Kompletní pokyny pro domácí péči o Decembrist nebo Zygocactus

Kdo řekl, že v chladném období by všechno mělo být šedé a matné?

I v zimním mrazu je možné mít na okně v bytě nebo lodžii rostlinu s květinami neuvěřitelné krásy a širokou škálou odstínů.

Docela skromný vzhled během teplé sezóny, ohromuje jeho nádherou během zimy. Položte jej na parapet a potěší vás elegantní zimní kytice .

Tento článek pojednává o propagaci, údržbě a péči o domácí květiny Zigocactus cactus (Decembrist, Schlumberger) a také představíme jejich fotografie.

Jeho znalci vytvářejí ve svých domovech skleníky, jejichž rozjímání nelze odmítnout.

Tato rostlina je jednoduše vytvořena pro ty, kteří nechtějí podlehnout univerzální slezině spojené s nedostatkem slunečního záření a používat všechny prostředky, aby do života přidali co nejvíce barev.

Domácí péče

Zigocactus není jedním z nejnáročnějších pečovatelů, ale každoročně si užívat krásy pupenů této nádherné rostliny a poskytnout mu odpovídající péči.

Sezónní kalendář odjezdů

Roční cyklus zygocactus probíhá ve čtyřech fázích:

 1. březen - září. vegetativní období .
  Tato fáze se vyznačuje aktivním růstem květin,vybudováním rostoucího počtu nových segmentů. Nyní se pokuste zajistit dobrou cirkulaci vzduchu (například položením na foukaný parapet nebo na balkon) a přirozený částečný stín. Zalévání je podle potřeby mírné, protože rostlina je při přeplnění náchylná k rozkladu.

  Existují určité zvláštnosti letní péče :

  • udržující vnitřní teplotu 20–23 ° C;
  • navíc vyžaduje pravidelné stříkání vodou při pokojové teplotě;
  • Jednou za dva týdny je nutné používat dusíkatá nebo univerzální hnojiva.
 2. Září - říjen. První doba odpočinku .
  Nejkritičtější fáze, která je charakterizována položením poupat, bude záviset na kvalitě péče, bude-li váš rok zigocactus rozkvétat. Poskytněte rostlině co nejvíce chladu a čerstvého vzduchu, jak je to možné, snižte množství světla a vlhkosti.Snadné zmrazení pomáhá položit poupata.
  Optimum budeteplota 10 - 18 ° C .Také jeho krátkodobé sníženína 3 - 5 ° Cnebude škodlivé.

  Frekvence zavlažování by měla být minimalizována.Zalévejte rostlinu pouze tehdy, když si všimnete vadnutí segmentů listů.

  Aby mohli pokládat co nejvíce květních pupenů, zkušení zahradníci se uchylují k malému triku: namísto vody zalévejte rostlinu čajem.

  Na konci října bude pro kvetoucí rostliny zapotřebí hnojivo.

 3. listopad - leden. Aktivní kvetení .
  Ideální místo pro zygocactusmoment - parapet jednoho z oken vašeho domu nebo bytu.Optimální teplotní režim:19 - 22 ° C během dne, 15 - 20 ° C v noci .
  Pro lepší tvorbu pupenů potřebuje rostlina hojné zalévání a vrchní obvaz obsahující draslík a fosfor.

  Pomáhá nálev vaječných skořápek (promyté vyprané surové skořápky se vylijí vodou a naplní se po dobu 24 hodin) a roztok dusičnanu vápenatého.Během této doby se nemůžete otočit, nosit banku atd.

 4. Únor je první polovinou března. Druhá doba odpočinku .
  V této době je nutné mírné zalévání (jak vysychá půda). Pro zajištění tvorby hustého rozvětveného keře odšroubujte horní segmenty listů.Optimální teplota:11 - 12 ° C .Hnojení není nutné.

Kvetení

Začátek fáze kvetení spadá na konec listopadu - prosinec, konec - polovina ledna - začátek února.Přirozená barva květů je červená, ale pěstitelé květin si vyvinuli odrůdy s různými barvami:bílá, žlutá, meruňková, fialová, růžová, fialová, malinová .

Proč květina Decembristu nekvete, co mám dělat?

Důvody nedostatku květu :

 • překročení denního světla;
 • nedodržování standardů osvětlení, teploty, vyčerpaného složení půdy;
 • časté změny polohy květu na okně;
 • přeskočení klidového období;
 • Příliš prostorný hrnec.

Způsoby jejich řešení :

 1. Od začátku podzimu převeďte květ na zkrácenoudenní dobu (9 - 10 hodin)za den) .Ponechejte ji na světle pouze po tuto dobu, poté ji zakryjte materiálem, který nepropouští světlo, nebo jej vyčistěte na tmavém místě.
 2. Aplikujte složitá hnojiva , přeneste keř na místo, kde je pozorována nejlepší kombinace teploty a světelných podmínek.Vyhněte se průvanu a přímému slunečnímu záření.
 3. Přestat hrnce otáčet .Aby se předešlo problému předčasného padání pupenů, změňte polohu květu ve vztahu ke světlu až po jejich vytvoření.
 4. Od začátku září do konce října poskytovat všechny nezbytné podmínky pro dobu odpočinku.Poté převeďte na teplejší místo.
 5. hrnec by měl býtstísněný , jinak keře poroste.
Sevření segmentů stonků za účelem zlepšení tvaru pouzdra po odkvětu.

K tomu, aby Schlumberger lépe rozkvetl a zasadil se, je třeba po období květu provést prořezávání.K tomu je nutné z každé větve odstranit několik horních listových segmentů (jeden až dva).

Za žádných okolností by neměly být vytrženy a odříznuty.Můžete je odstranit opatrným odšroubováním.

Charakteristiky péče po zakoupení

Pokud Decembrist v době nákupu kvete, aby nedošlo k padajícím květům, odložte transplantaci, dokud pupeny zcela nekvetou.

Není nutné osvobodit kořeny od Země.Stačí zavést drenáž a přidat chybějící množství půdy.

Osvětlení

Zygocactus je fotofilní atolerantní ke stínu.Jasné rozptýlené světlo bude vhodné pro kultivaci a ještě lépe - částečný stín.

Teplota

V létě bude optimální hodnota tohoto ukazatele18 - 20 ° C, v zimě 12 - 16 ° C .

Vlhkost

Potřebnázvýšená vlhkost .S výjimkou období klidu a kvetení můžete stříkat vodou při pokojové teplotě nebo uspořádat teplou sprchu.

Zalévání

Jak nadměrná vlhkost, tak vysychání z půdy jsou škodlivé.Nejlepší alternativou je proto zalévání, protože půda zaschne.Během květu udržujte půdu v ​​květináči mírně vlhkou.

Pro zavlažování použijteměkkou, mírně teplou vodu .

Půda a půda

Hlavní požadavky na půdu pro výsadbu :

 • lehkost;
 • prodyšnost;
 • propustnost pro vlhkost;
 • hodnoty pH 5,6 - 6 pH.

Složení se považuje za optimální, což zahrnuje 1: 1 :

 • rašelina;
 • listová půda;
 • uhlí;
 • hrubý písek.
Můžete také smíchat půdu prokaktusy a orchideje .

Hnojiva

Hnojení se provádíod zimy do podzimujednou za 2 týdny hnojivy pro kaktusy nebo pro druhy ze sukulentní rodiny.

Fotografie

Na níže uvedené fotografii jsou fotografie Decembrista:
Schlumbergerova transplantace

Kdy je to nutné?

Nejprvejakmile je vánoční transplantace provedena ihned po zakoupení.Transportní půda, ve které rostliny žijí v obchodech, není vhodná pro plný růst a vývoj rostlin.Pokud již váš zygocactus po návratu domů vybledl, transplantujte jej do vhodné výživné půdy.

V budoucnubude muset být Decembrist při svém růstu transplantován .V prvních třech až čtyřech letech života jsou mladé rostliny transplantovány jednou ročně a následně jednou za 2-3 roky.

Kořeny vykukující z drenážních otvorů v hrnci vám řeknou, že je čas na transplantaci květiny.To je indikátor toho, že Decembrist plně zvládl dostupný prostor a může být umístěn v květináči o něco větším průměru.

Někdy může být nutná lékařská transplantace.Takový postup se provádí, je-li rostlina nemocná a není již možné ji úplně zachránit.V tomto případě jsou všechny postižené oblasti odděleny od květu a zbývající zdravá část je přesazena do čerstvé půdy.

Je velmi nežádoucí transplantovat vánoční strom během kvetení a přípravy na něj.Jakékoli změny během tohoto období jsou pro rostlinu velmi stresující, což může vést k padání pupenů.

Volba správného času

Nejlepší čas pro přesazení je jaro, ihned po rozkvětu.Množství květů značně vyčerpává přísun živin do půdy a jeho aktualizace se hodí.Další výhodou jarní transplantace je dlouhé období.příznivé podmínky po zákroku, během kterého je zygocactus obnoven a může úspěšně zakořenit na novém místě.

V podzimních a letních obdobích jsou transplantace nežádoucí, předčasný přesun rostliny na nové místo může narušit výsadbu pupenů, což negativně ovlivní hojnost květů.

Příprava

Pot. Hrnec připravený k transplantaci by měl být o několik centimetrů větší než ten předchozí.Nezasazujte Decembrist ve velmi velkém kontejneru - květina vybuduje kořenový systém pro vývoj půdy a je nepravděpodobné, že by kvetla.Předpokladem je přítomnost drenážních otvorů, když voda stagnuje, Decembrist se rychle začne bolet, zamokření půdy může vést ke smrti rostliny.

Zem. Vánoce jsou velmi vybíravé o půdu.Ideální půda pro ni by měla splňovat následující požadavky:

 • Volný substrát, který umožňuje dobrou propustnost pro vodu.
 • Půda by neměla být kyselá.
 • Musí být bohaté na živiny.

Takovou půdu si můžete připravit sami, nejlepší směs pro Decembrist je:

 • Země - 4 části.
 • Část Humus-1.
 • Sod země - 1 část.
 • Rašelina a písek - 2 díly.
 • Dřevěné uhlí nebo popel - 10%.
 • Libra cihel - 10%.

V obchodě si můžete také zakoupit připravenou půdu pro kaktusy a přidat do ní písek v poměru 1: 3.

Rostlina .Schlumberger připravený k transplantaci musí být pečlivězkontrolovat.K tomu se kořenový systém květu omyje horkou tekoucí vodou a vysuší.

Zjištěné postižené oblasti kořenového systému a zelené hmoty musí být pečlivě odstraněny sterilním nožem a plátky důkladně posypány drceným aktivním uhlím.

​​

Postupné pokyny

Nejčastěji se plánovaná transplantace Decembristů provádí takto:

 1. Připravená půda je dezinfikována.Za tímto účelem se půl hodiny udržuje v peci při teplotě 70–90 stupňů.
 2. Drenáž je rovněž dezinfikována, proto se expandovaná hlína na dobu 15–20 minut umisťuje do roztoku manganistanu draselného.
 3. Připravená 1/3 nádoba se naplní drenážemi a na ni se nalije tenká vrstva nové půdy.
 4. Odstraňují Decembrist ze starého hrnce.Aby to bylo dosaženo, je země na okrajích mírně uvolněna a při držení základny květu se převrátí a opatrně ji odstraní.
 5. Odstraňte přebytečnou zeminu z kořenů.
 6. POZOR! Odstraňte pouze tu část půdy, která se bez námahy odstraní.Jinak můžete poškodit kořenový systém.
 7. Kořeny Decembristu jsou kontrolovány a v případě potřeby jsou odstraněny shnilé výhonky.
 8. Poté se květina umístí do nového květináče a váží se ve středu nádoby a zbytek se naplní čerstvou půdou.
 9. Poté, co je celý hrnec plný, zkomprimujte horní vrstvu substrátu a umístěte jej na stálé místo.

Péče po transplantaci má také některé rysy:

 • Není třeba zalévat květinudalší 2 týdny po vysazení - to poškodí rostlinu.Omezte zvlhčení častým a silným postřikem.
 • Optimální teplota pro transplantovaný vánoční strom je 13–15 stupňů.
 • Krmení zigocactu během tohoto období je také nežádoucí.
 • Po 3–4 týdnech po výsadbě sevřete výhonky - to umožní rostlině položit nové větve.

Onemocnění a škůdci

Nemoci rostlin a květů zygocactus jsou uvedeny ve schématu příčiny, projevu a co dělat, je zde také fotografie.

Příčina poškození rostlin :

 • roztoč pavouk, mealybug;
 • hmyz v měřítku;
 • plísňová onemocnění (fusárium, fytum, plíseň);
 • bakteriální léze.

Vnější projevy nemocí :

 • spadají segmenty nebo pupeny,„rezavý povlak“na listech a stopkách;
 • hnědé skvrny na listech;
 • listy mizí a padají, objevují se na nich skvrny;
 • nejprve se stonek otáčí a poté samotné pouzdro.

Způsob, jak eliminovat nemoci a nemoci :

 • je nezbytné zavést speciálníinsekticidní přípravky ;
 • odstraní napadené části stonkůnebo zdravé řízky kořenů, aby rostly nové sukulenty.

Jak vidíte, péče o pokojovou rostlinu Decembrist není náročná, ale pokud budete dodržovat všechna výše uvedená doporučení, bude možné pěstovat a starat se o pokojovou květinu, která vám v chladném počasí rozhodně děkuje nádherná nádherná kytice .

Užitečné video

Níže žádné video vám neřekne podrobně, jak se správně starat doma: