Jaké odrůdy petúnie lze pěstovat v květináčích?Výběr kapacity, fit a péče

Petúnie je oblíbená rostlina mezi pěstiteli květin v naší zemi, a to díky její kráse, hojnému dlouhodobému kvetení a nenáročnosti v péči.Ampelská petúnie, podobně jako vodopád květin, má zvláštní krásu.V tomto článku se budeme zabývat vlastnostmi pěstování a péče o tuto rostlinu a také se budeme zabývat otázkou výběru vhodného pěstitele.

Funkce rostlin

]

Slovo ampel je odvozeno od německé ampel - vázy .Všechny rostliny jsou charakterizovány dlouhými plíživými nebo kvetoucími výhonky.Ampelská petúnie má protáhlé výhonky vlastní těmto rostlinám až do 120 cm s elegantními květinovými zvonky, které jsou vhodné pro výsadbu do zavěšených květináčů nebo vysokých váz, krabic.Je také vhodný pro vytvoření květinové obálky.Jedna rostlina je schopna pokrýt rovnoměrným kobercem až do 2 m půdy.

Charakteristickým rysem ampulárních petúnií je to, že jeho stonky jsou namířeny směrem dolů, na rozdíl od kaskády, ve které výhonky nejprve dorůstají, poté dosáhnou určité délky a dorostou dolů.Jinak se takové petúnie liší od jiných druhů jen málo.

Barevná paleta ampelus petúnie je poměrně široká: všechny odstíny růžové, fialové, bílé, žluté a další.Velikost květů v různých odrůdách je takérůznorodé - od malých po velké, podobně jako hřebíček (je zde mnoho informací o všech odrůdách begonie zde ).

Existují také ampélové a semi-ampélové petúnie, které se liší délkou natáčení.

Je popsáno, jak se liší různé druhy petúnií od kaskádových odrůd zde.

Jak si vybrat závěsný kontejner?

Vyrovnávací nádoba je nádoba, do které je umístěn květináč , má větší dekorativní funkci a nádoba má utilitární funkci.Zpočátku měl vyrovnávací nádoba za cíl skrývat nepřipravené hliněné hrnce, aby místnosti nebo prostředí dala dekorativnost.Vyrovnávací nádoba tak plní funkci palety, ale rostliny se stále častěji vysazují přímo do vyrovnávací paměti bez použití hrnce.

Na moderním trhu jsou květináče prezentovány v široké škále materiálů, designu a barev.Tak jak si vybrat?Nejprve je třeba postupovat z praktického hlediska.Pokud mluvíme o ampelous petúnii, pak se pěstuje hlavně na verandách, altánech, balkonech, kolem domu, tj. Na otevřených plochách a místnostech.Proto je nutné zvolit materiál, který se nezhorší od deště, větru a slunce.V tomto případě jsou vhodné plasty, keramika a kov.

Pro amputované petúnie jsou nejvhodnější zavěšené sázecí stroje. Zde je několik populárních odrůd :

 1. Vyrovnávací nádoba na kovovém řetězci s vložkou cocovite.
 2. Hrnec vyrobený z plastu s imitací ratanu.
 3. Jednoduchý plastový květináč.
 4. Secí stroj s držákem nabalkony a živé ploty.

Mezi výhody zavěšených květináčů patří následující charakteristiky :

 • šetří vodorovné mezery;
 • lze umístit tam, kde není podpora;
 • ​​
 • vysoká mobilita, například při zmrazení, lze snadno přivést do teplé místnosti.

Nástěnné vázy, které mohou dokonale zdobit stěny vašeho altánu nebo terasy, se podobají také svým vlastnostem.

Zajímavý pohled na květináči je ve formě venkovní vázy, ve které ampelousní rostliny sestoupí k vodopádu až k zemi.Taková váza může být vyrobena z plastu a keramiky.

Můžete si postavit vysokou vázu z několika velkých, více plochých váz, pokud si dáte jednu na druhou, pak na vaší zahradě bude jakási fontána květin.

Ve zbytku by se zahradníkměl při výběru květináče zaměřit na své vkusové preference a obecný styl domu , aby květináče byly kombinovány mezi sebou as okolím, pak květiny ozdobí prostor a budou vypadat harmonicky.

Fotografie

Dále najdete fotografie petúnií v květináčích, včetně těch, které se nacházejí kolem domu:
)

Jaké odrůdy jsou nejlépe zasazeny?

Do květináčů může být vysazena jakákoli paleta petúnií , ale nejvhodnější jsou tyto odrůdy ampulu a semifonové petúnie:

Surfinia

Obzvláště milovaní ruskými pěstiteli květin.Různé barvy, odolnost vůči přírodním jevům, nádhera kvetení, rychlevegetace.

Catherine

Hybridní odrůda (zde byla popsána odrůda hybridních odrůd petúnie ).Délka stonku až 80 cm Květy nasycených barev: světle růžová nebo růžovo-červená se žilkami.Průměr květu je 6–7 cm, bujně kvete.

Průzkumník

Odrůda má velmi dlouhé robustní stonky až do 150 cm .Rostlina je velmi otužilá.Květy jsou velké, voskové.Barvy květů této odrůdy se mohou velmi lišit.

Černý samet

Poměrně nová odrůda ampelus petúnie.Pupeny jsou velké až 8 cm, sametově krásné černé.

Easy Wave Red

Délka stonku přibližně 1 m.Rostliny odrůdy mají jasně červené středně velké květy .Charakteristické je také husté kvetení.

Masha

Délka stonku 70–80 cm. Malé květy jsou podobné trychtýři 3-5 cm, husté kvetení, růžové se nažloutlým středem.

Wonderwave nebo Fortunia

Je to také velmi populární odrůda v naší zemi.Délka výhonků je od 1 do 1,5 metru.Průměr květu je 5–7 cm, květiny mohou mít různou barvu.

Sněhová královna

Délka stonku až 80 cm.Odrůda s charakteristickými krásnými bílými květy .Květiny rostou velmi hustě.

Pokyny: jak pěstovat?

Petúnie se pěstují pro sazenice od února do března, což zajišťuje kvetení po celé léto.Aby rostlina získala sílu, musí být ponořena.

Zdravé sazenice mohou být transplantovány přímo do květináčůpřed přenosem na čerstvý vzduch nebo transplantací, jakmile je zřejmé, že kořenový systém rostliny není dost místa.Petunii lze vyjmout na ulici poté, co hrozba jarního mrazu pominula.

Je-li nádoba používána k zamýšlenému účelu, tj. Jako dekorativní podnos, pak není problém při opětovném výsadbě rostliny, stačí ji vložit do vhodné velikosti květináče.

Pokud zaléváme půdu přímo do květináčů, pak je v tomto případě nutné provést na dně odvodňovací otvory , které tam obvykle nejsou, takže přes tyto otvory protéká nadbytečná vlhkost.Toto opatření zabrání rozkladu kořenů.

Pokyny pro přesazení petúnie do květináčů:

 1. Vyberte si květináč s dostatečně velkým průměrem, aby rostlina měla prostor pro růst.
 2. Příprava a dezinfekce půdy.Petúnie miluje neutrální nebo mírně kyselou půdu s vysokým obsahem písku.Můžete si koupit hotovou směs.Můžete dezinfikovat zahřátím v mikrovlnné troubě, zalévání manganistanem draselným nebo jít s jinými speciálními sloučeninami.
 3. Na dno nalijte drenážní směs: perlit, kokosové vločky atd. Na dno beraneme půdou.
 4. Hrnec (nádobu) otočte vlhkými sazenicemi, abyste nepoškodili kořeny.
 5. Umístěte rostlinu do květináče, vyplňte dutiny půdou a zkomprimujte.
 6. Zalévejte rostlinu.
Poprvé po výsadbě je lepší chránit květiny před přímým slunečním zářením.

Doporučujeme sledovat video o tom, jak jej správně vyrobitvýsadba petúnie v květináčích:

Kolik lze umístit?

Ampelská petúnie se vyznačuje rychlým růstem a bujným kvetením, takže v jednom vyrovnávacím květináči nejsou vysazeny více než dvě rostliny.Někdy můžete výsadbou několika druhů vhodné barvy do jednoho kontejneru vytvořit neobvyklé květinové aranžmá.

Petúnie mohou být nejen ampely.Doporučujeme, abyste se také seznámili s trpasličími, nízko rostoucími a vegetativními odrůdami.

Péče

 • Umístění .Petúnie se nachází na jižní slunné straně, protože rostlina miluje slunce.
 • Zalévání .Petúnie je hygrofilní, ale docela dobře snáší suchá období.Známkou toho, že je třeba zalévat, je sušení ornice, pokud není rozprostřena na prstech, jakož i vadnutí květů.Ve zvláště horkých dnech je možné zavlažování 2krát denně, zbytek času - jednou denně.

  Aby rostliny příliš nezalévali, přidávají někteří zahradníci hydrogelní kuličky nebo kuličky z dětských plenek do půdy, které drží tekutinu a podle potřeby ji rostlině dodávají.

 • Krmení .1-2 týdny po transplantaci může být rostlina nakrmena.V období, kdy se tvoří zelená hmota petúnie, potřebuje hnojiva obsahující dusík k posílení výhonků a stimulaci růstu.
  Po objevení prvních pupenů by mělo být zahájeno hnojení fosforem a draslíkem, vyjma těch obsahujících dusík.Také proAby se zabránilo žloutnutí listů, měla by se používat hnojiva na bázi železa.Vrchní obvaz by měl být prováděn nejméně jednou za 2 týdny.
 • Ořezávání .Některé odrůdy také vyžadují prořezávání, aby vytvořily čistý vzhled rostliny.K udržení dekorativnosti je také třeba odstranit zvadlé květiny a zažloutlé listy.
 • Transplantace .Petúnie někdy přeroste velikost jeho květináče, což ovlivňuje zdraví a vzhled rostliny.V tomto případě rostlina potřebuje transplantaci do větší nádoby.

Obecně platí, že mnoho lidí miluje Petúnii za svou nenáročnost a bude vyhovovat i začínajícím pěstitelům.Není divu, že se aktivně používá při navrhování veřejných prostranství, náměstí, nádvoří atd.

Ampel petúnie je krásná a nenáročný závod a bude ozdobou vaší zahrady, nádvoří nebo balkonu.Při správné péči a výběru vhodného květináče vás potěší bujným kvetením až do samotného mrazu.