Jaká by měla být teplota skladování násadových vajec?

Chov drůbeže je dnes rozšířeným hospodářským odvětvím.Někteří zemědělci chovají kuřata na maso, jiní na vejce a další na prodej mladých zvířat.

Pokud je vybrána třetí možnost, potom se k chovu potomků použije inkubátor.Proces inkubace vajec však má své okamžiky, zejména pokud jde o skladování vajec.O tom jsme se dočtli podrobně v článku.Sledujeme užitečné video.

Inkubační vejce - co je to?

Inkubační vejce je vejce, které je položeno v inkubátoru nebo uzavřeno v nosnici pro vylíhnutí potomků. Na rozdíl od stolního vejce musí líhnutí nutně mít embryo .

Na drůbežářských farmách se všechna vejce, která jsou určena k ležení v inkubátoru, kontrolují pomocí speciálního zařízení na přítomnost embrya (o tom, co je to ovoskopie slepačích vajec a jak se provádí, čtěte zde zde ] a z tohoto materiálu se dozvíte pravidla pro výběr a ověření materiálu pro potomstvo).Doma je zárukou, že vejce je inkubace, soužití samic s kohoutem.Kromě toho ne všechna vejce mohou obsahovat embrya.

Vlastnosti úspor

POZOR : Místnost, kde budou násadová vejce uložena , musí být vybavena speciálními nástroji, které umožňují měřit úroveň vlhkosti a teploty.V tomto případě by mělo existovat několik podobných zařízení.Tím získáte spolehlivá data.

Místo, kde bude materiál skladován, by mělo být dobře větrané .Protože je skořápka velmi tenká a jemná, absorbuje různé vůně a vůně.Vyvarujte se průvanům, které ovlivňují odpařování vlhkosti.Koneckonců, ona je pro vejce tak důležitá.

Lze ji skladovat při pokojové teplotě?

Je možné skladovat materiál pro chov slepic při pokojové teplotě, pokud nepřesahuje 12–18 stupňů.Nejlepší je umístit vejce na parapet s otevřeným oknem.

Doba trvání

Jsou-li dodrženy nezbytné úrovně teploty a vlhkosti, mohou být vejce skladována po dobu 5-7 dnů.Je dokázáno, že pokud držíte materiál před inkubací při pokojové teplotě po stanovenou dobu, jsou kuřata mnohem lépe vylíhnutá.

Délka skladování však ovlivňují následující faktory:

 • teplota a vlhkost;
 • frekvence hygienických metod;
 • zeměpisná poloha místnosti, ve které budou vejce umístěna;
 • ​​
 • genetická specificita nosnice;
 • věk ptáka;
 • plemeno.

Další informace o inkubační době slepičích vajec najdete v tohoto článku.

Stupně

Při jaké teplotěskladovat slepičí vejce?Pokud budou vejce skladována déle než 14 dní, pak je vhodné udržovat teplotní režim 8-12 stupňů.Pokud materiál neleží déle než 8 dní, může být teplota skladování vajec na úrovni 15 stupňů.

Je povoleno 2denní skladování při teplotě do 18 stupňů .Tato teplota je pod „fyziologickou úrovní“ (19–27 stupňů).Takže při této teplotě není pozorován významný vývoj embrya.

DŮLEŽITÉ : Růst embryí kuřecího masa se může obnovit při teplotě 21–22 stupňů.Ale s těmito ukazateli je její vývoj neobvyklý: blastodisc roste, nedochází k žádné diferenciaci embryonálních listů, dochází k deformitě a je inhibován vývoj embryí.

Tabulka 1- Teplotní podmínky

Inkubační doba Dny Teplota Vlhkost Otočte Větrání
1 1-7 37,8-38,0 ° C 55-60% 4-8krát denně -
2 8-14 37,8-38,0 ° C 50% 4-8krát denně -
3 15-18 37,8-38,0 ° C 45% 4-8krát denně 2krát denně po dobu 10-15 minut
4 19-21 37,5-37,7 ° C 70% - -

Detailydozvědět se o inkubačním režimu kudalší vejce v různých obdobích, stejně jako vyhledávacích tabulek optimální teplota, vlhkost a další faktory dnech může .

Způsoby, jak udržet požadované teplo

Stabilita teploty v inkubátoru závisí na pohodlí teploty v místnosti, kde je inkubátor nainstalován.To platí zejména pro inkubátor s PVC stěnami.Plast vede dobře teplo, pokud je venku zima.

Udržování teploty je ovlivněno objemem kapaliny, která je koncentrována v inkubační misce.Čím vyšší je hladina vody, tím stabilnější jsou teplotní indexy inkubace vajec .

Kromě toho je nezbytné zajistit pravidelný čerstvý vzduch.Zpočátku by výměna vzduchu měla být minimální.Ale s vývojem embryí stoupá výměna vzduchu. Vzduch je velmi důležitý v posledních dnech, kdy se embryo přepne na plicní dýchání :

 1. Aby se zabránilo přehřátí vajec, je nutné pravidelně měřit teplotu na povrchu materiálu.
 2. Pokud teplota stoupne nad normální hodnotu, ochlaďte ji.Jeho trvání je 15-20 minut.
 3. V létě se taková manipulace provádí dvakrát denně.Chcete-li to provést, foukejte vzduch bez vajec po dobu 10-40 minut.V tomto případě by měly být podnosy s materiálem nainstalovány vodorovně.

Důsledky nesprávných podmínek

Přehřátí vajec je hypertermie. S přihlédnutím k době působení tohoto faktoru jsou pozorovány různé změny ve vývoji embrya :

 • Je-li teplota zvýšena na 40 stupňů nebo vyšší, pak v prvních dnech po dobu 2-3 hodininkubacedochází k úmrtí embryí a tvorbě velkého počtu krevních kolejí.Některá embrya se nadále vyvíjejí se závažnými příznaky různých deformit.

  Mezi nimi stojí za zmínku deformity hlavy: nekróza nebo nedostatečný vývoj lebky, díky kterému se vytváří mozková kýla, dochází k jednostrannému nebo dvoustrannému nedostatečnému rozvoji očí - anisoftalmie.

 • Po přehřátí 3. až 6. dne inkubace se vytvoří amnion a břišní dutina.Ta zůstává otevřená, ve vnitřních orgánech - nahá.
 • Během přehřátí ve středních inkubačních dnech dochází k hyperémii zárodečných membrán a embryí.Tvoří krvácení pod kůží a ve vnitřních orgánech.Amnionová tekutina je šarlatová, krvácení u alantois je patrné.
 • Během přehřátí v posledních inkubačních dnech dochází k předčasnému kousání a odtažení.Kuřata jsou malá a jejich pupeční šňůra se nehojí dobře.

Proces inkubace vajec je složitý a odpovědný.Kromě potřeby přípravy vysoce kvalitního materiálu je nutné při jeho skladování dodržovat také řadu podmínek, z nichž jednou zůstává normální teplotní režim.

Pokud ho neustále nemonitorujete a nepřekračujete normu, je to plné mláďat mladých zvířat s odchylkami a deformacemi.

K inkubaci kuřat se nejčastěji používá inkubátor 136.Přečtěte si naše materiály o tom, jaké možnosti vybavení existují a jak si takové zařízení vyrobit sami, a také, jaká je doba trvanlivosti syrového slepičího vejce pokojová teplota podle SanPiN.

Tento proces není tak komplikovaný, jak se zdá na první pohled, ačkoli vyžaduje zvýšenou pozornost a odpovědnost.

Užitečné video

Podívejte se na video o vlastnostech skladování násadových vajec: