Jedna z nejslavnějších pokojových rostlin - ficus "Moklama"

Rostliny jsou nutné v každém domě.

Nesou krásu a mají prospěšné vlastnosti.

Jedním z nejslavnějších pokojových rostlin jeficus Moklamé .

Historie původu rostliny

Země s teplým a vlhkým podnebím se považuje za domovinu Ficus Moklama: Austrálie, Filipíny, Čína, Japonskoa Tchaj-wan.Dnes je běžné pěstovat tuto rostlinu doma.Získal velkou popularitu pro svou snadnou péči a krásu, proto se aktivně používá v interiérech.

Roste ve formě vysokého kompaktního keře, má jasně zelené husté listy.V tomto článku vám podrobně povíme o nuancích péče o fikus „Moklama“ doma.

Foto

Na fotografii je fikus Moklamé:

Fotografie dalších odrůd fikusů, jako je Benedikt, Amstel King, Retuz, Karika, Ali, Pumila White Sunny, Ženšen, Eden, Lirat, jakož i doporučení, jak se o ně starat, najdete v samostatných materiálech na našich webových stránkách.

Domácí péče

Následná péče

Po získání rostliny byste pro ni měli určit místo v bytě.

Musí mít spolehlivou ochranu protiprůvan a přímé sluneční světlo.

Ve stinných oblastech se Ficus cítí mnohem lépe.

Neumisťujte zařízení na místa se suchým vzduchem a vysokými teplotami (blízko baterií, ohřívačů atd.)

Vlhký vzduch je velmi důležitý pro zdravý růst fikusu.

Proto od prvního vzhledu této rostliny ve vašem domě nezapomeňte ji postřikovat.

Pozor! Během několika prvních týdnů bytí na novém místě může fíkus spadnout listí.

Toto je normální stav.Nepřestávejte zalévat a stříkat a brzy se přizpůsobí.

Pokud nádoba, ve které byl fikus zakoupen, neodpovídá své velikosti nebo je vyrobena z materiálů nízké kvality, měla by být přesazena do pohodlnější nádoby.

Zalévání

Moklame potřebuje pravidelné zalévání.

Voda pro tento postup musí splňovat tyto požadavky:

  • měkká;
  • pokojová teplota nebo mírně teplejší;
  • obhajoval nejméně 12 hodin.

V jarních a letních měsících je nutné rostlinu zalévat aktivněji a v podzimních a zimních měsících snížit zalévání.

Tip:ujistěte se, že jste fikus řádně zalévali.

To se vyplatí, pokud ornice vyschlado hloubky 3 cm , hliněné hrudky nevyschly a voda v jímce nestagnuje.

Kvetení

Během květu generuje Ficus Moklame siconia - malé bobule nasycené červené barvy o průměru přibližně2 cm.Sotva kvete doma.podmínek , rostlina vyžaduje velké úsilí, aby toho dosáhla.Pokud vidíte, že se rostlina po rozkvětu zhoršila, odstraňte její sykonii.

Vytváření koruny

Výhonky této rostliny jsou velmi pružné , takže je lze snadno formovat.

Chcete-li zvýšit sílu hlavně, několikrát jej přerušte.Podél cesty se řeže velké množství listů, což snižuje potřebu vlhkosti rostliny.Pomocí drátu nastavte směr růstu větví.Doporučuje se upravovat tloušťku větví, dokud nedosáhnou délky20 cm.

Chcete-li na větvích vytvořit větve, odřízněte jejich5 cm vrcholy.

Půda a půda

Půda pro fikus Moklamé musí být nízká nebo neutrální.Takovou půdu si můžete koupit ve specializovaných prodejnách nebo ji připravit sami.

Informace: Pro vlastní produkci půdy vezměte trávník, listovou půdu, písek, drcené uhlí ve stejném poměru.Míchejte, dokud nebude hladký.

Pro správný růst je nutná drenáž.Chcete-li to provést, naplňte dno hrnce s expandovanou hlínou a nalijte vrstvu písku na vrchol, po kterém můžete nalít půdu.

Výsadba a opětovná výsadba

Doporučení:Rostlina by měla být transplantována každé 2 roky v jarních měsících.

Roční transplantace nedává smysl, protože kmen fikusu roste pomalou rychlostí.Ale zeměstojí za to aktualizovat každý rok.Pro každou transplantaci byste měli vzít hrnec o průměru 5 cm větší než ten předchozí.

Musí mít na dně otvory pro vypouštění vody.Přeneste rostlinu do nové nádoby se starým kusem země, ale naplňte nádobu novou půdou.

Propagace

Ficus Moklame se šíří řízky v jarních měsících.Pro rozmnožování rostliny odřízněte apikální stopku10-15 cm dlouhou , na které jsou 3 páry zdravých listů.Nakrájejte na plátek kořen a vložte do nádoby s půdou.Nádoba by měla stát na světle, ale je vhodné se vyhnout přímému slunečnímu záření, protože rostlina se může spálit.

Po vzniku kořenů musíte odříznout všechny listykromě horních 2a po 2 týdnech oplodnění rostliny. Po 3 měsících se transplantuje do květináče o průměru 10 cm.

Teplota

Optimální teplota je17-24 stupňůteplo na stupních Celsia na jaře a v létě.V zimě by její hodnota neměla klesnout pod 16.

Pozor! Příliš ostré změny teploty a průvanu mohou vést k onemocnění rostlin.

Výhody a poškození

Ficus Moklame má řadu cenných léčivých vlastností.

Tinktury a odvary z této rostliny pomohou s radikulitidou a artritidou a také s mastopatií.Má také dezinfekční vlastnosti a čistí vzduch od škodlivých nečistot, jako je benzen, fenol atd. Ficus má pozitivní vliv naenergie domu nebo bytu.

Snižuje úzkost, hněv a pocity, vytváří klidnou a přátelskou atmosféru.

Moklame je neškodný druh fikusu. Osoby trpící alergiemi by však s tím měly být opatrné.

Vědecké jméno

Vědecké jméno fikusu Moklame je„Ficus microcarpa Moclame“ .Patří do rodiny Mulberry (Moraceae).

Existuje spousta fikusů - krásná a velkolepá, schopná přinést pohodlí do bytu nebo kanceláře.Přečtěte si o pěstování liána jako Plíživý ficus, tajemný Varietis, natáčení unavený Ampelny, jasný De Dumbell, starověký Velký listnatý ], tropický Bengálsko, pěkný mikrokarp, dávající pohodu malolistý a trojúhelníkový, stejně jako rozmarný při odchodu trpaslík.

Nemoci a škůdci

Nemoci

Padlé listí

Ficuslisty mohou padat kvůli průvanu, nepříznivým účinkům teploty, nedostatečnému nebo nadměrnému zalévání, nedostatku světla.

Hniloba kořenů

Hniloba kořenů nebo tmavých skvrn na listech se objevuje v důsledku nadměrného zalévání rostliny a stagnace vody v květináči.

Škůdci

  1. Roztoč pavouk
  2. Mšice
  3. Whitefly
  4. Práškový mealybug
  5. Scutellum

Všechny tyto škůdce jsou odstraňovány pomocí teplé vody(40-45 stupňů)a stříkáníminsekticidní roztok.

Ficus Moklame- velmi krásná a nenáročný závod.Perfektně se vejde do každého interiéru a zakoření v každém domě, pokud se o něj řádně postaráte a zabráníte rozvoji nemocí nebo parazitů.