Jak si vybrat jídlo pro kuřata: hotové „Slunce“, „Start“, „Růst“ nebo vyrobené doma vlastníma rukama?

Chov kuřat je docela lukrativní záležitost, i když velmi nákladná.Malá kuřata vyžadují zvýšenou pozornost, pokud jde o výživu.

Je důležité zvolit krmivo, které bude bohaté na všechny stopové prvky a vitaminy pro úspěšný růst a nárůst hmotnosti.Přečtěte si více o správném krmení mladých kuřat v našem článku.

Krmení: tabulky denní dávky

VAROVÁNÍ : Proplný růst a vývoj těla kuřata vyžadují zdravé vitamíny a minerály.Nedostatek je možné vyplnit pouze na úkor řádně složené výživy.Pro složení výchozího krmení je ideální použít malé kukuřičné krupice.

Stačí ho posypat na podlahu, aby ji mohli kousnout kuřata.První den kuřata opravdu potřebují vodu.Nejlepší je použít 3-5% glukózy, což je silný zdroj energie.Bylo by hezké přidat vitamín C (10 g látky na 10 litrů vody).Další informace o chovu denních kuřat viz zde.

Tabulka 1 - Denní dávka krmných kuřat (g na 1 hlavu)

]
Strava Věk kuřat, dny
1-3 4-10 11-20 21-30 31-40 41-50 51-60
Vařené vejce 2 2 - - - - -
Nízkotučné mléko 5 8 15 20 35 25 25
Nízkotučné tvarohové sýry ) 1 1,5 2 3 4 4 5
Kukuřice, ječmen, proso 5 9 13 22 32 39 48
Ryby nebo maso a kostní moučka - - 1 1,4 2,8 3,5 4
Jídlo, koláče - 0,2 0,5 0,6 1,2 1,5 2
Zelení 1 3 7 10 13 15 18
Vařené brambory - - 4 10 20 30 40
Minerální krmivo - 0,4 0,7 1 2 2 2
Sůl - - - - - 0,1 0,2

Tabulka 2 - Denní dávka krmiva v závislosti na věku

Věk kuřat v týdnech Denní dávka v g na jednotlivce
1 10-20
2 20-40
3 40-60
4 60-80

Druhy směsí

TIP : Dnes může každý zemědělec• krmení kuřat dvěma druhy krmiva - domácími nebo hotovými.Každá z nich má své výhody.Pokud zvolíte hotové jídlo, není třeba na jeho přípravu trávit čas.

Stačí ho vložit do krmítka.Ale domácíKrmivo musí být připraveno rukama, trávit čas přípravou vhodných komponent.Zde musíte vědět, které ingredience jsou dobré pro rostoucí tělo v určitém věku.

Výhody domácího jídla zahrnují :

 • schopnost kontrolovat složení;
 • nepřítomnost škodlivých složek;
 • přirozenost.

Existují negativní aspekty :

 1. vysoká cena krmiva, protože ne všechny komponenty jsou vždy po ruce;
 2. je pracné, protože musíte nejprve připravit všechny ingredience a poté je smíchat;
 3. Mishmash je možné uchovávat nejdéle 3 až 4 dny.

Navzdory tomu je nejčastěji vybraná domácí volba.Výrobci jednoduše nepoužívají plnohodnotnou sadu vitamínů a minerálů, která je uvedena na obalu.Z tohoto důvodu je malá zvířata nepřijímají, což je plné vývojových zpoždění, nemocí a dokonce i smrti.

Hotové mixéry: názvy populárních skladeb, jejich dávkování, cena

Je možné dát a jak?

Nakoupené krmivo je povoleno pro mladá zvířata od 10 dnů věku .Ale to neznamená, že musíte dávat krmivo celý den.Přidejte ji do stravy postupně.

„Slunce“

​​

Jedná se o kompletní krmivo, které obsahuje všechny složky nezbytné pro plný vývoj kuřat.Jídlo je možné používat nejen pro kuřata, ale i pro housata, kachňata od velmi mladého věku. Složení výrobku zahrnuje následující složky :

 • rostlinný protein;
 • sůl;
 • aminokyselin;
 • vápník;
 • fosfor;
 • železo;
 • měď;
 • zinek;
 • mangan;
 • kobalt;
 • jod;
 • vitaminy skupin B, A, D, C.

Po aplikaci krmiva mladý růst aktivně roste.Krmte slunce, podle farmářů, rychle a snadno strávitelné i u nejmenších kuřat.Kompozice neobsahuje barviva a konzervanty, antibiotika a další škodlivé složky.Denní dávka je 10 až 25 g na jednotlivce.

Podívejte se na video o krmivu „Sun“ pro kuřata:

„Start“

Toto krmné krmivo je povolenokuřata v prvních 2 týdnech života. Prostředek obsahuje následující složky :

 1. kukuřice;
 2. hrášek;
 3. pšenice;
 4. ječmen.

Hlavní složkou je jemně mletá kukuřice.Pozitivně působí na tvorbu kostry, protože zvyšuje svalovou hmotu a zlepšuje fungování žaludku.Pro jednoho jednotlivce stačí 10–27 g krmné směsi.

