Jak udělat kohout pro vlastní potřebu pro kuřata: typy a výrobní techniky

Pro dosažení nejlepší produktivity nosnic je pro ně nezbytné vytvořit optimálně pohodlné a pohodlné životní podmínky.

A při výstavbě hřadu je třeba brát v úvahu fyziologické vlastnosti ptáků, jejich velikost a velikost kuřecího měchýře.

Ale pro začátečníky to pojďme zjistit, proč potřebujeme okoun?

PročPotřebujete okoun?

Je nezbytné zajistit řádný spánek a odpočinek ptáků. Roost je nejblíže k přirozenému rozmístění kuřat, proto jejich divokí příbuzní spali ve starověku .

Kromě toho byste neměli ptáky nechat spát na podlaze a kvůli možné infekci virovými nebo houbovými chorobami, které se schovávají ve špinavém vrhu.O samostatném článku budeme hovořit o tom, jak zajistit dokonalou hygienu v kurníku.

Pro pohodlné umístění kuřat na hnízda je nutné vypočítat, jaká vzdálenost je nutná pro každou z nich.V zimě se ptáci navzájem drží, aby se udrželi v teple.A v horkém létě potřebují další volný prostor na baru.

Hlavním pravidlem v uspořádání je, že celé zvíře by mělo být umístěno snadno a volně , ptáci by se během pohybu neměli navzájem rušit, což zabrání zranění.

Nezapomeňte také, že kuřata budou kromě hnízd potřebovat hnízda, budou v nich i ptáci.

Jaké druhy z nich existují ajak si vyrobit hnízdo pro kuřata vlastníma rukama , v tomto článku podrobně uvedeme .

Ne všichni majitelé mají možnost uspořádat prostorný a pohodlný kuřecí koňák.

V tomto případě lze použít buněčnou variantu. Jak vybavit klece pro nosnice , přečtěte si v tomto článku.

Rovněž stojí za to věnovat zvláštní péči organizování procházky ptáky ve volném výběhu.

Jak organizovat chůzi pro kuřata , jak se voliéra liší od solária a volného pohybu kolem dvora, si můžete přečíst podrobně zde.

​​

Rovněž stojí za to zaujmout odpovědný přístup k výběru plemen slepic pro celu nebo chovu v kuřecím molu.Pro první možnost jsou tedy vhodné: Loman Brown, Leggorn, Haysex Brown a Kuchinsky Jubilee.Zatímco Brahms se cítí lépe v klecích a Hedvábná kuřata obecně vyžadují zvláštní péči.

Pokud jste se rozhodli vybavit pohodlný kuřecí koňák, hovořili jsme o tom, jak to udělat sami zde, pak se podívejme na otázku, jaké druhy hřbetů existují a jak se navzájem liší.

Druh

Předtím, než hovoříme o druzích okouna, připomeňme si přirozenou strukturu kuřecí tlapky.Kuřecí stehno má 4 prsty, z nichž tři se těší dopředu a jeden zpět.Tato struktura to umožňujeptáci drží pevně na okouni, a to znamená, že použití širokých desek nebo tyčí nám nebude vyhovovat.

Průměr tyče by neměl překročit 50 mm a její okraje musí být pečlivě obroušeny, aby ptáci nepoškodili své nohy .

Nejčastěji hnízda pro kuřata takové druhy produkují.

Jednoúrovňová

Takováto okouna se obvykle nachází podél zdi ve vzdálenosti asi 40 cm, ve výšce 60 cm od podlahy. Blok je upevněn tak, aby nemohl vypadnout nebo se otočit.Paletu pod taktovkou lze vynechat, protože se pod ní snadno čistí. Zkušení chovatelé drůbeže nedoporučují jej vybavit žebříkem , stejně jako mnozí , protože kuřata potřebují fyzickou aktivitu, aby si udrželi dobrou kondici .

Vrstvená

Toto zobrazení pomůže zachránitmísto.Tyče jsou v tomto případě umístěny v několika vrstvách 0 nad sebou.Nezapomeňte mezi nimi dodržovat vzdálenost nejméně 50 cm, což zabrání znečištění sedících slepic pod nimi.Pamatujte, žeje mezi kuřaty velmi jasná hierarchie a nejsilnější jedinci budou vždy na samém vrcholu .

Roh

Skvělé pro ty, kteří mají malý počet kuřat.Může být jednovrstvý nebo vícevrstvý.Tyče umístíme mezi dvě sousední stěny.Pozitivními rysy tohoto typu jsou snadná realizace a možnost umístění do klidného koutku kuřecího moku, kde nic nezasahuje do ptáků.

Z minusů -není velmi vhodné čistit ve vícevrstvé struktuře .Tento problém může být vyřešen tím, že tyče budou vyjímatelné.

Přenosné

Tento typ okounů se nejčastěji vyrábí ve formě stolu s paletou.Paleta se používá ke sběru podestýlky, nad ní jsou uspořádány 1 až 3 řady tyčí. Vhodné pro chov kuřat v dočasném ubytování .Při montáži mějte na paměti, že by měla snadno projít dveřmi.Tento typ má druhé jméno - hygienická okouna.

Zvedání

Tento druh okouna se liší tím, že tyče jsou upevněny pomocí smyček.Díky tomu je proces čištění co nejjednodušší.

Zvedací okoun

Rozměry

Při vytváření okounů je třeba pamatovat na dvě základní pravidla:

 • nemělo by být umístěno příliš vysoko ani příliš nízko, aby ptáci nebyli zraněni a zároveň měli dobrou fyzickou aktivitu;
 • délka by měla být vypočtena na základě počtu ptáků, ale příliš dlouho se blok ohne pod hmotností hospodářských zvířat.

V tabulce vidíte optimální velikosti okounů na základě velikosti ptáků:

(vertikální vzdálenost mezi vrstvami
Velikost jednotlivce Malý Střední Velký
Výška od podlahy 60-80 cm 70-90cm 80-110 cm
Vzdálenost ke stěně 25-35 cm 35-45 cm 45-55 cm
30-35 cm 40-45 cm 45-50 cm
Horizontální vzdálenost mezi vrstvami 35-40 cm 45-50 cm 50-55cm
Vzdálenost od podlahy k paletě 35-45 cm 40-50 cm 50-60 cm
Zkušení chovatelé drůbeže doporučují použít blok, jehož šířka se rovná polovině délky kuřecí tlapky (otevřená tlapa se měří od palce k začátku středu).

Kam umístit?

Otázka, kam umístit hřad, není o nic méně důležitá než jeho velikost a vzhled.Jak je uvedeno výše, mělo by kuřatům poskytnout dobrý odpočinek.Takžeje nutné jej uspořádat blízko vzdálené zdi , je žádoucí, aby neexistovala žádná okna, daleko od dveří, , aby se zabránilo průvanu a hlasitým zvukům .

Hřady by neměly být umístěny nad krmítky nebo pijáky.

Podrobně o správné organizaci pití a krmení hospodářských zvířat, jakož i o výrobě krmítek a misek na pití, přečtěte siv podrobných materiálech našich stránek.

Na níže uvedené fotografii vidíte úspěšné umístění sedadel v dobře naplánovaném kuřecím koši:

Jak na to?

Pokud se pro kuřata rozhodnete udělat kohouta pro kutily, pomůže vám níže uvedená technologie.Navíc nezáleží na tom, jaký typ hřbetů budete dělat, metody budou stejné.

 1. Je nutné určit velikost kuřecí mušle, vyjasnit umístění dveří a oken.Bude vhodnější použít výkresnebo schéma.Například, jak vidíte na obrázku níže:

 2. Vybereme, která varianta prohlížení je nejvhodnější.Dbáme na to, aby to neovlivňovalo při čištění a sběru vajec, že ​​není v průvanu.Nezapomeňte, že mezi předměty v kuřecí bedně musíte ponechat vzdálenost nejméně půl metru.
 3. Zpracováváme tyčinky.Nejvhodnější pro výrobu hřadů je tvrdé dřevo.Pros - nevydávají dehet a neohýbají se pod váhou, jsou snadno vyleštěny do hladkého stavu.
 4. Tyče jsme ořízli podle předem určených velikostí, pak je zaoblíme hoblíkem nebo nožem a brousíme do hladkého stavu.Můžete použít brusku nebo brusný papír.
 5. Pokud se rozhodnete použít jehličnaté stromy, mohou být tyčky zpracovány pomocí foukačky.
 6. Pro trvalé okouna připevněné ke zdi je třeba vytvořit podpěry z desek s drážkami o několik milimetrů větších než je průměr tyčí.
 7. Podpěry jsou připevněny ke stěně hřebíky, šrouby nebo šrouby, v závislosti na materiálu, ze kterého jsou stěny kuřecí mušle vyrobeny.Použijte úroveň tak, aby byl okoun vodorovně uspořádán.
 8. Po instalaci tyčí do drážek podpěr je třeba zkontrolovat, zda není strom vychýlen.Pokud je okoun velmi dlouhý, lze nainstalovat pomocnou podpěru.
 9. Konstrukce víceúrovňových bidel zahrnuje použití palet pro stelivo.Chcete-li to provést, můžete položit tyče pod bidlem a zakrýt je listy z překližky nebo cínu.Plechové plechy lze skládatpo obvodu, pro snadné čištění.Ve velikosti by listy měly vyčnívat 20 cm za čáru okouna a dosáhnout ke zdi zezadu.
 10. Je-li to nutné, může být žebřík nebo žebřík zkonstruován s úhlem sklonu 60 stupňů a vzdáleností asi 20 cm mezi příčníky.
 11. Přenosné okoun je struktura čtyř podpěr spojených po obvodu desky požadované velikosti.Spojení je provedeno dvěma řadami příček, s odnímatelným podnosem na dno a drážkami pro umístění tyčí na vrchol.
 12. ​​

Fotografie níže znovu připomínají, jaké vzdálenosti je třeba dodržovat při vytváření hrází.

Další zajímavou verzi okounů, snadno vyrobitelných a nevyžadujících mnoho místa, můžete vidět na tomtovideo:

Dále popíšeme, jak vyrobit vyjímatelný podnos na odpadky.

Výroba odnímatelné palety

Velikost odnímatelné palety se počítá s ohledem na velikost okouna.Aby byla zachována nezbytná tuhost, je lepší, pokud šířka nepřesahuje 60 cm. Délka jednokolejného okouna je obvykle asi 70 cm, u víceřadých - od 60 do 1 metru 20 centimetrů.

Strany s výškou 6–8 cm zabrání vysypání podestýlky a výplně.Jedna ze stran by měla být provedena s mírným sklonem, díky čemuž bude čištění pohodlnější.

Pokyny pro výrobu palet :

 1. Nakreslíme náčrt nebo výkres s uvedením přesné velikosti.Obdélník požadované velikosti + nutnépočet cm pro ohýbání stran.
 2. Na plechovém plechu označíme čtverec a značku.
 3. Řezání cínu pomocí skládačky nebo brusky.
 4. Nyní zbývá jemně ohýbat strany.To nám pomůže s dřevěným kladivem a ozdobnými deskami.
 5. Hrany musí být očištěny, aby se zabránilo zranění a poranění.

Hotové palety jsou umístěny pod bidly, naplněné plnivem.Přinášíme vám pozorné články o hygieně kuřecího koše a jeho dezinfekci, o správném uspořádání podestýlky v kuřecím koši.

Udělat to sám není obtížné.Je důležité zvolit nejlepší typ roostu na základě mnoha faktorů: velikosti slepic a jejich charakteristik, volného prostoru v kuřecí bedně atd.

Správně uspořádaný prostor pomůže udržovat zdraví hospodářských zvířat a zvýšit jejich produktivitu.

Dobře, pokud se rozhodnete proměnit amatérské kuřecí hospodářství na vaše podnikání, pomůže vám náš materiál s podrobným obchodním plánem pro organizaci kuřecí farmy.