Jaká je nebezpečí kanibalismu u kuřat a jak zabránit kousání nosnic?

Kuřecí zobák není jen prostředkem k získání jídla a čištění peří.Často se stává obzvláště nebezpečnou zbraní u zvláště agresivních ptáků.

Začnou klovat ostatní kuřata a způsobují jim nepříjemná zranění, která mohou způsobit vývoj nebezpečných chorob.

U téměř všech domácích kuřat lze pozorovat kanibalismus nebo kousání.Nejčastěji je však pozorována u mladých zvířat, nikoli u zdravých jedinců.

Co je kuřecí kanibalismus?

Rasklev je, že někteří kuřata začínají klovat zadní část těla poblíž žumpy svých bratří.Vytahují ostatní kuřata tak tvrdě, že jejich kloaka začíná krvácet.Někdy jsou taková kuřata tak agresivní, že mohou klovat záda do střev.

Klinický obraz kanibalismu je pro lidské oko velmi nepříjemný: kuřátko kořisti leží na jeho straně, zatímco agresivnější shromažďování ho odvážně klove. Někteří další kuřata se začínají živit padlým bratrem , což je plné šíření kanibalismu mezi ostatními jedinci.Kromě toho celý počet kuřat zvyšuje riziko zachycení nepříjemného infekčního onemocnění.

Stupeň nebezpečí

Rasklev u mladých zvířat je zcela běžný.Téměř každý chovatel drůbeže čelí takovým problémům na začátku chovu kuřat, takže je obtížné určit, kdy se tento problém poprvé objevil.

Kanibalismus představuje pro velké množství drůbeže na farmě zvláštní nebezpečí.Faktem je, že rány, které zůstanou po kousnutí, jsou ideálním místem pro patogeny.Následně mohou způsobit výskyt určité infekční choroby a mohou zase zničit všechny ptáky, dokonce i dospělé, pokud nejsou dobře izolovaní.

Pokud jde o agresivní kuřata, která se živí svými bratranci, hrozí jim také určité riziko.Kvůli stálé výživě těchto bílkovinných potravin se u nich začíná pozorovat trávenía postupně celý trávicí systém přestane fungovat normálně.Proto chovatelé musí pozorně sledovat mladé ptáky.

Příčiny onemocnění

Přesné příčiny kousnutí bohužel dosud nebyly objasněny.Veterináři se domnívají, že jednou z nejpravděpodobnějších příčin je hrubé porušení podmínek, v nichž jsou mláďata chována.Zaprvé to může být ovlivněnopříliš vysokou hustotou přistání(například je o 10% vyšší než norma).Mladá zvířata nemají dostatek volného prostoru, takže někteří jedinci začínají negativně jednat se svými sousedy, zpravidla slabší.

Za druhé, riziko kousání se zvyšuje, pokudkuřata mají nějaké mechanické poškození .Zranění ptáci okamžitě vyniknou na pozadí zdravých a silných mladých zvířat, takže se shromažďují, aby využili okamžiku a útočili na ně.Role může hrát také šíření různých parazitů, které jsou nebezpečné nejen z důvodu možného projevu kanibalismu.Mohou způsobit jednu z infekčních chorob.

Kočky mezi kuřaty se mohou vyskytnout v důsledku prudké změny ve stravě a nízké vlhkosti.Takové případy se často vyskytují u nezkušených chovatelů.Na začátku chovu drůbeže se snaží nakoupit drahé krmivo, ale poté dojde finanční prostředky a kuřata musí být převedena na úspornější jídlo.Následně to negativně ovlivňuje jejich chování.

​​
Mladí ptáci jsou podvýživou zvláště postiženi.Nevyvážená strava, přítomnost parazitů v krmivu, nerovnováha cenných aminokyselin, přítomnost mikrototoxinů, nedostatek vitamínů a minerálů - to vše se může stát první a hlavní příčinou kanibalismu.Kuřata se snaží vyrovnat nedostatek užitečných prvků v těle tím, že zabijí své příbuzné.

Většina veterinárních lékařů se domnívá, že nedostatek bílkovin v krmivu je nejčastěji příčinou kanibalismu.To se týká hlavně kuřat a brojlerů Brahma, které potřebují hodně bílkovin, aby rychle získaly svalovou hmotu.

Průběh a příznaky

Vrozený peelingový reflex můžeprojevují se u kuřat jakéhokoli věku.Zpravidla se objevuje okamžitě po změně měkké embryonální chmýří na první peří.V tuto chvíli se u kuřat nejvíce cítí nedostatek užitečných stopových prvků, takže postupně klesající peří se začíná zvedat.

Jakmile si farmář všimne tohoto chování prostředí kuřat, musíte okamžitě jednat, jinak může brzy začít loupání.

Kuřata s predispozicí k kanibalismu lze identifikovat podle nervozity.Jejich pohyby jsou ostřejší.

Nejagresivnější jedinci začnou útočit na nejslabší kuřataa brzy na každého, kdo je poblíž.Postupně se touha kočkovat ostatní ptáky stává zvykem a poté se vyvine v podmíněný reflex.

Diagnostika

Kousnutí nebo kanibalismus z chování kuřat může určit i nezkušený chovatel kuřat.Začnou vytahovat peří a klouzat na sebe a zanechávat malé rány.

