Kanadská jablka s obrovskými výhodami - Spartan

Spartánská jablka jsou klasifikována jako zimní odrůdy.Byl chován v Kanadě a je stále velmi populární ve své vlasti.Spartan patří mezi nejvyváženější odrůdy kanadských jablek.

Jednou z nejvýznamnějších výhod této odrůdy je extrémně vysoká skladovatelnost, tj. Velmi dobrá schopnost dlouhodobého skladování.

Podívejme se blíže na popis odrůd jabloňových jabloní a jejich plodů.

Jablka si mohou s patřičnou pozorností lehnout až do dubnaaniž by došlo ke ztrátě jejich tržní hodnoty.Ovoce by mělo být skladováno v dřevěných bednách, v dobře větrané, chladné a temné místnosti (jako je sklep).

Je-li odrůda spartánských jablek zaváděna do žáru, po chvíli se stanou sladšími a poté začínají uschnout, je tedy nezbytně nutné je získat z místa skladování, jak jsou spotřebovány.

Spartan se řadí mezi tzv. Opylující kultivary, používá se při výsadbových systémech pro plantáže několika odrůd.Lze bezpečně zasadit vedle takových odrůd, jako je Melba, Kitayka, Northern Sinap, Bogatyr.

Popis odrůdy Spartan

Na fotografii vidíte jabloň a jablka odrůdy Spartan a přečtěte si podrobný popis charakteristik stromu níže.

Strom této odrůdy má vysokou úroveňtempo růstu a hustá zaoblená koruna, náchylné k zanedbávání.

Výhonky mají zalomenou strukturu, tmavou třešňovou barvu a charakteristickou silnou pubertu.

Listy této odrůdy jsou obvykle malé, někdy střední, se základnou ve tvaru srdce a nutně zkroucenou špičkou.Barva listů je nejčastěji tmavě zelená a průřez je téměř kulatý.Jabloně této odrůdy se vyznačují hojným kvetením.

Plody spartánské odrůdy středního objemu, obvykle žluté , ale s velkým vínovým červenáním, které pokrývá téměř celou plochu (na fotografii můžete také jasně vidět spartánská jablka).Někdy jsou plody pokryté namodralým květem, který jim dává tmavě modrý nebo dokonce fialový odstín.

Spartánská jablka jsou kulatá , někdy s kónickými prvky.Ovoce se vyznačuje žebrováním.Semena těchto jablek vypadají jako cibule.Dužnina ovoce je bílá, křupavá, s stěží znatelnými červenými žilami, velmi šťavnatá a aromatická. Chuť je sladká, někdy s kyselostí a tóny melounu nebo jahody .Průměrná hmotnost plodu se správným zavlažováním je asi 150 gramů.

Foto

Historie výběru

Odrůda jablekSpartan byl získán kanadskými chovateli v roce 1926ve městě Summerland na pokusné stanici. Má se za to, že pro křížení byly použity odrůdy Mekintosh a Pepin Newtown Yellow , ale nedávné genetické studie ukázaly, že se tyto odrůdy nezúčastnily výběru Spartanu.

Přesto je jisté, že Mekintosh je předek Spartanu - mají mnoho podobných morfologických znaků.

Distribuční oblast

Ačkoli je odrůda Spartan apovažována za zima, její mrazuvzdornost zůstává mnohem žádoucí .

Proto se v naší zemi pěstuje Spartan hlavně v regionech střední a střední černé země.

Ve středních oblastech ruského středního pásma je pro tuto odrůdu již příliš chladno. Regionem přirozeného růstu tohoto jabloně je Kanada a částečně USA .Odrůda je také rozšířená ve Švýcarsku a Polsku.Americká klasifikace jabloní pro zimní odolnost identifikovala spartánskou zónu 3-6.Na základě této skutečnosti lze snadno zjistit, zda se jabloňový strom Spartan zakoření v nějaké konkrétní oblasti.

Výnos

Spartanje klasifikován jako vysoce výnosná odrůda .Z jednoho stromu můžete v závislosti na klimatických podmínkách, péči a stáří stromu sbírat15 až 100 kilogramů jablek .

Spartan nese ovoce jednou ročně - plody jsou připraveny ke sklizni již na konci září, ale až do začátku prosince jsou nasyceny svou charakteristickou chutí a dosáhnou konečné zralosti.Tato odrůda je bohužel charakterizována snížením velikosti jablek s věkem stromu, proto je nutné pravidelně aktualizovat sady.

Po dosažení zralosti plody nespadají na zem, ale zůstávají na jabloni.Spartan však patří k raným a vysoce výnosným odrůdám,proto je tato odrůda prospěšná pro použití v obchodních činnostech.

Výsadba a péče o rostliny

Pokud se rozhodnete pěstovat spartánská jablka, musíte být velmi zodpovědní za výběr sazenic -musíte dát přednost rostlinám, pro kterénejrozvinutější kořenový systém .

Kromě toho je třeba okamžitě oříznout (až 40–60 centimetrů).

Koruna jabloně roste poměrně široce, to by mělo být zohledněno při výběru místa výsadby - rostliny v okolí by měly mít také dostatek slunce.Obvykle se vysazují dvouleté rostliny azačnou rodit ovoce po dobu 3-4 let .

Nejvíce ze všehoSpartan miluje otevřený, nestínovaný terén. Výsadba jabloní je na jaře, ale je to možné na podzim.

Půda pro výsadbu je kritická - stejně jako jakýkoli jiný jabloň je Spartan velmi citlivý na nedostatek vzduchu, takže půda by měla být alespoň hlinitá.Clay earth bude destruktivní pro strom.Nicméněsazenice lze pěstovat i ve velmi jílovité půdě, pokud se do ní nejprve přidá říční písek smíchaný s rašelinou .

Pokud v místě přistání převládá písčité složení půdy, je třeba k ní přidat hlínu, rašelinu, humus a kompost.

Když jste se rozhodli na místě přistání, musíte připravit jámu.Jehohloubka by měla být nejméně 70 centimetrů a její šířka by neměla být větší než metr .Ve spodní části jámy by měla být vrstva úrodné půdy, která musí být nejprve smíchána s hnojivy (nejlepší je použít minerální neboorganické), načež vše pokryje vrstvou půdy bez hnojiva.

Na hraně jámy by měl být vyváděn kolík, aby měl mladý jabloň podporu.S sazenicemi je nutné zacházet opatrně, pokusit se z nich netřást zemí.

Po výsadbě by měla být půda kolem stromu co nejhustěji pošlapaná a kolem jámy by měl být vytvořen nějaký válec.

Poté musíte začít zalévat - vodu nalijte do té doby, než se již nevstřebává, a poté by měla být půda kolem místa výsadby zamíchána rašelinou.

Na samém konci byste měli vzít napjaté lano nebo provázko a pečlivě uvázat jabloň ke kolíku .

Péče o odrůdu Spartan nemá žádné charakteristické rozdíly od péče o zbývající zimní odrůdy jabloní.Aby stromy rostly zdravě a pravidelně a velkoryse nesly ovoce, měly by být napojeny, oříznuty a nakrmeny.Pokud jde o zalévání, měla by být prováděna v horkém a suchém období nejméně jednou týdně.

Nejužitečnější zavlažovací metodou pro stromy bude napodobování deště, tím spíše to bude další preventivní opatření proti chorobám a škůdcům.

Pokud se však rozhodnete použít „dešťovou zálivku“, měli byste si uvědomit, že pokud se provádí v horkém dni, mohou rostliny výrazně popálit, takžeby se měl postup odložit na večer nebo brzy ráno .Pravidelně musíte půdu uvolnit a pokusit se nepoškodit kořeny stromů.Na podzim a na jaře musí být spartánské jabloně krmeny.

Krmení se obvykle provádí ve třech fázích -když se květy objeví na stromech, po ukončení květu a jednou na jaře je to lepší v dubnu .Nejlepší je používat organická hnojiva, jako je humus, kaše, ptačí trus.Samozřejmě je nutné strom očistit od starých větví - jinak bude plodina trpět.Nebojte se odříznout přebytek - jediné, čeho se obávat, je nadměrné zahuštění listů.

Nemoci a škůdci

Spartanský jabloň se vyznačuje stejnými chorobami jako ostatní odrůdy, ale díky úsilí kanadských chovatelůSpartanu se podařilo vydělat víceodolný vůči strupovitosti a plísni .Zde se stručně zabýváme hlavními nemocemi, které postihují jabloně, a také způsoby jejich řešení.

  1. Scab .Toto je nejčastější plísňové onemocnění u všech odrůd jabloní.Projevuje se jako černé tečky na plodech.Pokud jsou tyto body malé a vzácné, pak jablka neztrácejí chuť a zdravé vlastnosti.
  2. Pokud se však s touto chorobou bojuje, tyto prvky se prohloubí a zvětší , čímž pokryjí většinu plodu, takže je nevhodné k lidské spotřebě.Je lepší bojovat s předstihem s chrastou - správné a včasné zalévání, vrchní obvaz, prořezávání pomůže vyhnout se této nemoci.Pokud však již infekce stromy infikovala , ošetřte je sypáním speciálními přípravky(například „Chorus“ nebo „Skor“).

  3. plísňovitá .Spartan je tímto onemocněním ovlivněn poměrně zřídka.Ukazuje se jako bíláplaketa na různých prvcích stromu.Zpočátku se snadno otře, potom zdrsní a zhnědne.Listy suché, plody jsou pokryty tečkami.Po léčbě zvláštním lékem (například "Topaz") ​​toto onemocnění zmizí.
  4. Ovocná hniloba .Jméno hovoří samo za sebe - jablka hniloba.Pomozte "Skor", "Chorus" a "Fundazol", rozvádět se v souladu s pokyny.
  5. Cytosporóza .Stejně jako všechny ostatní je to plísňové onemocnění.Když se toto onemocnění objeví, kůra začne být obarvená a suchá.Nejúčinnější použití je Hom nebo Fundazole.
  6. Před postřikem rostlin byste si měli pečlivě přečíst pokyny k danému léčivu, abyste se vyhnuli negativním vedlejším účinkům.

Lze shrnout, že můžeme bezpečně říci, že odrůda Spartan má vynikající chuť, snadno se pěstuje a má velký komerční potenciál.Při správné péči si můžete každoročně vzít kvalitní a štědrou úrodu vynikajících jablek.