Jak se spřátelit se zoubkovanou hortenzií?

Řezaná hortenzie (Hydrangeaserrata)- typ zahradní hortenzie, rozlehlý podrozměrný zahradní keř, který potěší oko různými tvary a květenstvími.

Jmenuje se Hydrangea (z řeckého hydorového - vodního a angeionového plavidla) znamená „plavidlo s vodou“.Pilový tvar listů (serrata - od lat. "Jagged") dal druh druhu.

Popis, popis a rozdíly od ostatních druhů

Kořenový systém

Kořenový systém se šíří široký, vláknitýaž ​​do hloubky 40 cm .Velká plocha sacího povrchu a mělký kořenový systém způsobují rychlou reakci rostliny na hnojiva a znečištění z půdy.

Listy

Délka listu je o něco menší než délka nejbližších příbuzných s velkými listy -až 12 centimetrů .Oválný, směřující ke koncům, mají hrany na okrajích, které připomínají pilu.Jsou vizitkou a charakteristickým rysem hnisavé hortenzie.

Květiny

Typ květenství je corymbose panicle s průměremaž ​​8 centimetrů .Ve středu latexu je mnoho malých plodných pestrobarevných bílo-modrých nebo bílo-růžových květů, které jsou schopné křížového opylení.Okraje květenství jsou zdobeny většími čtyřlistými sterilními květy, které nemají orgánychov.Po rozkvětu mají monochromatickou mléčně růžovou nebo modrou barvu.

Kmen

Silný, rozvětvený kmen kůry pokrytý kůrou je skryt pod nádhernou čepicí květenství a listoví a je téměř neviditelný.Má výškuaž 1,5 metru , u základny je to nejsilnější nízká větvení.

Zima

Zimní odolnost serrata hydrangea se v průběhu let zvyšuje.Všechnymladé keřebez výjimkyby se měly uchýlit na zimu .

​​

Hydrangea se v jižní zimě cítí pohodlněji, bude velmi obtížné zaznamenat teplotu pod -40 ° C.Vhodné je jižní klima neboklimastředního Ruskase zimní teplotou ne nižší než -25 ° C.

Přípravy na zimování se provádějí od poloviny září.Nejprve musíte oříznout staré větve, odstranit sušené, ne spadané listí.Před zakrytím by měla být hortenzie krmena hnojivem fosforu a draslíku.

Způsoby úkrytu na zimu:

  • Vysoce potažený a potažený plastovým sáčkem -zima do -5 ° C.
  • Upevněte pouzdro lanem.Vysoký bahno a sprcha s pilinami, smrkové smrkové větve.Zakryjte nahoře několika vrstvami plastové fólie a zajistěte je dřevěnými deskami.Tato metoda pomůže přežítzimu do -15 ° .
  • Vysušte co nejvíce suché výhonky.Vyberte svazky 1-2 větví, ohněte se k zemi a zajistěte je dřevěnými sponkami.Házejte keř s pilinami, smrkové větve, suché listy, přikryjte ovčí srstí nebo starou přikrývkou.Položte několik vrstev nahorupolyetylén, upevněte jej pomocí desek nebo cihel.Tato metoda je vhodnápro zimy –15 - –20 ° C .

Důležité!Pro maximální izolaci použijte drátěný rám, který lze přikrýt starým oblečením.Místo mřížky s cihlou můžete položit konstrukci.Taková zařízení jsou také vhodná při -30 °.

Odrůdy

Hydrangea serratus preciosa

Rozmetací keř až 25 metrů na výšku.Květy jsou neúrodné nazelenalé, růžové nebo modré, na podzim se změní na maliny.Zelené listy se na podzim stanou vínovými.Preferuje částečný stín, vlhkou kyselou půdu.Odolnost proti mrazu - do -23 °.

Hortensia serratiformes bluebird

Široký, nízký, rozlehlý keř vysoký až 1,5 m vysoký a široký.V květenství jsou plodné květy červené, fialové s namodralými tyčinkami.Sterilní květy jsou bílé, modré, fialové.Listy jsou zelené a červené s červeným stonkem.Miluje vlhkou půdu a světlo.Toleruje teplotu -18 °.

Hydrangea serrata vierle

Miniaturní keř s modrými květy.Zelené listí na podzim se stane fialovým nebo vínovým.Náročný.Potřebuje udržovat konstantní vlhkost půdy, hnojivo, částečný stín. Není otužilé.

Péče

Přistání

Provedenood dubna do květnavjáma s hloubkou 10 cm větší než je délka kořenového systému.Před výsadbou se půda uvolní, do otvoru se přidají minerální hnojiva, rašelina, písek, humus.Optimální vzdálenost mezi pouzdry je alespoň 1 metr. Bv okruhu 3 metrů by neměly býtvelké hydrofilní rostliny schopné soutěžit s hortenzií o vlhkost.

Světelný režim

Penumbra, rozptýlené světlo.Upřednostňované přistání proti zdi nebo plotu, který bude sloužit jako hortenzie v létě i v zimě.Cítí se skvěle pod střechou střechy, což omezuje přímé sluneční světlo, které je škodlivé pro keř.Výhra bude přínosem sklopného vrchlíku, když je slunce na svém zenitu.

Tepelné podmínky

Zahradní odrůdy zvládly širší teplotní rozmezí než vnitřní odrůdy - od -2 ° do + 25 °.Snížení destruktivního účinku vysokých teplot v létě je možné provést zaléváním dvakrát nebo třikrát denně a sklopným vrchlíkem.Je třeba si uvědomit, žeje hlavním referenčním bodem pro zahájení přípravyhortenzie na zimovánínoční teplota pod -2 ° .

Zalévání

Zoubkovaná hortenzie je hygroskopická a vyžaduje dostatečné denní zalévání.V suchých létech je zvláště důležité udržovat stálou mírnou vlhkost půdy.Při+ 30 ° a více ,je zobrazena trojitá zálivka , při+ 25 ° - dvojitá zálivka .Možná použití postřikovačů.

Hnojení /hnojení

Hnojení se provádítřikrát ročně:během výsadby, během „pupenu“ a na začátku květu.Nejjednodušší hnojivo je směs rašeliny, humusu a suchých listů v poměru2: 1: 2 .Při výsadbě tato směs vyplní prostor bez kořenů v díře.

Vobdobí zrání a květu pupenů se hnojivo zavádí do bazálního prostoru pod keřem.Chcete-li získat kapalnou konzistenci, musíte do nádoby naplnit půllitrovou nádobu napůl naplněnou kompostem zředěným vodou.

Hnojiva obsahující dusík se používají přísně podle pokynů,nemusí být zneužívána , pokud chcete dosáhnout hojného kvetení.

Krmení se provádí jednou týdně.Jako vrchní obvaz se používá kompost, suché listí.

K uvolnění země se do kompostu přidají piliny a písek.

Kvetení

Doba květu je červenec a srpen.

Zajímavé!Půdní prostředí je schopné ovlivnit stín květů hortenzie.Alkalická půda dává květenství teplý růžový odstín, zatímco na kyselé půdě květy zbarví do modra.

Jednou za tři dny zalévejte jednu stranu keře světle růžovým roztokem manganistanu draselného a roztokem síranu hlinitého - druhou a na jedné rostlině získejte modré i růžové květy.Složení roztoku: 2-3 gramy prášku na 1 litr vody.

Rozmnožování

Hydrangease šíří semeny a řízky .

Řízky se připravují před otevřením pupenů.Vyberte web s 1-2 uzly a listy poblíž mladé větve.Křížte větev bez odsazení z horního uzlu pod úhlem 90 °.Pod dolním uzlem šikmo překročte větev, odřízněte masivní listy a zanechte několik malých.

Zasazeno do hloubky 1–2 cm, ošetřte stonek kyselinou indoloctovou a octemsprej a voda denně.

Prořezávání

Provádí se v zářípřed zimováním .Chcete-li to provést, zahradnické nůžky odstranit 2-3 horní uzly, zarovnejte "čepici" pouzdra.Větve bez květenství a staré sušené listy a větve jsou odříznuty.

Při prořezávání na podzim je povinné , jeho účelem jezmenšit oblast odpařování vlhkostiv zimovně.V létě je keř řezán podle libosti - dává tvar a větší naklonění.Každé 2 roky je nutné radikálně přerušit mrtvé výhonky.

Péče o různé typy hortenzií je téměř stejná.Všechna nejdůležitější pravidla, která je třeba při pěstování této krásy dodržovat, lze nalézt v samostatném článku.

Nemoci

Zoubkovaná hortenzie chovaná chovateli je odolná vůči škůdcům.

Mezi běžné choroby patří chloróza a padlí.

Pacientis chlorózoulisty ztupují a zesvětlují, žíly zůstávají stejné barvy.Rostlina 2 x denněse stříkároztokem dusičnanu draselného a síranu železnatého.Složení směsi: , 4 gramy vitriolu a dusičnanu draselnéhona 1 litr vody.

Múčnatkazanechává na listech žluté a hnědohnědé skvrny nebo skvrny a bílý práškový povlak.Pro ošetření dvakrát denně se zasažené listy a stonky stříkají směsí10 g pracího mýdla a 1,5 g síranu měďnatéhona 1 litr vody.

Roztoč pavoukzasáhne spodní část listu a bojí se ultrafialového záření.Listy splatnénemoci zžloutnou, slábnou a padají.Nachází se u hnědého pavučina.Bojují s roztočem postřikem listů thiofosu.

Vděčný favorit
Nejdůležitější články v péči o hortenzii jsou řádné zimování, vrchní obvaz, okyselení půdy a pravidelné zavlažování.Za vaši péči vám vytrvalý keř poskytne inspiraci a jeho mimořádnou krásu.

Fotografie

Zobrazit více fotografií hortenzie:

Doporučujeme také seznámit se s dalšími typy hortenzie.Nejoblíbenější z nich jsou stromovité, paniculate, zahrada a dubové listy.

Užitečné video

Najděte odpovědi na otázky o prořezávání a přípravě na zimu Hortensia z následujícího videa: