Jedním z nejčastějších kapradin je Orlyak a jeho fotografie.

Fern je rostlina, které jsou přisuzovány mystické vlastnosti. Kde roste kapradina Orlyak? Je distribuován prakticky po celém světě, s výjimkou polárních oblastí a pouště nevhodných pro život.V lesích, mezi mladými výhonky a keři, se kapradina cítí skvěle.

Milovníci krytých skleníků nemohli tiše projít kolem krásné rostliny.Fern Orlyakslouží jako vynikající dekoracepro prostornou místnost nebo zimní zahradu.Není těžké ji pěstovat doma a znát důležité podrobnosti o zajímavém představiteli flóry.

Fern Orlyak: fotografie a popis

]

V přírodě existujevíce než 10 000 odrůdkapradin.Všechny jsou roztroušeny po celém světě a v průběhu let růstu se přizpůsobily této oblasti.V podnebí naší země zde roste několik druhů kapradin, z nichž jeden je Orlyak.

Velká rostlina je trvalka.Objevilo se před 55 miliony let a jejedním z mála nejstarších lišejníků , který nejenže přežil do dnešní doby, ale také zachoval svůj vzhled beze změny.Dosahuje téměř 70 centimetrů na výšku a asi 2 metry v jižních oblastech a je pro půdu nenáročný.

Název kapradinykvůli podobnosti jeho podlouhlých listů s orelím perem.Je jedovatýpro všechny zástupce fauny , ale lidé jej úspěšně používají pro zdobení místností, pro lékařské účely a dokonce i pro vaření.

Doma bude kapradina Orlyak žít mnohem déle než v přirozených divokých podmínkách.S řádnou péčí rostlina potěší svěží růst koruny na několik desítek let.

Jasněji vidíte kapradinu Orlyak na níže uvedené fotografii:

)

Domácí péče

Orlyak kapradinalze pěstovat doma .Odpovědný přístup a dodržování všech nuancí je zárukou, že bude možné pěstovat zdravou a krásnou rostlinu.

Funkce následné péče

Prvním krokem na cestě k úspěchu je nákup zdravého kapradí.

Je třeba věnovat pozornost jeho vzhledu: listy by měly být elastické, bez žlutých skvrn, ochablých segmentů a parazitů, kořenový systém by měl být neporušený a neporušený.

Přivedení Orlyaka domů by ho mělo nechat na den na stinném místě.Poté byl transplantován do předem připraveného prostorného hrnce se směsí půdy.

Substrát pro výsadbu by měl sestávat převážně z písku.
Kapradiny jako dobře odvodněná půda nebudou v hliněném prostředí pohodlné, takže na dno hrnce se často ukládá rozbitá cihla.

Díra v květináči by měla být vykopána hluboko, překryta tenkou vrstvou kompostu a opatrně umístěna doprohloubení kořenů rostliny.Po výsadbě okamžitě hojně zalévejte speciálními prostředky, které změkčí a urychlí přizpůsobení.

Osvětlení

V domě se kapradina Orlyak bude cítit dobřena tmavém místě od baterií ústředního topení .Solární parapety jsou pro něj přísně kontraindikovány - je lepší umístit na opačnou stranu okna hrnec s velkou rostlinou.

Teplota

Fern Orlyakvydrží poměrně široký teplotní rozsah - od +10 stupňů do +25.
V létě může být rostlina odvedena ven na místa chráněná před přímým slunečním zářením, která jsou pro lišejníky škodlivá.Hlavní věc je, že by měla být chráněna před průvanem a větrem.

Mezi další zimní rostliny odolné kapradiny vhodné k pěstování na zahradě nebo na osobním pozemku patří: Ostrichnik, Kochedzhizhnik, Osmund, Bubble,
Adiantum, Mnogoryadnik, Shchitovnik.

Vlhkost

V domácí péči o kapradinu Orlyak je důležité udržovat vlhkost. V létě by měla být svěží koruna a kmen rostliny neustále zvlhčován.Listy by se měly stříkat ze spreje denně, zavlažovat a vzduch kolem.V suchém prostředí kapradina začíná bolet.

Zalévání

Orlyak má rád hojné zaléváníod začátku jara do pozdního podzimu - půda je navlhčena 2krát týdně, protoženejmenší vyschnutí.

V zimním období se zalévání snižuje produkcípostup 1krát za 2 týdny.Během tohoto období postačuje denní postřik, aby se udržela úroveň vlhkosti nezbytná pro rostlinu.

Hnojiva a obvazy

Fern Orlyak je velmi citlivý na chemické obvazy.

Rostlina by měla být po hibernaci oplodněna, aby se obnovila síla a aby se stimuloval růst.Aplikují se jednou týdně podle uvedeného dávkování.

Transplantace

Rostlina málokdy potřebuje transplantaci.To je relevantní pouze v případě, že dospělý, zralý kapradina byl vysazen na otevřeném terénu během teplého letního období nebo pokud byl hrnec, ve kterém roste, malý pro zarostlý kořenový systém.

