Jak se starat o orchidej po jejím květu, aby znovu kvetla?

Orchidej je velmi krásná, ale rozmarná květina.Většina amatérských zahrádkářů získává již kvetoucí rostlinu, která je potěší svým vzhledem, ale poté, co vybledla, nevědí, co s tím dělat.Pokud s květinou není po květu správně zacházeno, může dokonce zemřít.

Péče o zařízení nevyžaduje speciální nástroje nebo dovednosti, všechny postupy jsou poměrně jednoduché, ale musí být provedeny komplexně, jinak bude veškeré úsilí zbytečné.

Člověk by neměl získat rostlinu před obdržením nezbytných informací, je lepší důkladně se připravit na péči o orchidej a teprve poté ji získat.

Péče o zařízení po odkvětu závisí na mnohafaktory:

  • druh květiny ;
  • jeho celkový stav;
  • roční období;
  • stáří rostliny.

Transplantační fotografická zpráva

Jasný a samovysvětlující výběr fotografií po transplantaci orchidejí - jak po květu, tak po dlouhém pobytu v jednom květináči avýznamný růst.
[nggallery id = 49]

Kvetoucí doma

nejvíceběžné druhy orchidejí, které se nejčastěji vyskytují v bytech, mohou kvetou po celý rok.Doba kvetení přímo závisí na genetické tendenci rostliny, jejím obecném stavu a podmínkách zadržení.

Průměrná doba květu se měníod dvou do šesti měsíců .V některých případech se však může velmi lišit od normy.

Znečištění rostliny

V přirozených podmínkách závisí opylení rostliny na ročním období, ve kterém se vytvářely kvetoucí pupeny. Nemělo by se zapomenout , že přirozeným stanovištěm orchidejí je Thajsko, které je známé svými deštivými ročními obdobími, která trvají několik měsíců, ale po zbytek času může květina vlhnout pouze ze vzduchu.

Na základě tohojsou někteří odborníci přesvědčeni , že následující rozkvět je bez další vlhkosti jednoduše nemožný.Ale potřebné ukazatele v bytě nejsou vůbec snadno dosažitelné.

Mnoho pěstitelů květin si všimlo , že rostliny získané v určitých obdobích roku kvetou lépe, zatímco jiné nemusí potěšit stonky květin po celý rok.Bylo nalezeno řešení tohoto jevu, ale nebylo to snadné.

Vědci si všimli , že květiny mají biologickou paměť.Stává se, že květ začal květovat, například v únoru, a upustil pupeny, řekněme v dubnu, aniž by upustil nové pupeny.

V tomto případě by se výskyt květu měl očekávat nejdříve na začátku příštího roku.Ale s náležitou péčí mohou orchidejepoložit ledviny po celý rok.

Funkce péče

Květina netolerujeani ty nejvýznamnější pohyby, které jsou pro něj stresující.Ale můžete se ho pokusit „podvádět“, protože rostlina reaguje na polohu na světlo, takže před pohybem stojí za zmínku, na jaké straně stála směrem ke světlu.

Rovnoměrné zalévání květiny je nezbytné, aby se neposunula, protože změna polohy také mění stranu, se kterou je obrácena ke slunci, což negativně ovlivňuje její kvetení.Někdy musíte stále přemístit rostlinu, například, abyste ji obrátili na světlo.

Pokud má osoba nejběžnější druh květu -phalaenopsis , měl by vědět, že tato rostlina je připravena kvést již ve věku šesti měsíců, ale v některých případech to může přijít za tři roky.

Je snadné zjistit, zda jsou květiny připraveny na poupata, stačí spočítat počet dospělých výhonků, které by se měly pohybovat v rozmezí pěti až osmi.

Zvláštní pozornostby měla být věnována kořenům rostliny, protože jsou přímo zapojeny do fotosyntézy, takže potřebují pouze přístup ke světlu.

K zajištění dostatečného množství by měly být použityprůhledné květináče , jejichž stěny by měly být hladké, protože kořeny rostou na drsné povrchy.

Pokud je ve dvoře zima , měly by být použity speciální lampy, které mohou rostlině kompenzovat nedostatek světla.Pokud se však květiny objevily v chladném období, pak světlá podpora pro květinu je prostěnutné.

Aby se stimulovalo uvolňování pupenů , měl by být znovu obnoven pokles teploty.Ve většině případů je nutné jej snížit na čtyři nebo pět stupňů Celsia.

Pomohou to zvláštní zařízení, prodávají se ve velkých květinářstvích a jejich náklady jsou relativně malé.

Mnoho začátečníků je ohromeno, když zjistí, že ideální podmínky vytvořené rostlinou nepřinesly správné výsledky - jednoduše nekvetou nebo začátek kvetení orchideje je odložen.
​​

Květ s největší pravděpodobností poslal všechny své síly do růstu, aniž by viděl potřebu vyhodit pupeny.V tomto případě je pro něj nutné vytvořit stresující situaci, urychlit kvetení, přemístit rostlinu na chladnější místo nebo snížit zavlažování.

Pro více informací o tom, jak se starat o svou orchidej doma, viz zde.

Výživa a vrchní obvaz

Je třeba hnojit orchidej , ale musíte to udělat správně snížením množství dusíku v živinách, protože to brání vývoji pupenů rostlin..

Je lepší se zaměřit na hnojiva bohatá na fosfor nebo draslík, která mohou stimulovat nukleace pupenů, což zaručuje vzhled zdravých květů.

Klíčem k úspěchu je zvlhčování

Je nutné navlhčit vzduch , pro který nejsou potřeba speciální zařízení, stačí koupit stříkací pistoli a stříkat ji mezerou poblíž květu aumístěte vedle ní také nádobu na vodu.

Postačí malá mísa, ale je nejlepší ji pravidelně měnit.

Zalévání orchideje během květu

Po rozkvětu květubyste měli změnit způsob zavlažování, který bude následovat přirozenou povahu rostliny.

Během květurostlina pěstuje semena, která se liší mikroskopickou velikostí a těkavostí, která se může rozšířit o několik desítek kilometrů!Takové lety jsou samozřejmě v období dešťů jednoduše nemožné, takže stojí za to zalévat květinu následujícím způsobem.

Měla by se snažit voda nalévat přímo do kořenů orchidejí.Můžete zalévat několikrát týdně, ale ne hojně. Zkušení pěstitelé květinjednoduše sledují stav Země, který by neměl vyschnout, ale neměl by být mokrý.

Je dobré, pokud je rostlina v květu v místnosti s vysokou vlhkostí , což příznivě ovlivní její stav.Můžete jej také nastříkat stříkací pistolí, ale měli byste se ujistit, že voda nepadá dolů z listů do jádra květu.

Jak transplantovat během květu a po květu

Někdy si orchidej vyžaduje transplantaci , například, pokud se základna květu rozrostla v květináči.Nemělo by být produkováno během květu, což může nepříznivě ovlivnit stav květu.

Je lepší začít s přesazováním, když již lístky upustil, a začít před obdobím nového růstu.Je nutné opatrně extrahovat rostlinu, aniž by došlo k poškození jejích kořenů, pokud k tomu potřebujete řezat hrnec, pak řez!

Když je orchidej odstraněna , stojí tosetřást kořeny staré půdy, která je již vyčerpaná, a pomocí speciálních nůžek se můžete zbavit shnilých kořenů.

Stojí za to přesadit rostliny do květináče , který je o jednu nebo dvě velikosti větší než ten předchozí.Požadované množství substrátu se nalije na dno, poté se umístí orchidej a poté se přidá půda.Substrát by měl vyplnit volný prostor mezi kořeny rostliny.

Nezakrývejte vrchol půdou, je dobré, pokud je otevřený a nachází se pod boční stranou hrnce.

Chcete-li minimalizovat důsledky transplantace , měli byste půdu navlhčit a orchidej na chvíli vložit do stínu, čímž umožní květu odpočinout.

Jak oříznout?

Obřízka po odkvětu je prostě nezbytná , protože pokud tak neučiníte, budou květiny vyblednout.

Obvykle je stopka rostliny odříznuta těsně nad dobře vyvinutým pupenem, zatímco nad pupenem by mělo být ponecháno pět nebo šest milimetrů, což pomůže zabránit jeho vysychání.

Nejlepší je obřezatnůžkami .Je-li prořezán na základně, pak může být kvetení o nějakou dobu opožděno, takže před zákrokem stojí za to ukázat květinu profesionálnímu, což pomůže vyhnout se nepříjemným chybám.

Závěry:

  • správná péče o květinu během a po květu prodlužuje životnost rostliny, zajišťuje následné poupata (pro očekávanou životnost orchideje a její prodloužení, přečtěte si zde );
  • vytvořit orchideje podmínky, které existují v jeho vlasti - v Thajsku;
  • zalévání a osvětlení květiny by nemělo záviset na rozmaru majitele rostliny, ale na jeho potřebách a ročním období;
  • někdy rostlina nemusí kvete kvůli zbytečně ideálním podmínkám, v tom případě může být vystavena mírnému stresu;
  • používají pouze specializovaná hnojiva zakoupená v prodejních místech s dobrou pověstí;
  • Obřízka a transplantace květu by měla být prováděna podle potřeby, je třeba jednat opatrně, ale rychle.
Milovníci orchidejí by se mohli zajímat o články o největší květině, jak zvolit neobvyklé a vzácné odrůdy při nákupu, přibližně ,, cestovní pas rostliny, její struktura , reprodukce, , choroby a škůdci, jakož i pravidla výsadby exot.

Video o odchodu

Olga Zaitseva sdílí své zkušenosti týkající se stonků orchidejí, v nichž období kvetení skončilo.