Jakou péči potřebuje Phalaenopsis doma po nakupování?

Mnoho, když uvidí orchidej kvetoucí v obchodě, si ji chce koupit.Ale ne každý ví, jak se o ni starat, jaké podnebí rostlina miluje a co musí udělat celá řada prací, než se phalaenopsis konečně zakoření v bytě.

Pojďme mluvit o nuancích výběru zdravé rostliny, o tom, jak se o ni správně starat ihned po zakoupení a co dělat, aby rostlina potěšila oko rychlým kvetením.

Rozdíly v obsahudoma a v květinářství

Podmínky pro uchovávání květin v obchodech a doma po zakoupení se výrazně liší.Cílem prodejce je prodat rostliny, čím dříve, tím lépe.

Květiny by měly být krásného vzhledu bez sušených listů .Nejlepší je, když phalaenopsis kvetou, takže kupující rychle věnuje pozornost rostlině.

Za tímto účelem se v obchodech používají některé triky:

 • používají zvýšený obvaz;
 • hojné zalévání;
 • Sphagnum.

Klam je, když se do rostliny vstřikuje barvivo a místo bílých květůvypadají jasně modré, což v přírodě není.

Aby se zjistil stav kořenů phalaenopsis, musí být zakoupen v květináči z průhledného plastu.

O tom, jak vybrat ten pravý hrnec pro phalaenopsis, si přečtěte zde.

Orchideje v obchodě mají také omezený přístup ke slunečnímu záření.Prodejci používají fytolampy.Ale nezbytná teplota a vlhkost v květinářství podporují.Doma musí být vytvořeny ideální podmínky, které vyžadují čas.

Jaká je doba adaptace a jak to jde?

Změna mikroklimatu obchodu na klima v domě pro orchideje je velmi důležitá.Květ reaguje i na malé změny vlhkosti, teploty, osvětlení. Přizpůsobení se změně bude trvat nějakou dobu .Toto je období adaptace.

Během přizpůsobení pupeny a květy padají, listy stagnují, zbarvují dožloutlé a suché.Ve skutečnosti byste se neměli bát.U orchidejí je to obvyklý průběh přizpůsobení se novému klimatu.

Aby se zařízení lépe přizpůsobilo, musí být nastaveno samostatně , aby se vytvořila „karanténní zóna“.Pomůže také zabránit kontaminaci jiných domácích rostlin.V takové karanténě by měla být phalaenopsis uchována po dobu tří týdnů.

Co by se mělo udělat první a co by se nemělo dělat?

Krok za krokem, jak postupovat, pokud si koupíte orchidej v obchodě a přinesete ji domů:

 1. Prvním krokemje prozkoumat phalaenopsis na přítomnost jakéhokoli hmyzu a chorob.Poté, co byla objevena nemoc, léčba nezačne okamžitě, ale počkejte dva týdny, než se květina přizpůsobí a po změně šatny zlepší.
 2. Zkontrolujte kůru, která je zakrytá v květináči. Mělo by být bez bílého plaku, který je jedovatý vůči phalaenopsis.Kůra s takovým povlakem by měla být odstraněna a přidána nová.
 3. Zkontrolujte, zda nádoba neobsahuje drenážní otvory. Měly by být umístěny nejen podél dna, ale také po stranách hrnce.Pokud neexistují žádné díry, musí být provedeny samostatně, hlavní věcí v tomto procesu není poškození kořenů orchideje.

Pro získanou phalaenopsis je nezbytné přidělit místo, z něhož nelze květ později odstranit.

 1. Není nutné okamžitě hojně zalévat vodu v květináči v orchideji zakoupené v obchodě nebo ji krmit.Zavlažování by se nemělo provádět více než 1krát týdně a v době adaptace rostlin by mělo být zcela vyloučeno použití obvazů a stimulátorů.
 2. Není třeba odstraňovat zvadlé a žluté listy.Během adaptace mohou ožít nebo sami odpadnout z rostliny.Slábnoucí listy dávají rostlině energii, kterou opravdu potřebuje.

Doporučujeme sledovat video o tom, co dalšího je třeba udělat po zakoupení phalaenopsis:

Musím se transplantovat do jiné nádoby a kdy je to nutné?

Tato otázka je zajímavá pro mnoho zahradníků.Obecně , zatímco se rostlina zotavuje po přemístění, nedoporučuje se ji transplantovat .Musíte mu dát silnějšího.

V některých případech však transplantace pokojové květiny po nakupovánínutné:

 • půda se rozloží v zakoupené nádobě a po zavlažování dlouho nevyschne - více než týden (zde můžete zjistit, jaká by měla být půda pro pěstování orchidejí Phalaenopsis );
 • jsou ovlivněny kořeny phalaenopsis, jsou na nich černé skvrny nebo kořenový systém je zcela suchý;
 • listy rostliny zbarvují žlutě, ale ne kvůli přirozenému procesu umírání.
Nejlepší čas na nákup a transplantaci orchideje je jaro.

Více o tom, kdy je nejlepší transplantovat orchidej Phalaenopsis doma, jsme v popsali samostatný článek.

Postupná výuka: jak transplantovat?

Před výsadbou je třeba připravit:

 • řezný nástroj předem ošetřený alkoholem;
 • půda;
 • mech sphagnum;
 • nádoba promytá sodou;
 • malá hůlka, která tlačí půdu mezi kořeny;
 • se rozumí zpracování plátků (brilantní zelená, drcené uhlí, skořice);
 • expandovaná hlína;
 • Epin a Fitosporin-M;
 • bavlněné pupeny;
 • hole a stopky.

Akce:

 1. Připravte si řešení, které posiluje imunitu rostliny, aby do ní namočila orchidej.K tomu je zapotřebí 1/5 lžičky Fitosporinu-M, zředěného malým množstvím teplé vody.Přidá se voda, aby se vytvořily dva litry roztoku.Přidejte Epin (10 kapek).
 2. Vezměte orchidej do dlaně na základně a otočte hrnec vzhůru nohama.Pokud kořenový systém nevyjde, musí být kapacita snížena.
 3. Vymažte kořenový systémstará půda.Kořeny phalaenopsis jsou křehké, musíte je pečlivě vyčistit.
 4. Prohlédněte si květinu.Poškozené, sušené listy a kořeny je třeba oříznout.Zdravé kořeny orchidejí musí být pružné, čisté, zelené nebo šedozelené barvy.
 5. Namočte kořenový systém květiny po dobu 40 minut v předem připraveném roztoku Fitosporin-M.Upravené kořeny ošetřte antiseptikem.Vystavte kořeny po dobu tří až čtyř hodin sušení.
 6. Sada tyčinek pro každý stopku rostliny.
 7. Umístěte drenáž na dno nádoby pro výsadbu.Umístěte závod do středu.Zakryjte kořeny půdou.Nejprve je lepší přidat trochu starý a pak přidat čerstvý substrát.
 8. Opatrně kladivo v prázdném prostoru mezi kořeny kůry.K tomu potřepejte potem.Horní kořeny lze nechat odkryté.Položte mech na zem.
 9. Umístěte orchidej na určené místo na 10 dní.Teplota by neměla přesáhnout + 22 stupňů.Zalévání rostliny ihned po transplantaci není nutné.
 10. Pokud jsou akce prováděny správně, pak orchidej získá sílu a potěší kvetení.Pokud rostlina začne vadnout, pak musíte věnovat pozornost mikroklimatu a zjistit, zda je v osách listů voda.

  Nabízíme vám sledovat video o transplantaci phalaenopsis :

  Jak se starat o pokojovou květinu zakoupenou v obchodě?

  Poté, co je rostlina získána a přinesena domů, nestačí ji nikde umístit. Orchidej potřebuje správnou péči a vytvořeníjejí obvyklá mikroklima.

  Doporučujeme sledovat video o péči o zakoupenou phalaenopsis:

  Výběr umístění

 • Phalaenopsis lze stejně jako jiné květiny umístit.na parapety nebo speciální podpěry.Nejvhodnější jsou okna na východní straně.
 • Orchideje nemají rádi přímé sluneční světlo.Může dokonale rozkvétat v zadní části místnosti, ale denní světlo by mělo být nejméně 12 hodin. Pokud jsou okna umístěna na jižní straně, pak v létě musíte pro rostlinu vytvořit umělý stín.V zimě se při krátkém denním světle používají fytolampy.
 • Hrnec se musí pravidelně střídat, aby orchidej neklesla na jednu stranu.

Vytváření podmínek pro pěstování

Phalaenopsis potřebuje vlhký vzduch .V bytě, zejména v zimě, je vzduch velmi suchý.Proto je nutné používat zvlhčovače vzduchu.Mohou být zakoupeny nebo doma.Miska s vodou je ideální, ve které musíte vyplnit expandovanou hlínu nebo oblázky.Na kameny položte květináč.

Orchideje lze stříkat pouze v malém množství a pouze před večeří.Je důležité zajistit, aby v osách listů nezůstala žádná voda, v opačném případě bude květ hnit.V horké sezóně, vedle orchideje, musíte dát nádobu naplněnou vodou.

Místnost musí být pravidelně větraná, ale tak, aby samotná rostlina nebyla v průvanu.Nejlepší teplotní rozsah pro orchidej je od + 24 do + 29 stupňů v létě a od + 17 do + 25 stupňů v zimě. Phalaenopsis nemá výraznou dobu odpočinku .DoChcete-li stimulovat tvorbu ledvin, musíte snížit teplotu na + 17. Udržujte v ní rostlinu po dobu 2-2,5 týdnů, dokud se nezačnou tvořit pupeny.

Dočasné (1-3 dny) snížení teploty na + 11 nebo + 15 stupňů není pro orchidej fatální, ale je lepší zajistit, aby k tomu nedošlo.Pokud se chlazení přeruší, rostlina onemocní nebo úplně zemře.

Prohlídka rostliny a stanovení jejích potřeb

Stává se, že akce byly provedeny správně a orchidej přestala růst a oslabovala.To může být způsobeno hojným zavlažováním v obchodě. Listy vyblednutí a sušení nejsou vždy známkou nedostatku vlhkosti .

Pokud je phalaenopsis předsušený, může být po prvním zalévání obnoven.Pokud však bude zatopena, bude obtížné zachránit rostlinu.Při přetékání je nutné zastavit zalévání a transplantaci orchideje.

Je-li v rostlině přítomen červ nebo spider roztoč, musí být ošetřeno původcem určeným pro jeden nebo jiný druh škůdce.

První zalévání

Po akvizici se zařízení nezalévá , ale dostává se do procesu adaptace.

 1. Před zavlažováním zkontrolujte kořenový systém a půdu.
 2. Ze substrátu musí být odstraněny všechny látky spotřebovávající vlhkost (mech).

Pro zavlažování musí být voda čistá, procházející filtrema teplá.Je lepší zalévat ráno, aby rostlina zaschla až do večera.Dobrým způsobem zalévání je, když se nádoba na phalaenopsis umístí na 2-3 hodiny do nádrže naplněné vodou.Kůra a kořeny absorbují právorychlost vody pro rostlinu.

Phalaenopsis má rád mírné zalévání.Mohou tolerovat krátkodobá suchá období.Ale ostře reagují na zavlažování bez režimu.Pro vytvoření zavlažovacího režimu je nutné vzít v úvahu teplotu a vlhkost v místnosti, v jakém ročním období a také ve stavu rostliny.

Další akce

Obvykle orchidej přinesená z obchodu již nabrala barvu nebo se blíží květu. Během květu by měla být phalaenopsis chráněna před jasným světlema zavlažována s frekvencí jednou za 3-4 dny.

Po odkvětu rostliny se šipka odřízne.Nádoba je odkrytá, zavlažování je sníženo. Hnojiva orchidejí se provádí na jaře.

Možné problémy

V důsledku změny podmínek se mohou u orchidejí úložiště vyskytnout následující problémy:

 • Rostlina je sušena , kořenový systém je barevný stříbrný.Taková rostlina potřebuje zalévat.
 • Suchá půda v květináči , kůra je špatně navlhčena.To může být způsobeno porušením způsobu výroby substrátu.Je nutné změnit půdu.
 • Černé a měkké kořenyphalaenopsis.Svědčí o pravidelném přeplňování půdy.Kůra nevyschne, kořenům chybí kyslík a začnou umírat.Potřeba transplantace rostliny.
 • Hmyzí škůdci jsou často přítomni v substrátu a na samotných orchidejích.Mohou ovlivnit nejen vnější část rostliny, ale také její kořenový systém.V tomto případě je rostlina ošetřena nezbytnýmdrogy.
Péče o orchideje doma není takový problém.Pokud se k této záležitosti přistupujete správně, můžete dokonce propagovat tyto rostliny milující teplo doma i celé záhony.K tomu je však nutné vědět, jak pěstovat, oddělit a zasadit dítě orchideje.

Phalaenopsis je nejlepším dárkem pro zahrádkáře, je však svým vlastním charakterem náladový.Pokud se naučíte pravidla péče o orchideje, můžete doma sbírat mnoho druhů rostlin, včetně vzácných exemplářů.A pak obdivovat, jak nádherně kvetou.