Jak se vypořádat s prostogonimózou u kuřat?Příznaky nemoci, její diagnostika a léčba

Mnoho domácích zvířat trpí pronikáním různých parazitů do svých těl.

I drůbež se může stát nosičem různých parazitů způsobujících nebezpečné choroby.K těmto nemocem připisují odborníci simpletonismus kuřat.

Prostogonimiasis je trematodické onemocnění, které se vyskytuje u celé drůbeže, ale nejčastěji je diagnostikováno u kuřat.

V ovidutu se v oviductu usazují parazitní červi, což způsobuje zánět.

V raných stádiích je toto onemocnění dobře léčeno, ale ve vyspělejší verzi velmi často způsobuje smrt nosnice.

Co jsou kuřata?

Negativní dopad parazitů na zdravotní stav kuřat byl zkoumán poměrně dlouhou dobu.

Chovatelé drůbeže si začali povšimnout, že jejich vrstvy postupně oslabují bez zvláštního důvodu a za měsíc umírají.

Taková spontánní smrt nemohla vyvolat pouze otázky odborníků, a proto byla tato těla pečlivě studována.

Během jejich studie vyšlo najevo, že se parazitární červi usadili ve vajcovodu ptáka, což způsobilo jejich smrt.

Trematody samotné nezpůsobují smrt.Špatné zdraví ptákůodrážejí produkty ze života, které začínají hnít ve vajcovodu a postupně vedou k zánětu.

To umožňuje zemědělci včas si všimnout choroby a vyléčit ji, dokud není pro ptáka příliš pozdě.

Jinak může na farmě dojít k určitým ztrátám, protože kuře již nemůže snášet vejce a poté rychle umírá.

Patogeny

Prostogonimóza je způsobena parazitickými červy, trematody, které patří do rodu Prosthogonimus.

Z nich nejnebezpečnější a nejrozšířenější jsou červi Prostogonimus ovatus a Prostogonimus cuneatus z čelediPlagiorchidae .

Usadí se v továrním sáčku a vejcovodu ptáka a způsobí jejich zánět.

Samy červy mají ploché a hruškovité tělo .Jejich délka dosahuje 3 až 6 mm a jejich šířka je 1 až 2 mm.Tyto velikosti vám umožní pozorovat je i pomocí lupy během studia vnitřních orgánů mrtvého ptáka.

Trematody, které jsou původci choroby, rychle snášejí vejce do těla nemocných kuřat.Jejich vejce postupně vstupují do prostředí skrze cloaku.

Typicky jejich vejce končí ve vodě „dozráváním“.Po 1-2 týdnech, v závislosti na teplotě vody, vejdou trematody vajíčka do měkkýšů, kde končí tvorba larev.

Z organismu měkkýšů se larvy trematode dostávají do střev larvy vážky, živé vody, kde se transformují do následující přechodné formy.

​​

Jíst vážky, drůbežse nakazí.Ve vajcovodu se larvy červů za 1-2 týdny stávají dospělými, nadále snášejí vejce a krmí se na úkor hostitele.

Kuřecí Faverol může být pro vás vynikajícím zdrojem masa, navíc je nenáročný na životní podmínky.

Chcete-li se dozvědět o nákazě, jako jsou například paratypoidní ptáci, klikněte na zde a přečtěte si článek.

Hlavním zdrojem původce prostogonimózy jsou však infikovaní ptáci, kteří snadno přenášejí vajíčka trematode do vnějšího prostředí.V tomto případě je hlavním požadavkem invaze na trematody kontakt kuřat s vodními útvary, kde žijí vážky a měkkýši.

Průběh a symptomy

Prostogonymóza postupně prochází několika vývojovými obdobími.

V prvním období vypadají slepice zcela zdravě, ale mají vejce.

Tato fáze choroby může trvat téměř měsíc, po kterém se stav kuřat začíná vážně zhoršovat.

Nemocní ptáci jsou letargičtí , neustále sedí na jednom místě nebo tráví veškerý čas pokusem neúspěšně snášet vejce.

Slepice zároveň jedí velmi špatně, prakticky odmítají jakékoli jídlo, jejich peří je rozcuchané, špinavé.Chůze oslabených jedinců je nejistá, nafouklý žaludek zasahuje.Toto stádium nemoci může trvat asi 7 dní.

Poslední fáze prostogonimózy je charakterizována zvýšenou tělesnou teplotou, je pozorován prudký pokles síly.Zadek kuřecího těla je natažený ve tvaru hlavně, kterýzabraňuje normálním chození nosnice.

Při pohmatu břicha se kuře začne škubat, což naznačuje bolestivé pocity.Po třech dnech takový pták umře.

Trematody začínají aktivně zavádět do zadní části vajcovodu a poté do proteinové části.S hroty, které používají k připevnění ke stěnám vnitřních orgánů, červi zraní vajcovod ptáka a způsobí zánět.

Po určité době je slepičí funkce bílkovin a slupek zcela narušena, což vede k „odlévání“ vajec.

Diagnostika

Diagnóza prosthonimiasis je stanovena na základě posouzení klinických příznaků choroby, epizootologických údajů, ovoskopických a helmintologických studií.

V případě, že mnoho nosnic začne na farmě „nalévat“ vejce a poté úplně zastaví snášení vajec, objeví se příznaky zánětu vajcovodů a samotné onemocnění je rozšířené, odborníci mají každý důvod říci, že ptáciprostogonimóza.

Diagnóza může potvrdit přítomnost nádrže poblíž drůbežárny, kde mohou žít infikovaná larvy vážky.

Přesná diagnóza může být provedena na základě pitvy mrtvých ptáků.Za tímto účelem se provede seškrabání ze sliznice vaječníku a poté odborník prozkoumá biologický materiál pod lupou nebo mikroskopem.

Léčba

Chlorid uhličitýse používá k léčbě prothonomů .

Současně s dávkou této chemické látkyLátky se pohybují od 2 do 5 ml na ptáka v závislosti na jeho věku a obecném stavu.

Pták dostává lék ústní dutinou pomocí stříkačky a gumové trubice.To vám umožní zadat lék přímo do strumy nemocné nosnice.

Před masovým ošetřením ptáků však musí být tento přípravek testován na 20 vrstvách.Pokud léčbu tolerují normálně, lze ji použít u jiných ptáků.Pro odčervení stačí jedno použití a parazit začne umírat.

Po takovém ošetření jsou oslabené slepice drženy ve zvláštních výběrech po dobu 5 dnů.V žádném případě by pták neměl mít možnost jít znovu při procházce po vodě.Zatímco se pták líhne v nové voliéře, zemědělec musí dokončit kompletní sanitaci vrhu, aby nedošlo k opětovnému zalesnění.

Účinnost léčby prostogonimózy do značné míry závisí na období onemocnění, během kterého byla léčba zahájena.

Pokud slepice začnou dostávat léky na začátku choroby, pak se po několika dnech obnoví tloušťka skořápky a nosnice začne získávat sílu.Pokud byla ošetření zahájena ve druhé fázi, může být kvalita vajec obnovena až po 12 dnech.

Pokud jde o pokročilé stádium choroby, je téměř nemožné léčit ptáka a umírá.

Preventivní opatření

Před založením drůbežárny musí chovatel kuřat zajistit, aby v okolí nebyly žádné bažiny nebo rybníky.

Pokud neexistují žádná jiná místa pro držení, pakmusíte se uchýlit k následujícím opatřením.

V oblastech nepříznivých pro tuto chorobunení nutné vypouštět kuřata z domu brzy ráno, během deště , a také v prvních několika hodinách po skončení deště.

V tuto chvíli sedí všechny vážky na zemi, aby je mohli ptáci najít a jíst.V teplé denní době se snaží létat, takže kuřata jsou pro ně nepřístupná.

Stelivo ptáků postižených trematody by mělo být včas odstraněno z ohrazení a dvorů, aby se zabránilo tomu, že se ostatní ptáci nakazí nákazou.

V tomto případě by odpadky neměly být nikdy vyhozeny.Musí být dekontaminován při skladování pro stelivo.

Závěr

Prostogonimiasis je nebezpečná choroba pro nosnice všech plemen.Paraziti rychle způsobují zánět ve vajcovodu, který brání kuřatům snášet kvalitní vejce.

Toto onemocnění velmi rychle ovlivňuje příjem drůbežího hospodářství, takže majitel populace kuřat musí co nejdříve reagovat na první příznaky choroby, aby se zabránilo snížení produkce vajec a úmrtí ptáků.