Jak udělat kamenný květ?Nebo péče a údržba „živých kamenů“

Záměrempěstovat litopybyste si měli zvyknout na péči o tyto rostliny moderování.

Pro aktivní růst potřebují : špatné zalévání, dostatek světla, nezměněná poloha hrnce, jeden nebo více sousedů.

Tento článek se podrobněji zabývá péčí o lithopy, jejich údržbou doma a fotografiemi.

Péče a údržba

Domácí péče o litkety - živé kamenynení složitá.Může růst až do své maximální velikosti a rozkvétat i se začátečníkem.

Za předpokladu, že se vlastník sukulentu pokusí vytvořit podmínky podobné přírodním podmínkám.

Péče o „živé kameny“ doma.

Období vývoje

Cyklus aktivního růstu a období „hibernace“ u domácích lithopůjsou stejné jako u rostlin tohoto druhu ve volné přírodě.příroda.

Od července do konce srpna je v přirozeném prostředí „živých kamenů“ velmi suchá a horká, proto se během teplé sezóny v našem regionu rostliny „usazují“ a v nich se postupně vyvíjejí nové páry listů.

Kvetení

K kvetení lithopůdochází v září, kdy je aktivován metabolismus.Začnou potěšit majitele působivými květinami.

V listopadu nastává obrácený proces: barva listů se stává méně jasnou, což sloužísignál "usínání" rostlin před jarem.Koncem února začnou rostliny vstupovat do fáze aktivního růstu.

Období odpočinku a vývojemohou mít odlišný cyklus, pokud pěstitel uspořádá oddělení s obdobími umělého sucha, pokud jde o období odlišná od období sucha v domovské zemi rostlin.

Květiny jsou buď bez zápachu, nebo vyzařují lehkou příjemnou vůni.Nejvíce voňavý vzhled je Lithops tenký-lineární (to voní jako kvetoucí mimosa).

Rostliny kvetou po dosažení věku tří let.

Výsadba

Transplantace jednoletých sazenica starších rostlin začíná koncem února - začátkem března, se zaměřením na proces výměny rostlin listy.

Pokud je dostatek prostoru pro rozšíření kolonie, rostliny kvetou a šťavnatost barvy a hustoty listů je normální, nemusí být změna květináče provedena po dobu dvou až tří let.

Nouzová transplantacez důvodu dlouhodobého zamokření půdy se provádí takto:

  • rostlina pečlivě extrahuje,
  • mírně vysuší kořenový systém na vzduchu,
  • jsou vysazeny ve vhodné suché půdě,
  • nejsou zavlažovány během týdne, pouze postřikem,
  • rostlina není chována v částečném stínu nebo stínu, ale na nejslunnějším místě.

Každé sazenice se umístí do výsadbového otvoru, takže krk je zakrytý půdou.

Nebude fungovat, aby se to přehnalo rostlinou, která je ponořena, protože listy nedají.

Výměna květináčů za rostliny se vysadíve dvojicích nebo skupinách, umísťování do stejných kontejnerů stejného věku.Mezi jednotlivými „kameny“ zanechává trochu otevřené terasy, které se svou plochou rovnají polovině průměru osázených sukulentů.

Stejné složení půdy je vhodné pro mladé sazenice jako pro dospělé rostliny .

Při přesazování staré rostliny s velkými kořeny jsou mírně zkráceny.

Na dno květináče musí být nalita drenážní vrstvaza použití drcených cihel, expandované hliněné drobenky s velkými frakcemi.

Různé druhy lithopů lze pěstovat v jedné nádobě, protože všechny vyžadují stejnou péči.Rostliny navíc rostou lépe v přítomnosti příbuzných, i když mají jinou barvu a patří k jinému druhu.

Zalévání

Od konce léta do listopadu se každé zaléváníprovádí po konečném sušenípovrchu půdy i jejích spodních vrstev.Intenzita zavlažování půdy by měla být o něco vyšší a častěji, když si všimnete, že rostlina mění listy.

Není však vhodné zvyšovat množství vody uvolněné jedním květináčem: v důsledku hromadění přebytečné vlhkosti budou listy praskat a keř zemře.

Zavlažováníse provádí jednou za dva týdny během horké sezóny.Odhadovaný objem vody na dospělý vzorek: 2 hodiny lžíce na zemi.

Ve zvláště horkých dnech postřikování pomůže doplnit vlhkost v rostlinách a nenaplnit je.Procedura se provádí ráno před tím, než na rostliny nebo po poklesu klesne přímé sluneční světlointenzita světla (aby nedošlo k popálení).

V přírodě se biskupy v období sucha samostatně „hrabou“ do země, takže pokud se rostliny „posadí“, znamená to, že se uklidnily.V takovém čase (leden - březen)je zavlažování zastaveno .

Pokud najednou do hrnce dopadlo mnohem větší množství vody, než by mělo být, absorbovalo se do země a neproniklo skrz drenážní otvor, je lepší hrát na něj bezpečně a transplantovat „oblázky“.

Ve stejném květináči je možné, že v něm předtím byla půda změněna.Před výsadbou musí být rostlina s odkrytými kameny udržována na vzduchu ve stinném místě po dobu asi jedné hodiny, aby se nadbytečná vlhkost odpařila z povrchu spodní části lithopů.

Osvětlení

Všichnilithopové milují slunná a horká místa .Ve volné přírodě se může půda kolem nich zahřát až na teplotu 50 ° C nebo vyšší, proto je nejvýhodnější varianta okno směřující na jižní stranu, kde teplota atmosféry v létě dosáhne limitů, které ničí obvyklou pokojovou vegetaci.

Umístěním květináče na okenní parapet na severní straněmusí rostlina zajistit další osvětlení .V opačném případě se pouzdra postupně natáhnou a částečně se stanou méně ozdobnými.

Umístění nádoby s rostoucími exempláři by se nemělo změnit bez zvláštních potřeb.

V noci není nutné osvětlovat rostliny ani vytvářet další zdroj tepla.

Půda

Při přípravě půdy byste měli zvážitpředpoklady:

Půda musí být dosti chudá .Skládá se z drcených červených cihel, říčního písku s velkými a malými zrnky písku.Jako povinná přísada se používají jíly a sodový humus (nejlepší volbou je půda z shnilých březových listů).

Poměr složek je 1: 1: 1: 0,5: 0,5.Oblázky, malé kousky žuly a další kameny se nutně nalijí na ornici.

V půdě by neměl být žádný vápenec.

Teplota

V létě můžete rostliny vysílat do vzduchu ,poskytuje velké množství denního světla.V zimě, kdy jsou na okenním parapetu postaveny květináče, kde v noci teplota klesne na 10-12 ° C, musí být zavlažování zastaveno.

Vlhkost

Stejně jako ostatní sukulentylithopové klidně tolerují suchý vzduchv městských bytech.

Výběr květináče

Rostliny tvoří dlouhé kořeny, takže pro vytvoření pohodlných podmínek je třeba dát přednost květinám střední hloubky.

Krmení

Hnojení by se nemělo provádět více než jednou za dva roky(za předpokladu, že exempláře jsou pěstovány ve stejném květináči po dobu dvou let).Sazenice transplantované v loňském roce nepotřebují další výživu.

Průměrná délka života

Pupeny se otevírají blíž k poledne.Průměrná délka života jedné kvetoucí květiny: 5–10 dní.

Změna listoví,Zvadlý stonek květůpo úplné smrti vyjmětea přeměňte na suchou látku, která se rozpadá pod prsty.

Rozmnožování

Lithopové se rozmnožují buď vrstvením nebo osivem .

Je obtížnější množit tento druh rostlin vrstvenímnež semeny, protože „děti“ na keřích jsou velmi vzácné.

Stabilní doplnění rodiny vrstvením poskytuje pouze krásný sukulentní druh, a proto je možné jiné druhy snáze a rychleji chovat v liturgii ze semen.

Semena lithopůjsou umístěna doma na povrch vlhké půdy, načež je „jeslí“ pokryta víčkem nebo víčkem.

Jak správně pěstovat„živé kameny“ (lithops) ze semendoma?Provzdušňujte půdu semeny po dobu deseti minut dvakrát denně, udržujte teplotu kolem hrnce na úrovni 28–300 ° C za denního světla a 15–180 ° C ve tmě.

Po vylíhnutí semen (ve dnech 6–7) se doba a frekvence vzduchu „koupele“ v důsledku zvednutí kapuce zdvojnásobí.

Zajištění vlhkosti sazenic se provádí postřikem.

Od 30 dnů po sazenicích mohou být sazenice vystaveny otevřenému slunci.Pokryté víčkem nelze udržovat při teplotě + 40 ° C.

Optimální doba pro první sběr sazenic : první fáze aktivního růstu rostlin tohoto druhu (konec února, březen).Výsadbu malých lithopů do země sledují orientaci konců kořenového systému.Každé vrstvení musí být umístěno tak, aby „vypadalo“ dolů.

Krmenímladých rostlin, je nemožné vyplnit.

Foto

Lithops - „živé kameny“:


Semena litopy :

Nemoci a škůdci

Nejčastěji se vyskytují problémy způsobené:

  1. Roztoč pavouk- napadá rostliny obsažené na špatně foukaných, ale dobře zahřátých okenních parapetech, kde je mokrý prach zřídka nahromaděný.
  2. Rootworms , které často napadají rostliny s prodlouženým obdobím „spánku“, je nejlepší tomu zabránit před použitím Dantopu, Mospilan atd.
) Litografie jsou nemocní, hlavně kvůli přetečení, které vyvolává rozvoj hniloby.

Lithopové nezdraví a nejsou ovlivněni škůdci , pokud nejsou nalití a jsou umístěny v oblasti s příjemnou teplotou, dostatečným světlem.

Tyto tři podmínky jsou dostačující pro to, aby se počítalo s rychlým kvetením „živých kamenů“.

Užitečné video

Další tipy pro domácí péči se můžete dozvědět z krátkého videa:

]