Jaké listové choroby mají voňavé pelargónie?Možnosti řešení problémů

Geranium je nezraněná, krásná pokojová rostlina, která se cítí skvěle na otevřeném prostranství.Naše prababičky měly také ráda vonné listy a velké čepice růžové nebo červené barvy.Dříve nikdo nevěnoval pozornost chorobám této nádherné rostliny, protože stačí zasadit stonek a bude připravena nová nádherná kvetoucí rostlina.

Nyní však všichni pěstitelé květin, profesionálové i amatéři, aktivně diskutují o chorobách této nádherné rostliny.Proč se stane, že rostlina nemá listy nebo zčerná nebo spadne, jak pomoci květu, která začíná onemocnět?

Malé listy

Často se ukazuje, že po zimním „spánku“ začnou na pelargónech růst nové listy, ale jsou velmi malé a bledé - proč se to děje?

Proč k tomu dochází?

Pokud se obrátíme na zkušené pěstitele květin s otázkou - proč nové listy na pelargónech rostou mnohem menší ve srovnání s předchozími, je pravděpodobné, že odpověď bude následovat:pelargónie je třeba stříhat pravidelně, pouze aby rostlina neztratila svédekorativní vlastnosti.

Doporučení! Při pěstování pelargónie byste měli dodržovat známé pravidlo „zlatý průměr“ - zalévání a krmení by mělobýt aktuální.

Jak vyřešit problém?

 1. Prvním krokem je zjistit, zda květináč, ve kterém roste pelargónie, je pro ni malý - to je jeden z důvodů, proč se listy začaly zmenšovat.
 2. Je-li nádoba vybrána správně, je na dně dostatek drenáže, květ přijímá vlhkost včas, můžete zkusit změnit půdu.Geranium rychle roste a vyvíjí se a během kvetení tráví spoustu úsilí, a je pravděpodobné - půda v květináči je ochuzená.
 3. Dále je možné provést orovnávání listů - k zavlažování rostliny tekutými hnojivy.Je však třeba si uvědomit, že není možné překročit dávkování doporučené výrobcem vrchního obvazu - můžete spálit listy pelargónie a pak to bude ještě horší.
 4. Nejvhodnějším krmivem pro pelargónie je NPK 10-10-10.
 5. Nezapomeňte na kořenový dresink, který se provádí každé dva týdny.Pokud je list malý, musí být přidán kromě dusíku také fosforečnan a draslík.
 6. Je dobré zavést do půdy jód zředěný vodou.Vezměte 1 kapku na 1 litr.Poté naplňte roztok injekční stříkačkou s pěti kostkami a opatrně vstupujte do půdy co nejblíže ke stěnám květináče.Musíte být velmi opatrní, protože pokud se složení dostane ke kořenům, pak se mohou silně popálit.
 7. Pokud se po přesazení pelargónie začaly pěstovat malé listy, je možné, že během překládky rostliny byly kořeny poškozeny.V tomto případě musíte květinu zalévat „Kornevinem“ a přísně sledovat vlhkost půdy.

Rostlina má malou zelenou část

Geranium není rostlinarozmarný, ale i přes to může reagovat na nesprávnou péči.

Proč k tomu dochází?

Mnoho zahrádkářů s rozsáhlými zkušenostmi z první ruky vědí, žepelargónie nevyvolává atraktivní vzhled nejen z různých nemocí, ale také z nevhodného obsahu. ​​

Geranium je zvláště citlivý na nedostatek světla, takže pokud ho umístíte na stínované místo, bude přitahováno ke světlu.

Ukázalo se tedy, že stonky jsou natažené a na nich je jen velmi málo listů.Velmi často, takový jev, začínající pěstitelé květin pozorují v zimě.

Neměli byste však okamžitě poslat rostlinu do koše - květinu lze a musíte uložit.Stačí jen položit květináče na sluneční světlo, zatímco nejprve odříznete protáhlé výhonky do požadované výšky.

Kromě tohomusí být květina pravidelně střídána, aby byla hladká a svěží. Pokud i po těchto manipulacích rostlina přestane růst a přestane uvolňovat nové listy, musí být přijata opatření.

Co dělat?

Nejprve je rostlina pečlivě vyšetřena na přítomnost hmyzu a chorob.Pokud nebylo možné identifikovat jeden a druhý, pak je záležitost v obvazu a kyselosti půdy.Můžete udělat následující:

 1. Transplantujte rostlinu a změňte půdu. Toto by mělo být prováděno se zvláštní péčí, aby nedošlo k poškození kořenů rostliny, jinak bude zotavení trvat velmi dlouho.
 2. Provádějte konstantní krmení,navíc můžete použít nejen zakoupenékomplexy, ale i lidové léky.Například.Při přesazování používejte skořápky na drenáž.

