Je možné zachránit orchidej, pokud jsou její kořeny suché a listy zžloutlé a jak to udělat?

Orchideje jsou jemné a citlivé rostliny, které extrémně ostře reagují na nepříznivé životní podmínky.Jakákoli chyba v péči o tuto květinu je plná určitých problémů.Udržování orchidejí ve špatných podmínkách může způsobit různé nemoci, které v nejhorším případě povedou k smrti rostliny.Jedním z takových nepříjemných jevů je onemocnění kořenů orchideje.

Význam kořenového systému

Kořeny epifytů orchidejí jsou velmi důležité orgány , protože plní mnoho funkcí.

  • Za prvé, díky nim jsou orchideje udržovány ve vzpřímené poloze.
  • Za druhé se účastní fotosyntézy, stejně jako povrch listů.
  • Za třetí, kořeny jsou potřebné, aby se absorbovala vlhkost a extrahovaly se živiny, jejichž zdrojem je vzduch a kůra stromů, na nichž žijí orchideje.

Druhou menší částí orchidejí jsou litofyty rostoucí na skalnatých a skalnatých skalách.Pouhým pohledem na kořeny orchideje můžete přesně zjistit zdravotní stav rostliny.Kořeny orchideje, vzdušné i vnitřní, musí být zdravé: silné, husté, bez známek rozkladu, bez tmavých skvrn a nesušené.

Totototo pravidlo platí jak pro phalaenopsis, jehož kořeny jsou zelené barvy, tak pro cattleya a dendrobiums, jejichž kořeny jsou většinou bílé, s výjimkou rostoucí zelené špičky.

Nápověda! Epifytickými rostlinami je kořenový systém pokrytý velameny.Velamen jsou mrtvé hygroskopické buňky, které tvoří silné vrstvy.Velamen absorbuje a dočasně zadržuje vlhkost.

Dešťová voda, která stéká po povrchu stromů, omývá a rozpouští zbytky organických látek - částečně rozložené listy, jakož i stopy života ptáků a hmyzu.Tímto způsobem se výživný roztok vytváří, absorbuje a udržuje pomocí velamenu.Hygroskopický velamen shromažďuje vlhkost ze vzduchu a nasává jej do vodní páry.Mlha a rosa dodávají orchideji vlhkost během období sucha.Velamen také chrání kořeny orchidejí před vyschnutím.

Aby se shromáždilo požadované množství vlhkosti, tyto rostliny potřebují velký savý povrch kořenů, takže orchidej tvoří „vousy“ vzdušných kořenů visících z větví stromů.S pomocí kořenů jsou orchideje pevně připevněny k drsným povrchům kůry.

Pokud je kořen pevný a pružný, je to známkou jeho životaschopnosti. Současně, pokud kořen vypadá zdravě, ale při stisknutí se snadno lisuje, je s největší pravděpodobností mrtvý.Stává se, že zdravý kořen má obecně nekrotickou oblast někde na jednom místě.Takový kořen již není pro rostlinu užitečný, protože není schopnýplně ji vyživují a mohou dokonce ublížit: mrtvá náplast se může stát zdrojem infekce stonků orchidejí.

Proč zčervenala?

Zahradníci poměrně často zjišťují, že kořeny orchidejí zbarvují žlutě (zejména na dně hrnce).Důvodem tohoto jevu je to, že části kořenového systému umístěné v hloubce trpí nedostatkem světla.Proces fotosyntézy v této části kořenového systému je neúplný.

O žloutnutí orchidejí čtěte zde.

Jak vypadají zdravé kořeny?

Zdravé kořeny jsou zelené po zalévání a šedozelené, pokud je půda pod orchidejí suchá.Kořeny jsou zapojeny do fotosyntézy, je to kvůli jejich zelené barvě.Kořeny ponořené do substrátu se stanou žlutými nebo dokonce hnědými.

Co když změní barvu?

Žluté kořeny orchideje by neměly být ořezávány. ​​Tyto části kořenového systému nejsou škodlivé pro orchidej.Prostě ztratili barvu kvůli tomu, že nedostali světlo hluboko uprostřed hrnce.Jedná se o funkční a zdravé kořeny, které mohou postupně obnovit zelenou barvu.

Jak zachránit rostlinu?

Pokud je dno suché a listy zežloutnou

Nejviditelnějším důvodem vyschnutí kořenového systému je nedostatek vlhkosti způsobený občasným zaléváním.Vzhledem k vysoké teplotě vzduchu se problém ještě zhoršuje.To lze vyřešit zkrácením intervalů mezi zavlažováním a zvýšením množství vlhkosti.Dalším důvodem je příliš vysoká vlhkost.V tomto případěkořeny také vyschnou.Aby se tento problém vyřešil, změnil se vodní režim - intervaly mezi zavlažováním se zvětšují, což umožňuje substrátu zcela vyschnout.

Pokud kořeny vyschnou i po změně režimu zvlhčení, může k tomu dojít v důsledku popálení chemikáliemi.To se děje, když existuje nadměrné množství minerálních hnojiv nebo při použití tvrdé vody z vodovodu.

Důležité! Orchideje jsou napojeny asi jednou za 6-7 dní.

Příčinou zežloutnutí listů je nejčastěji vodní zamlžení. Z důvodu nadměrného zalévání žádný vzduch nevstoupí do kořenového systému orchideje, v důsledku čehož kořeny hnízdí a nemohou již listy nakrmovat, díky čemuž listy zožloutnou.Někteří začínající pěstitelé jsou vedeni stavem horních kusů kůry pro zalévání orchidejí.Horní kusy kůry vysychají během prvního dne a uvnitř hrnce může půda zůstat vlhká po dobu jednoho týdne.

Dolní část rostliny získává slámovou barvu

Žlutá barva kořenů naznačuje, že postrádají světlo a vzduch.Kořeny musí dýchat.Uvolněte substrát volněji a vodivě a použijte průhledný obal.

Nabízíme video o resuscitaci sušicí a nažloutlé orchideje:

Přečtěte si další informace o žloutnutí orchidejí, včetně stopek a stonky.

Prevence

Aby kořeny nezožloutly a neubližovaly, měla by být orchidej vysazena v průhledném plastovém květináči, který je naplněn hygroskopickou látkou.substrát.Rostlina potřebuje substrát pro podporu, takže by neměl být příliš hustý.Vyrábí se z kousků kůry, mechu, uhlí a jiných prodyšných materiálů.

K řádné péči o orchidej potřebujete vědět, jak vypadá zdravá rostlina - jaká barva by měla být na listech, kořenech, stopkách.Změna barvy kterékoli části rostliny často naznačuje její špatný stav. Orchideje jsou obvykle zasazeny tak, aby většina jeho kořenů byla viditelná pouhým okem. Zdravé kořeny jsou zelené ihned po zalévání a šedozelené, pokud je půda pod orchidejí suchá.Ale někdy kořeny začínají ztrácet svou přirozenou barvu a zbarvují se do žluté nebo hnědé.