Jak se starat o orchidej doma: tipy a triky pro druhy Phalaenopsis, Wanda a trpaslík

Orchidej je druh pokojové rostliny, kterámá pověst, že je rozmarná a náročná květina .Zdá se, že pouze zkušení pěstitelé květin mohou plně zajistit řádnou péči nebo propagaci orchidejí doma.

Ve skutečnosti není všechno tak děsivé!Mnoho druhů domácích květů orchidejí může být dobře ošetřováno na amatérské úrovni a pěstováno v květináčích.

Fotografie

Správná péče je klíčem ke zdravým a krásným orchidejím.
[nggallery id = 46]

Domácí péče

Abyste mohli úspěšně zvládnout nové aspekty květinářství při pěstování orchidejí, musíte dodržovat několik jednoduchých pravidel.

Není pro nikoho tajemstvím, že řádná péče o orchidej doma, záruka dalšího krásného zdraví květu a zdravé rostliny vás určitě potěší svým nádherným a dlouhým kvetením - dokonce i v zimě.

Jak zvolit správné osvětlení?

Orchideje jsou rostliny,spíše náročné na sluneční světlo , a pokud je nedostanou v požadovaném množství, musíte na rozkvět zapomenout.

V nepříjemné situaci , když je osvětlení příliš intenzivní , může vaše květina zemřít na spálení sluncem.

Optimálnímožnost : umístěte orchidej mimo přímé sluneční světlo a ujistěte se, že na tomto místě je hodně rozptýleného světla.

Na jaře a v létě , kdy je sluneční záření poměrně agresivní a intenzivní, je třeba orchidej zastínit, což usnadní květu přežít přechod z pochmurných a chladných zim do horkých a slunečných let.K tomuto účelu můžete použít obyčejnou gázu nebo tylu a skládat je do několika vrstev.

Taképro zastíněnímůžete použít vysoké fotofilní rostliny a mezi ně umístit květináče.

Správná transplantace

Charakteristickým rysem orchideje je poměrně dlouhá a obtížná doba zotavení kořenového systému po transplantaci, a proto se nedoporučuje provádět tuto akci ihned po akvizici.květ , aby se zabránilo výskytu všech druhů nemocí kořenového systému, což komplikuje další péči.

​​

Doba použitelnosti substrátu je zpravidla přibližnědva až tři roky , proto je při přesazování rostlin nutné přesně dodržovat tyto podmínky.

Kromě toho mohou následující příznaky naznačovatpotřebu transplantace :

 • došlo k výraznému smrštění substrátu;
 • se objevila vůně sladkých listů nebo plísní;
 • po zalévání je nádoba těžší než dříve;
 • vypadá slabě a depresivně;
 • Kořeny rostliny získaly šedý nebo hnědý odstín.

Pokračujeme v transplantačním procesu:

  1. Jakmůže být opatrnější, když se snaží nepoškodit kořeny květu,vytáhnout ho z hrnce spolu s hrudkou substrátu .V případě obtíží lze použitý kontejner řezat.
  2. Umístěte rostlinu uvolněnou z květináčedo misky s teplou vodou , aby se namočila zemská kómata.Zbytky substrátu z kořenů omyjte sprchou.Poté pečlivě zkontrolujte rostlinu a odstraňte všechny mrtvé, shnilé a staré části jejích kořenů.Místa řezů oprášíme dřevěným popelem.Po dokončení tohoto postupu umístíme orchideje na papírové ručníky, dokud zcela nevyschnou.
  3. Nalijte vrstvu expandovaného jílunebo rozbitých keramických střepů pro odvodnění do nového hrnce .Tloušťka vrstvy musí být alespoň 5 cm.
  4. Nalijte vrstvu substrátu(také asi 5 cm) a zasaďte orchidej. Pokud má rostlina dlouhé stonky, postavte speciálně připravené kolíky a připojte je k nim. Přidejte substrát znovu a lehce jej zhutněte.Upevněte jeho kořeny drátem.To je nezbytné pro lepší fixaci kořenů před konečným „štěpením“ orchideje.Spusťte hrnec do vody na krátkou dobu.Po vypuštění vody znovu zkontrolujte nádobu.Pokud jsou kořeny holé, musí se zvýšit množství substrátu.
Jako substrátpro pěstování je lepší použít speciální směs zakoupenou ve specializovaném obchodě.

Jak správně zalévat a krmit?

Správné zalévání orchidejí jenedílnou součástí péče o tyto krásné rostliny, měli byste ji také brát velmi vážně a odpovědně a pokusit se dodržovat následující pravidla:

  • je třeba hojně, ale ne příliš často, používat protato teplá voda (pokojová teplota nebo o několik stupňů vyšší);
  • zalévání a stříkání se nejlépe provádí ráno;
  • při zalévání by voda neměla padat na květiny, jinak ztratí svou přitažlivost a rychle mizí;
  • při zalévání rostlin je třeba zajistit, aby voda v jádru výtoku květiny a v osách jeho listů nestagnovala;
  • přebytečná voda musí být z nádoby zcela odstraněna.
 • Pokud jde o vrchní obvazorchidejí, obvykle se pro tento účel používají speciální komplexní hnojiva, která lze zakoupit v květinářství.

