Jak správně nakreslit kuřata pod potomkem?

V soukromých hospodářských usedlostech se často používá přírodní metoda kuřat.

Nevyžaduje zvýšenou pozornost chovatele, protože chovná slepice nezávisle reguluje teplotu vajec.Tento způsob reprodukce je však vhodný pouze pro ta plemena kuřat, která mají dobře vyvinutý mateřský instinkt.

Nyní existuje velké množství plemen kuřat, která úplně ztratila mateřský instinkt.Jejich reprodukce se stává téměř nemožnou, takže chovatelé kupují inkubátory.

Naštěstí pro mnoho plemen masa a vajec je tento instinkt dobře zachován, takže soukromí zemědělci mohou chovat slepice starým osvědčeným způsobem - pomocí slepic.

Chov kuřat pod mláďaty

Klidná kuřata jsou pro roli slepice ideální.Takoví ptáci jen zřídka aktivně pobíhají kolem dvora a nesnaží se létat po plotech.Většinu času tráví v domě a sedí v hnízdě.

Kromě toho by mláďata neměla být příliš velká, protože těžké ptáky mohou náhodně rozdrtit tenkou skořápku vejce.

Zemědělec se může dostat dopředu, že slepice jí chystá zděnitneobvyklé chování.Kuře si vybere hnízdo v nejtišším koutě domu.Nosí tam suché stébla trávy, spadané listí a také chmýří.

Postupně začíná klást vejce, která pečlivě inkubuje, dokud se neobjeví kuřata.Zpravidla se takový pták nemůže vyhnat z hnízda, protože se tam navrátí, aby pokračoval v tom, co začal.

Jak připravit kuře na líhnutí?

Domácí slepice obvykle vykazují touhu snášet vejce v období březen - duben.Právě v tomto ročním období je nejlepší začít chovat slepice.

Poté, co byla stanovena slepice, je třeba ji na dvou až tři dny zasadit na podšívky.To pomůže zemědělci zjistit, zda kuře vylíhne vejce až do konce.

Špatné slepice takové období nevydrží, takže již zdivo nesledují.

Dobré slepice okamžitě začnou inkubovat podšívky .Oni také položit jejich hnízdo v chmýří tak, že vejce nechladí, když kuře jde hledat jídlo.

Když se člověk objeví, nevstane z hnízda, ale začne tiše drápat.Pokud kuře odstraní všechny tyto příznaky, můžeme předpokládat, že je připravena na vylíhnutí kuřat.

Umístění a uspořádání hnízd

Pro účinnější líhnutí kuřat pod mláďaty je třeba pečovat o spolehlivá hnízda.

Mohou být vyrobeny ve formě dřevěných beden a proutěných košů, které leží na podlaze nebo visí na stěnách domu.Ať už je hnízdo jakékoli, nosnice potřebuje, aby v něm mohla klidně zůstatpřizpůsobit.

​​

Výstup z podlahového hnízda je vždy uzavřen malou rohoží slámy.V žádném případě by neměl bránit vniknutí hnízda do hnízda a jeho opuštění.

Na podlahu se nalije 7 centimetrová vrstva trávníku nebo suché zeminy pokrytá slámou.Zvláštní pozornost by měla být věnována rohům hnízda.

Někdy se vejce mohou vyvinout ze středu hnízda na jeho stěny .Chcete-li tomu zabránit, stačí udělat pohodlné odsazení uprostřed.

Obvykle je pokryt měkkou slámou nebo seno.Můžete také dát trochu chmýří.

Všechna hnízda se slepicemi by měla být umístěna v tichých rozích, kde osoba nemůže proniknout.To umožňuje snížit stres ptáka, který může člověka vyděsit.

Role kuřat: chov, zejména údržba a jemnost péče.To vše najdete na našem webu.

A co se týče obsahu nosnic, je zde podrobně uvedeno: https://selo.guru/ptitsa/kury/vyrashhivanie/soderzhat-nesushek.html.

Pokud ve stejném domě sedí několik slepic, musí být hnízda od sebe pečlivě uzavřena.Každá slepice bude tedy inkubovat své zdivo a riziko boje se sníží na nulu.

Která vejce jsou vhodná?

Po kontrole mateřského instinktu kuře pomocí vložek můžete přemýšlet o výběru skutečných slepičích vajec.

Před podšívkou by měly být zkontrolovány na praskliny, vroubkování a jakékoli další změny tvaru.Okamžitě příliš malá a příliš velká vejceodmítnuto.

Zemědělec si musí pamatovat, že dobrá slepice může vylíhnout pouze tolik vajec, která se volně vejdou na její tělo.Obvykle se jedná o 13 až 15 kusů.Vejce jiné drůbeže, například kachny a husy, lze také umístit pod kuře.

Péče o drůbež

Počet chovaných kuřat do značné míry závisí na péči o mláďata během líhně.

Během tohoto období by měla hnízdo nechat 1-2 krát.Obvykle pták jede nebo pije vodu.Pokud ona sama nechce hnízdo opustit, zvednou ji a odnesou do dvora.

Tímto způsobem je zabráněno vyčerpání mateřského kuře během líhně.Stačí, když stráví 20 minut na čerstvém vzduchu a poté se může vrátit do hnízda.

Někdy jsou časy, žekuře nechce vejce znovu pokládat .V takové situaci je nejlepší nechat ptáka opět sedět v hnízdě, proto je třeba ho chytit a položit na vejce.

Některé slepice se bojí daleko od hnízda, protože se obávají stavu vajec.Z tohoto důvodu někteří soukromí chovatelé zřídili pitné mísy a krmítka v bezprostřední blízkosti hnízda.

V blízkosti je také instalována krabice popela.V něm pták vezme „pískové“ koupele, které umožní zbavit se parazitů.

Je možné krmit slepici různými krmivy : kombinovanými, zeleninovými a obilnými.Již dlouho se ukázalo, že kombinací všech dostupných typů krmiv můžete dosáhnout lepších výsledků.V nosnicíchposiluje se imunita a snižuje se riziko vyčerpání.

Sledování vývoje embrya

Během přirozeného líhnutí kuřat je důležité kontrolovat vývoj embryí ve vejcích, na kterých potomstvo leží.Všechny vyšetření se provádějí pomocí ovoskopu.

První se vyskytuje v den 6 inkubace.Během této doby je embryo stále příliš malé, takže je během přenosu špatně viditelné.Nádoby naplněné krví na žloutkovém vaku jsou však jasně viditelné.

Pokud se embryo nevyvíjí dobře, mají cévy tmavší odstín .Nevyužitá vejce v lumen vypadají prázdná.Aby se zabránilo tomu, aby pták vylíhla „prázdná“ vejce marně, jsou odstraněna z hnízda.

Druhá inspekce zdiva se provádí v 10. den inkubace.Během tohoto období jsou jasně viditelná všechna embrya a je patrná také síť krevních cév.

Třetí prohlídka zdiva se provádí 18. den inkubace.S pomocí ovoscope bude farmář schopen vidět, že embryo je velmi velké a dokonce se trochu pohybuje.

Vznik mladých

Toto období je nejkritičtější v přirozeném chovu kuřat.

Je třeba okamžitě poznamenat, že doba líhnutí pro vejce se nemusí shodovat s tabulkovými údaji, které existují pro každé jednotlivé plemeno.

Jsou zcela závislé na podmínkách skladování a na kvalitě inkubace.Proto před odstraněním plodu z hnízda musí být všechna vejce zkontrolována na životaschopná embrya.

Někdy během období líhnutí potřebují kuřata pomoc s únikem z vejce .K tomu, jemně přestávkyskořápka a hlava kuře se postupně uvolňují.

Za žádných okolností by však kuřata neměla být odebírána přímo ze slepice.Musí být suché a teprve poté je lze vyjmout.

Všechna odebraná kuřata se pečlivě odstraní zpod slepice a umístí se do dřevěné krabičky plné slámy.Umístí se na teplé a suché místo, aby se kuřata mohla dobře zahřát.

Krabice kuřat je nahoře pokryta gázou.Následující večer mohou být kuřata vysazena na slepici.Jedno kuře může zpravidla „řídit“ 20 až 25 kuřat.

Závěr

Přirozené líhnutí kuřat je nejjednodušší cestou k chovu domácích kuřat.Při jeho použití se utratí minimální hotovost.Stačí si vybrat dobrou slepici, připravit ji a vybrat si dobrá vejce, ze kterých se mohou zdravá kuřata líhnout.