Zelenina neroste na květu

Z čeho neroste?

Geranium má velmi příjemnou a specifickou vůni, přesto však některé hmyzy stále infikují rostliny.Na samém začátku infekce má květina zdravý vzhled, jednoduše se zastaví a listy rostou. Geranium nebude růst, pokud byl napaden mealybugy. Jsou velmi malé a mohou se hromadit na nejodlehlejších místech a živí se zelenou hmotou.

Všechny choroby a škůdci výrazně snižují proces fotosyntézy a v boji proti těmto onemocněním je nutné použít různá chemická složení.

Whitefly je dalším škůdcem, který se nebojí vůně pelargónie.Chcete-li zjistit, o jeho přítomnosti na rostlině je velmi jednoduchý - třást květ, pokud se objeví bílý prach, pak je čas přijmout opatření ( , proč se listy pelargónie zbarví ?).

Co dělat?

Je třeba určit příčinu - provádí se to zkoumáním rostliny. Pokud jsou paraziti nalezeni, vyplatí se používat insekticidy ošetřením rostliny podle pokynů , které jsou uvedeny na obalu léčiva.

Pokud rostlina nemá choroby, vyplatí se přezkoumat podmínky pro zachování květu - změnit půdu a květináče, aplikovat hnojiva a hnojiva, přesunout květináče na lehčí okenní parapet.

Klesají listy a květiny

Geranium potěší oko svými nádhernými květenstvími, ale najednouz nějakého důvodu začali padat spolu s listy.

Jaké jsou důvody?

Květinářství, které pěstuje pelargónie po dlouhou dobu, tvrdí, že abypřipravilo pelargónie na květ, musí vytvořit vhodné podmínky- mírnou teplotu a dostatečný počet užitečných stopových prvků.

Pokud není dostatek bóru, pupeny začnou uschnout, stále ještě v plenkách , proč pelargónie vadá a co by se mělo udělat, aby se ožila květina?).Opatření musí být přijata okamžitě, jinak rostlina zlikviduje vytvořené květenství, ale neuvolní nové.

V obchodě není vhodné hnojivo, připravte si jej - rozpusťte 1 gram kyseliny borité v litru vody a nastříkejte na pelargónie.

Pozor! Prohlédněte si nezveřejněné květenství, pokud jsou nalezeny malé díry, je rostlina ovlivněna housenkami listů, které vadnou uvnitř rostliny a začnou jí jíst.

V tomto případě jsou housenky sklizeny a rostlina je ošetřena bakteriálním postřikem - housenky umírají druhý den. Jakmile pelargónie položí nové pupeny, není možné jej přeskupit na jiné místo- může je spadnout.

Fotografie

Dále na fotografii můžete vidět příklady porážky pelargónie různými onemocněními.
Další choroby: příčiny a řešení

Problémy s chovem pelargónií vyplývají zejména z negramotné péče,nevylučují však chorobu květu způsobenou bakteriemi. Zčernalé listy a stopky by měly pěstitele varovat.

Příznaky choroby:

 • plačící skvrny na spodní části listu, zaoblené;
 • následně se skvrny změní na velké léze tmavě hnědé barvy;
 • pokud cítíte poškození, bude to těžké;
 • infekce se šíří velmi rychle, a proto stonek během několika dnů zčerná;
 • Kořeny jsou černé, ale bez známek hniloby.

Často zčernávání listů a stonků vede k smrti rostliny,stojí za zmínku, že takovou infekci nelze léčit, a je lepší zničit květinu spolu s půdou a dezinfikovat vyrovnávací nádobu.

Hlavními preventivními opatřeními pro tuto chorobu jsou dodržování hygienických norem.Všechny nástroje, které pracují se zařízením, musí být neustále dezinfikovány.

Kromě toho je vhodné sledovat vlhkost vzduchu v místnosti, kde se nachází pelargónie, a provádět větrání.Nezapomeňte vzít květinu na balkón v létě, bude to mít příznivý vliv na jeho zdraví.

Důležité! Jsou-li kořeny pelargónie zčernalé a horní část stonku je stále zelená, neprovádějte odřezky k transplantaci - jsou již infikovány a stále nekořeny.
Aby se zabránilo výskytu zkroucených, žlutých a červených listů a aby se zabránilo sušení pelargónií, je nutné dodržovat základníPravidla péče, kontrola zavlažovacího systému, nepřehánějte to použitím minerálních hnojiv.Je lepší chránit květinu před možnými zdravotními problémy předem, než hledat řešení později.

Požadavky na péči o pelargónie nejsou složité a zcela proveditelné.Při správné kultivaci vás pelargónie potěší nádhernými květenstvími po dlouhou dobu.