Jaké jsou choroby listů orchidejí phalaenopsis?Postupné pokyny k léčbě

Orchidej je stejně jako jiné rostliny postižena různými nemocemi.Nejčastěji k tomu dochází vinou samotného pěstitele, který nemá v této záležitosti žádné konkrétní zkušenosti.

Květina by měla být ošetřena, jakmile budou zjištěny první příznaky.Tím se zabrání masivnímu poškození rostliny a zabrání se její smrti.

Důležitostzelená část rostliny

Listy orchideje jsou důležitými součástmi jejího života. Spolu s kořenovým systémem se účastní fotosyntézy a absorbují světlo.Květina „dýchá“ přes listy: ve spodní části každé listové desky jsou mikroskopické póry, které absorbují kyslík a vlhkost.Listy navíc ukazují, že květina je nemocná a vyžaduje další živiny.

Jak pochopit, že problémy začaly?

Zdravá listová deska má bohatou zelenou barvu a hustou strukturu.Pokud pečlivě zvážíte phalaenopsis, můžete si všimnout určitých problémů.

Pokračujteošetření by mělo být provedeno okamžitě, pokud jsou listy

 • letargické;
 • žlutá podél okrajů a uprostřed;
 • mají na vnější a vnitřní straně plak;
 • ztmavne nebo zesvětlí;
 • vrásčili se, jako by měli vráskovanou pokožku.

Jednou ročně orchidej kape listoví, ale ne všechny, ale pouze 2-3. Samotná rostlina je však absolutně zdravá a může rozkvétat.Toto je normální výskyt, protože již zastaralé části orchideje vyschnou a po chvíli se na jejich místě objeví nové.

Jaká onemocnění mohou ovlivnit letáky a jak vypadají na fotografii?

Listy orchidejí phalaenopsis nejčastěji postihují neinfekční onemocnění vyplývající z nesprávné péče.

Teprve po důkladném zkoumání květu je možné pochopit příčinu patologického procesu:

 1. Žluté listy odspodu- nedostatek vlhkosti nebo chyby během údržby v zimním období.
 2. ​​
 3. Žluté skvrny nebo bílé tečky- hniloba, škůdci nebo múčnatka.
 4. Sluggish listoví- mšice, klíšťata, bakteriální špinění.
 5. Lepivé skvrny- mšice, bakteriální skvrny a plísně.
 6. Černé skvrny- hniloba, roztoče pavouků nebo nesprávné zalévání na podzim a v zimě.
 7. Měkké a zmačkané listy- škůdci, bakteriální špinění a hniloba fusárií.
 8. Rozpad listů- Hniloba Fusarium způsobená nesprávným zavlažováním.
 9. Červené listy- škůdci, hniloba způsobená nevhodnou vlhkostí vchladné období.
 10. Kroucení- škůdci a hniloba.
 11. Hrany jsou černé- bakteriální špinění.
 12. Plíseň- škůdci.
 13. Stříbrný povlak- šedá hniloba, plísně a škůdci.
 14. Bílé broukyjsou škůdci, kteří se vyskytují na pozadí častého zalévání nebo vysoké vlhkosti.

Chcete-li se dozvědět více o tom, jaké choroby a škůdci mohou zabít phalaenopsis a jak zachránit rostlinu, viz v tomto článku.

Dále na fotografii můžete vidět, jak listové listy orchidejí vypadají v případě různých chorob nebo škůdců.

Co způsobuje problémy a jak určit zdroj?

Častěji než ne, problémy s phalaenopsis vyplývají z nesprávné péče.Chcete-li pochopit, co květina postrádá nebo co je nad, musíte znát optimální podmínky pro rostlinu.

Hlavní příčiny poškození listů lze identifikovat:

 1. Tato rostlina miluje rozptýlené světlo. Účinek přímého slunečního světla bude mít za následek popálení na listovém plechu, takže v horkých dnech musí phalaenopsis stínovat.

  Kromě toho se nedoporučuje umístit květinu na tmavé místo, protože z toho důvodu ztrácí listová hustota svou hustotu a stává se letargickou.Nesprávné zalévání by mělo být přičítáno stejným důsledkům.V aktivní fázi vývoje bude květina napojena 2-3krát týdně, v zimě 1-2krát týdně.

 2. Přebytečné hnojivo. To také ovlivňujena rostlině, protože na listech se vytvoří stříbrný povlak a zkracuje se životnost květu.
 3. Vlhkost a teplota. Je-li teplota příliš nízká, rostlina pomalu odumře a v důsledku nedostatku vzduchu listy zožloutnou a vyschnou (proč listy, kořeny a jiné části rostliny vyschnou, přečtěte si zde ) ).

Postupné pokyny k léčbě: co dělat pro obnovení tkáňového turgoru?

Uvažujme, jak přesně vrátit turgor rostlinným tkáním, vylepšit listové desky a zachránit květinu.

Pokud se vytvořily pevné plaky a bubliny

Bubliny a pevné bílé volné plaky jsou signálem nesprávného odchodu. Ve většině případů phalaenopsis reaguje tímto způsobem na pokles teploty nebo na přebytek vlhkosti.Nepřetržitý povlak a lepivost na listové desce ukazuje chrastavu.Tento škůdce infikuje spodní část listu.

Rostlina může být zachráněna, pokud jsou provedeny následující akce:

 1. Ošetřenou listovou desku ošetřte tampónem k odstranění škůdců.
 2. Omyjte květ mýdlem a vodou.
 3. Po dokončení čištění zvyšte vlhkost v místnosti.

Kromě hmyzu v měřítku může zasažení phalaenopsis ovlivnit roztoč pavouka.

Abyste proti němu bojovali, musíte:

 1. Odstraňte veškerý hmyz z povrchu listové desky.
 2. Důkladně otřete parapet a opláchněte nádobu.
 3. Postříkejte rostlinu pomocí Fitovermu.
 4. Zvýšenívlhkost v místnosti po celou dobu rehabilitace.

Staly se lepkavými

K lepivosti na listové desce dochází po aktivitě strupovitosti. Někteří jednotlivci dosahují délky 2-3 mm.Jedná se o sací parazit, který se živí mízou rostliny a současně uvolňuje odpadní produkty, které blokují normální fotosyntézu.V důsledku toho se orchidej rychle vyčerpává a umírá.K ošetření musíte ručně odebrat všechny strupky pomocí vatového tamponu.Dospělí lze snadno odstranit měkkým zubním kartáčkem.

Začaly žloutnout a zmizet

Podobný proces nastává, když není dostatek vlhkosti.Kromě toho se doporučuje zkontrolovat, zda jsou v blízkosti phalaenopsis průvan.Od nich jsou kořeny a listy omrzliny a květ umírá.Je mnohem horší, pokud dojde k hnilobě (jak zachránit phalaenopsis, pokud jsou kořeny a jiné části hniloby rostliny popsány v samostatný článek ).V tomto případě kmen ztmavne a listy uschnou a zžloutnou.Květinu můžete uložit, pokud:

 1. Odstraňte ji ze země a zkontrolujte kořenový systém.
 2. Odstraňte z něj všechny kořeny, které mají tmavé tečky nebo neabsorbují vlhkost, když jsou ponořeny do vody (abyste zachránili phalaenopsis a vytvořili nové kořeny, přečtěte si zde ).
 3. Odstraňte zasažené listy.
 4. Zpracovávejte všechny části řezů aktivním uhlím.
 5. Umístěte rostlinu do karantény ve skleníku.

Vytvořené skvrny

Hnědá nebo žlutá, bílá nebočerné skvrny se objevují na orchideji kvůli nesprávné péči nebo kvůli nemoci. špinění listů a anthracnosa jsou plísňová onemocnění. Jejich příznaky se projevují ve formě četných lokálních lézí tmavě zbarvené listové destičky.Jsou spíš jako promáčknutí.Anthracnosa ovlivňuje phalaenopsis kvůli zvýšené vlhkosti.Dalším důvodem rozvoje patologie je stagnace vody v miskách mladých listů a růstový bod.

Pokud byla rostlina vážně zasažena, musí být odstraněna.Pokud není tolik postižených oblastí tolik, odřízněte je a místa řezů ošetřujte popelem.Je nezbytné změnit půdu v ​​květináči a sterilizovat samotnou nádobu.Po celou dobu rehabilitace bude muset být zařízení v karanténě.

Co je kontraindikováno?

Pro ošetření phalaenopsis se nedoporučuje ošetřovat rostlinu alkoholem, petrolejem a jinými hořlavými tekutinami, které květu způsobí velké poškození.Phalaenopsis často onemocní kvůli vadné péči o ně.Zkoumali jsme, proč listy zčervenávají a padají, proč se na nich tvoří plak a bubliny a co dělat v každém jednotlivém případě.Není třeba se vzdávat a rozčilovat se, protože včasnou detekovanou patologii lze vyléčit a rostlina se po nějaké době zotaví a dá ostatním její krásu.

Podobná videa:

Nabízíme vám sledovat video o chorobách listů orchidejí a o tom, jak je léčit: