Jaká je nebezpečí, že slepičí vejce leží u kuřat a jak zachránit ptáky před smrtí?

Vejce vajec je proces snášky vajec.Je to on, kdo umožňuje zemědělcům přijímat velké množství vajec k prodeji a pro použití pro vlastní účely.

Někdy se však u drůbeže vyskytuje komplikované ovipozice drůbeže, která nejen způsobuje škodu, ale může také způsobit smrt nosnice.

V tomto článku budeme podrobně hovořit o příčinách tohoto problému a jejich řešení.

Co je obtížné snášet vejce u kuřat?

Obtížným snášením vajec se rozumí choroba, která brání nosnici snášet vejce.Může se vyskytnout z různých důvodů, ale zpravidla se nejčastěji vyskytuje u mladých slepic plemene vajec.

Ve skupině zvláštního rizika jsou jednotlivci, kteří se právě začali spěchat.Pokud byl v prvním měsíci ovipozice úspěšný, pak dospělý pták rozhodně nebude mít problémy s kladením vajec.

Toto onemocnění se nejčastěji projevuje brzy na jaře, kdy ptáci začnou po zimním období odpočinku spěchat.Svaly vajcovodu se postupně zbavují zátěže vyvolané vajíčkem, takže oslabují, což může způsobit problémy.

Závažnost

Kuřata kladou vejcedocela často, takže je těžké říci, kdy si člověk poprvé všiml projevu tohoto onemocnění.

Bohuželvejce uvíznutá v těle nosnice mohou být velmi nebezpečná,protože vejce může při jakémkoli silném nárazu prasknout a poškodit vajcovod.Nakonec to může způsobit smrt nosnice.

Pokud jde o chirurgické manipulace při extrahování vejce, mohou být pro ptáka život ohrožující.Všechny tyto problémy způsobují obrovské ztráty celé farmě, a proto by se s tímto problémem mělo zacházet co možná nejodpovědněji.

Příčiny choroby

Existuje velké množství důvodů, proč může kuře mít problémy s snášením vajec.

Nejčastěji je snášení vajec způsobenozhoršenou peristaltikou vajcovodu .Takový problém se často vyskytuje u ptáků, kteří nechodí na procházku po zahradě.

Kvůli stálému pobytu na jednom místě bez pohybu dochází k atrofii jejich svalů, což vede k problémům s ovipozicí.

Dalším důvodem potíží při snášce vajec jepodvýživa .Když nosnice postrádá určitý stopový prvek, její tělo začne oslabovat.

Může onemocnět, ale nejhorší je, když nedostatek jídla ovlivňuje schopnost snášet vejce.Pokud lze běžnou depleci nebo nedostatek vitamínů léčit léky bez velkého rizika, je chirurgické odstranění vajíčka spojeno s jeho důsledky.

Může dojít rovněž k jakémukoli porušení hygienických norem ovlivňují celkové zdraví ptáka.Pokud není odpad v pravý čas vyčištěn, začnou se v něm usadit patogeny.

Snadno vstupují do kuřecí žumpy a způsobují zánět.Z žumpy se může rychle přesunout k vajcovodu, který přestane normálně fungovat.

​​

Vinu za obtížné snášení vajec se však mohou stát nejen vnější faktoryV těle nosnic se někdy tvoří velmi velká nebo deformovaná vejce.

Fyzicky nemohou projít vejcovodem, kde se rychle zaseknou a způsobují nepohodlí v kuřete.Stav ptáka se zhoršuje, pokud vejce neleží správně.Pak je bez chirurgického zákroku téměř nemožné se toho zbavit.

Průběh a příznaky choroby

Nosnice s obtížným snášením vajec se od ostatních liší slabostí.Sotva se pohybují kolem dvora, raději leží na jednom místě.

Častěji než ne, kuře sedí v nejvzdálenějším rohu voliéry nebo výběhu, kde se snaží prosadit pokusy položit vejce.Kvůli neustálému napětí přestává jíst, stává se letargickou.V tomto případě její teplota stoupá.

V pokročilé formě má nemoc vážně dopad na zdraví slepice.Přestane reagovat na jakékoli podněty, často na jednom sedí na dlouhou dobu.místo bez provozu.Po určité době kuře v tomto stavu zemře, pokud pomoc nedorazí včas.

Diagnostika

Diagnóza obtížného snášky vajec se provádí u ptáků, kteří se svým chováním liší od ostatních hospodářských zvířat.Několik dní se sledují určité slepice.

Pokud existuje podezření na snášení vajec, je kuře chyteno a podrobně vyšetřeno.V některých případech je vejce jasně viditelné, protože prakticky vyčnívá z kloaky.V ostatních případech je snadno hmatná.Dost tohoto příznaku, aby bylo možné přesně zjistit, že kuře má problémy.

Ošetření

K tomu, aby nosnici snášeli snášet vejce, stačízavést do cloaky několik kapek rostlinného oleje, rybího oleje nebo vitaminu A .

Tyto látky jí pomohou namazat, takže vejce vyjde klidně a zachrání ptáka před mučením.Pro větší uvolnění svalů se kuřecí žaludek omývá teplou vodou.V tomto případě můžete provést lehkou masáž, ale velmi opatrně, aby nedošlo k poškození křehkého vejce.

Po těchto manipulacích by kuře mělo být izolováno od ostatních ptáků.Je umístěn v kleci s měkkým stelivem.Kromě toho lze klec nebo malou voliéru zakrýt tak, aby se pták ve tmě dodatečně uklidnil.Asi po 3 hodinách by měla vajíčko položit, ale pokud se tak nestalo, mělo by být vajíčko odstraněno silou.

V jednoduchých případech mohou běžné pinzety pomoci.Vaječné skořápky jsou pečlivě prasklé a vytaženékousek po kousku, ale takovým způsobem, aby nedošlo k poškození kuřecí kakaa.Ve zvláště obtížných případech je lepší zavolat veterináře, aby chirurgicky rozřezal kloaky a volně vybral vajíčko.

Bohužel velké množství nosnic zemře během nuceného sběru vajec.To je důvod, proč se musíte pokusit co nejpečlivěji získat zaseknuté vejce.Pokud je operace úspěšná, bude kuře v pohodě jen několik hodin po operaci.

Prevence

Obtížná ovipozice je vzácná u kuřat, která jedí správně.Současně se vysoký obsah vitamínu A v krmivu příznivě odráží ve stavu kuřat.

Proto, aby se zabránilo uvíznutí vajec, by kuřata měla dostaturčité množství tohoto vitaminu .Může být rozpuštěn s jídlem nebo zakoupit speciální obohacené krmivo.

Jako další profylaxi je možné provést kontrolu mladých nosnic, které teprve začínají zdivo.To platí zejména na začátku jara, kdy se slepice po zimním období odpočinku řítí.

Závěr

Obtížná snáška vajec je nejčastější příčinou úmrtí mladých nosnic.Abyste se vyhnuli nákladům na ošetření, musíte se včas starat o správné krmení slepic.Důležitý je také správný obsah a včasná chůze.