Je sphagnum všelékem?Odrůdy mechu pro orchideje s fotografiemi a doporučeními pro vlastní přípravu

Chcete-li přidat nové komponenty do květináče s orchidejí, musíte být opatrní, protože tyto květiny jsou citlivé na změny.Zvláštní pozornost by měla být věnována mechu - mezi milovníky květin není jednoznačný názor, zda poškozuje orchidej nebo naopak ji dokáže zachránit.

Dnes budeme hovořit o výhodách a nevýhodách používání mechu pro orchideje, o jeho rozmanitostech a metodách aplikace.Na toto téma si také můžete prohlédnout užitečné video.

Co je to?

Mech je popínavá nebo vzpřímená rostlina bez kořenů a květů .Především se jedná o akumulátor vlhkosti a jeho vodič k rostlinám.Obsahuje málo živin, ale má baktericidní vlastnosti a pomáhá chránit kořeny před rozpadem.

Na co se používá?

Pozor : Při pěstování orchidejí lze mech použít jako samostatný substrát nebo jako užitečný doplněk.

Hlavní použití:

 • Zvýšení vlhkosti .Používání mechu jakokrycí vrstva, substrát bude neustále mokrý, zatímco zalévání se nezvýší.
 • Získávání dětí .Pokud je stopka zastřihnuta a ošetřena cytokininovou pastou umístěna do nádoby s vlhkým mechem, v průběhu času se objeví „spící“ pupen.
 • Chov dětí .Řezané klíčky se ukládají do čistého mechu nebo do směsi mechu a kůry.
 • Spasení umírající rostliny .Orchidej s shnilými kořeny musí být zasazena do substrátu mechu a vytvářet skleníkové podmínky.
 • Kořenový štěp do bloku .Chcete-li opravit kořeny na bloku, pod nimi musíte dát mech.O šest měsíců později začnou řasy růst, objeví se solný nános, mech se začne rozpadat, ale orchidej bude pevně připevněna k bloku.
 • Zabránění vysychání mladých kořenů vyskytujících se nad půdou .Proto musí být povrch půdy pokryt mechem.Množství mechu závisí na počtu otvorů v hrnci.

Při správném používání mechu orchideje dají pěstiteli stabilní růst a svěží kvetení.

Výhody a nevýhody přidání do substrátu

Použití mechu v substrátu má kladné i záporné stránky.

Pros :

 • antibakteriální vlastnosti;
 • estetický vzhled;
 • pomoc při záchraně nemocné rostliny a pěstování výhonků;
 • zadržování vlhkosti.

Nevýhody :

 • se rychle rozkládá, je nutné měnit dvakrát ročně;
 • příliš hustá vrstva mechu blokuje přístup ke kořenům a ničí květinu;
 • je obtížné vypočítat množství zavlažování, které může vést k hnilobě kořenového systému;
 • škůdci lze nalézt v mechu;
 • tvorba řas.
Důležité:Zahájení zahrádkářů je z pěstování phalaenopsis bez mechu lepší.

Vhodné mechové rostliny s fotografiemi

Sphagnum

Nejběžnější druhy mechů rostou hlavně na severní polokouli, v jehličnanechlesy, mokřady a bažiny.Vyznačuje se jemnými měkkými stonky s listy jehly. Sphagnum obsahuje v mrtvých částech hodně vlhkosti .

V případě orchidejí se při výsadbě do bloku používá jako složka substrátu, mulčovací vrstva, drenáž a substrát pod kořeny.Sphagnum se také používá jako antibakteriální látka a jako hlavní substrát pro resuscitaci orchideje, která ztratila své kořeny.

Při solení se sphagnum jednoduše změní .Z tohoto typu mechu se vytváří rašelinová rašelina - jedna ze složek substrátu pro suchozemské druhy orchidejí.

Doporučujeme sledovat video o vlastnostech sphagnum mechu pro orchideje:

Yagel

Typ lišejníků, který roste v různých klimatických zónách. Yagel nahradí sphagnum, pokud není v blízkosti .

Dostatečně odolný vůči vlhkosti, dlouhodobě se rozkládá, ale velmi křehký.Může být použit jako drenáž uvnitř měkčího mechu.

Z důvodu stability lze přidat zbité červené cihly.

Kukushkin len

Roste hojně v lese, na mýtině, střídat se s sphagnum.Tenhlemech vzdáleně připomíná větev jalovce. Lenku Kukushkin se při sušení nerozpadne, dlouho nezachovává vlhkost , snadno se v něm detekují a odstraňují škůdci.

Pro orchideje používané jako substrát nebo jeho část je nejlepší volbou pro pěstování rostlin na bloku.Při sběru lnu kukučky je nutné propláchnout spodní část, protože tento mech je snadno plesnivý.

Doporučení pro zadávání veřejných zakázek

Výběr nebo nákup

) Lhostina kukuřice a kukučky roste v lese hojně a je lepší je sebrat sami- pouze tak nebude pochybovat o kvalitě produktu a nepřítomnosti škůdců.Navíc to trochu ušetří.Je lepší zvolit mech, který tvoří rašelinové polštáře, jsou užitečné pro výsadbu nové orchideje a pro hnojení dospělého květu.

Špička : Horní vrstva rostliny by měla být sbírána bez ovlivnění dna.Je to v horní části, která obsahuje užitečné látky a ze spodní části se vytvářejí nové výhonky.

Yagel neroste všude, takže je snazší koupit .Můžete si také koupit lžíci sphagnum a kukačky, pokud je nelze sbírat.Koupit mech pro orchideje není obtížné: prodává se téměř ve všech květinářstvích.

Doporučujeme sledovat video o sběru sphagnum a sobího mechu v lese:

Zpracování a dezinfekce

Při sklizni mechu nesmíme zapomenout, že se jedná o skvělý živný pozemekrůzné škůdce, chyby a hlemýždi.Proto je po sklizni nutnýmechrozebírat, kontrolovat, vypláchnout a ošetřovat .Musíte opláchnout zelenou část, kterou nelze vymazat.

Několik možností úpravy:

 1. Namočte do čisté vody asi 12 hodin, poté ošetřete „Acarinem“ a přidržte dalších 14 dní, povrch upravte vodou.Poté je dobré zaschnout na slunci, což umožní odpařit insekticid.
 2. Nalijte vařenou vodu na mech asi 5 minut, trochu vymáčkněte a usušte.

Sušení

Pokud není možné mech vysušit na slunci, můžete jej shromáždit do malých svazků a pověsit na lano, aby se vysušilo. Neměli byste používat troubu ani bubnovou sušičku - mech tak zcela nevyschne .

Krok za krokem: jak používat

 1. Do květináče můžete přidat mech, pokud vrchol půdy rychle zaschne a kořeny na povrchu vyschnou.V případě pěstování orchidejí v košíku je nutné je zakrýt mechem ze všech stran.Je důležité si pamatovat pravidla:
  • mech by neměl ležet blízko orchideje;
  • nestojí za to jej pevně zhutnit;
  • vrstva mechu by neměla být větší než 4 cm.
 2. Sekaný mech může být jednou ze složek substrátu: mech musí být ošetřen minerálním hnojivem, poté nasekán a přidán do směsi,které lze posypat pod kořenovým systémem, ale ne navrch.
 3. Mech a kůra lze skládat do vrstev, počínaje kůrou.
 4. Někdy se orchidej pěstuje pouze v mechu, pak mezery mezi kořeny v květináči musí být vyplněny mechem a dno květináče musíput drenáž.
Výběr půdy pro orchideje je důležitým odstínem pro další pěstování květin.Řekneme vám, zda je možné zasadit rostlinu do obyčejné půdy, jaké jsou typy půdy a jak jsou vybrány, jak správně zvolit složení půdy vlastníma rukama.Na našem webu jsou také podrobné informace o tom, která kůra je potřebná, jak ji vybrat a zpracovat.

Jak zvlhčit?

Je nevhodné pracovat s příliš suchým mechem, takže je třeba jej navlhčit .K tomu můžete použít stříkací pistoli, nebo můžete mech vložit do sáčku v noci před použitím, nalít trochu vody a uvázat ji - ráno se mech stane elastickým.

Co dělat se zeleným plakem v květináči?

Někdy na jaře a v létě se v květináči s orchidejemi vytvoří zelený květ.To je řasa nebo mech, který roste sám.Samy o sobě nejsou pro květ nebezpečné, ale slouží jako signál, že nádoba je příliš vlhká a teplá.Tento plak se může tvořit v důsledku nadměrného zalévání, upečeného substrátu nebo v případě, že je květináč příliš velký.K vyřešení problému je nezbytné:

 1. transplantovat orchidej do nového substrátu ;
 2. kořeny opláchněte a osušte;
 3. opláchněte a osušte nádobu;
 4. snižují zálivku.

Doporučujeme sledovat video o příčinách zeleného plaku na květináči orchidejí a zbavit se ho:

Možné problémy

Nejčastější problém při používání mechuzejména při pěstování orchidejí podlampa - solení půdy. Moss odebírá hodně kapaliny a vypařuje ji z povrchu , tomu se nelze vyhnout, dokonce i k zavlažování destilovanou vodou.

V tomto případě je nutné nahradit mech nebo transplantovat celou orchidej a opláchnout listy tekutým hnojivem.

Zasolení mechu může nastat nejen v květináči, ale také na bloku .V takovém případě musí být výměna mechu nebo transplantace orchideje prováděna velmi pečlivě, aby nedošlo k poškození kořenového systému, který se naklíčil do bloku.

Jak vyměnit komponent během přistání?

Mech pro orchideje lze nahradit kokosovou vlákninou, aby se zabránilo růstu řas a snížilo ukládání solí.Někdy se také používají mokré ubrousky nebo suché hliněné kuličky.

Používání mokrých ubrousků zvyšuje riziko rozpadu.

Závěr

Používání či nepoužívání mechu je individuální volbou každého pěstitele .Hlavní věc je poskytnout orchidej péči o péči a pravidelné zalévání, pak bude růst dokonale s mechem nebo bez něj.