Jak získat potomky orchidejí?Pěstování dítěte na stopce

Milovníci orchidejí budou dříve či později přemýšlet o prodloužení života svých miláčků - od nich dostanou „potomky“.Doma je nejpřijatelnějším způsobem, jak propagovat orchideje, pěstovat děti na stopce.Tato metoda je bezpečná pro mateřskou rostlinu a zvládne ji dokonce i začátečník.

Co je to?

Dítě je nová nezávislá miniaturní rostlina, která se vyvíjí v různých částech mateřské orchideje:na základně kořenového krku nebo na stopce (šipka, střílet) z „spánku“ledviny.

Popis vzhledu a fotografie

Dítě je proces na stopce, který má kořenový systém, listy, někdy dokonce i stopku.

Dítě v mateřské rostlině roste a vyvíjí se během 5-6 měsíců. Tento čas je nezbytný k tomu, aby si vytvořil svůj kořenový systém, listy a získal sílu pro nezávislý život.

Účel vzhledu

Hlavním účelem vzhledu dítěte jeReprodukční rostlina tak rodí potomstvo a snaží se prodloužit život.Propagace orchidejí dětmi, které se objevily na šipce, je jedním z nejpopulárnějších způsobů chovu některých druhů orchidejí doma mezi zahradníky.

Předtím, než vyrostete dítě, musíte vědět, co dělat, když orchidej uvolní stonek květin, a jak , aby orchidej produkovala několik stonků květin, pokud je tvrdohlavá a nedávádokonce jeden.

Podmínky pro vzhled

Aby se děti mohly tvořit na šipce orchideje, je nutné, aby po odeznění rostliny došlo k úplnému odříznutí stopky (o tom, co dělat se šipkou).pokud již orchidej vybledla, přečtěte si zde ).Mělo by být jednoduše zkráceno, mezní místo je 2 cm nad „spící“ ledvinou.Kromě tohomusí rostlina poskytnout dostatečné množství intenzivního světla , které probudí ledvinu ze spánku a režim vysoké teploty.

Reference. Pokud po rozkvětu šipka zůstane nedotčena, pak ji může orchidej „zaschnout“, aby se ušetřily užitečné látky.

O tom, zda stojí za to si dělat starosti, pokud orchidej vyschla stonek květin a co dělat v takové situaci, zjistěte v tento materiál.

Řez musí být proveden s dezinfikovaným prořezávačem.To by mělo být provedeno s velkou péčí, protože je snadné poškodit kmen a listy rostliny.Kromě toho, pokud existují nějaké otřepy, nerovnosti, může to vést k tomu, že se orchidej nakazí infekčními chorobami.Poloha řezuDoporučuje se ošetřovat skořicí nebo drceným aktivním uhlím.

Vizuální video o tom, jak stimulovat vzhled dítěte na stopce po rozkvětu orchideje:

Je možné doma pěstovat na květinové šipce??

Pěstovat orchidej z výhonku na její šipce je velmi skutečná věc , i když je pečlivá.Se správnými manipulacemi a řádně prováděnou péčí se dítě změní ve 3 až 4 roky na zdravou a silnou rostlinu.

Postupné pokyny, jak získat potomstvo

Orchidej začne tvořit „potomstvo“, pouze pokud je poskytována náležitá péče a jsou vytvořeny optimální podmínky pro reprodukci.

 1. Připravte stopku květin, která vybledla, ale je stále zelená: musí být odříznuta o 2 cm od druhého „spícího“ pupenu odspodu.
 2. Oříznuté místo ošetřte rozdrcenou tabletou aktivního uhlí nebo skořice.
 3. Poskytnout rostlinám rozdíly v nočních a denních teplotách (+15 ° C - 30 ° C).Chcete-li to provést, můžete dát orchidej na okenní parapet nebo na verandu vašeho domu.
 4. Zalévání by mělo být řídké: stresující stav, který zažije epifyt, umožní probudit „spící“ ledviny.
 5. Postřikujte epifyt denně ze stříkací láhve, čímž poskytuje v místnosti vysokou úroveň vlhkosti.
 6. Pro usnadnění přístupu vzduchu ke kořenům orchideje: vytvořte další otvory ve stěnách hrnce.
 7. Poskytují přístup k velkému množství intenzivních rozptýlenýchsvětlo na epifyt (jižní a jihovýchodní okna).
 8. Orchidej by měla být systematicky krmena hnojivy s vysokým obsahem dusíku.
Nápověda. Často najdete informace o stimulaci „spících“ ledvin hormonálními drogami, aby stopka vyhodila dítě.Jedním z nejslavnějších takových léků je cytokininová pasta.Po otevření ledviny by měla být škvrna potřena touto pastou nahoře.

Tento postup lze opakovat 3–5krát. Děti se mohou objevit po 2-3 měsících, ale ze „spící“ ledviny se může objevit boční šipka. Je však třeba si uvědomit, že podobný způsob výchovy dětí velmi vyčerpává mateřskou rostlinu.

Jak se oddělit od matky?

Co dělat, když se výstřel objevil na stopce a dal kořeny?Když kořeny dosáhnou 5 - 6 cm, může být dítě transplantováno do země.Nejprve je však nutné ji správně oddělit, abyste ji oddělili od matečné rostliny.

 1. Připravte vše potřebné pro pěstování dítěte: substrát (základem je kůra jehličnatých stromů), expandovaná hlína, mechová rašelina, malý plastový kelímek, dezinfikované zahradnické nůžky, skořice nebo aktivní uhlí.
 2. Uřízněte dítě částí stopky, na které se dítě vyvinulo (vůle 1,5 cm).
 3. Do půl hodiny ořízněte oblast řezu a poté ji ošetřete skořicí nebo aktivním uhlím.
 4. Ve středu květináče je umístěna nová orchidej (předpokladem je přítomnost otvorů pro odvodnění a provzdušnění), jejichž dno je pokryto odvodněním.
 5. Při držení kořene krku by měla být nádoba naplněna navlhčeným substrátem.
 6. Horní vrstva substrátu by neměla být utlumena.Abyste se vyhnuli dutinám v hrnci, musíte klepat na jeho stěny.
 7. Je možné posypat vrchní vrstvu substrátu mechem sphagnum.

Někteří zahrádkáři doporučují umístit hrnec s již odděleným dítětem do „skleníku“:přikryjte jej průhledným plastovým sáčkem, který by měl být každý den odstraněn kvůli větrání.

Doporučujeme sledovat video o tom, jak správně oddělit dítě orchideje od stopky:

Jak pečovat o květinu?

Aby mohla orchidejprodukovat „potomstvo“ ve formě dětí, je pro ni důležité zajistit nezbytné podmínky:velké množství světla, vysoká teplota během dne a nízká noc (+15C - +30C), vysoká vlhkost, systematické používání dusíkatých hnojiv, které lze zakoupit ve specializované květinářství.

Když již stopka uvolnila dítě, rostlina by měla být přemístěna na teplejší a stínované místo.Je také nutné zajistit mu systematické zalévání podle základního pravidla: jak substrát zasychá.Interval mezi zavlažováním může být v průměru 5 až 10 dní.

Po každém druhém zalévání se doporučuje pokračovat v hnojení vysokým procentem dusíku.Je lepší, pokud je tento vrchní obvaz list, to znamená, že samo dítě bude zavlažováno ze stříkací pistole.Někdy můžete zavlažovat rostliny ve sprše, což pouzepřispěje k tvorbě zdravých a silných dětí.

Poté, co je dítě odříznuto od stopky, musí být zcela odříznuto, protože nebude vytvářet pupeny ani nové výhonky.A rostlina musí být po nějakou dobu v klidu - aby obnovila svou sílu.

Péče o mladé potomky

První dny zalévání by se neměly provádět, protože mladá orchidej byla vysazena na vlhký substrát. Rostlinu můžete zavlažovat teplou vodou ze stříkací láhve.První zalévání - pouze 4 dny po výsadbě.Uchovávejte v místnosti s vysokou vlhkostí, vysokou teplotou (ne nižší než + 25 ° C) a dostatečně velkým množstvím rozptýleného slunečního světla.

Takové „skleníkové“ podmínky by měly být zachovány po celý rok: rostlina by měla pěstovat 3-4 listy a kořeny by měly dosáhnout až ke dnu květináče.Neměli bychom však zapomenout na každodenní větrání rostliny.

Na videu se dozvíte, jak se starat o děti orchidejí:

Problémy s dodatkem

Zůstali na matceútěk na dlouhou dobu, ale stále nedal kořeny

V tomto případě můžete ještě dát více času na to, aby střílení zahájilo kořeny.Pokud nejsou žádné směny, můžete vyzkoušet sphagnum, předem nasáklé mechem, a zabalit místo, kde se dítě připevňuje ke šipce, upevnit ho obvazem nebo silným vláknem. Každý den po dobu jednoho měsíce je třeba zavlažovat mech vodou přidáním přípravku Kornevin.

Vytváření skleníkových podmínekhnízdo mechu může být dodatečně zabaleno do přilnavé fólie, ale nezapomeňte jej na chvíli odstranit, abyste zabránili rozkladu rostlin.

Umístěno na zakřivenou šipku

U některých druhů orchidejí jsou stonky květů poměrně flexibilní. V případě pružných a zakřivených stopek nelze dítě oříznout. Šipka orchideje s dítětem se jednoduše přitáhne do květináče s kůrou, takže kořeny mladé rostliny jdou do země.Stopka sama je připevněna ke zdi hrnce drátem.V takových případech se dítě vyvíjí obzvláště rychle, takže dostává výživu z mateřské rostliny az vlastního kořenového systému.Zde nemůžete skleník používat.

Výše ​​byly popsány všechny hlavní body týkající se výchovy dětí a jejich oddělení od jejich mateřských orchidejí.Zbývá dodat, že nezbytnými složkami úspěchu v této problematické, ale stále vděčné práci, jsou láska, trpělivost a péče.Můžete snadno zvládnout tyto pocity a vlastnosti a nebojte se, ale můžete se těšit na vzhled dodatku na stopce vaší oblíbené orchideje.