Jaké druhy mrkve jsou nejlepší pro dlouhodobé skladování v zimě?Vyberte a sklízejte správně

Mrkev je zdravý a chutný produkt, který je v zimě obzvlášť příjemný na stole.Udržovat tuto kořenovou zeleninu čerstvou a bez hniloby je obtížnější než jiná zelenina.Počáteční fází přípravy ke skladování je správný výběr semen.

Jaké druhy mrkve je lepší koupit pro dlouhé stárnutí?O tomto a mnohem více se budeme bavit v tomto článku.

Jak správně zvolit?

Dokonce i velká a zdravá mrkev může po několika měsících skladování začít čerpat a zhnit.K takové nepříjemné situaci dochází při zachování optimálních podmínek teploty a vlhkosti.To je vysvětleno nesprávným výběrem odrůdy mrkve.

Zkušení zahradníci tvrdí, žedoba a kvalita skladování závisí na době výsadby semen a zrání kořenové plodiny .Aby nedošlo ke ztrátě různých odrůd a hybridů, je důležité vzít v úvahu některé nuance.

  1. Je lepší koupit odrůdy domácího výběru, protože jsou přizpůsobeny půdě a klimatu naší země.
  2. Semena zahraničních producentů mohou mít lepší vzhled, ale vyžadují určité podmínky pro pěstování (pouze ve skleníku nebo s dostatečným množstvím hnojiv).
  3. Dlouhá kořenová zeleninavhodný pro sypkou půdu nasycenou kyslíkem.K ležení ve sklepě potřebujete druhou plodinu, která byla zasazena počátkem léta.
  4. Kulatá mrkev rychle zraje a vyznačuje se nízkou produktivitou.
Nápověda! Pro dlouhodobé skladování se doporučuje odrůdy s pozdním zráním.Předčasně zralá mrkev je výhodnější použít ihned po sklizni, ale některé odrůdy jsou vhodné pro dlouhodobé stárnutí.

Při výběru odrůdy je důležité věnovat pozornost odolnosti proti praskání , protože i malá prasklina na povrchu kořene je volnou cestou pro pronikání škodlivých bakterií a hub.Pokud je mrkev zlomená, může být skladována nejdéle 2 měsíce.

Další informace o vhodných odrůdách mrkve a jejich trvanlivosti viz zde.

Skupina pozdního zrání

Tato skupina zahrnujekořenové plodiny, které dozrávají 120–140 dní po vyklíčení .Mezi vlastnosti - přizpůsobení chladnému počasí a odolnosti vůči chorobám.Při dlouhodobém ležení mrkev neztrácí chuť, zachovají se všechny užitečné vlastnosti.Pozdní odrůdy pro dlouhodobé skladování poznáte podle jejich charakteristické formy: kořenová plodina je dlouhá a ostrá.

Takže, které odrůdy jsou ve skupině?

Královna podzimu

Tím, že si ji ponechala , zaujímá první místo.Průměrná hmotnost plodu je 200 g, délka je 20-25 cm. Doba od sazenic do technické zralosti je 125 dní.Kořenové plodiny lze použít k čerstvé spotřeběbuď pro zachování.Skladuje se v suterénu nebo ve sklepě až do května až června, neztrácí komerční vlastnosti.

Flaccoro

Doba zrání - 110–120 dnů po objevení sazenic .Mrkev jasně oranžová, protáhlý tvar, šťavnaté maso.Během skladování se neztrácejí vlastnosti spotřebitele.

Vita Long

Nedávno chovaná odrůda .Liší se relativně dlouhým vegetačním obdobím - asi 140 dní.Doporučuje se pro zimní skladování, ale používá se také čerstvý.

Carlena

Doba zrání je 130 dní. Funkce - vysoký obsah cukru v ovoci(nedoporučuje se u lidí s cukrovkou).Podle pravidel skladování bude mrkev ležet až do jarních měsíců.

Zelenina v sezóně

Doba zrání se pohybuje od 90 do 120 dnů.Ovoce obsahuje živiny, má vynikající chuť.Při výběru odrůdy je třeba věnovat pozornost následujícím názvům.

Samson

Mrkev se vyznačuje svou nenáročností v kultivaci .Neexistuje žádné jádro, karoten, vitamíny, mikroelementy jsou přítomny v buničině ve velkém objemu.Odrůda je přizpůsobena domácímu klimatu.Kořenové plodiny se uchovávají až do léta, stejně jako odrůdy pozdního zrání.

Vitamin

Odrůda byla chována speciálně pro pokládku v zimě .Pěstitelská sezóna je 110 dní.Délka ovoce je 17 cm, jednoduchá péče a mírné zalévání ovlivňují šťavnatost a chuť mrkve.

Chantan

V polovině sezóny a vysoce výnosnéodrůda .Doba zrání je 90 - 110 dní.Kořenové plodiny se během přepravy nedrtí, během skladování se nepraskají.

