Jehličnatý strom - Ficus "Lirata"

Stálezelená rostlina - ficus "Lirat".Krásně se hodí do domácího prostředí a také zdůrazňuje eleganci kanceláře.

Ficus ochrání majitele před negativní energií, přinese do domu prosperitu.

Ficus "Lyrovidny" z čeledi moruše, v níž je přibližně 900 druhů.

Rozdíl mezi nimi je rozmanitost listoví a velikost rostliny.

Obecný popis

Lirata pochází z tropických lesů v Africe.V přírodě dosahujevýšky 13 m.Doma při oříznutí koruny je dosaženo kompaktního tvaru stromu.Můžete také snížit růst umístěním fikusu do malé nádoby.V průměru rosteve výšce 2,5 - 3 m.

Název ficus "Lirata" byl dán kvůli podobnosti listu se siluetou lyry.Má široké listy s výraznými žilami a zvlněnými okraji.Pruhy světle zelené barvy vynikají na pozadí tmavých listů.

Dno listu je užší, vrchol je zaoblený.List roste35-50 cm na délku a 22-25 cm na šířku. Povrch listu je lesklý a vyžaduje stálou péči.

Listíby se mělo stříkat jednou za 2-3 dnynebo otřít navlhčeným hadříkem.Kmen kmene "Lirat" je rovný, drsný, hnědý, se šedým nádechem.Vzácné vzdušné kořeny sahají od kufru v průběhu časuroste do země.

Kromě Liratu stále existuje velké množství druhů fíkusu, z nichž trojúhelníkové, trpasličí, matné, Moklama, Ali, malolisté, mikrokarpiny, Pumila White Sunny, Plíživé a Ampelny.Všechny z nich jsou mezi zahradníky velmi oblíbené.

Domácí péče

Ficus Lirata potřebuje náležitou péči.Podmínky zadržení musí být přiblíženy přirozeným.Jakákoli změna podmínek je plná padajícího listí.

Péče po zakoupení

Před nákupem fikusu „Lirat“ je třeba se rozhodnout, kde bude umístěn.Nemá rád pohyb.

​​

To může způsobit pokles listoví.Jako trvalé místo je vhodná slunná místnost, která je neustále větraná.Přímé sluneční světlo by nemělo dopadnout na listy.Nejlepší je umístit banku ve vzdálenosti1-1,5 m od okna .

Je nezbytné transplantovat strom do nové půdy, protože skladovací půda není vhodná pro trvalý růst.Manipulace v novém hrnci musí být prováděna opatrně, aniž by došlo ke zničení hrudky hlinky a bez porušení kořenového systému.To provedetenejpozději do 5 dnůpo nákupu.Po přesazení by měla být zvláštní pozornost věnována zvlhčení půdy a vzduchu.

Zalévání

Protože Lirat pochází z tropických lesů, mělo by být zalévání dostatečné.Nalijte vodu, dokud se neobjeví na pánvi, po 20 minutách odstraňte přebytek .Když vyschne vrchní vrstva, zvlhčete půdu.

Důležité! K zavlažování by se měla používat teplá voda.Před zaléváním by mělo být ponecháno nejméně 24 hodin.

Optimální vlhkost vzduchu pro fikus ve tvaru lyryje 70%. K udržení vlhkosti vzduchu pravidelně stříkejte listy.V zimě je otřete vlhkou houbou.Můžete také dát nádobu s vodou vedle stromu.

Kvetoucí

Ficus zřídka kvete.Květiny samotné jsou nenápadné.Jsou to duté sférické květenství - siconia, uvnitř kterých jsou samčí, ženské a žlučové květy.Znečišťování se provádí divokými vosami.

Do květenství vstupují otvorem v jeho vrcholu. Doma, i při vzácném kvetení, nedochází k opylení.

Tvarování korunky

Aby strom získal ozdobný vzhled, je nutné korunku oříznout.

To se provádí ostrým zahradním nožem nebo nůžkami.Část větvičky je odstraněna spolu s listy.V místě, kde se objeví nakrájená šťáva, je nutné ji omýt.Zpracovat plátek dřevěným popelem.

Oříznutím koruny je rostlina omlazena a uzdravena.Místo suchých nebo oslabených výhonků porostou nové, silnější.Při odstraňování apikálních výhonů se vyvíjí laterální.

Reference:prořezávání se nejlépe provádí na jaře, v této době rostlina začíná období zvýšeného růstu, větví stromů.

Oříznutím fikusu v zimních měsících nebude očekávaný účinek fungovat.

Potéřízky plodin jsou oplodněny.

Půda a půda

Při přípravě hliněné směsi pro mladou rostlinu se odebírá stejná množství trávníku a listové půdy, rašeliny a písku.U dospělé rostliny je obsah trávníku a humusu zvýšen přidáním dalších dvou částí.K dezinfekci půdy můžete přidat jednu část dřevěného popela.

Výsadba a přesazování

Ficus "Lirat" musí být transplantován každé jaro.Dospělý strom je transplantovánkaždé 2 roky. Pot je vybrán o něco větší než ten předchozí.Nezapomeňte položit dno drenážemi.K tomu je možné použít expandovaný jíl nebo dřevěné uhlí.

Po přesazení fikusu musí být hnojivo aplikováno na novou půdu. Na jařea v letních měsících půdu hnojte jednou za 14 dní. Na podzimstačí jednou měsíčně.V zimních měsících stojí za to opustit půdní hnojivo.

Reprodukce

K reprodukci lze použít řezy.Chcete-li to provést, ořízněte lignified větvičku,13-15 cm , s párem listů.Opláchněte sekci pod tekoucí vodou.Potom vložte větvičku do nádoby s vodou, dokud se neobjeví kořeny.

Lze použít k naklíčení vlhkého písku.Po objevení kořenů se stopka vysadí do trvalého květináče.Nezapomeňte přikrýt skleněnou nádobu.Mladá rostlina musí být pravidelně napojena a temperována.Po objevení2-3letáků banky se odstraní.

Dalším způsobem reprodukce je vrstvení.Na kmeni je proveden řez asi 5 cm pod listem.Do něj se vloží zápal nasáklý hormonálním roztokem.Položte navrch vlhký mech a utáhněte filmem. Po 2-3 měsících budou kořeny klíčit. Poté je řapík odříznut pod kořenovou formací a vysazen do země.

Teplota

Optimální teplota v létě je22-28 stupňů .V zimě by měla být místnost16-22 stupňů. Při poklesu teploty může nastat pokles.

Fotografie

Na obrázku je fikus „Lirata“:

Prospěch a újma

Při kontaktu s rostlinou je žádoucíPoužívejte ochranné rukavice.Ficus šťáva může způsobit alergickou reakci.

Poznámka:fikus „Lirata“ je v domě kontraindikován u lidí trpících bronchiálním astmatem.

Ale tato rostlina stromu je stále výhodnější než škodlivá.

Na základě šťávy fikusu ve tvaru lyry se vyrábí mnoho léků a mastí.Používají se k léčbě ženských chorob.Rovněž léčí hemoroidy, ischias, osteochondrózu, artritidu.

Vědecké jméno

Ficus „Lirata“ má vědecké jméno -Ficus lyrata. Stále častěji se vyskytuje v domácnostech a stává se ozdobou pro kanceláře.

Sníte o tom, že budete mít docela fikus doma nebo v kanceláři, ale ztratíte se u všech odrůd druhů ?Naše odborné články o pěstování fikusu Ženšen, Retusa, Amstel King, Karika, Varietis, De Dumbbell, Balsamina, Benedikt a Eden vám pomohou se správně rozhodnout.

Nemoci a škůdci

Poměrně často listy fíkusu padají. Důvodem může být stres po nákupu nebo převodu do nového banku.

Přílišné zalévání vede ke žloutnutí, vadnutí a pádu listů.S nedostatkem slunečního světla se listy zblednou.

Růst rostlin se rovněž zpomaluje , pobočky se rozšiřují.

Hnědé skvrny na listech mohou způsobit spálení sluncem. Mezi škůdci se nejčastěji vyskytuje mealybug, scutellum a roztoč pavouk.

Abyste se zbavili škůdců, musíte použít mýdlový roztok s přídavkem léčivého alkoholu.S hojnou lézí se používají chemikálie.

Fikus ve tvaru Lyrys náležitou péčí bude skvělou ozdobou vašeho domova nebo kanceláře.Také přinese prosperitu a prosperitu svým majitelům.