V Orlyakových zahradách jsou přesazeny do hluboké díry v místě stínovaném před slunečním světlem bez průvanu.Veškerá transplantační práce se provádí pouze na jaře, kdy rostlina přechází do fáze aktivního růstu.

Prořezávání

Koruna kapradiny nevyžaduje sezónní prořezávání.Doma obsah Orlyaku neklesne z listí.Zástupce lišejníků, kteří rostou na zahradě, na jaře „nahradí“ zvadlé listy novými listy, které se vrátí k původnímu zdravému vzhledu.

Propagace

Nenáročná rostlina se množí několika způsoby. Určit, která z nich je nejjednodušší po podrobném posouzení každé možnosti.

Rozmnožování spory

Ve volné přírodě se Orlyak šíří spóry, protože se jedná o asexuální rostlinu.

V podmínkách domácího chovu na podzim list srostliny, nakrájejte a vložte do papírové obálky.

Na konci ledna se spory, které jsou jemným práškem, vlijí do připravených krabic se směsí půdy, zavlažují se ze stříkací láhve a zakryjí se silným sklem.

Po 2 měsících se na povrchu půdy objeví zelený mech - to je základ pro budoucí sazenice.Během této doby se sklo odstraní, aby se zajistil přístup k kyslíku.

Když jednotlivé prvky rostou společně a rostou ve velikosti, mohou být přesazeny do jednotlivých květináčů malého průměru.Na jaře jsou sazenice připraveny a lze je zasadit do jiné půdy.Toto je poněkud obtížná metoda a používá se zřídka, preferuje lehčí alternativu.

Rozmnožování rozdělením keře

Nejjednodušší způsob, jak získat spoustu materiálu na výsadbu, je rozdělit keř na samostatné části. Vyvinutý a silný kořenový systém rostliny to umožňuje, aniž by byla dotčena hlavní kapradina, a získat mnoho dětí připravených k výsadbě.

Postup se provádí brzy na jaře, po skončení mrazu, jakmile teploměr teploměru ukazuje stabilní nad 0.

Fern Orlyak se nešíří hlízami a výhonky.

Nemoci a škůdci

Fern Orlyak je často náchylný k parazitárním chorobám. Měřítko, třásně a molice ovlivňují jeho korunu.Pokud rostlině nepomůžete včas a zbavíte ji hmyzu, může zemřít.Bojovatparazitární škůdci používají chemické insekticidy.Měly by být používány s opatrností podle pokynů, aby nepoškodily citlivé Orlyak.

Užitečné vlastnosti

Fern Orlyak se používá nejen k ozdobné výzdobě domu nebo zahrady.

Je známa její úspěšná aplikace v medicíně a vaření.KapradinaOrlyak však má nejen užitečné vlastnosti, ale také kontraindikace.

Recenze o možnosti využití rostlin v těchto oblastech jsou velmi kontroverzní.

Lékaři již dlouho rozpoznali léčivé vlastnosti kapradiny.Dekorace mladých výhonků a listů dávají dobré výsledky při léčbě nemocí sleziny a zažívacího ústrojí.

Jsou účinné pro různé typy kašle a mají antiparazitické vlastnosti.

Rhizome je zvláště ceněn v Orlyaku. Má jedinečný léčivý účinek:

 • stimuluje růst;
 • zlepšuje výměnu jodu a draslíku;
 • zlepšuje výkon;
 • zmírňuje stres;
 • zvyšuje obecnou imunitu;
 • pomáhá urychlit metabolismus.

Japonští vědci tvrdí, že používání odvarů z kapradiných oddenků funguje naodstranění radionuklidů z těla.

V asijských zemích se praktikují mladé výhonky, které dosud nebyly vyvinuty. Pro svou podobnost s tímto zvířetem se nazývají „hlemýždi“.Kalené výhonky jsou toxické a nevhodné pro potraviny.

Mladé výhonky - pravdapochoutka. Mohou být vařené, smažené, pečené a přidávané do salátů.Neošetřené výhonky jsou po 2 dnech jedovaté.V chuti se Orlyak podobá houbám a rozsah vaření je stejný.

Kontraindikace

Mnoho vědců je skeptických ohledně použití kapradiny pro léčebné a kulinářské účely.Důvodem je skutečnost, že šťáva z rostliny obsahuje jedy.

Samoléčení je přísně zakázáno. Všechny schůzky musí být provedeny ošetřujícím lékařem po podrobném vyšetření pacienta.

Použití přípravku Orlyak je kontraindikováno v:

 • pro těhotné ženy;
 • kojící matky;
 • malé děti;
 • u pacientů s nesnášenlivostí vůči látce.
 • Příznaky otravy kapradinamijsou výrazné: nevolnost, silné závratě, zvracení, alergické reakce a selhání ledvin a jater.

  Fern Orlyak zaujímá významné místo mezi okrasnými rostlinami.Je snadné se o něj starat a výsledek potěší každého fanouška domácí floristika.

  Užitečné video

  Chcete-li se dozvědět více o kapradině Orlyak, jeho charakteristických vlastnostech a nutričních vlastnostech, viz níže uvedené video: