Jaký druh onemocnění je zánět strumy u ptáka a jak se s ním léčit?

Goiter je důležitou součástí trávicího systému jakékoli drůbeže.To je v tom, že jídlo je zpožděno, takže později vstoupí do žaludečního žaludku kuře.

Pokud struma nepracuje správně, začne trpět celý trávicí systém ptáka a jeho celkový stav.

Goiterův zánět je onemocnění, které se v tomto orgánu vyskytuje v důsledku stagnace krmiva.Postupně začíná hnit, což rychle vede k dysbióze a zánětu tohoto orgánu.

Obecně není toto onemocnění nebezpečné, ale ve zvláště zanedbávaných případech může způsobit smrt některých oslabených ptáků, protože krmivo obvykle nevstoupí do trávicího systému kuře.

Co je to zánět strumy ptáků?

Všechna plemena kuřat jsou na tuto chorobu náchylná, pokud jsou chována ve špatných podmínkách a dostávají nadměrné množství krmiva, které postrádá určité užitečné stopové prvky a vitamíny.

Kromě toho mohou ve stádě onemocnět pouze někteří ptáci a zbytek zůstane zcela zdravý.

Tato nákaza byla zemědělcům známa, protože slepice se začaly chovat ve velkém počtu na zvláštních farmách.

Stává se, že krmí částice nebo velké suché stonkyuvíznou v strumě, což způsobuje zánět nebo zablokování, které se projevuje stejnými příznaky.

Nejprve zánět strumy není nebezpečný pro zdravé a dospělé ptáky .Na samém začátku choroby může i obyčejný farmář pomoci ptákovi bez veterinárního vzdělání.

Riziko pro život ptáka se však zvyšuje, protože nedostává požadované množství potravy.Z tohoto důvodu je její tělo vyčerpáno, což může nakonec vést k smrti.

Naštěstí tato nemoc není nakažlivá a objevuje se pouze u některých kuřat ve stádě, takže je dostatečné, aby chovatel drůbeže pravidelně prováděl inspekce hospodářských zvířat, aby včas identifikoval postižené osoby.

Příčiny choroby

U ptáků se může vyskytnout zánět strumy z několika běžných důvodů. Za prvémůže být struma zapálena kvůli špinavé vodě v nápojích.

Pokud se v nich voda dlouho nezmění, postupně se do ní začnou vlévat řasy a patogeny, což samo o sobě může způsobit zánět a další nepříjemná onemocnění.Pravidelné výměny vody mohou tomuto onemocnění zabránit.

Za druhése podvyživení ptáci stávají příčinou bolestivé strumy.Zkažené krmivo obsahující velké prvky může ucpat strumu, kde se mikroorganismy rychle množí.Jejich metabolické produkty nejčastěji způsobují zánět.

Také stav strumy může být příliš ovlivněnpřestávky mezi krmením.Příliš hladová kuřata začínají horlivě klovat jídlo a ucpávat strunu.Kvůli přeplněnosti obilím bobtná a přestává jej dále pronikat do žaludku.

Nedostatek vitaminu A se někdy stává příčinou zánětlivého strumy, který musí být vždy přítomen v krmivech pro zvířata.Pokud to nestačí, musí být přidáno uměle.

Průběh a symptomy

Ihned po nástupu zánětu se kuře přestává sbírat, postupně ztrácí zájem o jídlo a snaží se jíst.Zároveň odmítá pít.

Chování nemocného ptáka se také zcela mění.Snaží se držet dál od celého stáda.

Většinu času leží na jednom místě nebo se pohybuje pomalu.Nemocná nosnice nesedí v zemi a během chůze nehledá potravu.

Abyste se ujistili, že je pták nemocný, můžete si ho vyzvednout v náručí. Okamžitě budete cítit špatný dech .Samotná struma se výrazně zvyšuje a když se cítí, připomíná balón s tekutinou.

V důsledku neustálého odmítání jídla a vody kuře začíná zhubnout, ztrácí sílu a postupně se vyčerpává.Právě tyto příznaky nejčastěji způsobují smrt ptáka.Zánět sám o sobě nikdy nevede k fatálnímu výsledku.

Bohužel je vyčerpání velmi obtížné pozorovat, protože svaly slepic jsou skryty pod hustým peřím.Když si farmáři začnou všimnout, že jejich pták je nemocný, je příliš pozdě a kuře je praktickynemožné zachránit.

Krásný vzhled, dobré snášení vajec, chutné maso a nenáročnost - to jsou kuřata Legbar.

Vyvarujte se ochrnutí kuřat!Naučte se, jak této nemoci předcházet a léčit ji až zde !

Diagnostika

Diagnóza zánětu strumy se provádí po prohlídce ptáka.Během studie nemocného kuře je detekován špatný dech.

Při pohmatu strumy se zdá, že je přeplněný a připomíná malý míček ve tvaru.Sleduje se také chování ptáků.Zaznamenal její pomalý pohyb kolem dvora, neochota jíst.

Někdy se odebere vzorek potravy, aby se určila přesná příčina zánětu strumy .V laboratorních podmínkách se tedy stanoví stupeň čerstvosti a přítomnost patogenů.

Krmivo je také vždy kontrolováno na přítomnost vitaminu A. Pokud je zaznamenán nedostatek, je u nemocného ptáka diagnostikována zánět strumy.

Léčba

K léčbě zánětu strumy je nezbytné pomoci strunám bez kuřat ze zbytků potravin alespoň dvakrát denně.

Za tímto účelem vezmou ptáka do náručí a pevně přitlačí křídla k tělu.Struma je tápána pravou rukou a poté je jemně masírována směrem k hlavě.

V tomto případě by měl být pták držen téměř vertikálně vzhůru nohama, aby obsah strumy vycházel dobře.Během několika sekund se zcela vyprázdní.

Po vyprázdnění strumy v zobáku kuřetemělo by být podáno antibiotikum .Pro tyto účely se používá velká stříkačka bez hraní.Veterináři zpravidla předepisují Baytril, který se injikuje do krku kuře 2krát denně po dobu jednoho týdne.Při podávání antibiotika musíte mít na paměti, že musí jasně spadnout do ptačího krku, nikoli do dýchacích cest.

Několik hodin po užití antibiotika by mělo být kuřecím masům podáno několik injekčních stříkaček pro bio jogurt.To pomůže játra ptáka vyrovnat se s velkými dávkami léku a nezklamat.Jogurt také pomáhá obnovit normální mikroflóru u strumy u ptáků.

Během léčby by nemocný pták neměl dostávat obvyklou potravu .Měla by se krmit měkčí jídla: bramborová kaše, sekaná kaše, sekaná vařená vejce.Výsledné jídlo lze dodatečně navlhčit v jogurtu a rostlinném oleji.

Pták by měl během této léčby dodržovat tuto stravu, dokud nebudou obnoveny funkce goiterů.Nezapomeňte, že během léčby by měl mít pták volný přístup k čisté vodě.

Prevence

Je nejlepší chovat slepice v kuřecím koši s malým dvorem pro chůzi.

Na zemi najdou ptáci malé kameny, které pomohou tlačit jídlo z strumy do žaludku.Při chovu kuřat v uzavřeném kuřecím koši je třeba jako potravu přidat drcený štěrk a skořápku.

Surový jablečný ocet lze přidat do pitné vody pro ptáky .Pomáhá udržovat zdravou mikroflóru v strumě, což zabraňujevýskyt zánětu.Stačí přidat 1 lžičku octu do 1 litru vody.

Kuřata by neměla dostávat trávu s dlouhými stonky, protože mohou způsobit ucpání strumy.Pokud je tráva příliš dlouhá, musí se sekat a smíchat se zbytky těstovin, chleba a rýže.Sacharidové jídlo zlepšuje trávení a tlačí další strouhanku do žaludku.

Závěr

Nesprávná strava a chov kuřat dříve či později ovlivňují jejich zdraví.

Pták samozřejmě nebude schopen zemřít na zánět, ale jeho chuť k jídlu a produkce vajec se sníží, což bude mít přímý dopad na příjem drůbeží farmy.Z tohoto důvodu je nutné pravidelně kontrolovat hospodářská zvířata a sledovat kvalitu krmiva, které ptáci dostávají.