Jaká je nebezpečí vzniku dna nebo kyseliny močové u kuřat?

V době, kdy kuře nese mnoho vajec každý den, vyvíjí se dostatečně rychle a dává vysoce kvalitní dietní maso v nejkratším možném čase, zažívá poměrně silné dávky.

V důsledku takového zatížení se mohou v kuřecím těle vyskytnout některé poruchy, a to na buněčné úrovni.Jsou to naprosto normální reakce na silné metabolické zatížení.

Pokud je narušeno správné fungování buněk, začnou bolet vnitřní orgány.To vede k různým nemocem, které mohou zasáhnout intenzitu snášky vajec.Nejběžnějším onemocněním je diatéza kyseliny močové nebo dna.

Dna je metabolická porucha(metabolismus), při níž dochází k nadměrnému hromadění kyseliny močové v kuřecích buňkách a solí močoviny v tkáních, jejích orgánech a krvi.

Kyselina močová je konečný produkt metabolismu dusíku produkovaného játry a vylučovaný ledvinami.

Co je kuřecí dna?

Diatéza kyseliny močové je nevyléčitelné onemocnění .Na drůbežářských farmách je zpravidla asi 10–15% kuřat nemocných.

U kuřat, bohužel, je diatéza kyseliny močové patrná pouze v posledních stádiích, a proto ji lze identifikovat na začátku choroby.nemožné.

Vyhnout se tomu není vždy možné, když takové těžké zatížení dopadá na kuřata.Toto onemocnění způsobuje chovu drůbeže velké hospodářské ztráty.

Dna získávají nejen slepice, ale i další ptáci.Například krůty, kachny, husy, bažanti, holuby, papoušci.

Toto onemocnění má různá jména: urolitiáza, viscerální dna, dna.To vše je jedno a totéž.

Považuje se za téměř první nejrozšířenější chorobu kuřat spolu s tuberkulózou, ascariasis a kokcidiosou.

Původci choroby

Toto onemocnění se vyvíjí postupně kvůli nedostatku základních prvků ve stravě.V největší míře se jedná o nedostatekvitaminu A .

Také zhoršení situace je ovlivněnonedostatkem vitamínů B6 a B12 .V tomto ohledu začíná narušení epitelu renálních kanálků.

Toto onemocnění se zpravidla projevuje u nosnic v poměrně dospělém věku.Stává se však, že i malá kuřata onemocní.

Diatéza kyseliny močové může být za určitých podmínek v klidovém stavu a projevuje se.

Například k tomu může dojít, když kuřata podchlazují, nebo když konzumují potraviny nízké kvality se škodlivými chemickými nečistotami.Mezi důvody lze také nazvat nedostatek vody pro ptáky, nadbytek vápníku v krmivu a nedostatek fosforu.

Odborníci se rovněž domnívají, že zhoršená funkce ledvin může být způsobena nefropatogenními sérovary viru infekční bronchitidy a enterovirové nefritidy.

​​

Průběh a hlavní příznaky

V počátečním stádiu nemoci není možné jej zjistit.

Již v pozdějších stádiích jsou pozorovány poruchy střev, průjem, výkaly čistě bílé barvy, produkce vajec nemocného kuřecího masa a líhnutí vajec klesají a je pozorováno obecné zhoršení.

Nejsou-li zaznamenány příznaky a léčba není zahájena, aby nedošlo k dalšímu rozvoji choroby a hromadění močoviny v těle kuře, může to vést k náhlé smrti.

V kuřecím těle dochází k hromadění solí kyseliny močové .Je uložen na stěnách, na všech vnitřních orgánech.

V závislosti na době trvání choroby mohou být uloženy ve formě tenkého povlaku, souvislých silných nánosů nebo ve formě bílých ostrovů.

V močovodech lze pozorovat bílou hlenovou hmotu, která se postupně tvoří soli a kameny.Soli jsou také ukládány kolem kloubů, šlach.

Diagnostika

Zpravidla není možné správně diagnostikovat nemoc během života kuřat.Až po smrti ptáka je možné určit nemoc.

Určitě si můžete být jisti, že kuře bylo nemocné diatézou kyseliny močové, pokud byl detekovaný plak na stěnách hrudní dutiny a na vnitřních orgánech vyšetřen pod mikroskopem.

Krystaly kyseliny močové mají protáhlý dlouhý tvar, podobný jehle.

Léčba diatézy kyseliny močové

Je naprosto nemožné léčit diatézu kyseliny močové u ptáků, zejména u kuřat , protože v tělejiž došlo k nevratným procesům.

Ale to, jak se bude kuře cítit po provedení některých opatření, bude záviset pouze na stádiu choroby.V pozdějších stádiích nemusí mít léčba žádný účinek.

Kuřata by měla být napojena 2% vodným roztokem hydrogenuhličitanu sodného, ​​0,5% roztokem karlovarské soli, 0,25% urotropinu a 3% novatofanu.

Na velkých farmách je nezbytné alkalizovat krmivo hydrogenuhličitanem sodným a krmit ptáka takovýmto krmivem po dobu dvou týdnů, poté si dát přestávku po dobu jednoho týdne a znovu se krmit po dobu dvou týdnů krmivem, které je zásadité hydrogenuhličitanem sodným.

Během období léčby je rovněž nezbytné normalizovat výživu kuřat, vypočítat všechny normy nezbytné pro zdravý život ptáka.

Ve stravě by mělo být dostatečné množství bílkovin, aminokyselin, vitamínů a stopových prvků.Zejména musíte věnovat pozornost vitamínům A, B6 a B12.Rovněž je nutné sledovat hladinu mykotoxinů v krmivu.Pokud je detekována i malá část z nich, je nutné zavést vazebné prášky.Může to být například silikonový prášek.

Prevence a preventivní opatření

Aby se zabránilo diatéze kyseliny močové, je nezbytné normalizovat výživu slepic.Složení krmiva by mělo zahrnovat všechny potřebné stopové prvky.

Krmivo musíte také krmit pouze vysoce kvalitními krmivy, která neobsahují ani mykotoxiny ani jiné škodlivé chemické nečistoty.

Po uplynutí necelých osmi hodin od stažení můžete také ošetřit kuřata vitamínovými aerosoly aglukóza.Zvláště účinné jsou aerosoly vitamínu C.

Různé typy onemocnění ledvin

Viscerální dnaje charakterizována ukládáním solí kyseliny močové na serózní membrány vnitřních orgánů.Blokování ledvinových kanálků močovinou.Příčinami jsou otrava bílkovin, překrmování, infekční bronchitida kuřat, SSJ-76.

Nefrosase vyznačuje otoky a zvětšenými ledvinami, nekrózou epitelu renálních tubule.Důvodem je příliš velké množství krmiva pro zvířata v každodenní stravě.

Glomerulonefritidase vyznačuje dysfunkcí glomerulárních membrán, ukládáním hyalinu v tubulích ledvin.Příčiny jsou B. aflotoxikóza

Akutní pyelonefritidaje charakterizována zvýšením objemu ledvin, intersticiálním edémem na růžovém pozadí ledvin a dobře značenou expanzí tubulů naplněných uráty.Důvodem je nedostatek vitaminu A.

Chronická pyelonefritidaje charakterizována pomačkáním a snížením objemu ledvin.Příčiny onemocnění nejsou dosud přesně známy.

Nefrologie vápníkunebo urolitiáza je charakterizována expanzí ureterů, kamenů v lumen.Kameny padají do lumen močovodů, které jsou spojeny se stěnou.Ledviny se stávají asymetrickými a objemově velkými.Důvodem je nesprávné množství vápníku a fluoridu ve stravě.U dospělého ptáka se při otravě probouzí.

Hens Bielefelder, s dobrými výrobními vlastnostmi,snadno snáší různé klimatické podmínky.

Přečtěte si vše o ptačí chorobě na Ukrajině zde: https://selo.guru/ptitsa/bolezni-ptitsa/pitanie/urovskaya.html.

Nefrosopatieu vylíhnutých kuřat je charakterizována zvýšením objemu ledvin, městnavými procesy v lumen močovodů.Důvody jsou podvýživa, podvýživa, nedostatek vitamínu A, mykotoxikóza.

Viscerální dnaembrya je charakterizována ukládáním solí kyseliny močové na tělo embrya, ve žloutkovém vaku a v ledvinách.V současné době nebyly objasněny přesné příčiny onemocnění, je známo pouze to, že se projevuje u embryotoxikózy.

Dehydratace kuřatje charakterizována subkutánním a intramuskulárním ukládáním urátu, suchých svalů a ledvin naplněných urátem.Důvody jsou obvyklé přeexponování kuřat v líhni a přeexponování během přepravy.

Nemoci diatézy kyseliny močové u kuřat lze zabránit, jsou-li přijata všechna preventivní opatření a je dodržována správná výživa kuřat.

Pokud je nalezeno několik nemocných kuřat, měla by být přijata preventivní opatření pro celý slepičí kurník.Koneckonců to znamená, že děláte něco špatně.

Je třeba přezkoumat péči o ptáka nebo dokonce vyhledat pomoc odborníků v této oblasti.

Koneckonců, nikdo nechce utrpět obrovské škody a bylo by hezké získat maximální zisk jak pro velké farmy, tak pro malé domácí kuřecí kouty.