Jak vypadají semena pelargónie, jak je sebrat a jak je skladovat?

Zahradníci často pěstují pelargónie ze semen.Tato metoda je považována za nejběžnější.Ne vždy se uchylují k řízkům, protože procento klíčení je malé a rostlina sama ztrácí svůj dekorativní vzhled.Pouzdro se stává velkým a nekompaktním. Propagace pelargónie pomocí semen není obtížná, stačí znát některé vlastnosti květu a řídit se doporučeními a radami zkušených zahradníků.

Metody reprodukce

]

Oblíbené způsoby pěstování jsou semena a řízky .První je přirozenější.Používají se zrna získaná z dlouho rostoucí rostliny nebo zakoupená ve zvláštním obchodě.

Pokud je úkolem pěstovat pelargónie se zachováním rodičovských znaků, musíte se uchýlit k vegetativnímu rozmnožování.Při množení semeny si musí člověk pamatovat, že nakonec získá hybrid.

Před zahájením výsadebního procesu se semena připraví .Protože mají tuhou a hustou skořápku, provádí se skarifikace.Po opuštění tohoto postupu nemůžete čekat na brzké výhonky.Klíčky se objeví až po 2-3 měsících.Ale po skarifikování, doba klíčenívýrazně snížena.Po 3–4 týdnech bude možné se radovat z klíčků, které se prolomí zemí.

Důležité !semena zakoupená v obchodě nemusí být zpracována.

Nezbytné podmínky

Geranium vyprodukuje semena po dokončení zrání tobolek, a to pouze tehdy, pokud bylo řádně zaseto.Při chovu je důležitá správná péče.Květina vyžaduje včasné zalévání, ale ne hojné.Po sběru semen musí být semena skladována v suché a teplé místnosti až do výsadby.

Pro úspěšné pěstování pelargónie je nutné vzít v úvahu všechny jemnosti odchodu , je to zvláště důležité v prvních dnech.Ačkoli rostlina není rozmarná, stále existují některá pravidla:

 • Nádoba, ve které se plodina nachází, by měla stát na dobře osvětleném místě, ale bez přímého slunečního záření.
 • Zalévání je mírné.V žádném případě by nemělo být povoleno sušení půdy nebo její zaplavení.
 • Je rovněž nutné vzít v úvahu teplotní režim.Optimální pokojová teplota je 20-22 stupňů.

Jak vypadá semeno: popis a foto

 • Semena Geranium jsou poměrně velká, asi 6-7 milimetrů.
 • Podlouhlý tvar.
 • Barva je světle a tmavě hnědá.

Při nákupu hotového materiálu k výsadbě je třeba vzít v úvahu určité jemnosti. Semena květiny se prodávají u několika druhů :

 1. Zářená - loupaná z vnější skořápky.Taková zrna klíčí rychleji.
 2. Ve skořápce jsou semenaumělý původ.Skládá se z živin a minerálů, které chrání květ před škodlivými organismy.
 3. Existují také přírodní suroviny, které nebyly podrobeny žádnému zpracování.

První 2 druhy jsou vhodnější pro výběr, protože jsou imunní, rezistentní vůči chorobám, je zaznamenána dobrá klíčivost.

Při výběru správného materiálu pro rozmnožování je třeba věnovat pozornost vzhledu semen:

 • barva zdravého zrna je bohatě hnědá, s mírně matným leskem;
 • forma je protáhlá a má po stranách malé dutiny;
 • Semena musí být těžko přístupná.
Důležité !Nekupujte zploštělá, malá, deformovaná, skvrnitá semena.

Jak se dostat domů?

Po zvolení metody rozmnožování semen je možné získat novou květinu bez zvláštních potíží.Není nutné kupovat suroviny v obchodě, pokud je rostlina zcela zdravá, je lepší ji sebrat.

Ne všichni pelargónie mohou produkovat semena :

 1. Bez stanovení vhodných podmínek pro domácí zvíře pěstitel nebude čekat na vzhled ovoce.
 2. Pokud by opylení nebylo, nebudou semena.Dnes existuje několik způsobů opylení:
  • umělé (téměř otevřené ženské květiny se shromažďují z opylovače);
  • samoopylení (aktivuje se pelar pelargónie);
  • opylení hmyzem.

Když přijde teplo,doporučuje se dát na ulici květinu- pozemek na zahradě nebo balkon, který není prosklen.Znečišťování bude rychlé, pouze pokud je pelargónie oblíbený hmyzem.V opačném případě budete muset ručně řešit přenos pylu na stigmatu tloučku.

Jak se sestavit?

Jak mohu sklízet semena doma?Po úplném zrání semenných tobolek můžete začít sbírat semena.Aby suroviny během skladování nezmizely, musí být shromažďovány pouze za slunečného počasí.

Při sběru materiálu z pelargónie jednají velmi pečlivě, protože zralé dno krabice uvolňuje pružiny, a to je plné výstřelu ze semen.Proto pružiny opatrně uvolní.Jsou řezány nůžkami.V tomto stavu nebudou problémy s kroucením dovnitř.Existuje jednodušší způsob - rostlina je pokryta kouskem tkáně.

Vegetativní rozmnožování je možné řízky a listem, a to lze najít na našich webových stránkách.

Skladování

Okamžitěpo sklizni se semena umístí na papírový list, do talíře nebo do malé misky .Kontejner je umístěn ve stínu, paprsky slunce by tam neměly padat.Přiměřený přístup na čerstvý vzduch je povinný.

Nezralá zrna se skladují při teplotě asi +24 .. + 25 stupňů a po sušení se zvýší na +33 .. + 35 stupňů.

Když semena zrají a suší, jsou umístěna do plátěného pytle.Je nutné udržovat při teplotě +16 .. + 20 stupňů.Rok sběru a název odrůdy jsou podepsánynásledně se nesmí zaměňovat s žádnou jinou rostlinou.Jsou uloženy 2-3 roky.

Výsadba semen :

 1. Výsadba doma je k dispozici celoročně.Nejlepší čas na to je březen - duben.Klíčky se objeví rychleji, protože se zvyšuje doba denního světla.
 2. Před zahájením postupu se připraví půda.Měl by obsahovat - trávník, písek, rašelinu (2: 1: 1);rašelina a perlit (1: 1) nebo písek a rašelina (1: 1).
 3. Semena jsou umístěna v krabici ve vzdálenosti 50 milimetrů od sebe.Není třeba hlouběji kopat, stačí 5 milimetrů.Vrchní půda je tenká.
 4. Zalévání se provádí při pokojové teplotě.Půda by měla být trvale mírně vlhká.
 5. Poté je nádoba pokryta fólií nebo sklem a umístěna na osvětlené místo.
 6. Po 3–4 týdnech se objeví klíčky.

Geranium je krásná rostlina, která se vyznačuje krásou a sofistikovaností. Reprodukce ve vnitřních podmínkách nezpůsobuje mnoho problémů.Poslechem tipů a dodržováním všech pravidel a pokynů pro pěstování získáte nádhernou dekorativní květinu.