Je možné v zimě transplantovat spathiphyllum, jak se o to postarat?

Péče o pokojovou rostlinu, jako je spathiphyllum, je poměrně jednoduchý proces, ale stále existují drobnosti.Zejména se týkají zimního obsahu rostliny doma.Jedna chyba vás může stát vaší oblíbenou květinou.Správné zalévání, osvětlení a teplota zajistí zdraví spathiphyllum.Zejména je nutné vytvořit pohodlné podmínky pro květinu v zimě, což bude popsáno v tomto článku.

Životní cyklus rostlin

Kvetou spathiphyllum za studena? V zimě začíná závod období organické dormancie , kdy nedochází k viditelnému růstu, a pozastavuje se mnoho dalších životně důležitých procesů.A pak pro spathiphyllum je nutné zajistit určité podmínky: osvětlení, zalévání, vlhkost a mnohem více, aby mohl na jaře získat sílu pro kvetení.

Spící období v zimě je vlastnost, která se vyvinula v procesu evoluce, a je nemožné tomu zabránit.Jinak dojde ke ztrátě celého životního cyklu rostliny.

Důležité! Odpočinkové období spathiphyllum trvá od konce listopadu do začátku dubna.

Je možné transplantovat?

Spathiphyllum označuje rostliny, které se mohou dobře obejít bez odpočinku, ale to je všezasáhne jeho vzhled a rychlost růstu rostlin.

 • Transplantace.

  A přesto je lepší se nedotýkat květiny během spícího období, ale nastanou také nepředvídané okolnosti, které vyžadují okamžitou transplantaci spathiphyllum.Například kořeny v květináči již nemají dostatek místa, rostlina je infikována, půda je během zavlažování nadměrně zvlhčena.

  Poté, aby byl tento postup proveden, by teplota v místnosti měla být přibližně 20 stupňů, aby se zabránilo podchlazení kořenů oslabené rostliny.

 • Přistání.

  To je nejlepší udělat na začátku dubna, aby aktivní růst mladých spathiphyllum připadl na období aktivní vegetace.Tím se zajistí správný životní cyklus rostliny, ale jak bylo uvedeno výše, mohou nastat nepředvídané okolnosti, díky nimž můžete výjimečně pěstovat od konce listopadu do dubna.

 • Reprodukce.

  Je-li to nezbytné, může být spathiphyllum rozmnožován také v zimě, ale za tímto účelem je nutné květinu předem poskytnout podmínky, za nichž se nebude hibernace, tj.bude i nadále růst aktivně a dokonce i kvetou.Taková příprava k rozmnožování urychlí proces přizpůsobení řízků nebo oddělených částí dospělé rostliny v novém prostředí.

Jak se starat v chladném počasí?

Zimní péče doma o květinu „ženské štěstí“, jak se také nazývá rostlina, se poněkud liší od obvyklých:

 1. Teplotní podmínky. ​​Během odpočinku by pokojová teplota neměla klesnout pod 15stupňů, aby rostlina nemrzla, je také třeba věnovat zvláštní pozornost návrhům, které je vhodné vůbec nedovolit.Pokud je hrnec se spathiphyllum umístěn na chladném parapetu, pak pod kontejner by měl být položen nějaký stojan.Tím se zabrání předčasnému zamrzání kořenů.
 2. Zalévání. Jak často by měla být rostlina napojena?V zimě je zvláště citlivý na hromadění vlhkosti v drenážní vrstvě, takže ji musíte velmi opatrně zalévat, můžete to udělat ve velmi malých dávkách teplé usazené vody několikrát denně.To je nejlepší ráno a zbývající voda v pánvi musí být vypuštěna.
 3. Hnojiva. Jak v zimě krmit krmivo spathiphyllum?Krmení krmení během tohoto období je nutné v malých porcích pouze jednou za každé dva až tři týdny.Vhodná jsou minerální nebo univerzální hnojiva.
 4. Osvětlení. S touto podmínkou je v zimě vše velmi jednoduché: spathiphyllum lze umístit na jakýkoli okenní parapet v bytě, protože v zimě je světlo vždy rozptýlené a nemůžete se obávat, že jemné listy rostliny se spálí.
 5. Vlhkost. V zimě nemusí být vlhkost tak vysoká jako v vegetačním období, to však neznamená, že nemusíte stříkat květinu.Pokud je v běžných časech třeba stříkat rostlinu denně 3-4krát denně, nebo ještě častěji, pak během spícího období stačí udělat to 1-2krát.

Zimní choroby a škůdci

 • Kořenový rozpad je nejčastějším důvodem, proč spathiphyllum nepřežít zimu.Záliv rostlin, který je laskavý studeným parapetem, znamená velmi rychlé zmrazení kořenů a jejich další rozpad.To však není jediný možný problém způsobený nesprávným zavlažováním v zimě.
 • Přesušením hliněné kómy může dojít ke zžloutnutí konců listů, které již nelze uložit.Také během topné sezóny je vzduch příliš suchý a špičky listů začnou získávat hnědý odstín a normální barvu již nelze vrátit.To naznačuje, že musíte stříkat květ častěji.
 • Zkroucené listy.

Také v této době je spathifylum zvláště zranitelný vůči:

 1. třásnům;
 2. roztoče pavoučí;
 3. červů.

Insekticidy nebo mýdlové roztoky jim pomohou se s nimi vypořádat.

V zimě by měla být věnována pozornost zalévání a vlhkosti , protože kořeny květů mohou snadno zamrznout z hromadění přebytečné tekutiny v půdě.

Co dělat, když zamrznete?

Rostlina může při přepravě ze skladu do svého domova, když přichází do styku se studeným sklem, zamrznout, a to i v případě, že k zavlažování došlo při otevřeném okně v místnosti, to platí také pro postřik.

Existují dvě možnosti: kdy lze zařízení uložit a když už je pryč.

 1. V prvním případě musíte nádobu s květinou okamžitě přenést na teplé a dobře navlhčené místo, pokud je to možné, ošetřit adaptogenem - Epin, nejen že se tím rostlina zachrání, ale také se stane odolnější vůči podchlazení.
 2. Pokudzatímco ve chvíli, kdy by spathiphyllum mohlo být stále zachráněno, zmeškáno, zbývá jen čekat, až rostlina sama zemře, nebo se jí předčasně zbavit.

Zima je pro spathiphyllum obtížná, ačkoli patří k rostlinám, pro které není spící období nutné.Je nutné jasně regulovat vnitřní klima a při prvním výskytu příznaků, že rostlina je nepříjemná, přijmout nezbytná opatření.