, co může zastavitpříznaky nebo zastavit proces infekce - vyhubení infikovaných jedinců.

POMOC! V některých případech se používají antibiotika, po kterých je jednotlivec údajně vyléčen.Ve skutečnosti zůstává patogen uvnitř infikovaného kuře a nevykazuje příznaky.Z nemocného jedince se tak stává nosičem a infikuje zdravé ptáky.

Prevence

Je mnohem snazší zabránit výskytu infekce, konkrétně :

 • provádět selektivní diagnostiku;
 • pro kontrolu migrace a přesídlování ptáků mezi farmami;
 • kontrola složení krmiva a čistoty přípravků;
 • sleduje infekční aktivitu a trendy infekce v sousedních regionech;
 • očkovat, aby se zabránilo infekci.

Ekonomický faktor

Pokud zemědělec nevěnoval dostatečnou pozornost preventivním a diagnostickým opatřením, pak kromě ztráty masa a přepravování kuřat riskuje rozšíření choroby na sousední farmy.to může vést k pokutám, sankcím, soudním sporům.

Kromě toho budete muset zaplatit za vyhlazování a dezinfekci chodících oblastí, nástrojů, drůbežáren, kuřecích mechů.V případě, že vedoucí farmy dospěje k závěru o očkování, bude velmi obtížné prokázat jeho účast na infekci, i když vakcína nefunguje.