NIIOKH-336

Zvláštností je nasycená jasně oranžová barva .Na délku mrkev dosahuje 18 cm, hmotnost - 120 g. Roste i v oblastech rizikového zemědělství.Charakteristické jsou vysoké míry udržení kvality.

Brzy

Při úpravě načasování výsadby v zemi mohou odrůdy raného dozrávání přežít až do poloviny zimy .Je důležité, aby období zrání klesalo na konci září a začátkem října.Pokud je splatnost určité odrůdy 90 dní, musí být oseta nejdříve na konci června.Za 90 dnů (3 měsíce) zraje mrkev a bude vhodná pro skladování.Při zachování režimu teploty a vlhkosti budou první odrůdy mrkve skladovány až 4 měsíce.

Pozor! Při výsevu semen mrkve v létě je důležité zajistit dostatečné zalévání.V opačném případě semena klíčí po dlouhou dobu a první sazenice rychle vyschnou.

Jaké odrůdy lze uchovávat?

Alenka

Období vegetace je 80–85 dní.Tvar kořenové plodiny připomíná válec.Mrkev má dobrou chuť, šťavnatost, povrch plodu je plochý a hladký.Před výsadbou je nutná kvalitní příprava půdy.Odrůda také potřebuje časté zalévání.Hmotnost jedné mrkve je 100 g, její délka je 15 cm.

Lagoon

Patří k odrůdám nizozemského výběru.Sklizeň může být sklizena již 2 měsíce po vyklíčení.Pro zimní skladování odstraňte mrkev pomocípostele nemusí být dříve než 85 dní.

Artek

Kořenové plodiny nepraskají, jsou odolné vůči fusáriu.

Nandrin

Plody jsou dokonce ve tvaru, odolné proti praskání a skladovány po dlouhou dobu.

Sladký vzhled

Pokud má rodina děti nebo milovníky chrumkavé mrkve, je vhodné zvolit sladké odrůdy pro skladování na zimu. Seznam sladkých druhů zahrnuje Minicore, Vitamin Mrkev, Beauty Maiden a Nastena. Všechny uvedené odrůdy jsou dobře snášeny a jsou odolné vůči hnilobě.

Srovnávací tabulka

]
Název Splatnost Forma mrkve Doba růstu (dny) Kvalita udržování kvality
Paříž, Carotel Brzy Krátké kolo 60-90 Neskladovat
Alenka, Artek, Laguna Brzy Hladké, kulaté 75-90 Skladování po dobu až 4 měsíců
Shantane, NIIOKh-336 Střední Tvar válce, průměrná délka 95-120 Skladováno 6-7 měsícůev
Královna podzimu, Vita Longa, Karlena Pozdní Prodloužená, úzká 120-140 6-8 měsíců

Způsoby skladování

Pro kvalitní stárnutí plodin je k dispozici několik metod.Všechny technologie nejsou obtížné a vhodné pro jakýkoli osobní spiknutí. Mrkev potřebujeve sklepě, suterénu nebo garáži.

Pro prodloužení skladovatelnosti a minimalizaci různých problémů (napadení hnilobou, klíčení) se doporučují následující metody.

  • Mrkev v písku. Spodní část krabice musí být vyplněna pískem (vrstva 4-5 cm).Ovoce uspořádejte tak, aby se navzájem nedotýkaly.Horní část s pískem, opakujte vrstvy.
  • V podání. Metoda je stejná jako skladování v pilinách.Pro dlouhodobé stárnutí je třeba užívat jehličnaté piliny: fytoncidy v jejich složení ničí bakterie a chrání před klíčení.
  • V otevřeném plastovém sáčku. Suché a hladké plody bez deformací na slunci, poté vložte do plastového sáčku.Je zakázáno uvázat, protože kořenové plodiny se dusí.
  • Mrkev v jílu. Celá mrkev by měla být ponořena do silného jílového roztoku a poté usušena.Dále vložte plodinu do krabic a vložte ji do suterénu.
Doporučení! Pro každou metodu skladování je důležité dodržovat teplotní režim (další podrobnosti o požadované teplotě pro skladování mrkve viz zde ).Optimální výkon: od -1 do +2 v místnosti s dostatečnou cirkulací vzduchu.

O způsobech skladování mrkve se můžete dozvědět z tohoto článku a zde jsme hovořili o tom, jak mrkev ukládat doma.

Před uskladněním mrkve ke skladování je důležité ji včas shromáždit a připravit.O tom si můžete přečíst v následujících článcích: ​​

Takže pro zimní skladování nejlepší odrůdy pozdního a středního zrání.Brzy zralá mrkev bude skladována pouze za podmínky pozdního výsadby v zemi (červen - červenec).Období stárnutí raných ročníků nepřesahuje 4 měsíce.Aby kořenové plodiny neztratily chuť, nezačaly hnít a klíčit, je důležité dodržovat režim teploty a vlhkosti.