Jak zasadit kořen orchideje phalaenopsis na stonku nebo stopce?Podrobné pokyny a další nuance

Pěstování orchidejí doma není tak obtížný úkol.Pokud se k této záležitosti přistupujete správně, můžete dokonce propagovat tyto rostliny milující teplo doma i celé záhony.Ale za tímto účelem musíte vědět, jak pěstovat, oddělit a zasadit dětskou orchidej.

Orchidej Phalaenopsis je nejběžnějším dekorativním druhem orchidejí a zdobí mnoho domů.Kromě své krásy umožňuje jeho propagaci doma pěstováním dětí z dospělé květiny.

Struktura matečné rostliny

Struktura phalaenopsis je zcela neobvyklá.Orchid má vzdušné kořeny, které mají v úmyslu růst mimo banku.Phalaenopsis je tedy nasycen slunečním světlem a shromažďuje vlhkost.Listy orchideje jsou husté, nasycené zelené, neustále rostoucí.Kmen je dlouhý a hustý, ale potřebuje další podporu.Phalaenopsis květiny jsou ceněny v neobvyklé a krásné podobě, může být jeden nebo všech osm.

Co jsou mladé výhonky a jak vypadají na fotografii?

Vzhled dětské orchideje je nevšimnutelný .Toto je nová mladá rostlina, kopie matky.Na fotografii můžete vidět, jak dítě vypadá na stopce, na kufru nebo na kořenech.

Kde se objevují?

Obvykle dítě phalaenopsis roste na samotném stopce, místo „spící“ ledviny.

Takové výhonky mají v přírodě čas samostatně se tvořit do dospělého květu a nepotřebují další pomoc a transplantaci.Také dítě se může vyvinout v lůně listu, na kmeni nebo v kořenech.

Princip vzhledu a růstu kmenových a kořenových procesů se liší od vzhledu dítěte na samotném stopce.Objevují se díky vzdělávací tkáni rostliny, a nikoli ke spící ledvině, jako je tomu u stopky.

Rychlá smrt rostliny je možnou příčinou výskytu takových procesů.Příčinou těchto dětí může být poškození kmene nebo růstových bodů, jakož i nedostatek vody.Zakořenění takových procesů, které se objevily na kmeni nebo v kořenové zóně, je obtížné, protože takovéděti orchidejí téměř nevyvíjejí svůj vlastní kořenový systém .

Proč jsou vytvářeny?

To může být způsobeno, jako je rychlá smrt mateřské rostliny, a naopak, velmi příznivé podmínky prostředí a dobré zdraví hlavní květiny.

Které z nich lze uvěznit a mělo by se to provést?

Během 6 měsíců se proces orchideje vyvíjí až do okamžikukdyž může být oddělen od matečné rostliny.Jakmile phalaenopsis získá svůj vlastní kořenový systém, lze od dospělé rostliny odříznout přibližně 5 cm a několik listů.

Děti často odcházejí na matečnou rostlinu kvůli křehkosti kořenů během transplantace, stejně jako v přírodě, takové květiny vypadají také velmi krásně, protože se zvyšuje počet květů.

Příprava nástrojů, půdy, květináče

 • K pěstování rostlin pro kojenecké rostliny budou zapotřebí ostré nůžky.
 • Je důležité pečovat o substrát, musí být volný a musí mít vysoký stupeň provzdušňování, protože to je základ pro úspěšný vývoj rostliny.
 • Nejlépe se hodí transparentní nádoba, abyste mohli sledovat vývoj kořenového systému rostliny.
 • Dávejte pozor na přítomnost aktivního uhlí, bude sloužit k dezinfekci řezů.

Postupné pokyny: jak oddělit a transplantovat doma?

Zvažte postupný postup přesazování dítěte z mateřské rostliny doma, jak jej správně získat, pokud rostl na různých částech rostliny.

Pokud na stopce

Jak učit dítě, když vyrostla na stopce?Poté, co jste se ujistili, že je připravena , je dítě opatrně odděleno od stopky .Stejně tak je třeba postupovat s postupem, který se vytváří zespodu v blízkosti kořenového systému matečného louhu.

 1. Pečlivě a pečlivě zacházejte s kořenovým systémem rostliny jako sje poměrně křehká.Vašeúkolem je postupovat opatrně a nezpůsobovat poškození rostliny.
 2. Dále, když dezinfikujete ostrý nůž nebo nůžky, provede se řez jedním přesným pohybem.Pokud dítě na stopce nelze opatrně oddělit, je v tomto případě odděleno spolu s fragmentem stopky.
 3. Všechny části musí být ošetřeny drceným dřevěným uhlím.
 4. Suší se 2-3 hodiny, nejlépe ve stínu na čerstvém vzduchu nebo na parapetu.

Nabízíme vám sledovat video o tom, jak správně oddělit dítě od orchideje:

Rady zahradníků o výsadbě orchideje Phalaenopsis můžete vidět doma zde a v v tomto materiálu jsme hovořili o tom, jak určit, že rostlina potřebuje transplantaci a kdy je tento postup zakázán.

Na již řezaném stonku květin

 1. Stonek nesoucí květ musí být odříznut na samém základně.
 2. Dále se rozřeže na několik částí o velikosti přibližně 3–4 cm. Ve středu každého fragmentu musí být „spící“ ledvina.
 3. Řezy každé výsledné řízky musí být dezinfikovány drceným aktivním uhlím.
 4. Hotové řízené řízky musí být umístěny do vlhkého mechu sphagnum nebo do mini skleníku, kde by měly mít teplotu 22 až 27 stupňů.Pro úspěšné vyklíčení řízků je nutné udržovat vysokou vlhkost.

Kořen

U kořenového podřízeného byste nejprve měli zkontrolovat, zda existuje kořenový systém.
 1. Tvoří kořenyoddělené zahradními nůžkami na křižovatce s mateřskou rostlinou.
 2. Plátek musí být zajištěn postřikem aktivním uhlím.

Pokud rostlina vyklíčila na stonku

 1. Dítě rostoucí na stonku květu matky musí být pečlivě odděleno prořezávacím pouzdrem, aby bylo možné zachytit tkáň matky1-1,5 cm v okrese.
 2. Místo řezu by mělo být rovněž ošetřeno aktivním uhlím.

Další péče

Takže jsme oddělili výhonek orchidejí od matečného květu, co dál, jak z něj vypěstovat orchidej? Pokračujeme k transplantaci a další péči o dítě :

 • Nejjednodušší a nejpohodlnější způsob je transplantaci dítěte orchideje do malé průhledné plastové nádoby.Najdete ji v jakémkoli oddělení "do zahrady", nebo to udělejte sami.K tomu je vhodný obyčejný plastový kelímek.Hlavní věcí je vytvořit v něm dostatečný počet otvorů po stranách a dole, pro včasné odstranění přebytečné vody ze substrátu, protože může začít půdní hniloba.
 • Rostlina je vysazena ve speciálně připraveném substrátu, který se skládá z lehké drsné půdy, kousků kůry a mechu.Když začnete pěstovat, ujistěte se, že rostlina je přísně uprostřed hrnce (šálku).Nelze prohloubit rostlinu, kořenový krk musí být umístěn nad úrovní terénu.Nenechávejte půdu násilím, rostlina bude potřebovat místo pro růst kořenů.
 • Dodržujte režim zavlažování .Během prvních dvou až tří dnů nevodte vodou, dejte květu čas na uzdravení místařez, aby se zabránilo riziku infekce.Nepřeplňujte mladou rostlinu.Nedopusťte, aby voda vstoupila do jádra hlavně.V žádném případě by neměla být rostlina umístěna na přímé sluneční světlo, ale květina by neměla být odstraňována na místa bez slunečního světla.
 • Pohodlná pokojová teplota květu je od 22 do 27 stupňů, je důležité udržovat takovou mikroklima.Vyhněte se průvanu.

Nabízíme ke sledování videa o péči o děti orchidejí po výsadbě:

Kdy a jak zakořenit?

Pokud se kořenový systém dítěte vyvíjí dobře a délka kořenů dosahuje nejméně 5 cm, lze takovou rostlinu přesadit do samostatného, ​​prostornějšího květináče (podrobnosti o výběru květináče pro phalaenopsis, viz zde ).

Obvykle, pokud je transplantace úspěšná a neexistují žádné komplikace, není pro květinu nutná další péče .

Péče o transplantovanou rostlinu je stejná jako u dospělého květu. Substrát pro výsadbu lze nyní použít větší.Zalévání podle potřeby (jak správně zavlažovat Phalaenopsis, přečtěte si zde ).

Nabízíme ke shlédnutí video o tom, jak správně ponořit dítě orchideje do substrátu:

Chcete koupit phalaenopsis?V našich materiálech jsme hovořili o nuancích výběru zdravé rostliny, o tom, jak se o ni správně starat ihned po zakoupení, a také o nuancích transplantace exotické květiny.

Kdy může po oddělení rozkvétat?

Takže kdybude vysazené dítě rozkvétat?Se správnou péčí by měla mladá rostlina rozkvétat ve druhém roce po oddělení od matečného květu.Zpočátku bude na šipce květu jen několik květů.Ale v budoucnu , jak se orchidej vyvíjí a roste, se jejich počet květů zvýší pouze .

V teplé polovině roku, během období intenzivního růstu rostlin od poloviny jara do poloviny podzimu, je nejlepší čas hnojení rostliny.Včasné hnojivo mu pomůže vyrovnat se se zvýšenou zátěží v důsledku kvetení.

S dalším růstem rostliny stojí za to vědět o možném nebezpečí - paraziti.Obvykle se na orchidejích vyskytují tyto druhy: třásničky, svrab, molice - to jsou celkem běžné malé a škodlivé parazity. Škůdci mohou vstoupit do domu, když se v domě objeví nová květina .

Bojují s nimi pomocí speciální past na lepidlo, nebo můžete vyzkoušet systémové insekticidy.Nalezení těchto produktů ve specializovaných prodejnách květin a odděleních je snadné.

Vychovávání dospělé orchideje z dítěte není vůbec obtížné.Hlavní věcí je jednat opatrně, nezapomeňte být opatrní a zkusit!Nechte svůj domov mít co nejvíce květin!