Jaká je nebezpečí onemocnění bílých svalů u kuřat a jak se s tím vypořádat?

Mladí kuřata jsou mnohem častěji než dospělí trpící různými nepříjemnými chorobami.

Je během období růstu zranitelnější kuřecí organismus, proto by v tomto bodě měli být chovatelé obzvláště opatrní.

Může se stát, že u mladých kuřat se vyvine onemocnění bílých svalů.

V tomto článku podrobně prozkoumáme, co je choroba bílých svalů kuřat, proč k ní dochází, jak může být diagnostikována a jak ji léčit.

Co je to onemocnění bílých svalů u kuřat?

Onemocnění bílého svalu je nepříjemné a poměrně závažné onemocnění, které vždy postihuje mladé kuřata.

Je vždy doprovázeno narušením všech metabolických procesů v těle mladého ptáka, postupně se začíná objevovat obecná toxikóza a ve tkáních se objevují degenerativní zánětlivé procesy.Toto onemocnění postihuje především srdeční sval a další svaly těla.

Toto onemocnění je ze své podstaty specifickou formou nedostatku selenu.Zpravidla je „charakterizováno“ kritickým obsahem selenu ve složených krmivech, které mladí a dospělí ptáci neustále živí.

Hodnocení závažnosti

Toto onemocnění postihuje mladé slepice jakéhokoli plemene.

Téměř vždy se vyskytuje v prvních týdnech života kuřat, které se vyznačují úplným porušením metabolismu minerálů, uhlohydrátů, bílkovin a tuků v těle ptáka.

Všechny tyto změny jsou doprovázeny dystrofií a strukturou nekrobiotických kosterních svalů.

Úmrtí mladých zvířat, u nichž se vyvine onemocnění bílých svalů, může dosáhnout úrovně 60% nebo více.Veterináři poznamenávají, že nejčastěji se tato nemoc vyskytuje na velkých drůbežářských farmách v USA, Austrálii, Anglii a Rusku, takže domácí farmáři musí být obzvláště opatrní.

Příčiny

Onemocnění bílého svalu se nejčastěji vyskytuje u mladých zvířat, která jsou monotónní.

Zpravidla se nemocná kuřata před diagnózou krmila výhradně senom červeného jetele a vojtěšky.

Byly také hlášeny případy onemocnění bílých svalů na farmách, kde mladá zvířata krmila seno odebrané ze zatopených louk.

Za další příčinu vývoje tohoto onemocnění u mladých ptáků se považujenedostatečný obsah bílkovin v krmivu , jakož i některé užitečné minerály a vitaminy nezbytné pro přiměřený růst ptáků.

Zvláště negativně na zdravotní stav kuřat je nedostatek vitamínu E a stopového prvku selen.

​​
Situace se zhoršuje, pokud mladí nechodí na pravidelné procházky, ale jsou neustále drženi v ucpané kuřecí bedně.To platí zejména pro údržbu ptáků v zimní sezóně.

Průběh a příznaky

Známkyonemocnění bílých svalů u kuřat se projevuje odlišně v závislosti na věku a podmínkách krmení, jakož i na obsahu ptáka.

Jsou nejtypičtější u mladých zvířat.Zpravidla se u populace kuřat téměř okamžitě zvyšuje úmrtnost.

Úroveň nemocných kuřat se postupně zvyšuje.To se děje zejména poté, co zažíváte stres:přemístění do jiné místnosti nebo klece, očkování, zmenšení oblasti kuřecího moči atd.

Na samém začátku průběhu choroby by si zemědělec mohl myslet, že kuřata jsou zabíjena infekcí, ale není tomu tak.Pokud kuřata pečlivě sledujete, můžete vidět, že úplně ztrácejí chuť k jídlu.

Taková kuřata se kvůli nedostatku energie příliš nepohybují, jejich peří je neustále zvlněno, protože mladá zvířata nemají sílu k čištění peří.

Po určité době je u kuřat pozorována chrupavka.Části těla jsou postupně ochrnuty, a proto se u ptáků objevují záchvaty.

Chovatel může sledovat, jak se u kuřat objevuje velké množství „jezdců“: nejsou schopni chodit normálně, takže se mohu jen přitulit k podlaze a plazit se, tlačit tlapkami.

Kromě toho lze u nemocných mladých zvířat pozorovat otoky na krku a hlavě.Na těchto místech je mírně zarudlé, které pak získává modrou barvu.

Někdy onemocnění bílých svalů postihuje ptačí hlavu.Poté, když se kuřata snaží vstát, padají a lehnou sise snaží dělat kruhové pohyby.

Diagnostika

Diagnóza je založena na nálezech klinického obrazu.

Lze je získat zkoumáním kuřat a studováním jejich chování.

Nejinformativnějším způsobem stanovení nemoci bílého svalu je však provedení testu k určení obsahu selenu.

V laboratoři se pro tyto účely používá diaminonaftalen , který dobře extrahuje extrakci selenu z jakéhokoli biologického materiálu získaného z nemocných kuřat.

Metoda radioaktivního izotopu a metoda neurální aktivace se také úspěšně používají v laboratořích.Všechny tyto metody umožňují přesně určit množství selenu v těle nemocného kuře.

Je také možné stanovit onemocnění mladých zvířat pomocí chemické analýzy krmiv, biochemických studií krve a jater.Nedostatek selenu v krmivu bude okamžitě znamenat příčinu úmrtí malých kuřat.

Léčba

Kuřata bohužel lze vyléčit pouze v rané fázi onemocnění.

Jedním z nejúčinnějších způsobů boje proti onemocnění bílých svalů je použití přípravků obsahujících selen a vitamin E.

Často se používá sodná sůl selenu nebo jinými slovy seleničitan sodný.Vzhled vypadá jako obyčejná bílá sůl.

Ve veterinární medicíněse používá 0,1% roztok této soli v množství asi 0,1 - 0,2 ml na 1 kg celkové hmotnosti ptáka .Zasahuje do jídla, které se podává pro několikdny v závislosti na stadiu onemocnění.

Jiným způsobem, jak léčit onemocnění bílých svalů, může být jídlo s vysokou koncentrací vitamínu E. Může však být podáváno odděleně od jídla v dávce 20 mg 3krát denně po dobu jednoho týdne.

Lze použít také speciální přípravky obsahující vitamin E, například Erevit a Aevit, které se podávají injekcí 1 ml jednou za 24 hodin.

Průměrný průběh léčby je 10 dní.Nemocná kuřata mohou mít prospěch z aminokyselin obsahujících síru, jako je methionin a cystein.Musí být podána nemocným mladým zvířatům 0,5 - 1 g 3krát denně.

Prevence nemoci

Nejlepší prevencí onemocnění bílých svalů u kuřat je správná výživa.

Krmivo by mělo mít správnou koncentraci všech prospěšných stopových prvků a vitamínů, aby se ptáci cítili dobře.

Jako další opatření k prevenci této choroby poskytují drůbežářské podniky a mladí ptácikrmiva bohatá na tokoferol .Patří mezi ně tráva, travní mouka a naklíčené zrno.

Mají pozitivní vliv na celkový stav ptáka, který pomáhá předcházet této nemoci.

Aby se zabránilo tomu, že ptáci trpí nedostatkem vitamínu E, lze do krmiva přidat koncentrovaný tokoferol nebo stejný, ale ve formě granulí.Současně denní potřeba ptáka na tento vitamín přímo závisí na celkovém složení stravy.

Jak překvapující, jak to může být,někteří ani nevědí , jak transplantovat orchidej po rozkvětu.

Bohužel, kvůli neznalosti řádného krmení, čelí mnoho chovatelů drůbeže u kuřat obézním játrům.Zde https://selo.guru/ptitsa/kury/bolezni/narushenie-pitaniya/ozhirenie-pecheni.html se můžete naučit, jak tomuto onemocnění zabránit.

Pokud kuřata jedí krmivo nasycené rybím olejem a rostlinným olejem, mělo by se podávat více vitamínu E nebo tokoferolu.Méně tokoferolu je indikováno u kuřat, která konzumují potraviny s vysokým obsahem uhlovodíků.

Dospělí ptáci by v průměru měli dostávat 0,5 mg tokoferolu denně a mladí ptáci dostat 0,3 mg na 1 kg krmiva.Pokud jsou již ptáci nemocní s onemocněním bílého svalu, pak se tato dávka zvyšuje třikrát.

Závěr

Onemocnění bílého svalu je nebezpečné onemocnění, které může způsobit smrt téměř všech mladých zvířat.

Příčinou tohoto onemocnění je zpravidla podvýživa, a proto by měla být kvalita krmiva zvláště pečlivě sledována.Lepší prevence nemoci pomocí kvalitních doplňků, než litovat později kvůli vysoké úmrtnosti kuřat.