Jak se starat o fantomovou hydrangea?Výsadba, zimování, chov

Zahradní hortenzie je vzácným hostem na osobních pozemcích.Jeho popularita v posledních letech však rychle rostla, a to vše díky hojnému kvetení a mrazuvzdornosti.Nyní je známo více než tucet různých druhů této rostliny a jedním z nich jefantom hortenzie .Vyznačuje se největšími květenstvími světlého krému nebo bílé.

Popis a vlastnosti

Hydrangea panik pocházejí z Dálného východu - původně rostly v Japonsku, Koreji, Číně a Sakhalinu.Pěstování rostliny začalo ve druhé polovině 18. století.V procesu vývoje a šlechtění nových druhů se chovatelé snažili nejen udržet své vlastní vlastnosti, ale také je posílit.

Má vlastnosti původní rostliny, ale také získalněkolik výhod , které umožňují pěstovat ji za nepříznivých podmínek a na jílovité půdě:

  • Odolnost vůči chorobám kořenůsystémy v důsledku zamokření půdy;
  • Odolnost proti mrazu;
  • Rychlé zotavení výhonků po prořezávání;
  • Schopnost růst po dlouhou dobu beze změn;
  • Pravidelné a svěží kvetení.
Fantom dokonale snáší mrazy, možná bezdůsledky zimování při teplotách až -25 stupňů.Ve středních a jižních oblastech země není v zimním období zapotřebí přístřeší.

Péče a přistání

Výběr místa pro přistání (světlo, teplota)

) Závod je poměrně nenáročný, ale je nejlepší zvolit pro výsadbu otevřených ploch s dobrým osvětlením nebo částečným stínem.Rovněž netoleruje přímé polední paprsky.Můžete zasadit keře v blízkosti budov, které budou chránit před jasným sluncem i před větry.

Půda

Dobrý růst hortenzie vyžaduje úrodnou půdu.Může růst na jílovité strukturální půdě a červené zemi, ale nemá rád písčité.Kyselina půdy má příznivý účinek na jas květů a celkový blahobyt rostliny.Na neutrální půdě hydrangea mizí a růst zpomaluje.

Ke zvýšení kyselosti před výsadbou lze do půdy přidat piliny, jehličnatou zemi.Negativně souvisí s přítomností popela, křídy, vápna a dalších deoxidantů v půdě.
​​

Zalévání

Rostlina není náročná na zalévání a může existovat i v suchém období.Avšak s tímto přístupem bude kvetení pomalé a krátkodobé.Při řádné péči musí být hortenzie pravidelně zavlažována, aby byla půda opravdu vlhká.Optimální množství zalévání je30 litrů na metr čtvereční,může být sníženo za deštivého počasí.

Hnojiva /obvazy

Hydrangea aktivně čerpá živinyprvky z půdy apotřebují pravidelné a hojné hnojivo .Na začátku jara se doporučuje vrchní obvaz na bázi dusíku.Pro aktivní růst výhonků v květnu až červnu se používá humus nebo komplexní hnojivo.V období hojného kvetení přecházejí na minerální hnojiva obsahující draslík a fosfor.Je však důležité to přehánět a nečinit ho častěji než1krát za 15 dní , jinak by se větve mohly pod tíhou květenství zlomit.

V srpnu je krmení zastaveno.

Metody množení

Hydrangea panikul se šíří třemi způsoby: rozdělením keře, větví a řízků.

  • Při dělení keřekopejte na podzim po rozkvětu a pečlivě rozdělte na tři části tak, aby na každé části byly růstové pupeny pro další rozvoj rostliny.Kořeny výsledných keřů jsou trochu zkráceny a poté zasazeny do jámy s přidanými organickými a minerálními hnojivy;
  • Reprodukce vrstvenímse nejlépe provádí na jaře.Je však třeba si uvědomit, že tato metoda nevede vždy k požadovanému výsledku.Pro chov je třeba vykopat díru až do hloubky 15 centimetrů, vybrat větev nejblíže k zemi.Listy se odříznou od konce větve, kůra se očistí a umístí se do děr, které se pak posype zemí.Podzemní část se hojně zalévá, dokud se nevytvoří kořeny, a poté se odříznou řízky na základně mateřského keře.Okamžitě přesuňte větevnedoporučuje se - je lepší, když trochu zakoření a rozpustí kořeny;
  • Propagace řízkyje nejpomalejší a nejdražší metoda.Řízky se získávají z větví získaných prořezáním keře na jaře.Před odříznutím větví je třeba několik dní držet ve vodě a na jedné rukojeti rozříznout na fragmenty 3-5 pupenů.Spodní konce mohou být ošetřeny jakýmkoli stimulátorem růstu.Připravené řízky se vysazují do půdy, skládající se z písku a rašeliny ve stejných poměrech, prohloubené o 2/3 své délky a pokryté sklenicí nahoře.Při roubování v létě jsou odříznuty od vrcholků čerstvých, dosud lignifikovaných výhonků.

Příprava na zimu a zimování

Po ukončení kvetení může být stříhána na podzim.Tím se odstranízvadlé květenstvía v případě potřeby to pomůže zabalit rostlinu během chladného počasí.Oříznutí větví se provádí mírně, jako strom , aniž by to mělo vliv na kostrové větve. Můžete také odstranit slabé a tenké výhonky a zkrátit nové větve o 2-4 pupeny.

Vzhledem k mrazuvzdornosti nevyžaduje hortenzie fantomové oteplování na zimu.Bude však užitečné chránit kořenový systém před zamrznutím.K tomu položte humus nebo rašelinu smíchanou s listy na zem kolem keře.

Ve zvláště chladných oblastech můžeteúplně vypnoutcelou rostlinu.Za tímto účelem je pouzdro ovinuté ohřívačem (například spanbond), potom ve vzdálenosti 25 až 30 centimetrů od něj je umístěn rám z drátěného pletiva, který je naplněn suchým listím.Potézcela zakryjte celou strukturu nepromokavou fólií.

Nemoci a škůdci

Hydrangea je stejně jako všechny ostatní zahradní rostliny náchylná k napadení chorobami a škůdci.Nejčastějším je plíseň.Abychom se s tím vypořádali, je nutné rozpustit 20-25 gramů nadacezolu v 10 litrech vody a postřikovat rostlinu.

Dalším problémem rostlin jemšic. Chcete-li se toho zbavit, můžete použít lidový lék - 250 g loupaného česneku je rozdrceno a naléhá na 10 litrů vody.Po dvou dnech se přidá 50 g pracího mýdla, načež se roztok smísí.Rostlina musí být postřikována jednou týdně, dokud škůdce nezmizí.

Panicle phantom Hydrangea je nenápadná zahradní rostlina, která potěší bujným krásným kvetením.Pro výsadbu je nejlepší použít kyselou, bažinatou půdu v ​​částečném stínu.Hydrangea je mrazuvzdorná a ochrana keře v zimě není nutná, ale kořenový systém můžete zakrýt rašelinou nebo humusem.

Fotografie

Další fotografie phantomové hortenzie viz níže:

Jak úžasný je trvalý listnatý hortenzie s paniculate květenství vůně!A na našem webu najdete podrobný popis a fotografie odrůd Vanilla Frize, Bobo, Limelight, Pinky Winky, Kyushu a Grandiflora, jakož i tipy pro péči o květinu na otevřeném terénu.

Užitečné video

Zjistěte více informacío barvě z následujícího videa: