Jak zpracovat kuřecí hnůj a k čemu je toto hnojivo vhodné?

Pokud chcete, aby vaše plodina byla bohatá a plodná, zkušení zahradníci doporučují podívat se na hnojivo, jako je kuřecí trus.Je to vynikající organická látka, pomocí které můžete dosáhnout maximálních biologických procesů v půdě, zatímco rostliny dostanou hodnotný oxid uhličitý.

Nicméně buďte opatrní - měl by být používán velmi pečlivě, přesně při výpočtu koncentrace.Pokud uděláte vše moudře, dostanete v důsledku toho silný a účinný nástroj pro krmení vaší zahrady.

Složení aprospěšné vlastnosti

Proč je kuřecí hnůj tak cenný?

Zaprvé,je to zcela přírodní hnojivo bez chemických nečistot .Pro srovnání: množství dusíku v něm je 1,2 - 1,9%, zatímco v mulleinu je to jen 0,5% a v ovčí hnoji pouze 0,9%.Nejen dusík, ale také procento fosforu je třikrát větší než u jiného podobného hnojiva.Kromě toho je fosfor v kuřecí zálivce obsažen ve formě nukleoproteinů a fosfatitů.

Pokud jde o draslík, který je také nezbytný pro dobrý růst rostlin, je zde ve formě rozpustných solí.Zkušení agronomové a zahrádkáři tyto vlastnosti kuřecích trusů dlouho zaznamenali.Pokud porovnáte tento vrchní obvaz s drahými minerálními hnojivy, ukázalo se, že tomu tak nenínižší než jejich množství živin.

Kuřecí trus se špatně vymyje z půdy, ale rychle dosáhne kořenů rostlin.Kromě toho je množství solí v půdě podle výsledků analýz normální.Výsledek: vysoce kvalitní a rychlá sklizeň.

Účinnost se zaznamenává nejen v míře růstu a zrání ovoce, ale také v obsahu vitamínu, bílkovin a dalších stopových prvků v plodině.Například: množství cukru v cukrové řepě ochucené kuřecím hnojivem bude o 10-15% vyšší.

Agronomové rovněž berou na vědomí další důležité vlastnosti trusu ptáků :

 • nehoří a nepečí se;
 • neobsahuje toxin a dusičnany;
 • obsahuje velké množství takových nezbytných látek, jako je dusík, draslík, fosfor, železo, hořčík, vápník;
 • nemusí se přidávat každou sezónu, stačí to udělat jednou za tři roky;
 • poskytuje vyváženou stravu pro mnoho plodin;
 • analýza půdy po hnojivu je pozitivní, její kyselost a mikroflóra jsou optimální;
 • zkracuje se doba zrání plodiny;
 • přidává rostlinám dodatečnou imunitu, což snižuje riziko chorob a zvyšuje odolnost vůči nepříznivým povětrnostním faktorům;
 • nepoškozuje kořeny plodin.

Avšak i přes všechny vlastnosti a výhody musí být kuřecí trus přidáván přísně podle pokynů.Je ideální pro některé rostliny po celou dobu růstu, pro jiné pouze v určitou dobu a pro jiné vůbeckontraindikováno.

Co s tím dělat?

Pokud zpracováváte kuřecí hnůj, můžete získat skvělé hnojivo.

Lze ji zakoupit hotovou , nebo ji lze připravit samostatně, pokud samozřejmě obsahuje kuře.

V každém případě byste měli vědět, které plodiny je „jedí“ a které naopak mohou zemřít.

Jako hnojivo

Uvidíme, v jakých případech bude použití takového přírodního hnojiva prospěšné.Jako vrchní obvaz se zpravidla používají ptačí trus:

 • zelenina;
 • bobule;
 • ovocné stromy;
 • pouzdra.

Například zelí a lilek se po oplození ptáčkovým trusem cítí velmi příznivě.Rajčata a okurky mohou být krmeny dvakrát až třikrát ročně.Agronomové tvrdí, žev důsledku takové péče o rostliny je výsledkem plodina šetrná k životnímu prostředí vysoké kvality a vynikající chuti .

Stejně jako u česneku, cibule a jiných bylin se zde musí pečlivě používat kuřecí hnůj.Tato zelenina může být oplodněna až na začátku června, kdy zažívá začátek pěstování.Po zalévání si můžete všimnout, jak zelené bobtnají a zvyšují rychlost růstu.

Kuřecí trus je u některých kořenových plodin kontraindikován.Stejné brambory a řepa se naopak po krmení cítí lépe o řád řádů.

Opatření

Čistý kuřecí hnůj ve své čisté formě je pro rostliny škodlivý, protože je velmikoncentrovaný, proto musí být použit pouze ve zředěné formě.Pro informaci.Z 1 kg ptačí trusu se uvolní průměrně 0,62 krychlových metrů.metrů plynu, z nichž 60% je metan.

Kromě toho se z odpadních produktů drůbeže během rozkladu uvolňuje methan a amoniak, který má mimořádně negativní dopad na plodiny. Vápno, které tvoří 2% kuřecího trusu, negativně ovlivňuje půdu .

Aby zahradník potěšil úrodu, musí být ptačí trus řádně připraven a skladován správně, protože rychle schne. Jak zpracovat kuřecí trus?K tomu použijte metody infuze a kompostování.

Jak správně sestavit a uložit?

Nejprve pojďme na to, jak správně sbírat odpadky.Chcete-li to provést, doplňte na kontejnery, síta, košťata a ochranné rukavice a oblek (to je předpoklad, protože vrh často obsahuje hlístová vajíčka a bakterie).

Určete místo hromadění kuřat.Obvykle se jedná o posazenou oblast nebo krmnou plochu.Je dobré, když na tomto místě bude ležet sláma, seno nebo rašelina. Organický základ pro budoucí hnojivo je pouze plus .Nebojte se sbalit všechno dohromady.

Pak vše závisí na způsobu skladování hnojiva.

Infuze

Zpracování ptačího trusu na hnojivo se provádí pomocí infuze na vodě.Postupujte podle těchto pokynů:

 1. Vezměte připravené kuřehnoje nebo kupujte granulované trusky v obchodě, pokud nemáte vlastní kuřata a nalijte je do kbelíku nebo sudu.
 2. Naplňte vše vodou a nechte se potulovat po dobu 10-15 dní.
 3. Na konci této doby se směs zředí vodou 1:20 a vodou v množství 0,5 litru hnojiva na rostlinu.
 4. Kapalinu nalijte konev.Udělejte to tak, aby se voda nedostala ke kořenům.Mnoho z nich nezavlažuje rostliny samotné, ale zemi mezi řadami.
 5. Po zalévání na dně konve budete mít trochu silnější.Nevyhazujte jej, nalijte jej pod ovocný strom nebo keř.
 6. Po hnojení je třeba rostliny zalévat čistou vodou.Zvláštní pozornost věnujte listům: roztok je třeba omýt.
Aby nadcházející hnojivo nezmrzlo, zkušení agronomové doporučují přidat k síranu železa trochu síranu železnatého.Sníží množství zápachu uvolněného během kvašení kuřecích trusů a pozitivně ovlivní budoucí sklizeň.

Kompost

Další oblíbenou metodou sklizně hnojiv jsou kompostové hromady. Kompost je směsí kuřecího hnoje, slámy, sena nebo rašeliny rozložené ve vrstvách .Zahradníci sem často přidávají kravský nebo králičí trus.

 1. Pokud kompostujete z jednoho kuřecího trusu a například ze slámy, pak by vrstva první přísady neměla překročit 20 cm a druhá by neměla překročit 30 cm.
 2. Mění se vrstvy až do haldynedosáhne 1 metr.
 3. Kompost lze překrýt filmem nahoře: tímto způsobem se zbavíte zápachu a proces rozkladu v teple bude rychlejší.

Takové hnojivo je rozptýleno na podzim, v zimě nebo brzy na jaře v zahradě.Nejlepší čas je podzim po sklizni, protože v zimě je rovnoměrně distribuován po celé půdě pod vlivem dešťů a tající vody.

Použití zvláštního zařízení

Nejlepší způsob skladování a zpracování kuřecího hnoje je jeho sušení a granulace .To se provádí ve výrobě pomocí speciálního vybavení.Výhody tohoto hnojiva jsou:

 • Surový odpad rychle ztrácí dusík, v průměru činí ztráta této látky v průměru za 50 měsíců 50%.Podestýlka v granulích si zachovává své prospěšné vlastnosti beze ztráty.
 • Granulovaný trus je očištěn od úlomků, semen plevelů, hlístových larev a hmyzu.
 • Neexistuje nepříjemný zápach.
 • Snadné dávkování podle pokynů.

Pokud máte trochu tohoto vrhu ze sezóny, je lepší jej uložit s rašelinou v krabici s otvory s rašelinou pro dobrou cirkulaci vzduchu v suché místnosti.Kuřecí hnůj má jedinečnou hodnotu pH 6,6, která se často nazývá faktor tvorby půdy.

Opravdu,po hnojení touto látkou zahradníci nejen shromažďují nádherné plodiny, ale zušlechťují půdu .Humus se tvoří v zemi, dochází k deoxidaci půdy.

Podobná videa

V tomto videu se můžete také dozvědět o zpracování kuřecího hnoje: