Jaká je nebezpečí neštovic pro kuřata a co dělat, když nemoc postihuje vaše ptáky?

Kuřecí neštovice je velmi časté virové onemocnění způsobené patogenem rodu Avipoxvirus.Zpravidla je doprovázen výskytem konjunktivitidy u ptáků a také různými druhy vyrážek na kůži a sliznicích.

V tomto článku si podrobně povíme o tom, o čem je toto onemocnění, jaké jsou jeho příznaky, zda je možné diagnostikovat neštovice samy o sobě a jaká léčebná a preventivní opatření může zemědělec přijmout.

Formy neštovic u ptáků

Rozlišuje se několik forem projevů této choroby.u kuřat, z nichž každá se vyznačuje řadou určitých charakteristik, jakož i procentem úmrtnosti ptáků.

Budeme je proto podrobně posuzovat :

 1. Tvar kůže(nazývaný také neštovice) - tento tvar je považován za nejjednodušší a provčasné ošetření nemůže stádu výrazně poškodit.

  Kůže ve formě kuřecích neštovic je charakterizována výskytem výrůstků u ptáků na holých částech těla (jehnědy, hřebeny, základna zobáku, oblasti kolem očí), které vypadají jako bradavice pokryté krevními strupy.

  Tato forma nemoci zpravidla prochází 5-6týdnů a má velmi příznivou prognózu, protože probíhá bez komplikací.Kromě toho je neštovic kůže umístěna výhradně na hlavě ptáka.

  REFERENCE .Průměrná míra úmrtnosti kuřat na kůži u neštovic není větší než 8%.
 2. Difterická forma neštovicje nejzávažnější formou onemocnění a vyznačuje se vysokou úmrtností ptáků (až 50%).

  Pro tuto formu ovčích neštovic jsou charakteristické následující příznaky :

  • ulcerace ústního pruhu, jícnu, hrtanu a také průdušnice kuřat;
  • lapání po dechu, doprovázené píšťalkou;
  • kašel, sípání;
  • pták neustále jeřábem krk;
  • zobák;
  • pták se odmítá krmit;
  • výskyt rýmy se žlutým výtokem (když záškrty zasáhly nosní sliznici);
  • vzhled hustého otoku hnisu kolem očí;
  • otok víček;
  • hojné slzení atd.
  DŮLEŽITÉ .V přítomnosti nepříznivých podmínek může úmrtnost ve stádu záškrtu neštovic dosáhnout 70%.Důležitou roli zde hraje věk ptáků, kvalita jídla a podmínky zadržení.
  ​​
 3. Smíšená forma- má příznaky, které jsou charakteristické jak pro kožní formu neštovic, tak pro záškrtu.Změny se zpravidla objevují jak na kůži ptáků, tak na sliznicích.U této formy onemocnění se úmrtnost ptáků pohybuje v rozmezí 30 až 50%.
Mezi virovými chorobami nejsou o nic méně nebezpečné coligranulomatóza, tuberkulóza, leukémie, streptokokóza a stafylokokóza, jakož i tyfus a paratyphoid u ptáků.V materiálech naší stránky se můžete podrobně seznámit s příznaky a způsoby léčby těchto onemocnění.

Příčiny a metody přenosu

Je třeba poznamenat, že kuřecí neštovice se mohou vyvinout v důsledku proniknutí patogenu z vnějšku nebo v důsledku již existujícího patogenu.byla mezi ptáky po určitou dobu.V tomto případě jsou hlavním zdrojem této choroby nemocní nebo nemocní jedinci.

Rozlišují se následující přenosové cesty pro kuřecí neštovice :

 • kontakt nemocných ptáků se zdravými ptáky;
 • použití kontaminovaného zařízení;
 • kontakt s hlodavci nebo volně žijícími ptáky, kteří jsou často nositeli této choroby;
 • klíšťaty, komáři a jiným hmyzem, které jsou vystaveny kousnutí kuřat;
 • výkaly, vodou, jídlem, peřím, chmýří a infikovaným zemědělským oděvem.

Je třeba také poznamenat, že původce kuřecích neštovic může proniknout poškozením kůže nebo sliznic ptáků.

Kromě virových chorob existují i ​​jiná onemocnění kuřat.Přečtěte si naše články o skupině plísňových chorob, podvýživy a parazitů, jakož i o úrazech, kterým jsou domácí slepice vystaveny.

Diagnostika

Navzdory skutečnosti, že příznaky neštovic kuřat lze detekovat již při předběžném vyšetření ptáka, pro správnou diagnózu je však nezbytnépoužívat přesnější diagnostické metody.

REFERENCE .Například difterická forma ovčích neštovic může být snadno zaměněna s infekční laryngotracheitidou nebo herpetickou infekcí.Kromě toho se často vyskytují léze, které se vyskytují u kuřat v důsledku nedostatku kyseliny pantothenové nebo biotinu, pro vyrážku na neštovice.

Typicky je kiahní neštovic diagnostikováno pomocí histopatologie lézí.V tomto případě je charakteristickým příznakem přítomnosti tohoto onemocnění identifikace intracytoplazmatických těl.

Jak diagnostikovat mor a ptačí chřipku, nebezpečnější alopecie a blokáda strumy a jak zabránit výskytu neurolimorfomatózu si můžete přečíst podrobně v článcích naší stránky.

Léčebné a preventivní metody

Aby se zabránilo výskytu této choroby ve stádu, je důležité zavést řadupreventivníchopatření,kteráscvrkněte na následující :

 1. Očkování mladých i dospělých jedinců - toto opatření je nejúčinnější.Vakcína tak může být vyrobena na slepice, počínaje věkem 7 týdnů.Nejúčinnější vakcíny jsou: „VGNKI“, „Nobilis“, „FOWL Pox“.

  Dávka na 1 ptáka je 0,01 ml léčiva.Vstup by měl být v membráně křídla.Po 7 až 10 dnech je nutné jednotlivce vyšetřit na přítomnost kůry nebo otoku v místě vpichu.

  POZOR .Pokud v místě vpichu nebyly nalezeny žádné stopy, pakv důsledku toho lze dojít k závěru, že vakcína je nízké kvality nebo byla zavedena nesprávně.Je také možné, že slepice již byly očkovány.
 2. Kuřecí bedra musí být udržována v čistotě a pravidelně dezinfikována.
 3. Zabraňte ptákům v kontaktu s hlodavci.
 4. Pokud byly objeveny nemocné slepice, měly by být okamžitě izolovány od zdravých jedinců.
 5. Je nezbytné důkladně dezinfikovat zařízení a oděv, který se používá k práci na farmě.

Pokud však byli nemocní ptáci ve stádě nalezeni, mělo by se s nimizacházet takto :

 • nemocní a zdraví ptáci by měli být s vodoudávejte "Anfluron" (dávka je 2 ml na 1 litr tekutiny po dobu 3 dnů);
 • Dům musí být důkladně ošetřen vodným roztokem formaldehydu (40%) nebo vápna (20%).

Je důležité poznamenat, že léčba nemocných ptáků bude mít účinek pouze na počátku choroby.Současně by se nemělo jíst maso nemocných kuřat a k inkubaci by se měla používat vejce.

Nejvhodnějším řešením by bylo poslat nemocné jednotlivce na porážku a zdraví jedinci by měli být naléhavě očkováni .

Nezapomeňte, že klíčem ke zdraví vašich ptáků je vytvoření správných podmínek pro ně, organizované a vyvážené krmení a zalévání, pečlivě organizované kuřecí kouty a vrh, výběh a hnízda.Neméně důležitou roli hraje kvalita bidla, krmítka a misky na pití, klece pro nosnice a podmínky, ve kterých kuřata žijí.

Nabízíme vám video o neštovicích kuřat:

Ekonomické poškození této choroby nebo proč se doporučuje očkování

Je třeba poznamenat, že kuřecí neštovice mohouzpůsobují významné škody z ekonomického hlediska, protože to vede k zániku na polovinu stáda a vyznačuje se také významným poklesem produkce vajec u ptáků.

Například například v Nizozemsku představují plané neštovice 12% celkových ztrát v chovu drůbeže.

Kromě toho, že se toto onemocnění objevilo ve stádě alespoň jednou, vrací se znovu a znovu a způsobuje vysoké procento nemocnosti a úmrtnosti ptáků.

Jak již bylo uvedeno výše , nejúčinnějším způsobem kontroly neštovic kuřat je vakcinace včas .Právě toto opatření spolehlivě ochrání „kuřecí království“ před tímto nebezpečným onemocněním.

Souhrnně je třeba poznamenat, že kuřecí neštovice je velmi závažné onemocnění, které vyžaduje pečlivou pozornost stavu ptáků, aby bylo možné rychle identifikovat první příznaky choroby a přijmout vhodná opatření.