K jakým škůdcům orchidejí phalaenopsis by se mělo bát?Jejich fotografie a léčebné metody

Orchideje jsou velmi krásné rostliny, které se aktivně pěstují doma.Existují však situace, kdy květina začne pomalu mizet a přestane kvete.Důvodů může být několik, ale nejčastěji se to děje v důsledku poškození škůdců, s fotografií a popisem, který by měl každý pěstitel znát.V tomto článku se dozvíme, co paraziti ohrožují květ a jak se s nimi vypořádat.

Jaká jsou nebezpečí?

Protože škůdci se živí šťávou a živinami nalezenými v orchideji, její růst se zastaví, kvetení se zastaví nebo se stane řídkým, listy se změní tvar, prodlouží se.Po čase začne phalaenopsis vyblednout a poté zemřít.Jaké části rostliny ovlivňují? Škůdci postihují hlavně stonky, kořeny a listy rostliny , z těchto prvků vysávají šťávu, v důsledku čehož květina uschne a zemře.

Jak se dozvědět o jejich existenci?

Paraziti nejčastěji napadají květinu v létě.Existuje několik způsobů, jak je odhalit:

 1. V noci položte kousek květu nebo okurky hned vedle rostliny do hrnce.RánoMůžete vidět, kdo přišel na hostinu.
 2. Tato metoda umožňuje identifikaci hmyzu, který obývá kořenový systém.Květináč musíte ponořit do nádoby s vodou.Paraziti během 1-2 minut se rychle objeví.

Prostředky pro kontrolu

Chemikálie

Pokud použijete následující, můžete se zbavit škůdců, kteří ovlivnili phalaenopsis.přípravky:

 • Actar .Tento lék má systémový účinek na škůdce, jako je hmyz z meruňky, cherbety, mšice a třásně.V tomto případě je tento nástroj pro ostatní naprosto bezpečný.Při použití rostlin získává ochranu až 2 týdny.
 • Actar .Produkt můžete použít k postřikování nebo zalévání.Ošetření se provádí v intervalech 7 až 10 dnů.
 • Actellic .Tento lék je účinný proti mšicím, molicím, klíšťatům, blechám, hmyzu a třásnům.Někdy stačí i jedno ošetření.
 • Agrevertin .Tento lék působí proti stejným škůdcům jako předchozí lék, ale pouze má slabší účinek.K přípravě roztoku vezměte 1 litr vody a 5 ml produktu.
 • Bi 58 .Jedná se o silný lék pro univerzální použití.Jednorázové ošetření se provádí roztokem získaným z 30 ml produktu a 1 litrem vody.
 • ​​

Lidové

Škůdci lze odstranit pomocí osvědčených domácích prostředků:

 1. Listy Phalaenopsis lze ošetřit vatovým tamponem namočeným vrostlinný olej.Pod ropným filmem se začnou dusit cherbety a hmyz.Proveďte zpracováníráno nebo večer.
 2. Při postřikování masopustem vezměte 1 litr vody a 40 ml olivového oleje.Výslednou emulzi naneste na postiženou oblast.Proveďte postup 1krát týdně 3krát.
  Nápověda! V obtížně přístupných oblastech pro aplikaci oleje můžete použít štětec.
 3. Rozmělněte stroužky česneku a postižené oblasti ošetřete výslednou šťávou.Opakujte ošetření jednou týdně 3-4krát.

Biologické

Následující biologické přípravky jsou pro léčbu phalaenopsis účinné:

 • bicol .Jedná se o akaricidní léčivo, které je odvozeno od bakteriálního kmene Bacillusthuringiesisvar thuringiesis.Používá se k odstranění roztočů.Bicol rychle eliminuje škůdce, protože má střevní účinek.
 • Verticilin .Jedná se o insekticid, který byl získán na základě houby Verticilliumlecanii.Droga se používá v boji proti molice.Její činnost spočívá v tom, že konidie nebo blastospory houby prosakují přes pokrývky hmyzu a pronikají do jeho těla.Tam rostou a ovlivňují jeho orgány.

Společní škůdci s fotografiemi

Klíšťata

Tito škůdci mohou infikovat rostlinu jak v obchodě, takdoma. Klíšťata propíchnou listy phalaenopsis, v důsledku čehož začnou bolet , vyschnou a vypadnou (více jsme mluvili o nemocech a škůdcích phalaenopsis zde ).Pupeny se nemohou otevřít, ale místo toho umírají pomalu.Můžete rozpoznat parazita přítomností pavučiny nalistová deska.Klíště se můžete zbavit, pokud je sbíráte rukama a vložíte je do vody.Rostlinu můžete stříkat také pomocí Fitovermu každé 2 týdny.

Thrips

Tito malí škůdci žijí téměř všude v zahradách.Mají černou barvu a 2 páry křídel, takže přesun z jedné rostliny do druhé pro ně není problém.Skrývají se v zemi, takže jejich nalezení je mnohem obtížnější.Po chybách zůstávají na listech stříbrné stopy.Thrips saje šťávu z phalaenopsis a v kořenech položí larvy.Chcete-li překonat škůdce, musíte postříkat květ komplexním řešením Actellik a Fitoverm.

Whitefly


Toto je malý motýl s mléčnou barvou.Živí se šťávou z rostliny a množí se přímo na stoncích. Po postižení bílou vazbou se phalaenopsis stane letargickým a slabým , jeho listy se zbarvily žlutě a spadly.Protože molice létají dokonale, mohou být larvy položeny přímo pod listy.Parazit můžete odstranit pomocí roztoku získaného z 1 litru vody a 20 g mletého pracího mýdla.Nastříkaný přípravek stříká Phalaenopsis 1krát týdně.

Sání parazitů


Tato skupina zahrnuje škůdce živící se mízou rostliny.Nejčastěji se jedná o nehty.Můžete si je všimnout hnědé barvy.Nemezou plazit, ale létat, ale skákat, takže je velmi obtížné chytit parazita.Pokud dojde k masivní porážce škůdci, živí se kořeny orchidejí.Můžete se zbavit nehtů, pokud omezíte zálivku (2krát dovnitř)týden) a také zpracovat květinu s Fitoferm.

Mšice

Tento parazit není pro květ nebezpečný, ale jeho vylučování, které na listech zanechává, zabraňuje jimi produkci kyslíku.Právě na takových listech se bakterie a houby začnou množit. Abyste se zbavili mšic, musíte použít roztok s mýdlem na praní , ale neměli by s ním sprejovat orchidej, ale otřít zasažené listy.

Nematodes


Toto jsou červi, kteří mají zaoblený tvar.Vnikají do kořenů, stonků a listů.Škůdci živí všechny prospěšné látky phalaenopsis a vysávají šťávu.Nematodes se živí nejen rostlinou, ale také na ní zanechává své sekrece.Z tohoto důvodu orchidej přestane růst a po chvíli zemře.Nematodes nemají rádi horkou vodu, takže můžete zahřát květ.Dělej to opatrně, abys to nezničil.

Woodlice


Tito paraziti jsou častými návštěvníky orchidejí.Musíte se s nimi vypořádat okamžitě, okamžitě po detekci.Přestože se Woodlice pohybují pomalu, v zemi jsou docela aktivní.Během zavlažování se schovávají, takže hledání škůdců není snadné.Chcete-li překonat škůdce, musíte snížit orchidej ve vodě a počkat trochu.Po 2-3 minutách se vši vylézají.Pokud zůstanou paraziti, je lepší květinu transplantovat, teprve pak kořeny důkladně opláchněte.

Mealybug


Tento parazit vypadá jako načechraný hrudek s malým knírem.Pro phalaenopsis je to docela hmyz.představuje vážné nebezpečí, protože není vždy možné jej včas odhalit. Mealybug volí těžko dostupná místa - kořeny .Nasává šťávu z rostliny a po sobě zanechává bílý výboj.

Tento parazit je nejčastěji detekován poté, co listy začnou žloutnout a spadnout.Abyste porazili škůdce, musíte odstranit všechny suché a poškozené listy.Musíte také pečlivě prozkoumat místa, kde může být parazit.Můžete si to s obyčejnou hůlkou.

Šupina a falešný peeling


Tento hmyz vysává všechny živiny z phalaenopsis a poté zůstává na listech a stoncích lepkavá tekutina (co dělat, když ) má phalaenopsis lepkavé listy ?).Je to vynikající prostředí pro vývoj plísní a hniloby (podrobnosti o tom, jak zjistit, že kořeny a další části hniloby orchidejí phalaenopsis a co dělat, aby se zachránila květina, si přečtěte zde ). Hmyz pro dospělé může larvy položit přímo na stonek .Jsou připojeny k rostlině a živí se šťávami.Během několika dní jedinec zraje a způsobí rostlině významné poškození.

Porážka takových parazitů je poměrně jednoduchá: musíte květinu opláchnout vodou, po které hmyz odejde.Stále můžete zpracovat orchidej s Actellik a Fitoverma.Proveďte tento postup 2krát měsíčně.Po úplné likvidaci parazitů je třeba phalaenopsis přesadit.

Jaké kroky nelze podniknout ke zničení?

V boji proti parazitůmPhalaenopsis nemůže provádět následující akce:

 • Používejte silné pesticidy, protože mohou ničit nejen škůdce, ale i prospěšné organismy.
 • Použijte roztoky připravené během několika dnů.Pro odstranění hmyzu je vhodný pouze čerstvě připravený prostředek.
 • Připravit řešení nikoli podle pokynů, aniž by byly dodrženy koncentrace, normy, náklady a technologie.

Péče o květiny po jejich ošetření

Po odstranění všech škůdců phalaenopsis je třeba o květinu náležitě pečovat:

 1. Osvětlení .Uspořádejte orchidej na místě s dobrým osvětlením, ale bez přímého slunečního světla.Kvůli nedostatku světla jsou listy vytaženy a kvetení se stává vzácným.
  Nápověda! Denní světlo by mělo být 12 hodin.
 2. Teplota .U phalaenopsis je nutné udržovat teplotu během dne 18–27 stupňů Celsia a v noci - 13–24 stupňů.
 3. Zalévání .U phalaenopsis je zapotřebí mírné zalévání, aby byla země vlhká, ale ne příliš vlhká.Voda by měla být rozmrazena, převařena a 2-3 stupně nad pokojovou teplotu.V létě navlhčete půdu 2-3krát týdně, v zimě 1-2krát za 7 dní.
 4. Hnojiva .Vrchní obvaz se provádí jednou za 3 týdny.K tomu potřebujete sloučeniny určené pro orchideje.Překrmování květu nestojí za to, protože nadbytek minerálních solí nepříznivě ovlivňuje růst a kvetení.

Jedno z pravidel péče o phalaenopsisprevence škůdců zůstává.Ale kvůli špatným povětrnostním podmínkám nebo narušení zemědělské technologie nelze invazi parazitů zabránit.Aby orchidej neklesla a nezmizela, je nutné začít s kontrolou škůdců a ošetřením rostliny co nejrychleji, s použitím nejbezpečnějších prostředků.

Hlavním ukazatelem zdraví phalaenopsis je stav kořenového systému.Přečtěte si naše materiály o tom, jak starat se o kořeny orchidejí a , jak je pěstovat po nesprávné péči, a jak rozpoznat choroby květin skvrnami na listech a proč kořeny a další části rostliny jsou suché.

Užitečné video

Chcete-li trvale vyřešit problémy se škůdci, podívejte se na video: