Kholmogoryki (plemeno krav „Kholmogorskaya“) - přináší radost těm, kdo je vychovávají, a těm, kteří prostě milují mléko!

U slova „kráva“ si mnozí z nás představují černou a bílou skvrnitou krásu s velkým hladkým vemenem.

Takto vypadají kopce - představitelé plemene, jednoho ze tří nejpopulárnějších v Rusku.

Krávy Kholmogorsk jsou dokonalepřizpůsobeny chladnému klimatua jejichmléko se vyznačuje vysokým obsahem tukua vynikající chutí.

Historie

Skot plemene Kholmogory existovalv 17. století v oblasti Arkhangelsk .Toto jméno pochází z vesnice Kholmogory.Za Petra I. se Arkhangelsk stal největším přístavem, centrem obchodu s většinou evropských zemí.

Podnebí podporovalo chov dojnic .V nivě řeky Severní Dviny bylo mnoho přírodních pastvin pokrytých bujnou a výživnou trávou.

Poptávka po mléčných výrobcích také hrála velkou roli: zmrazené mléko a jiné zemědělské produkty byly vyváženy z Arkhangelska po moři.

Přestože se téměř dvě století krávy a býci jiných plemen dováželi do Arkhangelska, nemůžeme mluvit o jejich významném dopadu na kopec.

V sovětských dobách vědci prováděli výzkum výběruběhem kterého byly kholmogorské krávy kříženy se zástupci holštýnských a nizozemských plemen.

Účelem kříže bylo zvýšit výtěžnost mléka.Ukázalo se však, že potomci smíšených párů, přestože dali hodně mléka, se výrazně snížil obsah tuku.

Současně se zhoršila chuť a další ukazatele.V tomto ohledu byla výběrová práce přerušena.

Kholmogorské plemeno existovalo jako nezávislá několik století, ale bylooficiálně zaznamenáno v roce 1937 .

Vzhled

Zvířata tohoto plemene jsou velká, spíše vysoká a přiměřeně složená.Výška v kohoutku u dospělých jeaž 130 - 140 cm .Barva hlavně černá a bílá, flekatá.Zvířata jsou zcela černá, zřídka červeno-bílá.

Tvar hlavy je protáhlý, krk je poměrně tenký.Konstituce je silná, končetiny jsou správně nasazeny, charakteristická je rovná linie hřbetu a dolní části zad.Výška v křížové kosti se liší od výšky v kohoutku o 5-7 cm.

Vemeno má zaoblený tvar a střední velikost.Existují také krávy ve tvaru vemene a méně často ve tvaru kozy.Občas je vemeno pozorováno u třetí dvojice bradavek.Tvar bradavek je válcový, protáhlý.

Kholmogorská plemena krav: charakteristika a fotografie

Dospělé krávy váží v průměru 550 kg.Pokud jde o dospělé býky, jejich hmotnost může být mnohem větší:až 800–850 kg .Příklady jsou známy, když býci tohoto plemene vážili více než jednu tunu.

Telata se rodí s hmotností vyšší než 30 kg .Gobies jakozpravidla již při narození o něco větší než jalovice.Ve věku šesti měsíců, jsou-li o telata dobře postaráno, váží: býci - v průměru 180 kg, jalovice - 150–170 kg.O 18 měsíců váží telata 370-390 kg.

Dospělá kráva produkuje v průměru 3 200–3800 kg mléka ročně a za dobrých podmínek se může výtěžnost mléka zvýšit na 5–6 tisíc kg. Obsah tuku v mléce je obvykle vyšší než 3%, až do 3,87% .

Existují také jiná plemena krav, jejichž mléčný tuk je poměrně vysoký, jako například: Jersey, Simmental, Aishir, červenástepní.

Fotografie plemene krav Kholmogorskaya:
ZÁJEM!

Na počátku roku 2000 byla mezi odborníky široce známo vysoce produktivní stádo vytvořené na experimentální produkční farmě Tolstopaltsevo (Moskevská oblast).

Podařilo se jim dosáhnout průměrného výtěžku mléka 6484 kg mléka (obsah tuku 3,9%, bílkoviny 3,31%).Na rozdíl od klasických metod byla použita třikrát experimentální technologie dvojitého dojení.

V současné době se zlepšují vlastnosti plemene, jako je tvar vemene a průtok mléka.Vědci a chovatelé pracují na zlepšení postavy krav, na hledání a nalezení způsobů, jak zvýšit výtěžnost mléka a obsah tuku v mléce. Cílem je dosáhnout 4% obsahu tuku v mlécea překonat tento mezník.

Celkem existují tři podtypy plemene Kholmogorsky: Pechorsky, severní a střední, které jsou charakteristické pro Komi republiku, resp.Archangelské a moskevské regiony.

Výživa a péče

Pravidla pro údržbu a péči o kopcese neliší od standardních doporučení .Čisté, suché a poměrně prostorné stáje, vyvážená strava je nezbytná pro dobré zdraví zvířat a plné mléko.

Vzhledem k tomu, že plemeno Kholmogory je v mnoha regionech Ruska a sousedních zemí rozšířené, strava se výrazně liší podle místních podmínek.

Nemoci

Hillsidesse vyznačují dobrým zdravím a vysokou imunitou .Vytvrzené a dokonale přizpůsobené severnímu klimatu nejsou téměř náchylné k nachlazení.

Zřídka se vyskytly:tuberkulóza, revmatismus, vemeno .

Leukemická rezistence je vysoká .Díky úsilí chovatelů je tato vlastnost stabilně zachována u kříženců - potomků kopců a holštýnska.

O chovu a chovu

V posledních desetiletích byly provedeny studie, které zkoumaly:

  • možnost použití nových stavebních materiálů pro živočišné komplexy;
  • denní rutinní možnosti, jejich vliv na výtěžek mléka;
  • různé diety;
  • způsoby, jak snížit náklady na produkci mléka.

Doporučené k použití jsou nové stavební materiály (Polytherm a další), trvanlivé a šetrné k životnímu prostředí.

Bylo prokázáno, žezvířata dobře snáší dvojité dojení .Přepnutí do tohoto systému se znásobíprůtok mléka a pomáhá snižovat výrobní náklady.

Je přijatelné vyloučit kukuřici a většinu kořenových plodin ze stravy , přičemž se tato krmiva nahradí výživnými obilnými plodinami.Tento přístup umožňuje snížit náklady na energii a práci při výrobě krmiva, aniž by to ovlivnilo kvalitu a množství mléka.Krátké závěry

Skot plemene Kholmogory má nepopiratelné výhody. Tato zvířata jsou nenáročná, dokonale tolerují drsné klima, jsou dobře aklimatizována v jiných regionech .

Mléko a jeho produkty se vyznačují vynikající chutí.

Kholmogorský plemeno je v mnoha regionech Ruska rozšířené.Najdete je také na farmáchUkrajiny, Moldavska a dalších zemí .

Kholmogoryki jsou velmi populární krávy, přinášejí radost jak těm, kteří je chovají, tak těm, kteří prostě milují chutné mléko a mléčné výrobky.

Užitečné video

Charakteristiky a vlastnosti plemene krav „Kholmogorsk“ ve videu níže: