Koligranulomatóza postihuje všechny vnitřní orgány ptáků

E. coli je původcem mnoha chorob u lidí a zvířat.Má také negativní vliv na organismus drůbeže, což způsobuje koligranulomatózu, což je nebezpečné onemocnění, které se často vyskytuje na ruských drůbežárnách.

Coligranulomatóza je nemoc, která je způsobena gramnegativní Escherichia coli.Tato nemoc se vyznačuje vážným poškozením všech vnitřních orgánů ptáka, což v budoucnu často vede k její smrti.

Téměř ve všech orgánech drůbeže vV játrech se začínají tvořit četné granulomety, které narušují správné fungování vnitřních orgánů.Postupně je pták vyčerpaný, ztrácí svou dřívější produktivitu a následně umírá.

Tato zvířata jsou náchylná mladá zvířata jakéhokoli plemene drůbeže.Obvykle mladí lidé onemocní po vystavení kontaminovanému krmivu, vodě a dospělé drůbeži.

Historické pozadí a míra způsobených škod

Coligranulomatóza je ve veterinární praxi již dlouho známa.Toto onemocnění se velmi často týká mladých kuřat, kachen, krůt a hus, které jsou chovány v nepříznivých podmínkách.Vzhledem k porážce mladých zvířat můžerozmnožování celého stáda bude trpět, protože budou postupně umírat kvůli rychlé proliferaci granulomů na vnitřních orgánech.

Toto onemocnění se nejčastěji projevuje v drůbežárnách,kde nejsou dodržovány základní hygienické normy .Na území těchto farem mohou být kuřata zpravidla několikrát opakovaně infikována, což je způsobeno špatným stavem podestýlky a krmením v domě.

Infekce mladých zvířat Escherichia coli představuje pro hospodářství velkou hrozbu, protože touto bakterií mohou být infikováni všichni ptáci.Z tohoto důvodu bude muset majitel utratit další finanční prostředky na léčbu ptáků a dezinfekci prostor.

Příčinným původcem choroby

Příčinným původcem této choroby jeEscherichia coli - Escherichia coli .Tato bakterie roste dobře na nejběžnějším živném médiu při teplotě 37 ° C.V půdě, hnoji, vodě a také v místnostech, kde se chovají ptáci, může zůstat životaschopný až 2 měsíce.

Escherichia coli je nepříznivě ovlivněna 4% horkým roztokem hydroxidu sodného, ​​vyčištěným bělidlem s 3% aktivního chloru a hydratovaným vápnem.Všechny tyto chemické sloučeniny ničí obal bakterie, což vede k její smrti.

Průběh a symptomy

K infekci E. coli dochází poměrně rychle.Během pouhých několika dnů se u mladé drůbeže začnou objevovat mladé příznaky nemoci.Pro všechna plemena drůbežejsou zcela identické.U těchto jedinců je zaznamenána obecná slabost.Pacienti s coligranulomatózou se prakticky nepohybují, snaží se sedět na jednom místě.Zároveň jsou jejich peří v neustále rozladěném stavu.

Kromě toho vykazují první příznakyrespiračních potíží .Z nosu a zobáku neustále vytéká transparentní výtok, vyvíjí se sinusitida a rinitida.Ptačí oči mohou být také postiženy, protože se na nich vyvine zánět spojivek.

Oslabená drůbež rychle zhubne odmítnutím krmení.Dochází k úplnému vyčerpání těla, což negativně ovlivňuje stav peří.Stávají se nudnými.

Při otevírání mrtvých těl bylo zjištěno, že u ptáků se vyvinula oftalitida, žloutková peritonitida a perihepatitida.Tracheální léze, fibrinózní aerosakulitida a také perikarditida jsou vážně zaznamenány v tělech mladých zvířat staršího věku.

Diagnóza

Diagnóza coligranulomatózy je možná pouze po kompletní bakteriologické analýze biologického materiálu.Pro analýzu jsou odebírána těla mrtvých ptáků, stejně jako vzduch z domu a krmení. Izolované bakteriální kultury byly podrobně studoványpomocí sérologických identifikačních metod.Pro přesné potvrzení diagnózy se provádí biologická zkouška na zdravých embryích a kuřatech.

Podobné příznaky se mohou objevit v průběhu jiných chorob, proto se koligranulomatóza dříve liší od streptokokózy a respirační mykoplazmy.

Léčba

Léčba tohoto onemocnění by měla být zahájena okamžitě po nástupu prvních příznaků, jinak by se stala prakticky nevyléčitelná coligranulomatóza.K tomu se používají bakteriofágy, hyperimunní sérum a gama globulin.Pokud jde o antibiotika, jsou předepisována až po testu citlivosti Escherichia coli, protože u některých kmenů se může vyvinout rezistence na určité léky.

Nejúčinnějšími léky používanými v boji proti Escherichia coli jsouenroxil, flumequin, kanamycin, gentamicin a kobactan .Někdy lze dobrých výsledků dosáhnout po použití sulfazolu a sulfadimethoxinu.Odolnější bakteriální kmeny jsou usmrceny furazolidonem a furazidinem.

Ujistěte se, že ptákům po antibiotickém běhu podáte vitaminy a regenerační přípravky, které pomohou kuřecímu tělu obnovit mrtvé normální mikroflóry.

Prevence

Nejlepší prevencí proti koligranulomatóze je přísné dodržování řady dezinfekčních opatření a dalších hygienických postupů, které vám umožňují včas zabíjet živé kmeny Escherichia coli.V domě je nutná periodická dezinfekce vzduchu za přítomnosti drůbeže.Nezapomeňte také na dezinfekci krmiva z oportunní mikroflóry, která může ptáka oslabit a způsobit průnik E. coli.

Na farmách, kdebrojlery se pěstují,nemůžete použít opakovaně použitelné stelivo , protože se může stát ideálním stanovištěm pro bakterie.Po každé pěstované šarži musí být nahrazena a dodatečně dezinfikována, pokud již na farmě existují případy infekce Escherichia coli.

Někteří chovatelé drůbeže se mylně domnívají, že neustálé krmení antibiotiky může tento problém vyřešit.Bohužel, E. coli postupně rozvíjí odolnost vůči působení léků, takže v případě infekce bude léčba obtížnější.Pro prevenci koligranulomatózy je však povoleno podávání antibiotika streptomycinu v aerosolu po dobu jednoho týdne.

Moskevské černé plemeno kuřat nelze zaměnit s ostatními kvůli jejich černému peří.

Narazili jste na nemoc, jako je leukémie u ptáků?Kliknutím na následující odkaz se dozvíte vše o ní: https://selo.guru/ptitsa/bolezni-ptitsa/virusnye/lejkoz.html.

Závěr

Coligranulomatóza je komplexní onemocnění charakterizované tvorbou vícečetných granulomů na vnitřních orgánech ptáka.To velmi vyčerpává ptáka, což nakonec vede k jeho smrti.Tomuto onemocnění však lze snadno předcházet, pokud jsou na drůbežárně přísně dodržována všechna nezbytná hygienická opatření.