Jak se zbavit mšic na orchidejích doma?Nejúčinnější způsoby, jak se vypořádat s škůdci

Vnitřní orchideje vyžadují zvýšenou péči a pozornost, protože mohou být napadeny širokou škálou škůdců. Mšice jsou považovány za nejnebezpečnější parazit pro orchideje, protože za krátkou dobu mohou zcela zničit krásu a zdraví květu.Dále se naučíte, jak se zbavit tohoto škůdce, jak to vypadá na fotografii.

Jaké druhy škůdců infikujíkvětina?

Orchideje jsou ovlivněny mšicemi různých druhů: šedá, černá, bílá, hnědá, zelená, červená a žlutá.

Mšice se primárně usazují na zadní straně listů. Potom se hmyz šíří podél stonku a nakonec se dostane k květům, které ovlivňují celou rostlinu.

Pozor! Mšice se živí šťávami květiny, čímž poškozují její tkáň.Listy se v důsledku stočí, stonek zčerná, stopky suší a padají.

Více informací o tom, na co se mšice živí, viz zde.
Tito paraziti v průběhu svého života vydávají lepivé sladké sekrece, které zakrývají květinu průsvitným povlakem.Tato tekutina je velmi atraktivní pro mravence, se kterými jsou mšice v konstantní symbióze (více o symbióze mravenců)a mšice najdete zde ).Není proto překvapivé, že celá armáda mravenců se natáhne pro vzhled mšic na květ.
Dozvíte se více o druzích mšic z tohoto materiálu.

Vzhled a příznaky

Mšice mají několik způsobů, jak vstoupit do květináče s orchidejí:

 • otevřeným oknempři větrání;
 • ze sousední napadené rostliny;
 • může být také svržen z ulice na oděvy a boty.

Nejprve se malý hmyz schovává na zadní straně desek s listy orchidejí a je téměř nemožné si jich okamžitě všimnout.Mšice se však postupně zakorenují, usazují a začnou aktivně množit.

Za pouhé 2 týdny škůdci úplně zasáhli květinu.Samice mšic jsou velmi plodné a reprodukují asi 40 larev v jedné spojce.Na spodní straně listů jsou velmi dobře vidět kolonie stovek mšic, jejichž velikost dosahuje 2,5 - 3 mm.

Hlavní příznaky, podle kterých je možné určit vzhled mšic na orchidejích, jsou:

 1. Stopky chřadnou a padají.
 2. Listové listy květu jsou zdeformované, stočené a ztrácejí svůj dekorativní vzhled.
 3. Na stoncích rostou tmavé skvrny.
 4. Na všech orgánech rostliny se tvoří lepkavá sekreční tekutina.

Foto

A takto vypadá na fotografii škůdce, který okupoval květ.Jak bojovat doma?

Pokud se mšice vyskytuje na orchideji, infikovaná květina se nejprve izoluje od ostatních pokojových rostlin, protože paraziti jsou velmirychle se znásobit a přesunout se k jiným jednotlivcům.

Zpočátku lze nemocnou orchidej léčit lidovými recepty na mšice , protože se skládají z rostlinných složek, které jsou neškodné pro člověka a domácí zvířata.Pokud se však tyto metody u ochrany proti škůdcům ukážou jako bezmocné, dalším krokem bude muset být použití insekticidů a jiných chemicky aktivních látek.

Zvažte všechny metody boje proti mšicím na pokojových rostlinách.

Mechanické odstranění

Zničení mšic spočívá v odstranění škůdců prsty nebo jejich omytí rostlinou proudem teplé vody ve sprše. Substrát orchideje by se měl také dobře umýt, dezinfikovat slabým roztokem manganistanu draselnéhoa poté důkladně vysušit.

Používání biologických produktů

Biologické produkty se objevily teprve nedávno, jedná se o nástroje nové generace pro hubení škůdců pokojových rostlin.Dokázali se však velmi dobře a jsou považováni za velmi efektivní.

Dopad na mšice nastává v důsledku infekce bakteriemi a houbami, které otráví škůdci svými jedy a zpomalí jejich vývoj a reprodukci.Účinek používání biologických produktů je patrný již v prvním týdnu a jejich ochranné vlastnosti trvají další dva týdny.Tyto nástroje jsou také dobré, protože je lze zpracovat přímo v místnosti.

Nejúčinnějšími prostředky pro mšice na orchidejích jsou:

 • Fitoverm.
 • Šipka.
 • Entobacterin.
 • Jaguar.
 • Confidor.

Alternativní metody

 • Roztok mýdla- jeho antiseptický a dezinfekční účinek má destruktivní účinek na mšice.Pro zpracování orchidejí z parazitů je dokonalé mýdlo na praní, které lze natřít na hrubém struhadle na nádobí s teplou vodou, a poté zpracovat všechny listy a stonek květu takovým mýdlovým roztokem.K tomuto účelu bude perfektně sloužit i myčka nádobí.
 • Citrusová vodaje vynikajícím prostředkem pro šíření mšic na květinách.

  Za tímto účelem:

  1. vezměte hrst všech citrusových slupek (citron, pomeranč, mandarinka, grapefruit);
  2. jí nalít sklenici vroucí vody;
  3. trvají na přibližně 3 dnech.

  Napuštěná rostlina se stříká každých 4-5 hodin.Pro zvýšení účinku mohou být namočené slupky jejich infuze umístěny na půdu kolem květu.

 • Cibulová voda- pomůže zachránit květinu silným rozšířením mšic.

  K přípravě produktu:

  1. se odebere 1 velká cibule nakrájená na kaši;
  2. nalije do prudké vroucí vody a naplní se po dobu 6 hodin;
  3. chlazený roztok musí být filtrován přes gázu;
  4. poté stříkejte orchidej několikrát denně po dobu asi 3-4 dnů.

  Cibulová voda se skládá z dezinfekčních složek a má velmi štiplavý zápach, který způsobí opuštění mšic.

 • Esenciální oleje- mají dobrý účinek v boji proti parazitům.Můžete například vzít:

  1. 10-15 kapek oleje z čajovníku nebo máty peprné;
  2. je rozpustí ve velké 300 gramové sklenici vody;
  3. ošetřují výsledný roztok listy a kmenem orchideje.

  Tento nástroj můžete použít jednou za 2 týdny.

  Výrobky z éterických olejů se nedoporučují pro použití při vysoké vlhkosti a teplotě nad 25 ° C.

Zde se můžete dozvědět více o nejúčinnějších lidových prostředcích pro mšice .

Chemikálie

Chemie pro rostliny by se měla používat pouze pro těžkou infekci mšic, pokud jiné metody nepomohly vyrovnat se s škůdcem.Dávka každého léčiva musí být vypočtena přesně podle pokynů výrobce.

Insekticidy se dělí do 3 skupin podle povahy jejich účinků na mšice:

 1. Kontakt- Spruzit-Af, Permetrin, Roksion-D, Neoron, působí na kůžiparaziti.
 2. Střevo- Fitoverm, Aktara, Actellik, Inta-Vir, Arriva, vstupují do těla hmyzu střevy.
 3. Systémové- Methylmerkaptofos, Bi-58, Fosfomit, působí okamžitě, ničí dospělé i jejich larvy a vejce, což pomáhá zabránit opakovanému poškození květu.Přípravky jsou vstřebávány kořenovým systémem orchideje, poté spadají do kmene a listů, takže šťáva je jedovatá pro mšice.

Všechna tato činidla se musí střídat a používat v řadě maximálně třikrát, protože mšice si velmi rychle zvyknou na účinky chemických látek a mohou přestat pracovat.jednat.

Rostliny by se měly ošetřovat venku pomocí rukavic a respirátoru. Zabraňte vniknutí jedů do očí a holé kůže.

Čtenáři by také mohli mít zájem o takové články o tom, jak zacházet s mšicemi na různých rostlinách:

Co dělat pro prevenci?

Každý ví, že prevence infekce mšicemi je jednodušší a správnější než boj s invazí tohoto malého a velmi nebezpečného škůdce.K tomu je třeba dodržovat následující preventivní opatření:

 1. Při nákupu orchidejí v obchodě se ujistěte, zda berete zdravou rostlinu.Pečlivě prozkoumejte jeho kořenový systém a ponechte parazity.
 2. Při první transplantaci květinářství pro trvalý pobyt dezinfikujte připravenou půdu.
  Larvy mšic lze zničit v mrazáku nebo zahřátím půdy v peci.Ale jednoduché ošetření substrátu vroucí vodou nebude o nic méně efektivní.
 3. Bylo zjištěno, že příliš suchý vzduch může vyvolat mšice.Aby se zabránilo invazi parazitů, měla by být vlhkost v místnosti asi 60%.
 4. Správné zalévání pro zdraví květin nemá žádný malý význam.Nadměrná vlhkost v pupenech orchideje a jejích listech může přitahovathmyz.Nejlepší je pravidelně stříkat rostlinu z postřiku studenou vodou a kořenová zálivka se nejlépe provádí méně často.
 5. Správné a pravidelné oblékání dá orchideji sílu, aby odolávala hmyzím škůdcům.
 6. Mšice netolerují silné štiplavé pachy, takže bude užitečné umístit pelargónie vedle květiny, uspořádat vedle ní pelyněky nebo stroužky česneku.

Závěr

Boj s mšicemi na orchidejích doma je mnohem jednodušší než hubení škůdců na zahradních rostlinách (o pomocnících)mšice najdete v v tomto materiálu ).Aby se zabránilo opětovné infekci květu , je třeba si včas všimnout mšice a okamžitě ji zničit .A existuje mnoho způsobů, jak bojovat proti tomuto nepříjemnému hmyzu, a každý z nich je účinný svým způsobem.