„Růst“

Jakmile jsou kuřata stará 2 týdny, můžete do jejich stravy přidat růstové krmivo.Jeho složení je vybráno tak, aby se zvýšila svalová hmota mladých zvířat.Zvláštností tohoto krmiva je to, že přispívá k rychlejší absorpci potravin, protože je dodáván ve formě velkých granulí.

Kompozice obsahuje následující složky :

 • zrno;
 • protein;
 • vitaminy a minerály;
 • aminokyseliny;
 • specifické složky.

Podávejte krmivo, růst o 90 - 120 g na jednotlivce.Prvních 5 dnů krmení 5-6krát denně a od 6 do 14 dnů - 3-4krát.Pak můžete jít na 3 jídla denně.O krmení kuřat od měsíce a staršího se můžete dozvědět zde.

Purina

Toto je vyvážená kombinace složek pro krmení kuřat chovaných vzemědělské podmínky.Díky tomuto krmení přibývají v blízké budoucnosti brojlery.Přírodní krmivo Purin obsahuje všechny složky pro plný růst mladých zvířat v uzavřeném nebo otevřeném ustájení.

Plnohodnotného růstu kuřat je dosaženo díky úplné asimilaci krmiva a získání požadovaného množství energie a minerálů pro normální vývoj.Kompozice také obsahuje probiotika a éterické oleje pro zachování imunity a odolnosti vůči chorobám.Podávejte smíšené krmivo 10–14 g na osobu.

Domácí vaření: recepty, míry spotřeby

Jako základ pro domácí kuřecí krmivo se používá kukuřice.To zabírá ½ objemu rmutu. K získání 1 kg krmiva jsou nezbytné následující složky :

 • kukuřice - 50 g;
 • pšenice - 160 g;
 • olejový koláč - 140 g;
 • kefír bez tuku - 80 g.

Rozemelte všechny ingredience a nalijte jogurt.Příprava jídla pouze 3 dny.

Jaká je frekvence podávání?

Kuřata se živí až 10 dní 6-8krát denně.A měsíční kuřata jsou krmena 3krát denně.

DŮLEŽITÉ : Pokud zjistíte, že kuřátko má prázdnou strumu, položte ji a nakrmte ji zvlášť.

Doplňky stravy s rostoucím věkem kuřat

Co je užitečné pro dvouměsíční mláďata?


K dvouměsíčním kuřatům
lze přidat následující složky:

 • kukuřice;
 • pšenice;
 • slunečnicová semínka ve formě olejového koláče.

Jako další vrchní obvaz jsou povoleny drcené sušenky.Tvaroh a syrovátku však lze ze stravy vyloučit.Je užitečné krmit mladý růst zahradními červy, okřehky nebo hlemýždi.Měly by být podávány odděleně od rmutu.

Nedoporučuje se krmit mladá zvířata celými zrny kukuřice a pšenice , protože jsou mnohem horší vstřebávány než ta mletá.

V malých množstvích mohou být kuřatům podávána masitá nebo kostní moučka nebo rybí moučka.Zahradní a kuchyňský odpad je povolen, ale pouze pokud není prokázán výskyt plísní.

Stravování od 3 měsíců věku.

Od tohoto věku by zelené krmení kuřat mělo tvořit 30–40% celkové denní stravy.V zimě by tráva měla být nahrazena seno nebo sušenými bylinkami.Vynikající možností je sušená zrnitá kopřiva. U tříměsíčních kuřat existuje přibližná strava :

 1. krupice a obilí - 35 g;
 2. brambory - 30 g;
 3. odstředěné mléko - 25 g;
 4. greeny - 15-20 g;
 5. masokostní moučka nebo rybí moučka - 3-3,5 g;
 6. moučka, olejový koláč - 2 g;
 7. minerální přísady - 2 g;
 8. vitamíny.
Důležitým nuancem při chovu kuřat je chov a chovpoužití penicilinu, metronidazolu a furozalidonu, jakož i pravidla pro krmení nosnic.

Suché hoblíky pro plemena vajec

Suché krmivo je určeno pro kuřata plemen vajec .Obsahuje všechny živiny nezbytné pro rychlý vývoj kuřat a jejich zrání pro ponožková vejce.Suché jídlo se prodává ve formě obilovin nebo ve velkém.

Denní norma není vyšší než 60 g. Musí být pouze rozptýlena po zemi a kuřata samotná už budou klovat zrna.Vzhledem k tomu, že kuřata se budou pohybovat, v budoucnu se jim vyhne jejich obezitě.

Kompletní strava pro kuřata je zárukou jejich rychlého růstu a vývoje a je také vynikajícím preventivním opatřením proti různým chorobám.Veškeré krmivo by mělo být vyvážené a mělo by obsahovat maximálně všechny užitečné komponenty.Ale nestojí za to překrmovat malá zvířata, jinak to povede k jejich obezitě, a proto dospělí jedinci nebudou moci snášet vejce.