Pokud je takové chování zjištěno, musí být podniknuta okamžitá opatření, jinak může mladý růst zemřít.

Léčení

Bohužel léčba kousáním je neúčinná téměř ve všech stádiích nemoci.Agresivní kuřata je velmi obtížné odstavit ze svých vrstevníků, pokud jsou na to již zvyklí.Tito jednotlivci však lze rychle odlišit od obecného stáda.To zemědělcům umožňuje izolovat je od slabších a mírumilovnějších kuřat.

Někteří veterináři se domnívají, želze kousání zastavitza použití stolní soli , která se přidá do krmiva.Můžete také použít krmiva s vysokým obsahem olejového koláče, moučky a ovsa.To může pomoci agresivním kuřatům znovu získat rovnováhu stopových prvků, ale dokud nebude plně obnovena, mohou být zranění slabší ptáci.Proto během tohoto období musíte vážně sledovat všechna mladá zvířata.

Pokud jde o postižená kuřata, jejich rány je třeba každý den ošetřovat antiseptickým roztokem.To přispěje k rychlému uzdravení skusových bodů a pomůže také zabránit rozvoji infekce v ráně.

V případě, že kuře je silně poškozeno agresivnějšími sousedy, mělo by být zcela izolováno v samostatném výběhu nebo voliéře, kde je můžete sledovat.

Prevence kousání nosnic

Prořezávání zobáku

Jednou z nejúčinnějších metod prevence je odřezávání - prořezávání zobáku..V tomto případě jsou špičky horní a spodní části zobáku z ptáka zcela odstraněny.Tímto způsobem lze zabránit nejen kousání, ale také škubání peří kuřat během stresu.

Prořezávání zobáku by se mělo provádět v raném věku , aby se kuřata nemohla navzájem ublížit ani během prvních týdnů života.Tento postup se provádí pomocí horkých nožů.Neubližují ptákovi, takže se tato metoda prořezávání používá na mnoha drůbežářských farmách.

Další metodou ořezávání zobáků je infračervená metoda.Používá se výhradně vjednodenní kuřové inkubátory.Infračervené světlo je směrováno na zobák ptáka.Negativně ovlivňuje špičku zobáku, takže postupně mizí sama o sobě, aniž by ublížila ptákovi.

Genetický výběr

Každé plemeno kuřat má svou vlastní náchylnost k kousnutí a kanibalismu.Zpravidla se to týká těch kuřat, která se vyznačují vysokou úmrtností mladých zvířat.Tuto skutečnost je třeba brát v úvahu při údržbě ptáka, protože mladá zvířata některých plemen nebudou schopná přežít bez upraveného zobáku.

Dnes moderní chovatelé nadále pracují na chovu neagresivních plemen kuřat, která v budoucnu nebudou vyžadovat chirurgické prořezávání zobáku.To pomůže zbavit ptáka od stresu a možných komplikací.

Správná výživa

Nevyvážená strava je jednou z nejčastějších příčin kousání kuřat.Proto musí farmář pro své slepice udělat správné „menu“.Nejprveje nutné sledovat obsah bílkovin v krmivu .

Můžete také přidat určité množství vlákniny špatně strávené: rýže, pšenice a ovesných otrub.Již dlouho se prokázalo, že vlákno může uklidnit i ty nejagresivnější kuřata.

Dalším způsobem, jak zabránit kousání, je krmení granulovaným zrnem.Pokud ptáci stále kloví, na klecích můžete zavěsit list zeleniny, na kterém ptáci odtrhnou jejich agresi.

Režim světla

Všechna kuřata mají barevné vidění,proto dobře reagují na změny osvětlení.Zelená a modrá barva výrazně zrychluje růst, ale současně se puberta zpomaluje.Naopak červená, žlutá a oranžová se stávají příčinou rychlejšího zrání a zvyšování produkce vajec u nosnic.

Aby se zabránilo všem případům kousání,by kuřata měla být chována v modré nebo matné bílé barvě .V jedné verzi takové světlo uklidňuje ptáka a na druhé v tomto světle se ptáci navzájem dostatečně nevidí, aby mohli začít bojovat.

Phoenix kuřata jsou světově proslulá svým ozdobným ocasem, který může dosáhnout několika metrů.

Chcete-li se naučit, jak léčit salpingitidu u ptáků, přečtěte si tento článek.

Použití abraziva pro zobák

Někteří chovatelé přidávají do krmiva pro drůbež abrazivní materiály, aby pomohli rozdrcení zobáku.Po určité době se zobák stává od začátku špinavějším, takže je obtížné s ním přisunout další kuře.Pokud ptáci takové jídlo neustále dostávají, pak se riziko klování blíží nule.

Drůbež ve volném výběhu

Každý kuřecí koňák by měl mít malou pěší zónu, kde mohou kuřata snadno rozložit křídla, pobíhat a hledat jídlo v zemi.To je odvrátí od touhy pošpinit své příbuzné a také poskytne velký prostor pro pohyb.

Video

Ve videu níže vidíte, jak kuřata jedí své mrtvéchlap.Video není pro slabé srdce!

Závěr

Kousání drůbeže je velmi nepříjemný jev, který má strašlivé důsledky pro celé stádo.Abychom se této poruchě chování úplně vyhnuli, stačí správně udržovat mladá zvířata a sledovat chování nejaktivnějších jedinců.