Jak zabránit smrti květu a oživit růži doma?Manuál pro pohotovostní péči

Pokojová růže rostoucí v květináči nebo skleníku může onemocnět, začít uschnout nebo zastavit květu.

Bez řádné pomoci mají všechny tyto problémy za následek smrt domácí květiny.

Později v článku řekneme nejčastější důvody, proč květina v květináči zmizí, a také doporučíme resuscitaci růže v místnosti.

Jak se liší resuscitaceod obvyklého ošetření?

Resuscitace je soubor opatření potřebných k obnovení květu do jeho normálního stavu.Na rozdíl od dlouhodobé léčby vyžaduje resuscitace okamžitá a krátkodobá opatření zaměřená na zachování života rostliny.

Existuje-li pozorováno ohrožení života rostlin :

 • vadnutí a rozklad listů ;
 • nedostatek čerstvých výhonků;
 • nezveřejnění pupenů;
 • sušení stonku;
 • černění květin;
 • vzhled plísní nebo parazitů.

Proč květináče zmizí?

Mezi nejčastější příčiny úmrtí indoor růží patří :

 • nedostatek vlhkosti (zvláště bolestivý, když chybí)stopové prvky a humus v zemi);
 • vysoký obsah vápna v půdě;
 • nadměrná vlhkost v půdě (často v důsledku nesprávného odtoku nebo jeho nedostatku);
 • nedostatek slunečního světla;
 • onemocnění (například rakovina nebo rez);
 • škůdci (například larvy hmyzu).
Vzhled parazitů je indikován nahlodanými listy, výskytem tmavých skvrn, pavučin nebo samotného hmyzu (nejčastěji mšice, roztoči a strapce).

Jak oživit doma?

Zvažte, jak oživit rostlinu a co dělat, pokud domácí květina zemře.Pokud je nutná resuscitace místnosti, mohou být užitečná následující opatření.

Transplantace

Transplantace pomůže napravit situaci v případech nesprávného složení půdy nebo činnosti parazitů, kteří v ní žijí.Transplantace je velmi traumatická pro kořenový systém místnosti růže, proto, aby nedošlo k poškození kořenů, musíte jednat co nejpřesněji. Doporučuje se provést transplantaci takto :

 1. Nejprve nakreslete kružnici s malou špachtlí, abyste nakreslili kružnici pro vykopání keře, přičemž si zvolili průměr tak, aby nedošlo k poškození bočních kořenů.
 2. Pak se ze všech stran vykope keř, aby se pohodlně extrahovala hlinitá kóma s kořeny.
 3. S lopatou sbírají kořeny a po otočení v jámě jej položí na bok.
 4. Poté je pouzdro vyjmuto z hrnce, umístěno na kus látky nebo plastové fólie a zabaleno do něj, aby se zabránilo uvolněnípři pohybu.
 5. Před přesazením jsou růžové keře hojně napojeny, přemístěny na nové místo a umístěny do jámy, aby nelhaly hlouběji, než byly před transplantací.
 6. Po zákroku by měl být růžový keř prořezán a zaléván velkým množstvím vody.

Chcete-li připravit dokonalou půdu pro přesazování růží, musíte smíchat kompost, hrubý písek, travní půdu, humus a jehly (poměry 1: 1: 3: 1: 1).

Doporučujeme sledovat video o transplantaci domácí růže, která začala mizet:

Změna zásad péče

Příčiny malátnosti růže často klesají na nesprávnou péči..V takovém případě je nutné přijmout opatření, která jí umožní zotavit se:

 1. Nejčastěji je nutné zvýšit úroveň osvětlení.Vnitřní růže je fotofilní rostlina, takže je třeba uspořádat hrnec s ní blíže k jižním oknům nebo transplantaci na pozemek v zahradě osvětlený sluncem.
 2. Nezapomeňte stříkat vnitřní růži.
 3. Pokud růže vyschne, mělo by se zalévat.Domácí růže musí být napojena vodou při pokojové teplotě, která se dříve usadila.Pokud se objeví žluté listy, zkontrolujte půdu v ​​květináči: pokud je příliš mokrá, zalévání je třeba okamžitě zastavit a nahradit ji postřikem.Pokud jsou patrné známky rozpadu kořene, zalévání by mělo být na chvíli omezeno nebo úplně zastaveno.

Podrobnosti o tom, jaká péče je potřebná doma v místnostis růží, přečtěte si zde a od tohoto článku se naučíte, jak se starat o květinu v zimě.

Používání produktů zvláštního skladování

Pokud svislé růže nevykazují známky života, může pomoci resuscitační řešení.K doplnění do 10 litrů vody přidejte 1 ml zirkonu a 3 ml Cytovit. Zalévejte růže pod kořen výslednou kapalinou .

Jedna 50ml láhev zirkonu stojí asi 350 rublů v Moskvě a 370 rublů v Petrohradě.Prodává se v květinářství.100 ml láhev Tsitovit stojí asi 165 rublů v obchodech v Moskvě a Petrohradě.

Chemické roztoky mohou také poškodit rostlinu, a proto by se měly používat pouze ve vážných případech, kdy se nemoc rychle vyvíjí.Nepoužívejte současně nekompatibilní léky.

Kdy nelze zařízení uložit?

Pokud se květu podařilo úplně uschnout nebo pokud se velká většina jeho kořenů zhnilo, už mu žádná resuscitace nepomůže.Prognóza je také zklamáním, pokud je rostlina zcela ovlivněna plísní nebo škůdci.V těchto situacích je nutné vykopat a zlikvidovat zasaženou rostlinu, aby se zabránilo infekci a smrti sousedních rostlin.

Pokud opatření k resuscitaci květiny neprobíhají, je třeba opatrně vykopat nebo vytáhnout rostlinu z květináče a prozkoumat její kořeny.Pokud jsou kořeny těžce poškozeny škůdci nebo hnilobou, může pomoci poslední opatření - ořezávání všech starých a postižených výhonkůkeř, který usnadní jeho obnovu. Oříznutí mrtvých kořenů je zbytečné, protože je nemožné je obnovit .

Co je třeba udělat, aby se zabránilo opakování problémů?

Aby se předešlo chorobám nebo úmrtí růží, musí být dodržována určitá preventivní opatření.Zaprvé nezanedbávejte dodržování pravidel zemědělské technologie.Pokud je rostlina zasažena plísní nebo škůdci, náležitá péče pomůže snížit poškození květu.

V květinářstvích se rostliny v květináči oplodní speciálními obvazy, které podporují jejich krásný prodejný vzhled.Také v místnosti, kde jsou vystaveny květiny, je trvale udržována přijatelná vlhkost.Z pádu z příznivých podmínek květinářství na méně příznivé podmínky v bytě se proto může růže v místnosti stát méně atraktivní, vyblednout nebo onemocnět (co by mělo být péče o růži po zakoupení v obchodě ?).

Doporučuje se vyvarovat se nedbalosti v péči , i když je rostlina plná zdraví.Péče o pokojovou růži je navíc jednoduchá a nevyžaduje mnoho času.Dávejte pozor na své rostliny pravidelně a včas reagujte na příznaky malátnosti.

Dodržováním těchto jednoduchých tipů a triků můžete pomoci vašim růžovým pokojům a prodloužit jejich životnost.S náležitou péčí a citlivým přístupem vás tato rostlina může potěšit svými nádhernými květinami po dlouhou dobu.

Užitečné video

Nabízímepodívejte se na informativní video o resuscitaci domácí růže: