Jatropha - kvetoucí „Buddhovo břicho“

Velmi neobvyklé rostliny se často vyskytují ve sbírkách pěstitelů květin.Je o ně pečováno, je o ně pečováno a jsou na ně pyšní.K takovým exotickým představitelům flóry patří Jatropha.

Popis

Jatropha je vytrvalá rostlina. Patří do rodiny Euphorbiaceae.Rod Jatropha zahrnuje více než 150 druhů, které jsou zastoupeny bylinami, keři, malými stromy, mohou být vždyzelené a listnaté, malé a vyšší, liší se tvarem listů a barvou koruna.Stejně jako ostatní zástupci euphorbiaceae však v tkáních obsahují mléčnou tekutinu, která je toxická ve svém chemickém složení.

V přírodě roste Jatropha hlavně ve Střední Americe.Některé jeho druhy se však vyskytují v Severní Americe, Africe a Indii.V naší zemise nachází ve sklenících, botanických zahradách nebo v bytech květinářství.

Jatropha je hlavně původní podobou kmene.Od kořene, u základny, je široký a zužuje se směrem vzhůru.Tímto způsobem připomíná tvar láhve.V zahuštěné části rostlina, která je v přírodním prostředí dobře známa s podmínkami skalních pouští, akumuluje přívod vody.Je to podobné sukulentům.

Listy různých druhů jatrophyse liší tvarem, barvou a vzhledem. Jsou dost velké, jejichdlouhé řapíky končí ve středu listu.S příchodem chladného období a začátkem spícího období doma odpadly listy.S nástupem tepla opět rostou.

Jatropha kvete od časného jara. Květiny malé velikosti, různých tvarů, se sbírají v deštníkových květenstvích nebo rostou samy.Stopky se objevují dříve, než listy začnou růst po zimním úpadku.Ale za příznivých podmínek mohou keře kvetnout po celý rok.

Druhy jatrofů

Jatropha Gouty (PODAGRICA)


Jatropha Gouty - vysoký keř ) asi 50 cm .Toto je nejčastěji pěstovaný indoor druh Jatropha.Kmen tvaru láhve je pokryt porosty.

Listy rostliny se v mladém věku podobají javoru, tmavozelenému tvaru.V průběhu času se jejich spodní povrch rozjasní a je mírně potažen vrstvou.

Na podzim padají listy z jatrophaské kozy. Kmen zůstává po celou zimu nahý.V březnu nejprve, na jeho vrcholu, rostou dlouhé stopky s pupeny a pak rostou jasně červené květy.Pak začnou klouzat listy.

Rostlina je jedovatá.

Jatropha je lidově nazýván „Buddhovo břicho“.

Jatropha Kurkas (CURCAS)

Vytrvalý keřdorůstající do 5 m .Listy Kurky jsou oválného tvaru se špičatým koncem.Ve velikosti mohou býtmalé - 6 cm - a velké - až 40 cm.Barva - světle zelená.

​​

Květy rostliny jsou žluté barvy .Ženy se shromažďují v květenstvích a pánskýchsvobodný.Po rozkvětu se plody tvoří ve formě trojboké ořechy se semeny uvnitř.

Všechny části keře jsou jedovaté, nej toxičtější jsou semena.Obsahují složku curcinu, což je silný jed.V důsledku otravy začíná dehydratace, smrt nastává v důsledku srdečního selhání.

Druhé jméno Jatropha Kurcas je „Barbados Walnut“.

Jatropha Whole Extreme (INTEGERRIMA)

Jatropha Whole Extreme je stálezelený krátký stromvysoký až 4 metry. Listy jsou oválné, variabilní.Květy jsou malé, s pěti okvětními lístky, shromážděné v střapcích.

V zimě, kdy teplota klesá, mohou listí klesnout.Při dobré péči av příznivém prostředí je možné celoroční kvetení.

Rostlina je jedovatá.

Jatropha disissicated Multifida (větvená) (MULTIFIDA)


Keř vysoký až 2 metry.Listy jsou velké, rozdělené na 8-10 částí.K dispozici jsou listy s 12 díly.

Barva je tmavě zelená se stříbrným nádechem.

Květy jsou červené, tvoří komplexní květenství deštníků.

Rostlina je jedovatá.

Domácí péče o jatrophu

Jatropha je považována za rostlinu , která se velmi snadno ošetřuje.

Je odolný vůči suchu, zřídka je vystaven různým chorobám a útokům škůdců.

Místo, kde roste Jatropha, by mělo být dobře osvětlené a teplé

Půda pro výsadbu by měla být volná, s možností dobré cirkulace vzduchu.Je třeba zamíchatstejná množství listové a trávníkové půdy, rašeliny a hrubého písku.Přidejte malé kameny, jemný štěrk nebo rozdrcenou cihlu. V hrnci musí být přítomna dobrá drenáž.

Jatropha je transplantovánkaždé 1-2 roky do hrnce s větší kapacitou. To se nejlépe provádí na jaře nebo v létě.V chladném období nebude tento postup tolerovat.Před výsadbou nebo výsadbou keře je třeba připravit hrnec vhodné velikosti, na jehož dno by se měl nalévat dobrý drenáž.Poté přeneste rostlinu s kusem země a přidejte připravenou půdu.Dotáhněte je mírně nahoře.Půda v květináči může být mírně napojena nebo postřikována.Nezapomeňte, že Jatropha je jedovatý, takže veškerá práce s ním musí být prováděna rukavicemi.

Osvětlení Jatrophy by mělo být jasné.Jeho nedostatek může ovlivnit jeho dekorativnost: listy a okvětní lístky květin mohou vyblednout a ztratit svůj vzhled.

Nejlepší je chránit rostlinu před přímým slunečním zářením, aby nedošlo k tepelnému popálení na povrchových částech.

Teplota v místnosti s Jatrophou musí být udržována poměrně vysoká- 20-25 stupňů .Během odpočinku, od října do března, to může být trochu chladnější - 10-15 stupňů.Nižší teploty mohou rostliny zabíjet.

Vlhkostpro Jatrophu by měla být střední. Za teplého počasí můžete stříkat listy keřů každé tři týdny nebo je otřít vlhkým hadříkem.

Během vegetačního období, od března do září, rostlina potřebujehnojení ve formě hnojiv obsahujících hořčík, vápník a síru.To pomůže Jatrophovi s růstem listů a během tvorby květů a kvetení.

Zalévání Jatroph by mělo být umírněné. Netoleruje jak nadbytek, tak nedostatek vlhkosti.

V létě lze během kvetení zalévat každý týden, na podzim je to dostačující 1krát během měsíce a v zimě po pádu listů lze zavlažování zastavit před růstem rostliny.

Jatropha množená semeny nebo řízky

Semena se po kvetení keřů tvoří v plodech.Musí být zasazeny do hloubky asi 5 cm v půdě skládající se z trávníkové půdy, listové půdy a rašeliny, nebo použít hotovou půdní směs pro pokojové rostliny.Při výsevu semen se půda zhutňuje jen nepatrně.Semena jatrophy mají velmi hustou skořápku, proto musí být před výsadbou namočena.Nádoba se zasazenými semeny musí být uzavřena sklem nebo polyethylenem, aby se dosáhlo požadované teploty, asi 25 stupňů.Semena jatrophy můžete zasadit přímo do květináčů.

Jsou-li vypěstovány řízky, musí být odříznuty od stonku ostrým nástrojem, několik dní, aby se místo řezu vysušilo, a umístěny do vody nebo vlhké půdy.Do měsíce by měl stonek zakořenit.Zasazte kořenovou rostlinu do květináče.

Jatropha je jedovatá rostlina

Všechny druhy jatrophy jsou rostliny svelmi jedovatými částmi. Její semena jsou zvláště toxická.Při práci s keři musíte použítgumové rukavice, dodržujte všechna bezpečnostní opatření při výsadbě, přesazování, roubování, prořezávání.

V místnosti, kde se nacházejí děti a zvířata, by měla být rostlina vyloučena.

Onemocnění a škůdci

Jatropha je docela odolný vůči různým fungálním chorobám.Může být poškozen roztočem nebo třásněmi.

Thripsjsou malý hmyz, který vysává listové šťávy.Nejčastěji se objevují při velmi nízké vlhkosti.Pokud se objeví škůdci, je nutné listy umýt mýdlovou vodou nebo zvýšit vlhkost na keři.Při těžké infekci je třeba použít například intexcidy.Fitoverm.

Roztoč pavouk
je škůdcem, který také nasává šťávu z rostliny.Na listech se objevují žluté skvrny.Je třeba s ním bojovat, stejně jako s jiným hmyzem, otřít listy vodou nebo chemickými přípravky.

Jatrophaje velmi originální keř.Je neobvyklý svým vzhledem a velmi nenáročný na péči.Poté, co v jeho bytě vysadil takovou rostlinu, bude květinářství obdivovat její nepříliš velkolepé, ale spíše dlouhé kvetení.

Fotografie

Dále uvidíte fotografii gouty Jatropha:

Užitečné video

V tomto videu se dozvíte více o rostlině: