Jaké je nebezpečí ptačí stafylokokózy, jak ji diagnostikovat a jak ji léčit?

Vtáčí stafylokokóza (Stafilokokkosis avium) je sporadické nebo enzootické nakažlivé onemocnění všech druhů domácích a volně žijících ptáků, které se vyznačuje akutním, subakutním a chronickým průběhem a projevuje se klinickými příznaky septikémie, artritidy, synovitidy, kloacitů a dalšíchvzácné případy - vezikulární dermatitida, zánět infusoritálních dutin a náušnic.

K dnešnímu dni je tato choroba registrována ve všech zemích světa.Vyznačuje se slabou nakažlivostí a nízkou úmrtností.

Výjimkou jsou kontaminovaná kuřata, která jsou chována v inkubátorech s vysokou hustotou patogenu v životním prostředí nebo když jsou infikována během očkování.

Co je to stafylokokóza ptáků?

Spektrum patogenity patogenu se vztahuje na všechny druhy ptáků.

U drůbeže postihuje stafylokokóza :

 • husy;
 • kachny;
 • slepice ve věku 11–16 měsíců;
 • krůty;
 • bažanty;
 • Morčata.

Stafylokokóza byla poprvé zaznamenána a popsána jako samostatné onemocnění asi před 100 lety.

V dnešní době se tato nemoc šíří po celém světě.Kromě drůbeže vysoká citlivost napatogen je prokázán pomocí siskinů, býčích koní, papoušků a kanárů.

Mechanismy přenosu stafylokokózy ptáků:

 • kontakt, to znamená přímý kontakt nemocného a zdravého ptáka;
 • je přenosný například pomocí kousnutí klíšťat sání krve;
 • orální - při absorpci kontaminovaného krmiva a vody.

Přenosové faktory:

 • infikované předměty péče;
 • vrh;
 • ​​
 • jídlo a voda kontaminovaná patogenem.

Projev nemoci lze podpořitporušením podmínek chovu ptáků .

Obsah ve vlhké místnosti, vysoké shluky, neadekvátní strava, náhlé změny teploty v domech, nedostatečné větrání a v důsledku toho zvýšená koncentrace amoniaku ve vzduchu, časté střídání populace drůbeže.Příčinou onemocnění se může stát i imunizace ptáka živou vakcínou obsahující viry.

Nejčastěji se stafylokokóza projevuje ve spojení s pasteurelózou, Escherichia coli, Proteus a Pseudomonas aeruginosa.

Brány infekce jsou obvykle poškozeným povrchem kůže v důsledku poranění končetin, lastur a náušnic.U nedávno narozených kuřat může místo infekce sloužit také jako nezhojený pupek, který vede k rozvoji omphalitidy.

Infekce mohou také způsobit drobné chirurgické postupy, jako jsou řezání zobáků, drápy, odstraňování peří nebo parenterální podávání vakcín.

Se snížením imunitního stavu hospodářských zvířat v důsledkuvývoje infekčních nemocí, které ovlivňují funkce sáčku Fabriciuse nebo brzlíku v případě infekce stafylokokem u ptáků, je pozorován fulminantní vývoj stafylokokové septikémie s fatálním následkem.

Ekonomická škodazpůsobená chorobou spočívá zejména v:

 • snížení produkce vajec (v průměru o 5–20%, ale může být vyšší);
 • ztráty úmrtnosti (3–15% u pacientů);
 • ztráty z utracení (10-30%).

Další náklady zahrnují ošetření a dezinfekci drůbežáren.

Příčinný původce choroby

Příčinný původce ptačí stafylokokózy jsou zástupci rodu Staphylococcus z čeledi Micrococcaceae.

Jedná se o kulové mikroorganismy o velikosti 0,8 až 1 mikronů, nehybné.

Gramově skvrny jsou pozitivní.Spóry a tobolky se netvoří.V nátěru jsou skupiny, které se podobají shlukům hroznů.

Zástupci takových druhů stafylokoků jsou často izolováni z drůbeže :

 • St.pyogenes albus;
 • St.pyogenes citreus;
 • St.aureus;
 • St.epidermatis.

St.aureus (Staphylococcus aureus) je nejčastěji lokalizován v kostech ptáků, pochvy pochvy a kloubů končetin.Méně často se může lokalizovat na kůži, ve žloutkovém váčku, srdci, obratlích, očních víčkách, stejně jako v játrech a plicích ve formě granulomů.

Hlavními faktory patogenity stafylokoků jsou jejich enzymové komplexy, exo- a enterotoxiny.

Příčinná látka je slabě odolná vůči dezinfekčním prostředkům.V sušených ptácích trusu si dokáže udržet svéživotaschopnost asi 5 měsíců při teplotě +10 až -25 stupňů Celsia.

Průběh a symptomy

Inkubační doba onemocnění může trvat 48 až 72 hodin.

Podle typu kurzu se rozlišují akutní a chronické formy.Na akutní klinice se příznaky objevují ve formě vezikulární dermatitidy, cyanózy postižené kůže a zánětu létající membrány.

V případě chronického průběhu se onemocnění projevuje snížením chuti k jídlu, snížením produktivity, vyčerpáním a ankylózou kloubů.

K časným příznakům nemocipatří ztuhlost na jedné končetině, letargie, zvlněné peří, prověšování jednoho nebo obou křídel.Pták se stane neaktivní, rozvine horečku.V akutním průběhu se může s následnou smrtí rozvinout těžká deprese.

Pokud se nemoc stane chronickou, klouby v postiženém ptáku se zvětší.Sedí s končetinami zasunutými pod ní a opírající se o hrudní koš.Pták je neaktivní.

Kohouti Arshotz vypadají krásně na přímém slunečním světle a vypadají skvěle!

Potřebujete vědět, jak se vypořádat s pasteurelózou u kuřat? Zde najdete odpověď!

Stafylokoková omphalitida se projevuje zánětlivými procesy v pupečníkovém prstenci a sousedních tkáních s následnou tvorbou ohnisek nekrózy v této oblasti.

Při provádění klinického vyšetření nemocných osob je zaznamenán otok obličejové části hlavy a intermaxilára.prostor.V některých případech lze na pokožce hlavy pozorovat modrozelené skvrny různých velikostí.

Diagnóza

Diagnóza choroby se provádí komplexně: na základě klinického obrazu jsou údaje získané po patologické pitvě a výsledky laboratorních studií s uvolňováním patogenu.

Pro intravitální diagnostiku je nutné odebrat nátěr, škrábání nebo tampónz postižené oblasti nebo vzorek trusu podezřelého ptáka od nemocného ptáka .

K izolaci patogenu v laboratoři z postižených oblastí a orgánů se naočkuje MPB (masový peptonový vývar) nebo MPA (masový peptonový agar).Výsledné kmeny se vyhodnotí pomocí koagulačního testu.

Stafylokokóza musí být odlišena od pasteurelózy a pulloózy .Z nepřenosných nemocí je nutné vyloučit perózu (z nedostatku stopových prvků) a dermatitidu thiaminového původu.Biotest pro stanovení virulence stafylokoků se provádí u 30-60denních kuřat intraperitoneální infekcí.

Léčení

Při prvním příznaku choroby je nemocný pták z domu odstraněn a dezinfikován.

Ptákovi již není podáváno podezřelé krmivo pro zvířata a je vyšetřován výskyt patogenního stafylokoka.

K léčbě se používají různé skupiny antibiotik.Při výběru léčiva je nutné vycházet z údajů testu citlivostipatogen k různým antibiotikům.

Zohledňuje se obecný stav nemocného ptáka. Terapie by měla být komplexní .K tomu se používají léky, které zvyšují celkový imunitní stav těla, včetně vitamínů.

Preventivní a kontrolní opatření

Za účelem boje proti této chorobě se přijímají obecná opatření ke zlepšení výživy a podmínek drůbeže.

V prostorech, kde se pták chová, se dezinfekce provádí v přítomnosti ptáka za použití vysoce rozptýlených aerosolů kyseliny mléčné, resorcinolu, bianolu, triethylenglykolu.

40% roztok formaldehydu se používá v množství 10–15 ml na 1 metr krychlový dezinfekce dílen a inkubátorů vajec, technických místností, zařízení a vajec.Současně by teplota v něm neměla být nižší než 15 stupňů.Expoziční doba - 6 hodin.

Snaží se chránit ptáka před účinky stresových faktorů, jako je dlouhý transport, narušení mikroklimatu a používání živých vakcín.

Je-li na drůbežárny přiveden nový pták, musí být před vstupem do hlavního stáda karantény nejméně 30 dní v karanténě.

Stafylokokový toxoid se používá k prevenci kuřat na farmách, které jsou neúspěšné pro stafylokok.Kuřata jsou očkována ve věku 10 až 20 dnů dvakrát v týdenních intervalech.

Anatoxin lze podávat intramuskulárně nebo aerosolizovaně.Imunita se objeví do 7 dnů po poslední léčbě a trvá 2 měsíce.