Jemnosti množení královského pelargónie řízky a semeny: pravidla a možné problémy

pelargónie královská - oprávněné jméno rostliny, s krásnými, pestrými, velkými květy, na které není možné odvrátit pozornost.Listy, zoubkované a drsné, dělají tuto královskou dámu krásnou i během jejího odpočinku.

Pěstování a rozmnožování této květiny není dobře známé ani pro nezkušeného pěstitele, protože zná vlastnosti péče.Z článku se dozvíte, jak pěstovat rostlinu doma s náležitou péčí, a také ji vidět na fotografii.

Hlavní rozdíl mezi královským pelargónií je v tom, že na každém plátku květu je tmavá skvrna.

Fotografie

Níže vidíte na fotografii, jak tato pokojová rostlina vypadá.

Jak se násobí?

Zvláštností šíření královského pelargónie je to, žerostlina netoleruje stříhání a často se objevují problémy s zakořenením. Dodržování určitých podmínek, ročního období a teploty pomůže vyhnout se problémům.

Pozor. Nelze množit svěží kvetoucí rostlinu s řízky - řízky pravděpodobně nebudou kořeny a pelargónie může po prořezávání ztratit květiny.

Jak propagovat doma?

Pěstováním královského pelargónie vyvstává otázka, jak kompetentně organizovat chov doma, a rozhodnout, jakým způsobemnejlepší:

 • jednoduché - dělení keře;
 • běžné - řízky, přijatelné i pro začátečníky;
 • fascinující - semenem, ale tato metoda je zdlouhavá a doporučuje se pro chovatele.

Nejjednodušším způsobem je rozdělit keř pouze tehdy, když ve stejném květináči roste několik pelargónií. Řízky jsou nejčastější metodou z důvodu dobrého zakořenění , pokud pěstitel dodržuje pravidla.Ale množení semeny, nikdy nemůžete přesně předpovědět, jaké květiny a jaké zbarvení listů bude mít královský pelargónie.

Jak a kdy na řízky?

Nejvýhodnějším obdobím roubování je po recesi letního vedra, konec srpna - začátek září, kdy teplota nepřesáhne 25 stupňů, nebo v únoru až březnu.Rostlina musí být zdravá, je třeba pečlivě prohlédnout listoví, zda nevykazuje škůdce a nemoci (co dělat, pokud listy zbarví dožloutle nebo když se u pelargónie objeví jiná onemocnění, zjistěte zde ).

 1. Příprava řízků.

  Před provedením řízků se rostlina udržuje na teplotě asi +8 stupňů.Řez se provádí pod úhlem 90 stupňů (ne šikmý), rukojeť by měla mít dva až tři uzly.Obrobky musí být po dobu několika hodin vyschnuty (ponechány navinout).Spodní listy na řízcích jsou odstraněny a řez je posypán drceným uhlím.

 2. Zakořenění.

  Královský pelargónie je zakořeněn ve vlhkém písku, směsi rašeliny a písku nebo ve skleníkové půdě v jednotlivých květináčích o průměru 7-9 cm.je třeba na několik dní pokrýt netkaný materiál.Teplota by měla být přibližně 10 stupňů tepla.

  Je také možné zasadit královské řízky pelargónie do vlhkých rašelinových tablet pro zakořenění.

  Pozor! Pelargónie královská nemůže být zakořeněna ve vodě, její stonky zjemní a hnijí.

  Řízky musí být napojeny heteroauxinem nebo kořenem.Další péče spočívá v zalévání, protože zasychá, a neměli byste jej stříkat - jeho rostlině se nelíbí.Pokud byly řízky nařezány na jaře, pak se zakořenění objevuje po 1,5 až 2 týdnech, a pokud v létě - po 3 týdnech.

  Jsou-li řízky velmi krátké, roztáhnou se, pokud je nádoba umístěna pod zdroj světla.Pak se listy natáhnou ke světlu a řízky se prodlouží.

 3. Výsadba do půdy.

  Po zakořenění jsou sazenice královského pelargónie transplantovány do půdy rozlité vroucí vodou nebo roztokem manganistanu draselného s následujícím složením:

  • 1 díl rašeliny;
  • 2 části trávníku;
  • 0,5 dílu hrubého písku.

  Hrnec musí být odebrán malý, ve velkých rostlinách rostlina začíná aktivně pěstovat kořenový systém a zeleň, zapomínat na kvetení ( , jak dosáhnout velkolepého kvetení ?).Po výsadbě na trvalém místě je únik utržen přes třetí pár listů.Po tomto postupu se na pouzdru objeví boční stonky.

  Pokud bylo množení královského pelargónie řízky úspěšné, příští jaro můžete počkat na první květenství.

Řízky královského pelargonia - více ve videu níže:

Chovsemena

Pěstování semen je velmi vzrušující způsob, , ale pro začátečníky se to může zdát problematické.Semena lze koupit, ale můžete je sbírat sami.

Důležité. Při množení semeny nejsou mateřské vlastnosti vždy přenášeny, mohou se pěstovat královské pelargónie, které se liší od matečné rostliny.

Sběr osiva:

 • Musí být odebrána zdravá kvetoucí rostlina.
 • Opylujte (uzavřete, abyste přilákali hmyz nebo opylili sami sebe).
 • Ihned po zrání, sběr semen za suchého a slunečného počasí.Nemůžete se zdržet, protože mohou spadnout a ztratit se.

Rostlina se semeny může být zakryta látkou, aby se zrna po vypálení neztratila.Po zrání a sušení by se semena měla zbavit plev a skladovat při pokojové teplotě.

Semena královského pelargónie mají hustou a tvrdou skořápku,dělají skarifikaci, aby se vylíhli rychleji.Bez tohoto postupu budou sazenice za 3 měsíce a se skarifikací - za 3 týdny.

Výsadba semen královského pelargónie:

 1. Nejlepší je pěstovat semena v březnu až dubnu, pak jsou denní hodiny postačující k rychlému vylíhnutí semen.Při výsadbě v zimě je nutné zajistit zvýraznění.
 2. Po dezinfekci půdy by se semena měla umístit do květináče nebo do krabičky s půdní směsí ve vzdálenosti 5 cm. Horní část s tenkou (5 mm) vrstvou půdy.Pro královský pelargónie jsou vhodné tři typy půdy:
  • první - 1 díl rašeliny, 2 díly trávníku, polovina velképísek;
  • druhý - 1 díl perlitu, 1 díl rašeliny;
  • třetí - 1 díl rašeliny, 1 díl písku.
 3. Budoucí rostliny se při pokojové teplotě zalévají převařenou vodou.Je důležité, aby byla půda vždy vlhká.
 4. Zrna jsou pokryta sklem nebo filmem.
 5. Kontejner semen je umístěn na jasném místě, ale nikoli na přímém slunečním světle.
 6. Klíčení se objeví po chvíli (rychlost výskytu závisí na tom, zda byla semena skarifikována).
 7. Po objevení prvních čtyř listů se královský pelargónie ponoří překládkou do různých květináčů o průměru 8 cm.
Důležité! Při výsadbě královských pelargónií je na dně hrnce nutně položena drenážní vrstva.

Možné problémy

Matka může být infikována matkou z různých nemocínebo škodlivého hmyzu.Abyste tomu zabránili, měli byste květinu pečlivě zkontrolovat před řezáním řízků.

Pokud královský pelargónie dlouho nekoreňuje, může být příčinou vysoká teplota vzduchu (+25 a více).

Aby se královský pelargónie zakořenil rychleji, musí být půda hutná a ne příliš výživná.

Královský pelargónie nechce rozkvetnout ani rok po výsadbě, důvody mohou být:

 • Pelargónie je vysazena v nadměrném květináči, až kvetou až do kořenůdobýt celý prostor.
 • Studený vzduch.
 • Závod postrádá světlo.
 • Půda není správně nasbírána.

Kvůli nadměrnému zalévání královskéhonoha hniloby pelargónie.Rostlina je odstraněna spolu s půdou, aby nedošlo k infikování jiných rostlin černou nohou, protože hnijící produkty mohou zůstat v zemi.

Royal pelargonium se dobře reprodukuje jak řízky, tak semeny. Pokud se k procesu přistupuje odpovědně, konkrétně: k zajištění optimálních teplotních podmínek, dobrého osvětlení, odtoku, zalévání rostliny včas, ale aby nedošlo k přetížení a ochraně před průvanem, brzy bude mít mladý zelený mazlíček květenství, které potěší oko měsíce.