  Mějte na paměti , že v různých obdobích jejich života rostliny vyžadují různé minerály (a také o délce života orchideje a jejího prodloužení, přečtěte si zde ).Během vegetativního období vývoje a růstu potřebují dusík.

  Při kladení pupenů , při tvorbě květenství a během květu - orchideje vyžadují zvýšení množství draslíku a fosforu .

  Provádění péče o orchidej po květu,během období klidu , je nezbytné, jako dříve, pouze nestojí za to hnojit půdu pro rostlinu.

  Nejběžnější druhy

  Stručně, ale stručně, doporučujeme, abyste se seznámili s rozšířeným rozšířením.druhy domácích květin.Následující položky můžete snadno najít na policích nejbližších květinářství nebo v květinových školkách velké armády fanoušků této exotické rostliny.

  Zde se lze dozvědět o vzácných a neobvyklých odrůdách orchidejí ao největších orchidejích načtených v tomto materiálu.

  Phalaenopsis - vlastnosti pěstování

  Phalaenopsis je považován za nejběžnější druh pěstovaný uvnitř.Rostlina je docela lehká a teplo-milující, a to musí být vzato v úvahu při výběru umístění.

  S výjimkou podzimního období , když je phalaenopis v klidu, by měla být okolní teplota vzduchu alespoň +18 stupňů.

  Stejně jako jiné druhy,dává přednost měkkému, rozptýlenému světlu , ale také se cítí dobře ve vzdálenosti od okna, v přítomnosti umělého osvětlení.

  Důležitá podmínka pro rozvoj a růst : řádné zalévání a nedostatek průvanu.

  Preferujemalé postřikování a je nutné zajistit, aby se voda nedotýkala květin.Listy phalaenopsis můžete jednoduše pravidelně utírat vlhkým hadříkem.

  Nejlepší je zalévat jevodouteplou vodou , která již dříve prošla procesem čištění a usazování.

  To lze provést dvěma způsoby:

  • uspořádáním rostliny „Tropický déšť“ po dobu 5-10 minut;
  • umístění hrnce s rostlinou do vody na krátkou dobu.

  Bv období intenzivního růstua kvetení je třeba krmit orchidej phalaenopsis.Je však také třeba si uvědomit, že jeho nadměrné množství vede k praskání jeho listů.

  Pro urychlení procesu kveteníby měla být rostlina umístěna na chladnější místo, čímž se její zavlažování snížilo na minimum.V tomto případě by se substrát neměl nechat vyschnout periodickým stříkáním.

  Optimální podmínky pro kvetení : pokojová teplota od +18 do +25 stupňů, dostatečné množství světla a vlhkosti.Za těchto podmínek může phalaenopsis rozkvétat až šest měsíců.

  Jak správně pečovat o Wandu?

  Stejně jako jiné orchideje nelze Vandu nazvat květinou, kterou by bylo snadné a nenáročné na péči, zejména pokud se pěstuje ve skle.

  Rostliny tohoto druhu se obvykle prodávají v koších, v nichž substrát téměř zcela chybí.K jejich pěstování lze také použít drátěné secí stroje a sítě.

  Charakteristickým rysem Wandyjsou jejich vysoké nároky na světlo a také na teplotní podmínky, které by se měly pohybovat mezi +22-25 °, s vlhkostí v místnosti 70-80%.

  Zalévání rostliny během její vegetativní aktivityby se mělo provádět každé 2-3 dny.Současně s frekvencí jednou za dva týdnyse provádí vrchní obvaz květu .

  Během doby odpočinkunevodí a nekrmí.

  Pro udržení optimální vlhkosti vzduchu napěstování orchidejí Wanda , můžete použít speciální zvlhčovačenebo nádoby naplněné vodou.

  Trpasličí druhy

  Trpasličí orchideje zaujímají stejně vysoké postavení mezi svými vyššími a významnějšími "kmeny", využívajíc zaslouženou lásku mnoha zahradníků.

  Péče o takovou rostlinu je poměrně jednoduchá:

  • pěstování se nejlépe provádív průhledném hrnci, který se umístí na místo mimo přímé a jasné sluneční světlo.Nejlepší volbou by byla východní nebo západní okna vašeho bytu;
  • navíc,jednou týdně k jeho zavlažováníponořením do teplé vody po dobu 15–20 minut;
  • každé dva týdnyje nutnépřidat do „vody ke koupání“ hnojivo .
  Nemusíte stříkat trpasličí orchideje , je nejlepší je pravidelně otírat lehce navlhčeným hadříkem.Pokud uděláte všechno dobře, vaše „domácí zvířata“ vás potěší svými luxusními květinami nejméně dvakrát ročně.

  Péče o transplantaci a propagaci na videu

  Zkušená květinářka Evgenia sdílí své botanické přípravky o péči o orchideje, jakož i o vlastnostech šlechtění a transplantáty.