Jednoduché pokyny pro hojnou sklizeň nebo vše o pěstování žampionů doma

Žampiony jsou nenáročné houby, kterélze pěstovat v zemi i doma .

Hlavní věc je, že místnost je chladná a vlhkost vzduchu je neustále vysoká.

Příprava substrátu

V procesu pěstování žampionů doma je tato fáze časově nejnáročnější. Je důležité udělat vše přísně podle pokynů , aby se nakonec dosáhlo dobré sklizně.Kompost vyrobený ze slámy ozimé pšenice nebo žita (do 25%) a hnoje koní (75%).

Za 100 kg slámy, 2 kg močoviny a superfosfátu se odebere 8 kg sádry a 5 kg křídy.Poté se zavede hnůj a získá se celkem asi 300 kg substrátu.Stačí položit mycelium o ploše tři metry čtvereční.

To je důležité! Nelze-li získat koňský hnůj, provede se kravský hnůj nebo dokonce trus ptáků.Výnosy však budou výrazně sníženy.

Substrát se připravuje venku pod baldachýnem.Sláma se namočí na jeden den, poté se sláma a hnůj naskládají do vrstev ve stohu.

Je lepší dodatečně navlhčit každou vrstvu slámy (zde je potřeba močovina a superfosfát).Pak bandadobře se mísí a do substrátu se přidávají další složky.

Po smíchání všech složek začíná proces kvašení, během kterého bude třetí den teplota v zásobníku asi 70 stupňů Celsia.

K tomu, aby komín lépe hořel, měla by být dlouhá a výška asi jeden a půl metru a šířka dvacet metrů. Po 22 dnech bude připraven kompost pro pěstování hub.

Je třeba také poznamenat, že pěstování hub na rašelině je možné, ale v tomto článku považujeme za nákladově nejvýhodnější pouze variantu s hnojem.

Ti čtenáři, kteří mají zájem o chov drůbeže, si zde mohou přečíst řadu článků o tomto tématu .

Výsadba mycelia

Pro řádné pěstování hub v domácnosti může být výsevním materiálem pouze sterilní mycelium, které lze pěstovat ve zvláštních laboratořích.

​​

Na čtvereční metr substrátu je zapotřebí 400 gramů zrna nebo 500 gramů kompostového mycelia.

To je důležité! Před výsadbou mycelia by měl být substrát znovu zkontrolován.Při stlačení rukou by to mělo trochu vyprchat.

Nyní je odebrána hrst zrna nebo kompostového mycelia a snížena do substrátu asi o pět centimetrů.Umístěte díry do šachovnicového vzoru, dodržujte mezi nimi vzdálenost 20 cm.

Zrnité mycelium nelze zasadit ani hluboko, ale jednoduše jej rozptýlit po povrchu.

Inkubace a kontrola teploty

Během inkubaceobdobí by mělopečlivě sledovat vlhkost vzduchu.Mělo by to být na úrovni 70-95%.

K zachování vlhkosti se doporučuje přikrýt krabici substrátem novinami a pravidelně stříkat.Teplota samotného substrátu by měla být na úrovni 20-27 stupňů Celsia.

Mycelium začne růst po týdnu.V tomto okamžiku by měl být povrch substrátu pokryt 3–3 cm půdy.3-5 dní po usnutí by měla být teplota v místnosti snížena na 12-17 stupňů Celsia.

Povrch je neustále navlhčený.Zvláštní pozornost by měla být věnována větrání místnosti, ale aby nedošlo k průvanu.

Sklizeň

Jižza 3-4 měsícebude možné sklidit první úrodu.Houby by měly být sbírány, které mají natažený bílý film pod kloboukem spojující okraje klobouku a nohy.Houby s hnědými talíři se nedoporučují jíst.

Při sklizni žampiony neřežou, ale jemně se krouží.Plodné mycelium bude trvat týden nebo dva.Během této doby se shromáždí až sedm vln sklizně.

Z jednoho metru čtvereční využitelné plochy lze shromáždit až 12 kg hub.Zároveň je během prvních dvou vln sklizeno 70% plodiny.

Pěstování žampionů v suterénu

Proces pěstování žampionů v suterénu se neliší o tom, jak pěstovat tyto houby doma.Je třeba poznamenat, že sklepy, komory a skříně jsou dobrým zařízením pro pěstování žampionů.Protože je vlhká a tmavá.

Vytvořte dalšínejsou nutné jiné podmínky, než jaké jsou vyžadovány při pěstování domu.

Na chalupě nebo doma

Tento způsob pěstování je dobrý, protožehouby lze pěstovat přímo v jejich oblastinačerstvý vzduch.

Je nutné najítnejtmavší a nejhustší místo , kde by se tam vytvořil malý baldachýn nebo skleník.

Nyní můžete rozložit kompost a pěstovat žampiony podle technologie používané v domácím pěstování.

Upozorňujeme, žena otevřeném prostranství bude obtížnější vytvořit nezbytné podmínky pro houby a odpovídající vlhkost .

Houby jako podnik

Díky hojné sklizni, poměrně jednoduchému procesu výsadby a péče, mnoho lidí přemýšlí o pěstování těchto hub na prodej.Je však třeba mít na paměti, že tato mezeraje již poměrně hustě plná podnikatelů .

Výhodou pro zahájení takové činnosti je , že surovinami pro pěstování hub jsou zemědělské odpady, které se prodávají za cent.

Pokud původně víte, kde prodat úrodu a vypracovat dobrý distribuční systém, můžete získat dobrý zisk hned při prvním použití.

Kromě toho není obtížné najít hotový obchodní plán pro pěstování žampionů.

Zařízení pro průmyslová zařízení pro stěžně

Při průmyslovém pěstování velkého počtu hubje samozřejmě zapotřebí mnoho zařízení .Koneckonců, místnost bude mítudržovat konstantní mikroklima, určitou vlhkost a teplotu.

Takžese neobejde bezprofesionálních zvlhčovačů, stojanů na kompost, vozíků na sběr hub a různých elektrických zařízení.

Vše, co potřebujete, nelze uvést, protože každá maličkost je důležitá. Je tedy nejlepší kontaktovat specializované firmy , které prodávají zařízení pro průmyslové pěstování hub.

K pěstování žampionů doma nebo v zemi však není potřeba mnoho vybavení. Přísné dodržování pravidel a pokynůa za tři až čtyři měsíce bude možné shromáždit hojnou úrodu lahodných hub.

Fotografie

Jako vždy, některé fotky zaslané našimi čtenáři.
[nggallery id = 17]

Video

A konečně doporučujeme sledovat velmi užitečné video.